Juchela: Mutfağınızda ünlü Gürcü tatlısı! | pangudownloads.com
Lezzetli yemek

Juchela: Mutfağınızda ünlü Gürcü tatlısı!

Chuchela veya churchchel, Doğu ve Doğu Asya ülkelerinde de yaygın olan geleneksel bir Gürcü inceliktir. Hazırlanması için tarifi yüzyılların derinliklerine ve üzüm yetiştiriciliği geleneğine kadar uzanır. Bugün bu ürün çok popüler ve Kafkasya'ya gelen yerli halk ve turistler tarafından seviliyor.

Bir juchela nedir - geleneksel bir inceliğin bileşimi

Juchela: Mutfağınızda ünlü Gürcü tatlısı!

Genellikle Juchela, vintage ve şarap yapımı mevsiminde Kafkasya'da pişirilir. Geleneksel olarak bu incelik, ceviz ve üzüm suyu içerir, ancak varyasyonlar mümkündür. Örneğin, badem veya fındıktan hazırlanabilir ve meyve suyu elma veya nar olabilir. Ancak görünüm, yemek tarifi ve pişirme tarzı hala geleneksel chuchela'nınkiyle aynı.

Görünüşte, sadece daha büyük ve daha uzun bir çalı fasulyesine benziyor. İç - fındık, bir dize üzerinde sinirli ve bir meyve suyu ile kaplı, kalın bir meyve suyu ile yatıştırıldı. Bu tatlılar Gürcistan, Ermenistan ve Abhazya'da zaman zamandan beri hazırlandı ve onlarla birlikte yürüyüşe ya da savaşa götürüldü.

Gerçek şu ki, çok sayıda fındıktan dolayı, kilisenin yüksek kalorili içeriği vardır, yani çok besleyici ve besleyicidir ve normal bir sıcaklıkta kuru bir yerde bir yıla kadar saklanabilir ve tadı ve besin özelliklerini kaybetmez. Üzüm şekerler, bitmiş ürünün tazeliğini ve tadını mükemmel bir şekilde korur.

Chuchela, veya churchchel - yararı ve zarar, favori tedavi kalori içeriği

Fındık ve üzüm suyu - doğal ürünler sayesinde Faydalı juchela. İkincisi, beynimizi besleyen, bize enerji veren ama düzenli şeker kadar zararlı olmayan bir çok fruktoz ve glikoz içerir. Ayrıca üzüm suyunda kolesterol düşürmek için bilinen bir çok pektin vardır.

Kalbin ve kan damarlarının çalışmaları üzerinde yararlı etkileri olan ve hemoglobini yükselten üzüm ve antioksidan bakımından zengindir. Ve tabi ki, bu dutta bulunan vitaminleri, mineralleri ve organik asitleri göz ardı edemezsiniz.

Fındık yararlıdır çünkü çok fazla potasyum, fosfor, magnezyum, demir ve kalsiyum içerirler. Bu elementlerden meyvelerden bile daha zengindirler. Ve içlerinde,% 25'e kadar protein bulunabilir, bu da onlara doyurma ve açlığı tatmin etme yeteneği verir.

Bununla birlikte, bu Juche'un zararıdır. Kuruyemişler çok kaloriktir, ve kilisede de tatlı bir meyve suyu vardır, bu nedenle bu inceliğin aşırı kullanımı şekli olumsuz etkileyebilir. 100 gramda yaklaşık 400 kcal olan chuchela kalori içeriği denen bir incelikte.

Juchela: Mutfağınızda ünlü Gürcü tatlısı!

Kalori içeriği nedeniyle, jüj, obez hastalarda ve şeker ve şeker hastaları nedeniyle kontrendikedir ve 2. ve 3. trimesterde karaciğer sirozu, tüberküloz veya gebe kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Doğal olarak ürünü ve fındıklara alerjisi olanları denememelisiniz.

Diğer durumlarda, bu inceliğin ılımlı kullanımı herhangi bir zarara yol açmayacaktır, aksine tam tersine, sizi enerji ve sağlıkla suçlayacaktır. Juchela'nın tatlı yerine çocuklara güvenle verilebilmesi de hoştur.

Bir juchela nasıl hazırlanır - tarifi

Geleneksel olarak, juchela veya churchchel tarifi oldukça basit ve evde tekrarlanabilir. İhtiyacınız olan temel şey taze, kaliteli kavrulmuş fındık ve doğal üzüm suyu. İyi bir geri kazanılmış meyve suyu bulamazsanız, olgun üzümlerden elde etmek kolaydır. Ayrıca mısır veya buğdaydan yapılmış un ve mutfak ipliğine ihtiyacınız olacaktır.

Gerekli olacak:

 • 350 gram fındık;
 • 2 litre meyve suyu;
 • 200 gram un.

Bu durumda, tatlı için aldığınız meyve suyu yeterince tatlı veya aşırı asidik değilse, tatlandırmak için şeker veya balla seyreltin.

Yani, ilk önce şurubu pişirmelisiniz, Gürcistan'a pelamushi veya tatar denir. Bunu yapmak için, bir litre suyu sobanın üzerine dökün ve yaklaşık 15 dakika pişirin. İkinci litre, un dökün ve topaklardan kurtulmak için iyice karıştırın. Kaynar sıvı içinde un ile ince bir damlama suyu dökün ve ara sıra karıştırarak yaklaşık bir saat bir buçuk dakika boyunca bileşimi küçük bir ateşte kaynatın. Kissel yeterince viskoz ve kalın hale geldiğinde hazır olacaktır.

Juchela: Mutfağınızda ünlü Gürcü tatlısı!

Başka bir yol var - kaynatın ve en az iki saat pişirin, bazen karıştırarak üzüm suyu. Bu süre zarfında, gerekirse biraz şeker dökün ve köpüğü daima temizleyin. Kaliteli bir doğal ürün aldıysanız oluşur.

Sıvı hafifçe kaynadığında, ısıyı kapatın ve yaklaşık 45 dereceye kadar soğumaya bırakın. Sıcak bir sıvıda, unu sürekli karıştırarak ince bir damlama ile girin. Un gitti, henüz karışımı pişirin. Sonuç olarak, kalın ve viskoz hale gelmeli ve hacimce çeyrek azalmalıdır.

Pelumushi yaparken, fındıkları hazırlayın ve tüm süreci tamamlayın:

 • 40 santimetre uzunluğunda bir iplik alın (bunların 25 tanesi Juchela'nın kendisi tarafından alınacak ve asılmak ve kurutmak için 15 cm gereklidir).
 • İpin bir ucunda bir ilmek yapın ve diğer sıkı sıkıya somunlar.
 • İpliği sıcak bir jöle batırın, bütün somunlarla ıslatmaya çalışın ve iyice sarın.
 • İpliği asın ve kavramasına izin verin. Önceden, juchela'nızın nerede kurutulacağını düşünün. Bir ilmikle ipleri bağlayan bir oklava kullanmak uygundur. Bir havlu veya kâğıt koyup üzerlerine fazla sıvı akmasını da unutmayınız.
 • 30 dakika sonra, pelumushki kapandığında ipliği tekrar ve tekrar batırdıktan sonra kurulayın. Bu işlemi gerektiği kadar tekrarlayın, sonuç olarak, fındıktaki kissel tabakası 2 santimetreden daha ince değildi.
 • Churchkah için hazır, asın. Gürcistan'da, parlak güneşte ve taze rüzgârda iki haftaya kadar kurutulur, fakat bir apartman dairesinde, kurumaya yeterlidir, böylece yüzey ellerinize yapışmaz ve biraz sertleşir.
 • Daha sonra, kiliseyi tepsinin üzerine koyun ve her bir sosyeyi keten bir bezle yatırın.
 • Tepsiyi, kuru ve havalandırılan bir yerde oda ısısına yerleştirin, ısmarlayıcınız 2 veya 3 ay olgunlaşır. Bu süre zarfında üzüm suyu kuruyacaktır, ancak iç kısmı yumuşak kalacaktır ve şeker yüzeyde görünecek ve yoğun bir kabuk oluşturacaktır.

Gürcü incelik nasıl pişirilir - sırlar ve incelikler

Jülyenin nasıl pişirileceğini bilen iyi bir ev hanımı, jöle için sadece metal yemeklerin gerekli olduğunu söyleyecektir. Emaye kaplar, bitmiş ürünün tadını ve kalitesini bozmaz.

Juchela: Mutfağınızda ünlü Gürcü tatlısı!

Ne kadar dikkatlice suyu seçersiniz ve daha az dikkatlice fındık seçersiniz. Olgunlaşın ama kuru ve her zaman taze. Kızarmış, çünkü onlar çok kırılgan ve sadece bir ipte iş parçacığı çalışırken ufalanan çünkü uymuyor.

Un hariç diğer kıvam arttırıcıları kullanmayın. Özellikle doğal olmayan kimyasal kalınlaştırıcılardan kaçının. Onlar sadece ürünün tadı bozarlar. Hassasiyeti daha cazip hale getirmek için, tatil bölgelerindeki tüccarlar kiliselerine boyalar ekliyor. Bitmiş ürünün aynı parlak rengini almaya çalışmayın ve jöle renklendirmeyin. Doğal kilise çanı güzel ama çok yumuşak ama kullanışlı ve lezzetli.

Eğer bir jölen kaldıysa, onu atmayın, çok lezzetlidir. Ayrı bir tatlıyı, jucunun daha tembel bir versiyonunu hazırlayabilirsiniz. Parşömen kâğıdı ile kaplı bir fırın tepsisine jöle dökün, fındıkları parçalayın ve havada veya fırında 70 derecelik bir sıcaklıkta kurutun.

Tarifte kullanılan meyve suyuna bağlı olarak, bitmiş juchela farklı renklerde olabilir. Üzümden koyu kahverengi ve çikolata döner. Eğer elma alırsanız, altın kehribar olacak, kayısı renginden daha altın olacak ve nar veya kiraz kırmızı juchel yapacak. Bu nedenle, bu tatlıyı çok renkli hale getirebilirsiniz.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 1 = 1