Lezzetli yemek

Kore’de havuç ve havuçun yararlı özellikleri ve kalori içeriği

Herkes, havuçların dünyanın hemen hemen tüm mutfaklarında kullanıldığını biliyor. Bu tanıma, sadece kök bitkilerinin tat nitelikleriyle değil, aynı zamanda kullanımlarıyla da uyumludur. Yemek pişirmeye ek olarak, havuçlar çeşitli hastalıkların tedavisinde ve vücudun genel olarak güçlendirilmesinde kullanılır, çünkü birtakım yararlı özelliklere sahip bir sebzeye sahiptir. Bu güneşli fetüsün suyu, domateslerden sonra popüler olan sebze sebzeleri arasında ikinci sırada yer alıyor.

Küçük çocuklara da bilinen havuçların yararlı özellikleri

Havuç suyu ve vitamin A, D, B1, B2, B9, PP ve C, demir, magnezyum, kalsiyum, bakır, flor, çinko, kobalt, potasyum, sodyum, manganez, iyot içerir. Aynı zamanda, bu tür organik asitler, monosakkaritler, disakkaritler, kül, lif (kaba lif), beta-karoten gibi besin açısından zengindir.

Kore'de havuç ve havuçun yararlı özellikleri ve kalori içeriği

Bu kök, böbrek taşları içinde varlığını yardımcı olan bir müshil ve idrar söktürücü özellikleri, kan damarlarının duvarları kalp kasını besleyen güçlendirir olan karaciğeri ve onun hücreleri kurtarma temizlemek yardımcı olur diş minesi ve diş etlerini güçlendirir, zararlı maddelerin vücut görüntüler - radyonüklitler, toksinler, toksinler, aşırı sıvı.

Havucun görme keskinliğini artırabileceğinden, görme keskinliği olan insanların (sağduyulu ve ileri görüşlülüğü) gerçek bir arkadaşı olduğu düşünülüyor.

İlginç bir gerçek

İkinci Dünya Savaşı sırasında, düşman ordularını tespit etmek için yenilikçi teknolojileri gizlemek isteyen İngiliz ordusu, pilotlarının çok fazla havuç yediklerini ve bu nedenle karanlıkta görme yeteneğine sahip olduklarını iddia ettiler.

Ve tabii ki, havuçlar yemek pişirmede aktif olarak kullanılmaktadır.

Asya ve Avrupa'da salatalar, çorbalar, borsch, çorba, et suyu, pilav, güveç, konserve eklenir. Ve güneşli meyvelerden tatlılar hazırlayın - İngiliz pudingi, süt havasında pişirilen Hintli incelik, Yahudi cinleri. Ayrıca dünya popülaritesi oldukça basit ve oldukça ucuz bir yemeğe sahiptir - Korece havuç.

Rakamlarını takip eden birçok insan (elbette ki en çok hanımefendi), havuçların kalori içeriği ile ilgileniyor. Bel için güvenli mi? Bunu makalemizde açıklayacağız.

Çiğ havuçların kalori içeriği

Portakal kökü bir diyet ürünü olarak düşünülebilir çünkü enerji değeri ihmal edilebilir.

Ham bitkisel başta kök derecesine bağlıdır 32'den bu bileşenin 100 g kcal 44 içerir - yüksek, bunun daha tatlı enerji değeri farklıdır. Bu durumda, taze sarı havuç kalori içeriği 100 g Ama meyve parlak turuncu başına sadece 32-35 kcal çok şeker içeren ve bu nedenle daha fazla kalori - bu 100 gram başına 41-44 kalori içeren

Ayrıca en yararlı olanın taze havuçun turuncu olduğu dikkat çekicidir - soluk havuçlardan çok daha fazla vitamin ve eser element içerir. Sarı kök bitkileri (özellikle büyük olanlar) yem bitkileri olarak kabul edilir ve kural olarak, hayvancılık için değil, insanlar için yetiştirilir. Ama yine de, ne yazık ki, dükkanların raflarında genellikle böyle bir ürün bulabilirsiniz. Bu nedenle, isterseniz masanızda gerçekten lezzetli ve yararlı sebzeler vardı, parlak turuncu meyveler tercih edin.

Kore'de havuç ve havuçun yararlı özellikleri ve kalori içeriği

Eh, en yararlı olan, en son topraktan çıkarılan ve zararlıları yok etmek ve raf ömrünü uzatmak için kimyasal çözeltilerle muamele edilmeyen taze kök bitkileridir.

Havuçların doğru bir şekilde kullanılması gerektiğini bilmek önemlidir. Örneğin, diş etlerini güçlendirmek istiyorsanız, sebze ısırılmalı ve iyice çiğnenmelidir. Görme keskinliğini arttırmak istiyorsanız, ham meyvenin ince bir rende (metalik değil, aksi takdirde ürün oksitlenecek) ovulması ve az yağlı ekşi krema ile karıştırılması önerilir.

Doğru, bu yemeğin besin değeri, sırasıyla, 100 g başına 95-98 kcal'e yükselir.

Haşlanmış havuçların kalori içeriği

Özellikle yararlı olan kalp hastalığı, Alzheimer hastalığı, yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve beriberi muzdarip insanlar için bir yemektir. Bütün nokta, kök sebzelerde pişirirken antioksidan içeriğinin artmasıdır. Ayrıca, haşlanmış sebze fenolleri içerir - vücudu yaşlanmadan koruyan maddeler ve kanserli tümörlerin oluşumu.

Ancak ısıl işlem görmüş kültürde C vitamini miktarı neredeyse yarıya inmiştir. Bu yüzden, vücudu viral enfeksiyonlardan ve soğuk algınlığından korumak istiyorsanız, bu sebze hala ham haliyle daha iyidir.

Böyle bir ürünün besin değeri, her 100 g için sadece 35 kcal'dir.

Dikkat edin! Kökte olabildiğince çok yararlı madde tutabilmek için kabuğu soyulmadan kaynatılması tavsiye edilir.

Havuç Kalori güveç

Kore'de havuç ve havuçun yararlı özellikleri ve kalori içeriği

Bu yemek de diyet olarak kabul ama buğulanmış sebze daima soyulmuş olmalıdır çünkü besin miktarı, çiğ ya da pişmiş üründen dereceye kadar daha düşüktür edilir. Ürün güveç enerji değeri kaynatıldı biraz daha yüksektir, ve buğulanmış sebzeler, krem ​​ya da bitkisel yağ ilave edilir tadı artırmak için yaklaşık 40-45 kcal Genellikle 100 g başına hostes.

Bu nedenle, birkaç yemek kaşığı bitkisel yağ ilavesiyle, haşlanmış havuç daha kalorik hale gelir ve 81-85 kalori içerir. Ve tereyağı ile havuç içinde 100-110 kalori içerir.

Bir çanak daha az kalorik yapmak için, ama daha az yararlı olabilir, ona normal beyaz lahana ekleyerek olabilir. Bu güvenin yağ ilavesi olmadan besin değeri 38 kcal'dir.

Kore'deki havuçların kalori içeriği

Böyle bir meze dünyanın her tarafından yetişkinler ve çocuklar tarafından seviliyor. Keskin bir çıtır atıştırmalık, şenlikli masaya bile vermek için utanç verici değildir. Ayrıca hemen hemen herhangi garnitür - patates püresi, pirinç, karabuğday lapası, lavaş sarılmış ya da sadece öyle olabilir.

Bu salatayı oluşturan baharatlar bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur, çünkü "Öldür" Patojenik mikroorganizmalar, iştahı ve mide suyu üretimini iyileştirir.

Ancak bu madalya, ne yazık ki bir dezavantajı var - bütün noktası (tuzu) baharatlar vücuttan sıvıların boşaltımı engelleyen olmasıdır. Bu nedenle, kalori atıştırmalıklar 100 gram başına 130 kcal aşmaz bile, böbrek hastalığı, karaciğer, aşırı kilo varlığı hem de yumuşak doku şişmesi muzdarip kişiler için kontrendikedir. Bu salata bir kilo kaybı diyet sırasında masada mevcut olmamalıdır.

Orijinal Kore çerezini kendiniz daha iyi hazırlayın, çünkü piyasada satılan ürünlerde, kural olarak, sağlığımız üzerinde faydalı bir etki yapamayacak lezzet arttırıcılar ekleyin.

Korece havuç için basit ve uygun fiyatlı bir tarif paylaşalım.

 İhtiyacımız olacak:

Kore'de havuç ve havuçun yararlı özellikleri ve kalori içeriği
 • 400 gr taze portakallı havuç;
 • 1 soğan;
 • 70 ml ayçiçek yağı;
 • 3 diş sarımsak;
 • 2 yemek kaşığı. yüzde 9 sirke kaşığı;
 • bir tutam kırmızı acı biber, karabiber, tuz ve şeker;
 • kişniş çeyrek çay kaşığı.

hazırlanması:

 • İnce şeritler halinde özel bir rende üzerine yıkanmış ve yıkanmış havuçlar;
 • Sarımsak basıncını geçtikten veya çok ince doğrayıp, bir kesme tahtası üzerinde bıçakla ezilmiş kişniş. Havuç, biber, kişniş, ezilmiş sarımsak, tuz, karabiber ve karıştırılarak serpilir;
 • Marine edilirken, ince kıyılmış soğanlar ve sebze yağının eklenmesiyle bir tavada kızartılır. Soğan altın olduğunda, ateşi söndürün. Soğutulmuş soğan, tavadan özel bir kaşıkla delikler açılarak atılır ve yağla birlikte havuçlarımız sulanır;
 • Biz sirke dökün, iyice karıştırın ve birkaç saat buzdolabına ve tercihen bir günlüğüne gönderin.

Hazır yemek, taze maydanoz veya dereotu ile dekore edilebilir. Afiyet olsun!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

71 − = 66