Lezzetli yemek

Farklı helva çeşitlerinin yararlı özellikleri ve kalorisi

Halva, dünyanın en ünlü ve en gözde lezzetlerinden biridir. Ayçiçeği tohumu veya susam tohumu, yer fıstığı ve diğer fındık veya tohumlardan yapılabilir. Kuruyemiş ve tohumlar vitamin ve mineral bakımından zengindir, bu da bu muhteşem tatlıyı sağlıklı bir incelik yapar.

Bu şekerlemelerin mağazadaki tek sorunu şeker, koruyucular ve diğer katkı maddeleri gibi bileşenlerinin geri kalanıdır, dolayısıyla kendiniz pişirmek daha iyidir.

Bu sıra dışı bir helva

Farklı helva çeşitlerinin yararlı özellikleri ve kalorisi

Tohumlardan veya fındıktan son derece lezzetli ve çok yüksek kalorili tatlılık, fazlasıyla vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilen lezzetli bir morseldir. Ama zaman zaman pişmanlık duymadan, bu tatlılığı göze alabilirsin, çünkü bu bir vitamin ve yararlı linoleik asit hazinesidir.

Bu tatlılık yarı sıvı veya kalın bir kıvama sahip olabilir. 100 gram ürün başına helva kalori içeriği, ne yapıldığına bağlı olarak 500 ile 700 kcal arasında değişir. Bu incelik kilo alımını artırır. Yine de, bir diyette bile inatla kaçınmayın, çünkü sağlığa katkıda bulunan birçok vitamin ve sağlıklı madde içerir.

Nedeniyle popülerlik, özellikle Balkanlar, Akdeniz ülkeleri ve Batı Asya ülkelerindeki, tatlılar birçok çeşidi başlıca nedeni tohum üretimi (örn susam, haşhaş, ayçiçeği çekirdeği) için kullanılan tiptedir vardır.

E vitamini içeriği sayesinde, her zaman bir afrodizyak olarak kabul edildi. İçerdiği doymamış yağ asitleri, güzellik üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir: saçın, cildin, tırnakların ve sinir sisteminin durumu.

Ayçiçeği tohumlarının ve tatlılarının tadı bizden çok iyi biliyor ve çocukluktan hatırlıyoruz. Ayçiçeği, aroma ek olarak, birçok sağlık yararları da vardır ve mutfak kullanımı çok çeşitlidir. Farklı çeşitler üretmeyi başaran Kızılderililer tarafından Güney Amerika'da yetiştirilmeye başlandı. İspanyollar sayesinde Avrupa'ya geldi, fakat popülaritesi, büyük çapta ilk kez üretmeye başlayan Ruslar yüzünden.

Ayçiçeği helvasının yararları, zararları ve kalorileri

Ayçiçeği bu ürün birçok kullanışlı özelliklere sahiptir:

Farklı helva çeşitlerinin yararlı özellikleri ve kalorisi
 • ayçiçeği sinir sisteminin işleyişini sürdürmesine yardımcı olan vitaminler (çok miktarda E vitamini içerir) içerir;
 • ayçiçeği tohumu zengin bir magnezyum kaynağıdır - minerallerin kralı, ve böylece stresle mücadeleye yardımcı olabilir;
 • Ayçiçeği çekirdeği sürekli stres yaşayan insanların diyetine veya çok fazla kahve içenlere dahil edilmelidir, çünkü vücutlarının özellikle magnezyum ihtiyacı vardır;
 • Bu tatlılıkta kavrulmuş tohumlar kullanılır, özellikle beyin çalışmaları için faydalıdırlar. Sınavlardan önce veya basitçe, entelektüel olarak çok çalışmaya zorlandığımızda, bunun bir parçasını tüketmeye değer. Ayrıca, magnezyum içeriği sayesinde, ayçiçeği kalp ve dolaşım sistemini destekler, migren ve kas spazmları ile mücadeleye yardımcı olur;
 • ayçiçeği helvasındaki yüksek magnezyum içeriği nedeniyle, konsantrasyonu artırır ve sakinleşir, tansiyonu düşürür;
 • ayçiçeği baş ağrısı ve migren azaltmak için yararlıdır, kalp krizi ve inme riskini azaltır;
 • Ayçiçeği tohumları da bir kalsiyum kaynağıdır ve kemikler için yararlıdır;
 • ek olarak, dokuların uygun oksijenlenmesini sağlarlar, anemide faydalıdırlar;
 • Ayçiçeği tatlılığındaki yüksek potasyum içeriği, vücudun su-elektrolit dengesini düzenlemeye yardımcı olur;
 • Ayçiçeği tanecikleri ayrıca büyük miktarda çinko, bakır, manganez ve selenyum içerir;
 • Ayçiçeği tatlılığı da bize vücudun tüm hücrelerinde hücre zarlarını geri yüklemek için gerekli olan doymamış yağ asitleri omega 3 ve 6 sağlayabilir;
 • ayçiçeği kandaki kolesterol seviyesini düşüren ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyan çok sayıda fitosterol içerir - bitki steroidleri.

Fakat bu tatlılığın büyük miktarlarda da zarar verebileceği akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, tüm yararlı özelliklerine rağmen, ılımlılık kullanımında da önemlidir. Büyük miktarlarda, hazımsızlığa neden olabilir. Ayrıca, bazı gastrointestinal rahatsızlıkları olan kişiler için çok yağlı ve tavsiye edilmez.

Ayçiçeği tohumu yüksek kalorili bir üründür. Ayçiçeği helvasının kalori içeriği, her 100 gram ürün için yaklaşık 600 kcal'dir, bu nedenle kilo alımına yol açabilir.

Susam helvası

Avrupa'da, bu tatlılığın üretimi için, susam tohumları en çok kullanılanlardır.

Farklı helva çeşitlerinin yararlı özellikleri ve kalorisi

Susam, yararlılığı et proteininin altında olmayan çok değerli bir omega-3 doymamış yağ asitleri ve protein kaynağıdır.

Bu tohumlar aynı zamanda B vitamini, A ve E vitaminleri, demir, magnezyum, çinko, fosfor, potasyum, kalsiyum, büyük miktarlarda ve farklı antioksidanlar içeren, kullanımı da, sadece, aynı zamanda yaşlanma yavaşlatmak ve serbest radikallere karşı yardımcı olabilir, ancak bu bir Düşük kan basıncı ve kötü kolesterol emilimini önlemeye yardımcı olur.

Susam, özellikle öğütülmüş veya kavrulmuş, birkaç saat batırılmış, daha sonra vücut tarafından çok kolay emilir.

Ayrıca, susam proteininin amino asit bileşiminin, diğer ürünler için mevcut amino asitler açısından referans noktası olan yumurta beyazı ile karşılaştırılabileceğini belirtmek gerekir. Bu da, hayvansal ürünler yemeyin ve normal şekilde çalışmaya vücutlarına amino asitler de dahil olmak üzere gerekli tüm besinleri ile vücut vermelidir vejetaryenler için iyi bir haber.

Besleyici değeri:

 • 100 gram susam helva kalori içeriği - 536 kcal;
 • protein - 9.6 g;
 • karbonhidratlar - 54,6 g;
 • yağ - 31.7 g.

Daha fazla kalori, çikolatada herhangi bir helva olacak.

Fıstık helvası

Yerfıstığı çok fazla kalori ve yağa sahip olsa da, aynı zamanda yararlıdır. Ilımlı kullanımla, kilo vermenize yardımcı olacak, kalbin bakımını üstlenecek, iyi bir uykuya kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Helva yer fıstığının kalori içeriği, her 100 gram için ortalama 595 kcal'dir. Yer fıstığında çok fazla yağ (bileşiminin yaklaşık% 46'sı).

Bu fındıklar, kardiyovasküler sistem için yararlı olan oleik asit bakımından zengindir. Fıstık helvasının kullanımı daha hızlı doyurmaya yardımcı olur, bu da iştahı azaltır. Fındık metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olur, bu yüzden onlardan elde edilen kalori, oyalanmaz.

Bugün, yer fıstığı ağırlıklı olarak Hindistan, Çin, Nijerya ve Amerika Birleşik Devletleri ile İtalya ve Fransa'da yetiştirilmektedir. Bitki baklagil ailesine aittir. Fıstık sinir sistemi, solunum sistemi, kardiyovasküler sistem, osteoporoz ve ateroskleroz karşı korur cildin ilgilenir desteklemeye yardımcı olur.

Fıstık helvası çok fazla protein içerir (% 25'ten fazla), potasyum, magnezyum, selenyum, fosfor, "Gençliğin Vitaminleri", Yani, E ve niasin (vitamin PP). Yer fıstığında bulunan arginin, insan kasları için değerli bir yapı taşıdır. Ancak, fıstık ezmesi kullanırken dikkatli olun, çünkü bu somun bazen çok ciddi gıda alerjilerine neden olabilir.

Özbek tatlılığı

Bu tatlılık, ceviz ve susam tohumu ile eritilmiş süt üzerinde pişirilir. Aynı zamanda birçok yararlı maddeler, vitaminler ve tabii ki yağlar içerir.

100 g ürün için Özbek helvasının kalori içeriği ve besin değeri:

Farklı helva çeşitlerinin yararlı özellikleri ve kalorisi
 • protein içeriği 12-14 g; 
 • yağlar - 30 g;
 • karbonhidratlar - 50 g;
 • kalori içeriği - 510 kcal.

fındık gibi maalesef fıstık ve diğer bileşenlerin tatlılık eklenen lezzetli eklemeler gibi sağlıklı değildir ve kullanımları büyük ölçüde ağırlığını etkileyebilir.

Bu esas olarak büyük miktarda şekerden kaynaklanır.

Çikolatada helva ile de taşınmayın. Aynı zamanda, bu tatlılığın sütlü çikolatadan daha fazla kalori içermediğini, ancak birçok vitamin ve sağlıklı yağ içerdiğini unutmayın.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 3 = 9