Fırında ve çok kanallı bir tavuğun ızgarası ne kadardır? | pangudownloads.com
Lezzetli yemek

Fırında ve çok kanallı bir tavuğun ızgarası ne kadardır?

Kızarmış tavuk, Rusların en popüler ve en sevilen yemeklerinden biridir. Fırında pişirilir, bir tavada, çok kanallı, patates, sebze ve çeşitli baharatlar pişirme sırasında eklenir. Sağlıklı bir yaşam tarzına liderlik eden insanlar, yağ eklemeden pişirilmiş bir tavuk göğsü tercih ederken, diğerleri ise gevrek bir kabukla kanat çırpıyorlar. Birçok insan ilgileniyor: "Bir tavuk pişirmek ne kadar?" Bu ve aşağıdaki diğer sorulara cevap vereceğiz.

Fırında kızarmış tavuk

Tavuğu fırında nasıl pişirmeliyim? Eğer bir mezhebiniz varsa ve çok kızarmış bir kabuk almak istemiyorsanız, turşusu hazırlamak için zaman ayırın ve birkaç saat boyunca karkasın içinde kalmasını sağlayın. Bu, hazırlanma süresini kısaltır ve hazırlanan yemeğin içindeki karsinojen miktarını azaltır.

Bütün tavuğu fırında kızartın:

Fırında ve çok kanallı bir tavuğun ızgarası ne kadardır?
  • Karkas içten ve dıştan iyice yıkanmalı, varsa sakatatları çıkarmalısınız. Şimdi tuz ve karabiber ile ovulur ve tereyağı ile yağlanmalıdır;
  • uzmanlar, kuşun daha düzgün pişmesini sağlayacak iç sicim ile kuşu bağlamayı ve iç yağın kendi haline dönüşmesini tavsiye ediyor "Kendi suyu", En az bir kötü kolesterol içerir. Karkasın üst kısmındaki kabartma tabak üzerine koyun ve en sevdiğiniz sebzelerle doldurun - soğan, kereviz, havuç, vb.
  • Tavuğu fırında ne kadar pişirmelisiniz? Pişirme süresi 210 ° C'lik bir sıcaklıkta bir saat ila bir saat 20 dakika arasında değişir. Hazırlığı bir bıçak veya çatalla kontrol edebilirsiniz: eğer şeffaf meyve suyu karkastan akıyorsa, hazırdır. Kan varsa, dolap kapısı kapatılmalı ve fazladan pişirme süresi verilmelidir;

Pişirme İpuçları ve Püf Noktaları

Fırında ve çok kanallı bir tavuğun ızgarası ne kadardır?

Sulu tavuk kızartma ne kadar doğru?

Deneyimli kullanıcılar, sebase bezin kuyruğunu çıkarmanızı önerir. Ete tamamen hoş bir tat tonu vermediğine inanılmaktadır. Ve tavsiyenin geri kalanı sadece kişisel tercihlere karşılık gelen hazırlığın özellikleri ile ilgilenir. Eşsiz bir aroma, kuşlara kuru otlar ve aromatik baharatlar verecektir. Mercanköşk, biberiye ve kekik fesleğen ve maydonoz gibi mükemmel bir seçim olacaktır.

Limon ya da portakal dilimleriyle doldurulmuş karkas, tatsız bir şekilde ekşi bir duyu ile tat suyuna inanılmaz bir lezzet verecektir.

Kuru etten hoşlanmıyorsanız, tereyağını doğrudan kuşun derisinin altına koyabilirsiniz. Bazıları sarımsak kullanılmadan pişirildiyse yemeğin bozulmasına neden olur.

Karkasın ovulması sırasında kompozisyona dahil edilebilir, ya da pişirme sırasında sebze karışımına sadece tüm denticles ekleyebilirsiniz. Bir ızgarada tavuk pişirmeyi tercih ediyorsanız ve bir fırın tepsisinde değilse, alt rafta ekmek parçalarını yerleştirebilir ve sonra da lezzetli kızarmış dilimlerin tadını çıkarabilirsiniz - tavuk somunları.

Çok değişkenli yemek pişirme

Fırında ve çok kanallı bir tavuğun ızgarası ne kadardır?

Çok değişkenli bir tavuğu nasıl kızartırsınız?

Aslında, daha kolay bir şey yoktur: Bu ev aletleri, hem ev kadınlarının hem de hevesli bekarların mutfak lezzetlerinden uzak olması için yardımcı olacaktır.

Bu yemeği hazırlarken, cihazın çanağının büyüklüğüne odaklanmanız gerekir: Eğer bütün karkasın tamamını bir bütün olarak pişirmenize izin veriyorsa, o zaman bu fırsat kullanmaya değerdir, aksi takdirde parçalara bölünmelidir.

Birçoğu ilgileniyor: Dondurulmuş bir tavuk kızartılabilir mi? Cevap: Hayır Sadece yarısı kadar olsa bile, çözdürmek daha iyidir.

Dondurulmuş ürünün işlenmesi zor, tuz, baharat vb. Ile ovalayın. Buna ek olarak, ne kadar pişeceği de net olmayacaktır, çünkü ürünün çözülmesine çok zaman kalacaktır ve ancak bundan sonra hazırlanmaya başlayacaktır.

Dondurulmuş tavuk, sadece öpmeyin ve parçalara ayırın, bir tavada kızartın ve bu buz çözme için yeterli olacak ve hazır olana kadar kapağın altına sürüldükten sonra. Son ipucu, tavuk filetolarının nasıl pişirileceğini bilmeyenlerle ilgilidir.

Ve bir multivarkta yemek tarifimizin tarifi:

Fırında ve çok kanallı bir tavuğun ızgarası ne kadardır?
  1. tuz, karıştırın, sarımsak, sarımsak, bitkisel yağ, konyak ve şeker ile sıkılmış bir tabak içinde karıştırın. İçeriden ve dışarıdan karkas rendeleyin ve bir süre bırakın. Daha önce de belirttiğimiz gibi, herhangi bir favori yiyecekleri kullanabilirsiniz - ketçap, adzhika, salça, bal, şarap vb.
  2. Kaseyi bitkisel yağla yağlayın ve gövdenin içine koyun. Kapağı kapatın ve modu açın "Pişirme" yaklaşık 40 dakika. O zaman tavuğu değiştirmeye ve rejimi değiştirmeden, hala aynı miktarda sürmeye ihtiyacınız var.

Tadına hazır yemek, ızgara tavuğa çok benziyor, sadece bu kuşun eti daha sulu ve hassas.

Şenlikli bir masa üzerinde bir kuşu pişirmek için ideal bir reçete bulduğunuzu umuyoruz. Afiyet ve lezzetli tavuk tadını çıkarın!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 56 = 62