Prvá pomoc pri mdlobách: čo treba urobiť? | pangudownloads.com
Krása a zdravie

Prvá pomoc pri mdlobách: čo treba urobiť?

Mdloby sú náhle krátkodobé straty vedomia. Tento stav sa vyskytuje ako dôsledok nedostatočnosti mozgových ciev a je spôsobený nedostatočným prietokom krvi. Existuje niekoľko jeho odrôd, ktoré sa vyznačujú závažnosťou stavu obete a dôvodmi vzhľadu.

Ako pomôcť s ľahkým mdlobom (lipotómia)

Jednoduchý stupeň straty vedomia začína náhlym závratom, zvonením v ušiach, niekedy sa zívnutím. Koža sa stáva bledá a nohy a ruky sú studené, na tvári sa objavuje pot.

Prvá pomoc s mdlobou vyzerá takto:

Prvá pomoc pri mdlobách: čo treba urobiť?
  • Ovplyvnené ležať na chrbte. Hlava musí byť vyrovnaná s telom. S miernou formou lipotómie môže byť usadený s nosičom na pevnom povrchu. Nie je potrebné dať niečo na hlavu, ak jej stav nespôsobuje strach;
  • Hlava musí byť otočená tak, aby jazyk nezasahoval do normálneho dýchania;
  • Zabezpečte príliv čerstvého vzduchu, len otvorte okno alebo dvere, aby sa obeť dostala späť. Okrem toho sa musíte zbaviť pevného oblečenia, odtiahnuť tlačidlá goliera košele, bundy. Ak sa zhromaždia ľudia, musíte ich požiadať, aby sa premiestnili;
  • Vystrašená osoba musí byť ubezpečená, pretože strach môže spôsobiť kŕč tepien a len zhoršiť ischémiu mozgu;
  • Striekajte tvár studenou vodou, ale toto opatrenie je účinné len v teplej sezóne.

Útok lipotymie trvá spravidla niekoľko sekúnd, ale musia sa prijať všetky potrebné opatrenia, aby sa predišlo jej opakovaniu.

Núdzové mdloby: typická forma útoku

Prvá pomoc pri mdlobách: čo treba urobiť?

Jednoduchá strata vedomia tiež začína závratmi, potom dochádza k poklesu svalového tonusu - osoba sa pomaly usadzuje. Zároveň klesá krvný tlak, dýchanie je plytké a sotva rozpoznateľné. Útok môže trvať niekoľko sekúnd až 5 minút.

Ak sa človek podarilo stratiť vedomie, umiestnili ho do horizontálnej polohy a mierne zvýšili nohy, aby zvýšili tok krvi do hlavy. Musí mať prístup k čerstvému ​​vzduchu.

Keď sa objavia prvé príznaky, môžete použiť vatovú tkaninu nasiaknutú do amoniaku, ale v žiadnom prípade to nie je privedená do nosa, keď je človek v bezvedomí. Keď dôjde k vracaniu, hlava sa otočí na stranu tak, aby vracanie nevniklo do pľúc, ale tečie von.

Konvulzívna synkopa

Typickými príznakmi sú kŕče. Takmer každá hypoxia mozgu (nedostatok kyslíka), ktorá trvá viac ako 30 sekúnd, môže vyvolať ich vzhľad.

Obeť je oboznámená s pravidlami prvej pomoci pri bežnom omdlení. Musíte dávať pozor na hlavu, telo a končatiny, pretože môžu trpieť počas konvulzívnej fit kvôli chaotickým pohybom.

Okrem toho musíte byť schopní rozlíšiť konvulzívnu synkopu od podobných javov - hysterický a epileptický záchvat. V prípade druhého z nich pacient uhryzne jazyk, môže kričať alebo sténovať, koža sa stáva červenou alebo modrou.

Bettolepsiya

Prvá pomoc pri mdlobách: čo treba urobiť?

Tento jav je strata vedomia, ku ktorej dochádza na pozadí chronických ochorení dýchacieho systému. Vyskytuje sa v dôsledku dlhotrvajúceho záchvatu kašľa, keď hrudná dutina zvyšuje tlak a odtok krvi je ťažký. Takéto záchvaty vyžadujú starostlivé vyšetrenie kardiovaskulárneho systému, aby sa vylúčila jeho patológia.

Osobitné opatrenia by sa nemali prijímať, vykonávajú rovnaké opatrenia ako v uvedených prípadoch. Trvanie betletopie je zvyčajne malé.

drop útoky

Tento termín sa vzťahuje na náhle, neočakávané pády pacientov. Zvláštnosťou tohto stavu je, že nedochádza k strate vedomia. Môžu sa vyskytnúť závraty alebo záchvaty ťažkej slabosti.

Kvapky sa zvyčajne vyskytujú u ľudí s osteochondrózou krčnej chrbtice, komplikovaných vertebro-bazilárnou nedostatočnosťou, ako aj u tehotných žien, ktoré nemajú zdravotné problémy.

Vaso-depresorová synkopa

Tento stav sa často vyskytuje u detí. Príčiny výskytu sú skryté v nadmernej práci, nedostatku spánku, emočnej námahe, nedostatku kyslíka. Prvá pomoc pri mdlobu s dieťaťom si vyžaduje zavedenie konvenčných opatrení opísaných vyššie. Rodičom sa odporúča, aby kontaktovali špecialistov na vyšetrenie s cieľom vylúčiť abnormality v práci nervového systému.

Ortostatické mdloby

Prvá pomoc pri mdlobách: čo treba urobiť?

Tento tvar vzniká v dôsledku výraznej zmeny polohy tela z horizontálnej na vertikálnu. Poskytnutie mozgu je narušené neschopnosťou kardiovaskulárneho systému rýchlo sa prispôsobiť.

Sklon k takýmto javom je značne zvýšený pri užívaní diuretík, nitrátov, beta-blokátorov a mnohých iných liekov. Často pacienti trpia presynkopmi, ktoré sa prejavujú ťažkou slabosťou, tmavnutím v očích, závratmi s výraznou zmenou polohy tela.

Arytmická synkopa

Strata vedomia môže byť spôsobená niektorými formami arytmie. Nebezpečenstvo predstavuje úplnú priečnu blokádu, paroxyzmálnu komorovú tachykardiu. Iné typy ochorení veľmi zriedkavo vyvolávajú takéto stavy.

Nemocná osoba by sa mala vyšetriť na prípadné komplikácie a vypracovať plán s lekárom, aby sa minimalizovalo riziko negatívnych následkov.

Syndróm hypersenzitivity karotidového sínusu

Táto forma sa postupuje podľa typu konvulzívneho alebo zvyčajného mdloba. Vzniká z hyperaktivity karotického reflexu, čo spôsobuje arytmiu, bradykardiu, krátkodobú zástavu srdca. To môže vyvolať ostrý obrat hlavy, rovnako ako tesne zapnutý golier.

Prvá lekárska starostlivosť je potrebná pre osoby s mdlobou, ak:

  • Záchvat bez diagnózy epilepsie;
  • Keď sa objaví prvýkrát;
  • V prípade poranenia hlavy;
  • Vedomie sa zhoršuje, dochádza k inhibícii, pacient sa nereaguje;
  • Koža sa stáva modrou, pulz sa stáva pomalý a nepravidelný.

Prvá pomoc pri mdlobe

Prvá pomoc pri mdlobách: čo treba urobiť?

Asfyxia (udušenie) s napadnutím srdcovej alebo bronchiálnej astmy vyžaduje okamžitý zásah. Spočiatku ľudia sú oživení, sedia s podporou a poskytujú kyslík.

Ak je to možné, položte nohy do horúcej vody na členky alebo používajte ohrievače. Môžete podávať eufylín podľa pokynov alebo podať subkutánnu injekciu adrenalínu.

Pri alergickom edému hrtanu je potrebná neodkladná lekárska pomoc. Môžete sa pokúsiť dať obeti antihistaminikum (suprastin, dimedrol, tavegil) vrátane injekcií. V závažných prípadoch intramuskulárne podávaný prednizolón (2 ml).

V situácii, keď udusenie vyvoláva cudzí orgán v hrtane, musíte sa ho pokúsiť vytiahnuť. Ak nie je cudzí predmet viditeľný, človek je naklonený dopredu a neúmyselne sa tlačí proti nemu a drží ruky na spodnej línii rebier tak, aby vzduch v pľúcach ho vytlačil von.

Potom je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, aby lekár vyšetril pacienta. Môže byť potrebné užívať antibiotiká na zabránenie zápalového procesu v pľúcach.

Je potrebné uvoľniť osobu z tesného oblečenia (uvoľniť golier, natiahnuť uzol kravatu atď.). Keď príde k sebe, podaj si nápoj, ak sa udusenie dotkne len krku a pľúca nie sú poškodené.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 5 = 13