Lezzetli yemek

Mavi lahana: faydalı özellikleri inceliyoruz ve lezzetli yemekler hazırlıyoruz

Kırmızı lahana Pythagoras'ın en sevdiği yemek. Akdeniz'de keşfedildi - eski çağlardan beri insanlar faydalarından haberdardılar ve sadece yemeklerden hazırlanmış değil, aynı zamanda tıbbi amaçla da kullanıyorlardı. Ama sonra hala mavi lahana ne kadar doğru denildiğini bilmiyorlardı. Kuzeni beyazından sadece renginde değil, özelliklerinde de farklılık gösterir.

Kompozisyon ve faydalar

Mavi lahana: faydalı özellikleri inceliyoruz ve lezzetli yemekler hazırlıyoruz

Bu sebzenin başı küçük ama oldukça yoğun. Onlar beyaz-acımasızlardan çok daha geç olgunlaşırlar, serinliği severler ve uzun süre boyunca sulu ve taze kalırlar. Bitkinin kalori içeriği azdır ve bileşim vitamin ve mineraller, beta-karoten bakımından zengindir.

Doymuş renk, çok sayıda antosiyanin tarafından açıklanmaktadır. Bu maddeler güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Antosiyaninler damarların duvarlarını güçlendirir, elastikleştirir. Ürün kalp üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir, cildin durumunu iyileştirir - buna denir "Gençliğin kaynağı".

Düzenli kullanım lösemi gelişimini engeller, radyasyonun etkisini nötralize eder, görme gücünü artırır - yararları açıktır.

Bazı ev hanımları kırmızı lahana sevmiyor, çünkü içinde yeterli meyve suyu yok. Fakat mavi lahananın faydaları ve zararın yokluğu hakkında bilgi aldıklarında tutumlarını değiştirirler. Mineral-vitamin kompleksi bu eksikliği tamamen telafi eder. Phytoncides, tüberkülozun etken maddesinin aktivitesini azaltır, solunum sisteminin çalışmasını normalleştirir.

Bu ürünü düzenli olarak yiyecek için kullanırsanız, sindirim sistemi sorunsuzca çalışır, hematopoez süreci iyileşir. Renkli veya mavi lahana, yüksek oranda bitkisel protein içeriği nedeniyle karaciğer, böbrek, tiroid bezi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Bu üründeki vitaminler daha uzun süre dayanır. "Gevrek" C vitamini Selenium hücreleri oksijen ile besler, toksinleri ve ağır metalleri vücuttan temizler. Çinko, beynin çalışmasını uyarır. Lif ve laktik asit bağırsak mikroflorası üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, salgılarlar. "Kötü" kolesterol.

Hipertansif insanlar düzenli olarak bu lahana yerse, basıncı normalleştirirler. Mavi veya kırmızı lahana yararlı özellikleri, tıpta kullanılır. Ballı suyu soğuk algınlığına karşı etkilidir ve sıkıştırmalar çizik ve sıyrıkların iyileşmesini hızlandırır.

Diğer bir önemli özellik, alkolün vücut üzerindeki etkisini azaltma yeteneğidir. Bayramın başlangıcından önce birkaç lahana yaprağı yemek ya da mavi lahana salatalarını hazırlamak tavsiye edilir. Mayonezli salata tarifleri popülerdir.

Nasıl pişirilir?

Yemek pişirirken, karnabahar beyaz lahana kadar yaygın değildir. Bunun sebebi sertlik ve sıkıntı olmamasıdır. Biraz tart, ama düzgün pişirilirse, yemekler çok lezzetli.

Mavi lahana: faydalı özellikleri inceliyoruz ve lezzetli yemekler hazırlıyoruz

Ham haliyle, salatalara eklenir, etle mükemmel uyum sağlar. Sebze, ağır yiyecekleri hızlı bir şekilde sindirmek için vücuda yardımcı olur. Isıl işlem görmezseniz, tüm vitaminler ve yararlı özellikler korunur.

Çok lezzetli o turşu lahana çıkıyor. İnce doğrayın ve cam kavanozlara sıkıca koyun. için "Kuru Üzüm" ekşi eriklerin yarısını ekleyin. Şarap sirkesi, tuz ve şekerden brine dökün. Tatmak, baharat ve ukuporite ile mevsim. Marine edildiğinde et, garnitür ile servis edilebilir.

Herhangi bir kontrendikasyon var mı?

Bu ürün için zararlı özellik yoktur. Ancak GI hastalıkları olan kişiler bunu dikkatli bir şekilde tedavi etmelidir. Büyük miktarda lif nedeniyle, lahana yoğun olarak sindirilir ve büyük miktarlarda yenemez.

Zarar, peptik ülseri olan insanlara neden olabilir. Küçük dozlarda kullanılmasına izin verilir, ancak ürün ısıl işleme tabi tutulmalıdır. Eksi bir - vitamin miktarı azalır ve tadı acı çeker.

Salata "Sevgili"

Mavi lahana salatası, bayramlarda servis edilebilir veya günlük diyete dahil edilebilir. Lahana çok ince kıyılmış, soyulmuş salata soğan ve küpler halinde kesilmiş olmalıdır. Elma ya da şarap sirkesi serpin, böylece acılık gider. Domatesleri küpler halinde kesin, yeşillikleri doğrayın.

Tuz, karabiber, baharat ekleyin. Salatayı mayonez veya ekşi krema ile doldurun. Bağımsız bir yemek olarak yenebilir veya et, garnitür ile servis edilebilir.

Lahana "çeşitli"

Brokoli, kırmızı ve beyaz lahana, biber ve havuç büyük parçalar halinde kesin.

Mavi lahana: faydalı özellikleri inceliyoruz ve lezzetli yemekler hazırlıyoruz

Tüm malzemeleri bir araya getirin ve doğrayın. Kütle derin bir tabak içine koyun ve orada bir kahve değirmeni içinde ezilmiş iki yemek kaşığı fındık ekleyin. Sosu hazırlayın: zeytinyağı, limon suyu, beyaz biber ve deniz tuzu karıştırın.

İyice karıştırın ve karışıma ekleyin, tuz.

Garnitür için, karaciğere kremalı ve patates püresinde servis yapın.

Mavi lahana neredeyse tüm sebzelerle birleşir, böylece hayal gücünü ve deneyi gösterin. Ailenizin beğeneceği kendi tariflerinizi oluşturun.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 56 = 66