Lezzetli yemek

Kurutulmuş kiraz: evde kiraz narini hazırla

Hepsi, kurutulmuş kirazların tıbbi ve kokulu özelliklerinin uzun süredir farkındadır. Böyle bir kuru meyve bile sadece bir atıştırmalık kullanabilirsiniz, ancak mükemmel bir komposto yapabilirsiniz.

Çoğu zaman, bu gibi katkı maddeleri pasta ve her çeşit sos için uygundur. Ancak bu vazgeçilmez kuru meyvelerin ana avantajı hala herhangi bir koruyucu, katkı maddesi ya da aşırı tatlılık olmamasıdır. Bu durumda, meyvelerin kurutulması gibi temel bir şekilde hazırlanan meyve, altı ay boyunca oda sıcaklığında mükemmel şekilde korunur.

Kirazınızı evde düzgün bir şekilde nasıl kurutacağınıza dair tüm kuralları ve ipuçlarını takip ederseniz, faydalı özellikler neredeyse kaybolmaz, ancak oldukları gibi korunurlar:

Kurutulmuş kiraz: evde kiraz narini hazırla
  • bir vişne içinde çok sayıda bakteri öldürücü madde, bunlardan dolayı iç yavaş inflamatuar süreçleri iyileştirir;
  • meyve ve kan pıhtılaşmasını azaltan bir maddeden oluşur - atardamar aterosklerozunun önlenmesi ve tedavisi için yararlıdır;
  • anemi sorunları da lezzetli bir dut yardımcı olduğunda, çok demir var;
  • meyvelerde birçok yararlı vitamin (C, B1, B6) ve yeri doldurulamaz eser elementler (magnezyum, kobalt, bakır ve diğerleri);
  • bilim adamları, bu meyvelerde kanser hücrelerinin ortaya çıkmasını engelleyen maddeler olduğunu keşfettiler;
  • Hamilelikte çok yararlı olan hafif bir müshil etkisi vardır, özellikle içlerinde çok fazla demir bulunur;
  • Meyvenin kırmızı rengi insanları kanı hatırlatır, fakat bu bir kaza değildir - vücudun kardiyovasküler sisteminde iyi çalışır.

Kiraz nasıl kurutulur?

İstenen kuruyemiş, hariç olmak üzere, tabii ki, kendileri çilek, toz halinde, askorbik asit 2 çay kaşığı, saf su, ek araçlar gerekli elde etmek için -, (pan veya tabak) meyveleri skimmer duhovochny tabaka ya da özel bir ekran kabın temizlenmesi için bir bıçak Kurutma için mutfak kâğıdı.

Sürecin kendisi dört temel aşamada gerçekleştirilmektedir. İlk aşamada, meyveleri şımarık ve bozulmamış olanlara dikkatlice ayırmanız gerekir. Yani, kara lekeler, küf, çatlaklar, çürükler vb. Olmadan sadece iyi kirazlara ihtiyacımız var. Bütün meyveler akan suyun içinde dikkatli bir şekilde yıkanır ve ondan kesilen parçaları çıkarır. Sonra biraz kurumaya ihtiyaç duyarlar.

İkinci aşamada, her vişnenin iki eşit yarıya bölünmesi gereklidir. Boyut ne kadar küçük olursa, o kadar çabuk kurur. Ve bu arada, onlardan kemik çıkarmak çok daha kolay.

Üçüncü aşamada, oda sıcaklığında su içinde bir askorbik toz çözeltisine ihtiyacınız vardır. Toz tamamen çözülmelidir. Su, tahıl kalmamasından sonra soğutulmalı, birkaç saatliğine odadan çıkmalıdır. Ortaya çıkan çözelti ile, soyulmuş meyveleri aşağı indirin, yaklaşık 5-10 dakika boyunca ıslatın ve sonra hafifçe bir gürültü ile dışarı çekin. Bu prosedürler sayesinde, meyvelerin rengi korunacak ve kararmayacaklar.

Dördüncü aşama, bir kural olarak, taze hava ve fırında iki kolay yoldan gerçekleştirilebilen meyveleri doğrudan kurutmayı içerir.

Sokakta kiraz nasıl kurutulur?

Kurutulmuş kiraz: evde kiraz narini hazırla

Hava sıcak ve kuru ise, meyveler sokakta mükemmel kuruyacak. Bunu yapmak için, kirazları yayacak şekilde yukarı doğru kesilen özel bir ekran almak daha iyidir.

Böyle bir ekran, gazlı bez veya başka herhangi bir uygun malzeme üzerine bir taban ve bir kapak şeklinde ikinci bir ahşap çerçeveye sahiptir.

Ekran, her sabah güneşe konulmalı ve gece temizlenmeli, böylece nem çiğlenmez. Gece için temizlemeden önce, bunları yaklaşık yarım saat boyunca 160 ° C'de fırında bekletmek yararlı olacaktır.

Açık alanda, kurutma en iyi olacak ve maksimum pozitif özellikler bırakacaktır. Ancak, bu şekilde, sadece meyveleri kemiklerle kurutabilirsiniz. Kemikleri önceden çıkarırsanız, böcekler kokuya ve meyve suyuna uçar.

Kirazları fırında düzgün şekilde nasıl kurutulur?

Evde bu kurutma yöntemi ile, özel bir şekerleme kağıdı ile birlikte gönderilen bir fırın tepsisi veya bir tabaka gereklidir. Sokak versiyonundan farklı olarak, lobüller kesilmiş taraflar aşağıya yayılmalıdır. Fırını 150-170 ºº'ye ısıtın. Fırın kapağı tamamen kapalıyken, temiz hava açıklığı için küçük bir yarık bırakmanız gerekir. İşlem, bu sıcaklıkta 2.5-3 saat boyunca gerçekleştirilir. Sonraki 10-15 saatte sıcaklığı 120-130 ° C'ye düşürün.

Kiraz nasıl kurutulur ve hazırlığın nasıl kontrol edilir?

Sokakta, güneşte aşırıya kaçacak çok fazla kimse korkmuyor. Gerekli tutarlılığın tam olarak hazırlanması için, sadece 5-7 gün sürecektir. Fakat hepsi aynı hava sıcaklığına, hava durumuna ve güneşin etkisine daha çok bağlıdır.

Kurutmanın son olarak basit işaretlerle gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini bulmak mümkündür:

  • Birkaç kurutucu üzerine tıklayın - doğru şekilde kurutulmuş suyu göstermemelidir;
  • meyve rengi dikkat - düzgün kurutulmuş koyu kırmızı, pembe renk tonu ile kahverengi;
  • dut dişi deneyin - tatlı ve ekşi bir tadı olmalıdır.

Nasıl ve neden kuru kiraz dalları?

Kurutulmuş kiraz: evde kiraz narini hazırla

Ağaç dalları da birçok kullanışlı özelliğe sahiptir. Bunların isimleri diyare, ishal, bağırsak atonisi, kronik kolit, sarılık için önerilir. Çeşitli iyileştirici özellikleri sayesinde, iltihapları tedavi etmek için dallar kullanılır. Kaynatma ve çay iltihap ve bağırsak hastalığı ile içilir.

Dallar, çiçeklenme dönemi boyunca, vücuda faydalı olan en büyük miktardaki madde, bunların içinde biriktiğinde toplanır. Yoldan, yoldan, tercihen sanayi tesislerinden kurtulan bir alandan daha uzakta toplanırlar.

Kuru, güneşli havalarda, dallar zaten sabah çiylerinden kurtulduğunda bunu yapmak daha iyidir.

Makaslar makas veya budayıcı ile kesilir. Sonra hastalıkları, böcekleri olanları çok kirli temizlerler. Dalları yıkamamak daha iyidir, çünkü yağmurlardan sonra onları toplayacaksınız, ama zaten kuru. Yıkanmış dallar birçok yararlı maddeyi yitirir ve onları kuruturken de çürür. Buna ek olarak, bitmiş ürün hala ısıl işlem görecek - çoğu durumda kaynar su ile dökeceksiniz, böylece öldürülebilecek tüm mikroplar ölecektir.

Ürünü dikkatlice ayırdıktan sonra, ayrıştırın "İyi" iyi hava sirkülasyonu ve doğrudan güneş ışığı ile bir yerde bir ahşap zemin üzerinde twigs. Ürünü özel tuval torbalarında, kağıt torbalarda, tercihen diğer ürünlerden ayrı olarak bir kokuyla saklayın. Raf ömrü karanlık, serin ve kuru bir yerde saklandığında iki yıldan fazla değildir. Ancak ürünü her yıl güncellemek daha iyi olacaktır.

Kışın, genellikle kokulu ve en önemlisi sağlıklı bir çayın keyfine varacaksınız. Kurutulmuş bir meyve, antiinflamatuar ve gençleştirici bir etkiye sahip olan antosiyaninler ile doyurulur. Lezzetli ve sağlıklı yemeklerin tadını çıkarmak için müsli, egzersize, kuru meyve ekleyebilir, "Ani" püresi ve eritilmiş çikolata ile yiyebilirsiniz.

Kirazları mantarlı ve zeytinli merdaneler için doldurup, fileto, göğüs veya doldurma olarak da yapabilirsiniz. Denemek için korkmayın!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 2 = 1