Roka'nın faydalı özellikleri, nasıl ekildiği, yetiştirildiği ve depolandığı | pangudownloads.com
Lezzetli yemek

Roka’nın faydalı özellikleri, nasıl ekildiği, yetiştirildiği ve depolandığı

Roka kalori içeriği yararlılığını gebelik dikim ekimi bakım depolama.

Rukkola, çok sayıda vitamin ve faydalı bir özellik kitlesinin varlığı olan, turpgiller ailesinden bir bitkidir.

Parlak bir baharatlı-hardal tadı olan bu salata sebze (Roshen salata veya roka salatası), Akdeniz ülkelerinde yaygındır. Eski çağlarda zaten biliniyordu ve Rusya’da tırtıl denilen bir ot çimi olarak kabul edildi.

Roka için yararlı olan nedir ve neler içerir?

Roka'nın faydalı özellikleri, nasıl ekildiği, yetiştirildiği ve depolandığı

Bu bitkinin yağı (aynı zamanda roka denir) eski şifacılar tarafından kullanılmıştır. Yardımı ile, iyileşmiş burkulmalar, frakerler, çürükler, baş ağrıları.

Günümüzde, petrol, doğal kozmetik roket bileşenlerini girer, o dermatit, çamaşır suyu çiller, yaşlılık lekeleri tedavi etmek için, problemli ciltlerin bakımı çürükler ve nasır giderilmesine yardımcı olur. Bu bitki yaygın olarak yemek pişirmek ve tıbbi amaçlı kullanılmaktadır.

Rukkola çok vitamin – sağlık için gerekli olan bilgi de, A, C, E, K, grup B ve ve elemanları fosfor, magnezyum, iyot, çinko, selenyum, demir, bakır, manganez, fosfor, sitrik ve malik asit eser.

Roket salatası tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu olumlu sindirim sürecini ve bağırsak fonksiyonlarını etkileyen maddeler içermektedir. Bitki balgam söktürücü ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir.

Fakat bu, insan sağlığı için kullanımında roka için yararlı olan her şey değildir:

 • virüsleri ve çeşitli bakterileri yok eder;
 • bağışıklık sistemini güçlendirir;
 • hemoglobin düzeyini artırır;
 • kanserin önlenmesini teşvik eder;
 • kandaki şeker içeriğini düzenler;
 • kan pıhtılaşmasını artırır;
 • kan basıncını düşürür;
 • damarların durumunu faydalı bir şekilde etkiler;
 • spesifik tedavisinde yardımcı olur “Erkek” hastalıkları.

Rukkola, bir diyet ilacı olarak yararlılığı ile bilinir. Mide duvarlarını güçlendirir ve korur, bu nedenle acı veren ülser veya gastrit tarafından kullanılması gereklidir. Hardal otu diyete katılanlar için vazgeçilmezdir.

Çok miktarda yararlı madde içerdiğinden, kullanımı vücudun sınırlı bir diyetle çalışma kapasitesini koruyabilmesini sağlar. Bu salatanın içerdiği lif, tokluğa katkıda bulunur.

Rukkola, metabolizmayı olumlu yönde etkileyen küçük bir kalori içeriğine sahiptir. Onun hardal yağından mühürlenmiş salatalar ile doldurulur ve kozmetolojide saçın yapısını güçlendirmek için kullanılır.

Hamilelik ve beslenme sırasında Rukkola

Roka'nın faydalı özellikleri, nasıl ekildiği, yetiştirildiği ve depolandığı

Birçok yararlı özelliğe sahip olan bu bitki, hamilelik sırasında bir kadının diyetinde vazgeçilmezdir.

Bu gereksiz grubu ağırlığı önler, düşük kalori içeriği, sindirim normalleştirir. Salata sebzelerinin diüretik özellikleri şişmeyi azaltır.

Gebelik zayıflamış bağışıklık sırasında Roka artar, enfeksiyonlara bir kadının vücudu korur. Sistit ve azalan hemoglobin seviyesi için endikedir.

Bu yeşiller metabolizmayı normalleştirir, damarları temizler ve tüm yararlı özelliklerin toplamında gelecekteki annenin organizmasını güçlendirir ve canlandırır.

Reaktif kullanımı artmış uterus tonu, alerjik reaksiyonların varlığı ve bireysel hoşgörüsüzlük için kontrendikedir.

Beslenmedeki herhangi bir sebze ve otun anne sütünün bileşimi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Fakat herkes, anne karnında rukola yemenin mümkün olup olmadığını bilemez. Yukarıda belirtilen yararlı özelliklere ek olarak, anne sütü üretimini uyarır. Bu yeşil içerdiği besin maddeleri, emzirmenin korunmasına katkıda bulunur. Bununla birlikte, emzirme sırasında bir kadının vücudunu güçlendirir.

Beslenme sırasında Rukkola yavaş yavaş diyete sokulmalıdır. Turunçgillerden gelen diğer bitkiler gibi, bazı durumlarda bebekte şişkinliğe neden olabilir.

Rukkola – dikim ve bakım

Rukkola, her zaman güneş tarafından yakılmayan yerlerde büyüyebilir, yıllık ve iki yılda bir çeşit, iddiasız vardır. Ama güçlü gölgelendirme ile, o vahşi, küçük oluyor.

Roka yetiştiriciliği kapalı ve açık bir zeminde, fideler veya tohumlar şeklinde gerçekleştirilebilir.

Dikim sırasında kaliteli yeşillik almak için, bir roket salata yetiştirmenin bazı özelliklerini dikkate almak gerekir:

 • Periyodik olarak gevşemiş herhangi bir toprakta yetişir. Ancak gelişme için, yeterli miktarda kalsiyuma sahip olmak gerekir, bu yüzden roka zayıf asidik veya kireçli bir bileşimi tercih eder;
 • Sahaya iniş yapmanın kabak, domates, patates, havuç ile dönüşümlü olarak yapılması tavsiye edilir. İlgili turunçgillerden sonra, bitki 3 yıl sonra ekilir.

Açık zemin bitkilerde ekim 2 hafta ara ile nisandan eylül ayına kadar yapılabilir.

Seralarda, tüm yıl boyunca roket salata yetiştiriciliği yapılabilir. Sıcak havalarda sıcaklığın en az 16 derece tutulması ve ışık filizlerinin olmaması yapay olarak aydınlatmak önemlidir.

Bir serada rukkola ekmeden önce, toprağın hazırlanması tavsiye edilir:

Roka'nın faydalı özellikleri, nasıl ekildiği, yetiştirildiği ve depolandığı
 • yabancı otlardan temizlemek için gevşetin;
 • Bir iki hafta sonra, yabani otları derin tabakalardan dikkatli bir şekilde çıkarmak için araziyi daha da pulla;
 • toprakta bir nemin tutulma amacı için delmek.

Rukkola fidelerde yetiştirilebilir.

Bu amaç için, hazırlanan konteynerler (tencere, konteynerler) tohum derin 1 cm ekildi. yetiştirilen fideler toprak açmak için nakledilen bir toprak kesek ile.

Geceleri donları genç fidelerin sabahları açılarak şeffaf kaplarla kapatılması tavsiye edilir.

Bu bitkinin bakımı gevşetmek, sulamak ve beslemekte. Rukkola, soğuğa dayanıklı bitkileri ifade eder, en iyi şekilde büyür ve 16-18 derecelik bir hava sıcaklığında gelişir. Bitkinin sulama sıklığı, ekilen çimlerle toprağı sıyırmak suretiyle azaltılabilir.

Sulama, taşma (sıralar arasına bir hortum yerleştirme) veya küçük yağmurlama ile gerçekleştirilir. Nem eksikliği yaprak büyüme, hızlandırılmış çiçeklenme ve tat azalmasında bir gecikmeye yol açar. Roket salatasının bir tavuk gübresi veya sığırkuyruğu, azotlu gübreler ile beslenmesi tavsiye edilir.

Bu yararlı tesis, daire içinde pencerede yıl boyunca yetiştirilebilir. Pencere üzerindeki Rukkola, bahçeye göre daha kötü değildir. Dikim için, kapsayıcıyı pencerede boş alanın alanına göre seçmeniz gerekir.

Bitkinin düzgün büyümesi için, toprağın azot ve fosforun optimum oranı ile su geçirimsiz, gevşek olması gerekir. Baharatlı yeşillik ekimi, tohumları nemlendirilmiş toprak üzerinde yayarak gerçekleştirilir. Bundan sonra, küçük bir kuru zemin tabakası ile kaplanır ve bir ayakta durma sıcak su sprinkler ile tedavi edilir.

Şeffaf bir film (veya cam) ile kaplanmış, konteyner ortaya çıkmadan önce sıcak bir yere konulmalıdır. Roka etkili büyümesi, havayı solumayı ve nemlendirmeyi içeren günlük bakımı gerektirir. İlk sürgünler göründüğünde koruyucu kaplama çıkarılır, mini sera kalıcı yerine ayarlanır.

Bu salata, diğer yapraklı yeşillikler gibi, ışık seven. Güney pencere üzerinde bulunmayan bir pencere eşiğinde bir oda bahçesi için, ek aydınlatma sağlamak istenmektedir. Kışın ve bulutlu havalarda, ekimi vurgulamak için bütün gün sürer. Yapraklar 10 cm yüksekliğe ulaştığında, roka hasat gerektiği gibi toplanabilir.

Roka nasıl saklanır

Roka uzun bir süre için çeşitli şekillerde saklayabilirsiniz:

Roka'nın faydalı özellikleri, nasıl ekildiği, yetiştirildiği ve depolandığı
 1. Kesildikten sonra, düz bir yüzeye yayılır, 5 gün boyunca havalandırılmış gölgeli bir odada kurutun. Elde edilen baharatları bir cam tabakta dökerek, yaklaşık bir yıl boyunca saklanabilir.
 2. Kesilmiş yaprakları kesin, plastik veya plastik kaplara koyun, bunları dondurucuda saklayın.
 3. Yıkanmış ve kurutulmuş yapraklar tamamen özel kaplarda dondurulur.

Kurutulmuş yeşillikler, et suyu, balık, et, sebze yemeklerine eklenir. Dondurulmuş roka makarna ve salata yapmak için kullanılır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

56 − = 52

Adblock
detector