Lahana turşusu saklamak için nasıl: yararlı ipuçları | pangudownloads.com
Lezzetli yemek

Lahana turşusu saklamak için nasıl: yararlı ipuçları

Sauerkraut, pek çok geleneksel yemeğin yanı sıra bağışıklığı korumak için önemli olan bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Bu, tüm kış boyunca bu aperatifin tazeliğini ve özelliklerini nasıl koruyacağını sorguluyor. Evde lahana turşusu saklamak için birkaç hile vardır. 

Depolama sıcaklığı

Lahana turşusu, bir süredir Rusya'da hazırlanan bir yemektir. Diğer sebzeler gibi, kış için tasarruf etmek için hevesliydi. Bu amaçla, sıcaklık +4 ila -1 derece aralığındadır. Bu tür bir boşluğu ısıtmak hayatta kalmayacaktır, çünkü +10'luk bir sıcaklıkta ve daha yüksek bir fermantasyon devam etmekte ve ürünler hızlı bir şekilde perekisayt etmektedir.

Geçtiğimiz yüzyıllarda, aperatifin nerede saklanacağı sorusu ayakta durmuyordu, çünkü evlerdeki mahzenler vardı. Bu sıcaklık, nem ve ışık bakımından uygun bir yerdir. Böyle bir öncül olan özel konut sakinleri ve bugün bir atalarının deneyimini hesaba katmalı ve orada depolamak için kış için stokları bırakmalıdır.

Dairede lahana turşusu nerede ve nasıl saklanır

Bununla birlikte, herkes mahzende bu kadar şanslı değildi, bu yüzden ev sahipleri evde lahana turşusunun tazeliğini ve kalitesini korumak için başka yollar buldular.

  • Buzdolabında
Lahana turşusu saklamak için nasıl: yararlı ipuçları

Kural olarak, buzdolabının standart ölçüleri büyük kapların yerleştirilmesine izin vermez, ancak birkaç cam kavanoz mükemmel şekilde uyum sağlar. Bir seçenek olarak, bir dondurucu kullanın, ama içinde aperatif kesinlikle porsiyon dondurulur.

  • Balkonda

Ev hanımlarının kışın bu tür boşlukları sakladığı şehir dairesinin bir sonraki odası balkon veya sundurmadır. Bununla birlikte, tek bir nüans vardır: aperatif, negatif bir sıcaklıkta bile güvenli bir şekilde saklanır, ancak çözüldükten sonra, vitamin ve minerallerin sıcaklık düşüşünden çökmemesi için çabucak yenmesi gerekir. Atıştırmayı tekrar dondurmayın. Bu, onu hemen masaya beslenecek ve yenecek olan küçük bölümler halinde balkonda saklamasına izin verildiği anlamına gelir.

  • Pencerenin altındaki soğuk dolap

Sovyet yapımı evlerin bu özelliği, kış için korunmuş sebzeleri kurtarmak için gerekliyse, boşluklar optimal koşullar altında depolandığı için önemlidir: ışığa erişim, aşırı nem ve düşük sıcaklıklarda. Bu durumda, ürünler donmaz.

Lahana turşusu için depolama tankı

Lahana turşusu saklamak için nasıl: yararlı ipuçları

Ürünün korunması için diğer bir belirleyici faktör kapasite. İdeal çözüm lahana turşusu ahşap bir varil içinde saklamaktır. Bu kap, yiyeceklerin tadı değişmez ve içlerindeki kış preparatları altı ay güvenli bir şekilde saklanır. Bununla birlikte, bu seçenek özel evler için uygundur ve onlar için şehir dairelerinde uygun bir yer yoktur.

Bir başka seçenek de cam kavanozdur. İç yüzeylerinin ön ısıl işlemi patojenik mikrofloranın yayılmasını önler, böylece ürünler bozulmaz ve tat özelliklerini değiştirmez. Ön sterilizasyon yapılırken ve diğer önerilerin ardından, kapalı bir kapaklı böyle bir kapta lahana turşusu 1 aya kadar saklanır.

Ayrıca popüler olan emaye gereçler: bir kapakla kapatılan ve koyu kuru ve serin bir yere yerleştirilmiş kaplar ve kovalar. Bu tür tabakların iç yüzeyinde, jantlar da dahil olmak üzere hiçbir yonga bulunmaması önemlidir, böylece lahana okside olmaz, metal ile temas eder.

Plastik konteynırlar ya da kovalar gibi bazı ev eşyaları. Gerçekten de, kompakt ve hafif ve ayrıca temizlemesi kolaydır. Ancak kış boşluklarını saklamak güvenilmez bir konteynırdır. Lahana, kapağı kapalı olarak 3-6 gün boyunca saklanır. Ek olarak, polimer ambalajı tabağın tadı bozar ve başka bir kapta depolandığı zamanki gibi sulu olmasına izin vermez.

Yararlı ipuçları

Lahana turşusu saklamak için nasıl: yararlı ipuçları
  1. Değer lahana turşusu, normal sindirim ve metabolizma için gerekli, hem de bile konserve şeklinde de dokunulmazlık, güzellik ve gençlik korumak için insanlar tarafından ihtiyaç duyulan C vitamini, tuttuğunu aslında kaba lifler, çok sayıda olduğunu. Bu maddenin depolama sırasında bozulmasını önlemek için preformlar tuzlu su ile kaplanmalıdır. Sebzeler sadece masaya servis yapmadan önce çıkarılır ve kalan ürün sıvıya daldırılır. Yeterli değilse, kapak üzerine bir pres konulur, böylece sebzeler birbirine sıkıca bastırılır ve tuzlu suya daldırılır;
  2. Geleneksel atıştırmalıkların yenilebilir bir biçimde saklanması şekere yardımcı olacaktır. Bir koruyucudur ve bu kalite bir lahana turşusunu saklamak için tariflerde kullanılır. İş parçasının yüzeyine biraz şeker dökülür. Ayrıca, aynı amaçla, salamuraya az miktarda ilave edilen sirke kullanılır. Bu durumda, asetik asitin çok az ihtiyacı vardır, ancak bu katkı maddesinin nihai ürünün tadını etkileyeceğini unutmayın;
  3. Sebze yağı da konserve lahana korumak için kullanılır. Konteynere, ana ürünü iyice örtecek şekilde eklenir. Böylece, oksijene erişim kesilir ve kışlık hasatta, patojenik mikroorganizmalar çoğalmaz, yiyeceklerin çürümesini hızlandırır;
  4. Her zamankinden daha fazla tuz hazırlarken kullanın, iş parçasını daha uzun süre tutmaya yardımcı olur. Ancak, bu yemeğin tadı oldukça geleneksel olmayacaktır. Bu yemek, kendinden tüketim için çorba yapmak veya sıcak yapmak için daha uygundur;

Yapılan çabalara rağmen, bir peroksidasyon aperatif, yıkanır ve bir çorba veya borsch hazırlamak için kullanılır. Buna ek olarak, servis yapmadan önce bir yemekten eklenen bir tatlı kaşığı şeker, bu konuda yardımcı olacaktır.

Kalıp görünümünü nasıl engellenir

Lahana turşusu saklamak için nasıl: yararlı ipuçları

Ev depolama koşulları bile üründeki mantar riskini içermez. Tabii ki, bazı ev kadınları sadece lahana üst tabakasını kaldırırlar, ancak yemeğin tadı umutsuzca şımarık olur. Ayrıca, küf sporları preforma tamamen çarpar ve kullanımları bağırsak rahatsızlıklarına ve alerjilere yol açar.

Bu tür sorunları önlemek için aşağıdaki önlemler uygulanır:

  • kış stokuna bir hardal tozu eklenmesi veya antiseptik özelliklerle karakterize edilen ve zararlı mikroorganizmalarla mücadele edilen bir hardal tohumu içeren bir torbanın depolanması için bir kap içine konulması önerilir;
  • Ayrıca yabani meyveleri ekleyerek sebzeleri pişirmek için de yararlıdır: kızılcık veya kızılcık. Bunlar doğal antibiyotiklerdir, bu nedenle de mantarlarla başa çıkmakta ve yemek yemeye uygun kalmaktadırlar;
  • Bir parça kıyılmış ya da ovuşturulmuş bir yaban turpu ile konteynere eklenmesi de patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Bu durumda, yabantıyı kesmemek için, biberiye, bitmiş ürüne tabakların içine sokulur.

Sauerkraut, geleneksel Rus mutfağı sevenler ve sağlıklı gıda destekçileri gibi bir ürün. Zaman zaman herkesin masaya çıktığı parlak bir tanınabilir tada sahip kullanışlı bir üründür. Bu nedenle, soğuk kaliteyi tatmak ve aperatiflerin zevk ve faydalarından yararlanmak için halk bilgeliğini uygulamanız gerekir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

83 − 77 =