Krása a zdravie

Ochrnutie spánku

Paralýza ospalá, alebo ospalý stupor - stav opačný k somnambulizmu. Je známy mnohým, nie počuť. Aj keď je to pomerne bežné, v medzinárodnej klasifikácii chorôb sa o nej nezmieňuje, niektoré informácie sa nachádzajú v zahraničnej literatúre.

Ochrnutie spánku

Vo fyziológii je stav blízky prirodzenému paralýze, ku ktorému dochádza počas nástupu fázy rýchleho spánku.

Tento účinok má svoj biologický význam: človek nemôže počas spánku vykonávať žiadnu činnosť, v tomto čase sa mozog odchyľuje od stavu rýchleho spánku a nehybnosť stále pretrváva.

Trvanie tohto javu môže trvať niekoľko sekúnd až 2 minúty. Podmienka je podľa moderných myšlienok medicíny neškodná, ale nepríjemná.

Ľudia, ktorí to zažili, zvyčajne hovoria o strachu zo smrti, letargickom spánku a šialenstve. Podľa lekárov tieto obavy nie sú opodstatnené.

Tento účinok je často sprevádzaný disociačnými prejavmi, ktoré sú vyjadrené ako úplné alebo čiastočné vedomie schémy tela a pohybov. Napríklad človek cíti, že môže pohybovať časťou tela, ale premena myslenia na pohyb trvá, ako sa mu zdá, veľmi dlho.

Navyše sa človek obáva o ďalší fenomén - "letí". To je prípad, keď zvukové vibrácie, ktoré môžu byť ilúziou alebo halucináciou, sa prejavujú prudko vo forme zosilneného akustického spektra a jeho hlasitosti. Tieto zvukové efekty sú potom transformované na "biele šum", s prevahou špeciálneho pískania.

Symptómy paralýzy spánku:

 1. Pocit strachu;
 2. Pocit, že telo je pod tlakom, najmä na hrudi;
 3. Dýchavičnosť;
 4. Zdá sa, že niekto stojí vonku;
 5. Zvýšený srdcový tep;
 6. Strata orientácie v priestore;
 7. Človek môže cítiť, že jeho telo sa pohybuje, hoci v skutočnosti sa to nestane;
 8. Z hlasových pocitov môžu byť zvuky, hlasy, kroky;
 9. Z vizuálnych halucinácií - tieňa a duchovia okolo.

Častejšie sa tento jav rozvíja, ak spí na chrbte, menej často - na pravej strane. Z väčšej časti sa pozoruje pri poruchách spánku, koreluje s kataplexiou, narkolepsiou, somnambulizmom.

Je charakteristické, že tento účinok nastáva iba vtedy, keď nastane samoindukčné prirodzené prebudenie. Nestane sa to, ak je človek prebudený z outsiderov alebo nejaký hluk.

Vo všeobecnosti patológia má také príčiny:

Ochrnutie spánku
 1. Posun denných biorytmov, dokonca aj počas letov medzi rôznymi časovými pásmami;
 2. Nedostatok spánku, najmä chronické. Na pozadí stálych stresov a nepriaznivých situácií v osobnom živote;
 3. Často u ľudí s určitým typom závislosti (omamné, alkoholické, potravinové, nikotínové);
 4. Paralýza spánku sprevádza určité duševné poruchy a ochorenia;
 5. Na pozadí užívania niektorých liekov: antidepresíva a nootropika.

Existujú náznaky, že v rozvoji choroby existuje genetická predispozícia. Niektorí autori uvádzajú rodinné prípady častého nástupu tejto choroby.

Približné štatistiky naznačujú, že 20 až 60% ľudí prekonalo paralýzu spánku. Asi 21% ľudí to skúsilo raz, častejšie to bolo zriedkavé - zo 4 až 5% prípadov.

Faktory prispievajúce k zvýšeniu frekvencie patológie sú deprivácia spánku, narušený spánok, stresové situácie.

V experimentoch sa preukázalo, že tento účinok sprevádza narušenie rýchlej fázy spánku a spánku ako celku. Často je patológia spojená s úzkostným neurotickým stavom. Najprv sa rozvíja vo veku 10-20 rokov, frekvencia sa mení niekolkokrát ročne, ale väčšinou menej často.

Tento fenomén sa dlho nazýval "syndróm starých čarodejníkov", charakterizoval ho ako fenomén paralýzy a udusenia. Ľudia opísali stav, ako keby niekto vylieval a tlačil na hrudník, často videl niekoľko tvárí alebo tieňov. Pri prebudení sa ľudia rozprávali o prítomnosti niekoho nebezpečného a nebezpečného, ​​určite bol silný pocit strachu.

Existujú ľudia z rizikových skupín, ktorým hrozí častý vývoj tohto fenoménu:

 1. Ľudia, ktorí sú ľahko náchylní na návrh, majú slabú alebo neštandardnú psychiku;
 2. Ľudia sú introverti, ktorých vedomie je častejšie "vnútri seba";
 3. Ľudia, ktorí majú nadmernú únavu kvôli svojmu nezvyčajne odolnému nervovému systému. Títo ľudia sa ponáhľajú zachytiť všetko a nakoniec sa vyčerpať.

Čo ak sa niekedy obávate o túto podmienku?

Ochrnutie spánku

Liečba karotických paralýz sa znižuje na jednoduché úkony, ktoré sa môžu vykonať nezávisle. Po prvé, treba si uvedomiť, že paralýza spánku má príčiny, ktoré by sa mali odstrániť:

 1. Aby sa obnovil normálny spánok, trvanie spánku by malo byť aspoň 8 hodín, hoci potreba ľudí je iná;
 2. Liečba depresívnych porúch;
 3. Liečba neurotických porúch;
 4. Znižovanie stresu, odstránenie situácií, ktoré spôsobujú stres;
 5. Odstráňte zlé návyky (alkohol a tabak), drogovú liečbu špecialistu;

Spôsoby, ako opustiť účinok každého z nich:

 1. Ak máte pocit, že vás niekto drží, nemusíte sa brániť, nesnažte sa odtrhnúť, pretože pocity sa len zvýšia a pocit strachu sa zvýši;
 2. Namiesto odolnosti proti elektrickému napätiu, naopak, uvoľnite sa, akonáhle pocítite nástup paralýzy. Ak počas paralýzy máte pocit, že niekto ťahá nohu alebo sa pokúša vynútiť vás do postele, postupujte podľa smeru tejto sily. V dôsledku toho opäť zaspíte alebo sa skutočne zobudíte;
 3. Tento fenomén má svoje vlastné zvláštnosti: postihuje hlavne hrudník, brucho a krk. Preto sa počas príznakov pokúste presmerovať svoju pozornosť na iné časti tela: presuňte nohy, prsty, pritlačte prsty do pästi. Vo väčšine prípadov táto taktika pomáha zbaviť sa stavu;
 4. Existuje jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť patologického stavu - to je kontrolované dýchanie. Bez ohľadu na to, aký silný pocit, môžete vždy dýchať. V tejto dobe je dôležité, aby ste si rovnomerne dýchali a vydychovali. Keď vykonáte niekoľko kontrolovaných respiračných pohybov, budete cítiť, ako strach vás opustí, budete mať možnosť ovládať a v tomto stave vzniknúť nepríjemný pocit.
 5. Môžete použiť pomoc suseda (manželka). Ak to chcete urobiť, zadajte ho v priebehu vášho problému, aby vás nabudúce mohol prebudiť. Váš stav je ľahko určiť zvonka: emócie napätia na tvári, nerovnomerné dýchanie, zášklby vám umožnia pochopiť, že ste v stave ospalého ochrnutia.

Ako spustiť paralýzu spánku na vlastnú päsť?

Ochrnutie spánku

Niektorí ľudia sa konkrétne pokúšajú dostať sa do stavu paralýzy spánku. Ako to urobiť?

Môžete si spomenúť na situáciu, v ktorej sa fenomén vyvíja najčastejšie: na chrbte, počas procesu zaspávania, je žiaduce, aby nebol žiadny vankúš alebo hlava bola vrátená.

Existujú špeciálne techniky, ktoré vysvetľujú, ako sa dostať do ospalého ochrnutia sami:

 1. Technika pádu hlavy. Aby sme boli presnejší, je potrebné reprodukovať pocity, ktoré vznikajú pri páde do hlavy. Pád sa musí cítiť v každom detaile: tinitus, vietor, pocit gravitácie. Takže môžete vstúpiť do stavu ospalého ochrnutia;
 2. Ak chcete zažiť strach. Musíte sa uvoľniť a dostať sa do stavu polospánku. Potom len pamätajte na niečo hrozné a tento efekt by sa mal vyskytnúť.
 3. Fyzická aktivita pred spaním. Do sit-ups, push-up až kým nebudete cítiť silný tlkot srdca, to pomôže dosiahnuť požadovaný stav;
 4. Používajte studenú vodu. Získajte budík skôr ako zvyčajne 2-3 hodiny. Keď sa zobudíte, umyte si studenou vodou a znova si ľahnite s myšlienkami o tom;
 5. Nadbytok spánku. Ak je možnosť dostať dosť spánku, urobte to, ale nevystupujte z postele. Čoskoro začnete znova zaspávať, ale nervový systém, ktorý už mal čas na odpočinok, sa čoskoro prejaví na úrovni fyzického tela. Než zaspíte, premýšľajte o ospalú paralýzu a takmer vždy príde.
Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

8 + 2 =