Keramické protézy: výhody, nevýhody a nuansy starostlivosti | pangudownloads.com
Krása a zdravie

Keramické protézy: výhody, nevýhody a nuansy starostlivosti

Po dlhé roky vedú keramické zuby v zubnej protetike. Samozrejme, že tieto výrobky na báze kovu sú nielen silné a stabilné, ale tiež veľmi podobné prírodnému, prirodzenému zubu, ktorý nemôže len podplatiť pacienta.

Úsmev všetkých 32 jednotiek!

Keramické protézy: výhody, nevýhody a nuansy starostlivosti

Zdá sa, že pri výskyte takýchto koruniek v sortimente implantátov sa všetky problémy pacientov vyriešili cez noc – implantáty vyzerajú atraktívne, zostanú pevne na mieste, nestmavnú a nebudú sa rozpadať. Napriek tomu, rovnako ako akákoľvek iná protéza, cermet tiež ukázal svoje výhody a nevýhody. Mnoho rokov výskumu a vývoja v oblasti implantácie viedlo k tomu, že v praxi existovali modernejšie metódy protetiky, vrátane keramiky bez kovu.

Prečo potrebujem keramickú korunku? Tak ako každá ďalšia protéza, je navrhnutá tak, aby zakryla vzniknutú chybu v tvrdom tkanive a tiež obnovila prirodzenú funkciu čeľuste po strate jedného alebo viacerých zubov.

Samotnú keramiku nemožno nazvať materiálom s homogénnou štruktúrou – na jednej strane je to sklo a na druhej strane – kryštál, ktorý sa spája s inými chemickými prvkami a tvorí hustú hmotu používanú v modernej ortodontickej praxi.

Počas vývoja protetiky bola vynájdená lepšia keramika na báze zirkónu. Bolo to “Migráciu z” v kanceláriách vedúcich zubných lekárov a dokázala sa najlepšie z funkčného a estetického hľadiska. Pred objavením sa takéhoto výrobku bolo možné použiť koruny bez kovov len s obnovou predných zubov a rezákov, takže žuvacie rady neboli takmer nikdy obnovené.

Objektívne výhody keramických implantátov …

Protéza je dosť komplikovaná vec sama o sebe a niekedy niektorí pacienti nedokážu vybrať optimálne implantáty, okrem odstrániteľných. Ale napriek tomu má keramika niekoľko objektívnych výhod, s ktorými sa ťažko argumentuje.

Keramické protézy: výhody, nevýhody a nuansy starostlivosti

Množstvo výhod umožňuje, aby táto technika bola takmer univerzálna, vhodná pre pacientov s akýmikoľvek individuálnymi vlastnosťami štruktúry ústnej dutiny.

Medzi výhody a nevýhody keramických vložiek na zuby objektívne “Preváži” ako prvý. Nesmieme však zabúdať na druhú nepovinnú kategóriu. Najvýznamnejšou nevýhodou kovokeramických zubov je deštruktívny účinok na susedné zuby, čo vedie k nadmernému vymazaniu ich tvrdých tkanív.

Zvážte všetky zrejmé výhody inštalácie a nosenia keramických zubných protéz:

Keramické protézy: výhody, nevýhody a nuansy starostlivosti
 • Vysoká biologická kompatibilita s bunkami a tkanivami ľudského tela. Možno je to najdôležitejší a najvýznamnejší prínos tohto typu implantátu. Faktom je, že sa môže pochváliť len málo ľudí “Odpor” na rôzne cudzie telesá a kovy v tele. Nosenie tej istej keramickej koruny na zub poskytuje silnú ochranu pred alergickými reakciami a tiež nemá negatívny vplyv na stav tkanív ústnej dutiny. Keramika dokonale kombinovaná s tkanivami zubov a ďasien, bez poškodenia alebo poškodenia;
 • Refrakcia svetla a svetelná vodivosť presne zodpovedajú podobným charakteristikám prírodného tvrdého tkaniva, ktoré poskytujú najprijateľnejší estetický výsledok protetiky;
 • Nadmerná poloha rímsy chýba, v dôsledku čoho je rana mäkkého tkaniva korunou úplne vylúčená;
 • Kovová chuť v ústach, charakteristická pre iné protézy (najmä zastaralé),
  Je tiež vylúčené, ak je keramická vložka opotrebovaná;
 • Možnosť preklenutia je ďalšou cennou výhodou týchto protetických štruktúr. Keramika je tiež vhodná na cementovanie na titánový kolík s vhodným typom implantácie;
 • Presné dodržiavanie pahýlu poskytuje spoľahlivú ochranu pred vznikom sekundárneho kazu. To platí aj pre keramické vložky na odvinutých zuboch;
 • Ideálny hladký povrch znižuje pravdepodobnosť hromadenia hustého plaku;
 • Pravdepodobnosť vystavenia kovu cez gumu je úplne vylúčená, takže koruny nevyžadujú následnú korekciu;
 • Ľahkosť konštrukcie nevytvára nepohodlie a pretrvávajúce pocity cudzieho telesa v ústnej dutine;
 • Cyanóza gumy, ktorá sa takmer vždy vyskytuje počas oxidácie kovu, je vylúčená;
 • Povrch koruny tiež nie je ovplyvnený rôznymi farbivami, takže aj pri dlhodobom nosení a zneužívaní pacienta s kofeínovanými a sladkými sýtenými nápojmi, “Obchodovateľný vzhľad” Implantát sa nestratil.
Keramické protézy: výhody, nevýhody a nuansy starostlivosti

Súhlaste, tento zoznam výhod je veľmi pevný, aby ste mohli dôverovať keramickej protéze. Nesmieme však zabúdať, že implantáty, z ktorých boli vyrobené, sa musia starostlivo postarať.

A iba v tomto prípade sa všetky výhody uvedené vyššie stanú skutočnými pre vás.

Mali by ste sa dokonca postarať o svoje prirodzené zuby, takže táto otázka by vás nemala zamieňať a nepochybovať o uskutočniteľnosti protetiky.

A ich nedostatky

Medzi mínusmi tohto typu protézy sú:

Keramické protézy: výhody, nevýhody a nuansy starostlivosti
 1. Nízka pevnosť. Práve z tohto dôvodu kladie veľkú otázku na inštaláciu keramiky na žuvanie zubov, ktoré zažívajú kolosálne zaťaženie. Dnes však existujú korunky lisovanej keramiky, ktoré poskytujú oveľa väčší odpor a dlhodobo zachovávajú svoju integritu napriek jej lokalizácii v ústach;
 2. Krehkosť. Tento typ implantátov je viac náchylný k praskaniu a lámavosti
  integrita na pozadí mechanického poškodenia (nárazy, poranenia atď.);
 3. Krehkosť. Takéto protézy je potrebné často meniť, pretože sa nelíšia v dlhej životnosti;
 4. Negatívny vplyv na antagonistov (umiestnených na opačnej strane čeľuste), čo vedie k rýchlemu opotrebovaniu a vymazaniu povrchu;
 5. Ťažkosti pri vykonávaní opatrení na obnovu v prípade zlomu, štiepenia alebo iného narušenia integrity protézy;
 6. Vysoké náklady. Keramická implantácia výrazne prevyšuje kov za cenu.

Nemôžeme vám poradiť v neprítomnosti o tom, či stojí za to inštalovať keramiku alebo cermety priamo vo vašom prípade. Mali by ste objektívne vyhodnotiť a analyzovať uvedené výhody a nevýhody vyplývajúce z nosenia tohto typu implantátu, aby ste dospeli k záveru, či sa vám konkrétne hodia. Obráťte sa na kvalifikovaného zubára pre konzultácie a vyšetrenie na plný úväzok. Lekár zhodnotí stav tkanív ústnej dutiny a vykoná záverečný profesionálny verdikt týkajúci sa možnosti nosenia umelých keramických zubov.

Ako dať keramiku na zuby?

Ako presne kladú keramické zuby a ako bolestivý je tento postup? Snažíme sa vás ubezpečiť, že s modernými možnosťami anestézie nebudete cítiť žiadne nepohodlie pri upevňovaní protézy na ďasno.

Etapy realizácie protetickej keramiky:

Keramické protézy: výhody, nevýhody a nuansy starostlivosti
 1. Objektívna konzultácia lekára pred protetikou (objasnenie rozsahu práce,
  odhadovaný odhad nákladov);
 2. Sanitácia ústnej dutiny, predovšetkým zuby. Ak je to potrebné, liečia sa na kazy a pulpitídu a potom mierne stehujú. Koruny môžu byť nainštalované na vytiahnutých zuboch;
 3. Vytváranie odliatku čeľuste pre individuálnu výrobu koruny;
 4. Po výrobe voskového odliatku špecialisti vytvoria plnohodnotný model koruny, vykonajú praženie a opravia ho použitím niekoľkých ďalších vrstiev materiálu;
 5. Inštalácia prebieha ambulantne. Ako fixačné činidlo sa používa cementové lepidlo.

Po nainštalovaní implantátov Vám lekár poskytne osobné odporúčania pre ich správnu činnosť.

Ako sa správne starať o keramické zuby?

Dodržujte nasledujúce pravidlá:

Keramické protézy: výhody, nevýhody a nuansy starostlivosti
 • Denné čistenie zubov (dvakrát denne) so štetcom a pastou;
 • Oplachovanie ústnej dutiny po jedle;
 • Výber špeciálnej pasty s vysokým stupňom brúsenia;
 • Použitie zubnej nite na odstránenie zvyškov potravy na miestach kontaktu s protézou;
 • Zdržanie sa od hromadenia pevných predmetov (orechy, semená, ľad, atď.).

Ak sa rozhodnete pre protetiku, poraďte sa s kvalifikovaným zubným lekárom o výbere špecifických implantátov. A nechajte svoj úsmev svietiť so zdravím!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

8 + 2 =

Adblock
detector