Soğan çorbası: lezzetli basit tarifler | pangudownloads.com
Lezzetli yemek

Soğan çorbası: lezzetli basit tarifler

Ana malzemenin soğan olduğu ilk yemek, dünyanın birçok ülkesinde çok popüler. Soğanların popüler bir sebze olması nedeniyle, eski çağlardan beri insanlar arasında talep üzerine çorbalar talep görmektedir.

Soğan çorbası: lezzetli basit tarifler

Soğan çorbası-mash tarifleri, ama en popüler ve birçok pişirme seçeneği (peynir ilavesiyle) tarafından Fransa'dan gelen Tarifler geldi.

Şimdi tavuk ya da sığır et suyuna dayalı çorba pişirmek için bir gelenek, hafifçe kızartılmış soğan, alkol, en sık beyaz şarap, rendelenmiş peynir.

Taze yeşillikler ve ev yapımı tost, soğan tabağını tamamlar. Genel olarak, çorba olağandışı lezzetli ve narin bir görünüme kavuşur ve mutfağınızda yaratırsanız, birkaç pişirme seçeneğini bilmek güzel olurdu. Bu konuda ve konuşun.

Geleneksel çorba

Başlamak için, bir klasikten, eğer istenirse, Fransızcada soğan çorbası-patates püresi reçetesi reçetesi istenebilir.

Hazırlık için, al:

  • Luchok - 350 g;
  • Eritilmiş tereyağı - 1 yemek kaşığı. l.
  • Seçtiğiniz et suyu, tavuk veya sığır eti tavsiye edilir - 0.5 litre;
  • Calvados, beyaz şarap alabilir - 30 ml;
  • Karabiber tozu;
  • Birkaç dilim beyaz ekmek;
  • Sarımsak - 2-3 karanfil;
  • Ayçiçeği yağı kokusuz - 1 çorba kaşığı. l.
Soğan çorbası: lezzetli basit tarifler

İlk yemeği hazırlamak şaşırtıcı derecede basittir. Böylece erimiş tereyağını kalın bir tabağa sahip bir tencereye dökün. Soğan kabuğu keser, çok ince halkalara kesin. Sürekli karıştırarak, ihale altın rengi kadar sebze kızartın.

Pan alkolüne dökün, soğanla birkaç dakika bekleyin, et suyunu ekleyin. Tüm malzemeleri yaklaşık yarım saat boyunca pişirin. Bir karıştırıcı kullanarak çorbayı püre haline getirin. Eğer çok kalınlaşırsan, o zaman suyu sulandırabilirsin.

Croutons yapmanın zamanı geldi. Bunu yapmak için yağı bir tavada ısıtın, içine kırılmış sarımsak karanfilleri koyun. Yağın sarımsak aromasına sahip olması için birkaç dakika pişirin. Bitkiyi kızartma tavasından çıkarın ve yerine önceden karelere kesilmiş beyaz ekmek parçaları yerleştirin.

Ekmeği her iki tarafa da kızartın, böylece sarımsak ve kahvenin aromasını emer. Krutonlar hazır olduğunda, çorbaya Fransızca servis yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, ilk önce tabaklara, ince doğranmış yeşilliklerle doldurun ve kraker ekleyin.

Peynirli Soğan Çorbası

Soğan çorbası için en basit tarif yukarıda açıklanmıştı, ancak peynirle daha yumuşak bir yemek hazırlayabilirsiniz.

Soğan çorbası: lezzetli basit tarifler

Düz bir tabağa, bir çorba kaşığı un dökün. 0,5 kg soğan kabuğu çıkarır ve akan suyun altında durulayın. Sebzeyi acı tadıyla korumak istiyorsanız, kafaları soğuk suda ıslatın ve bir kaşık sirke ekleyin.

Soğanı ince halkalar halinde kesin ve un içinde yuvarlayın. Tencerede 50-70 gram tereyağını eritin ve üzerine soğan halkaları koyun, güzel bir kabuk oluşana kadar kızartın, üstüne tuz ve karabiber serpin. Bundan sonra, önceden pişirilmiş tavuk suyunu tencereye dökün, bir saat dörtte bir kaynatın.

Birincisi kaynarken, ekmeği hazırlayın. Bunu yapmak için 6 dilim beyaz ekmek alın, kabuklardan keserek 400 ml süt içerisine daldırın, emdirin. Daha sonra batık bir karıştırıcıyla kendinizi hareket ettirin (mikser de uygundur).

Bir kapta, soğan, ekmek ve süt karışımı, 100 gr ince rendelenmiş sert peynir karıştırın. Erimiş bir ürünü kullanabilir ve öğütmeyi kolaylaştırmak için birkaç saat buzdolabına koyabilirsiniz.

Şimdi tüm malzemeleri saf olana kadar çalış. Pişirmek için tasarlanmış tencere üzerine dökülür. Onları fırına koyunuz, 10 dakika 180 derece ısıtınız.

Bu arada, çorbanın tadı daha doymuş olduğu ortaya çıktı, fırında kızartmaya göndermeden önce, tencereyi doğaçlama bir kapakla kaplayın. Hepsi bu kadar. Peynirli soğan çorbası hazır.

Soğan ve sebze tabağı

Soğan çorbası: lezzetli basit tarifler

Saf soğan çorbası üzücü olanlara, yemeğin soğan ve sebze çeşidine dikkat edebilirsiniz. İlk diyet, ancak tadı daha ilginç olacaktır. Yemek pişirmek için, 0,5 kg tavuk eti al (kuşun parçalarının ne olduğu önemli değil) ve birkaç kereviz sapı.

Tavuk ve kereviz yıkanır ve tuzlu suda kaynatılır, pişme süresi yaklaşık 40 dakikadır. Tencerede su kaynatıldığında, köpüğü çıkarmayı unutmayın.

Bu arada gerekli sebzeleri hazırlayabilirsiniz. 2 büyük havuç yıkayıp ince halkalar halinde keser, 300 gram kabak da kupaları öğütür. Brokoli 0.5 kilo alın ve çiçek salkımına ayırın. Luke'un 700 g'a ihtiyacı olacak, kafanın boyuna göre öğütün. Orta büyüklükte ise 4-6 parçaya bölün.

Et pişirildiğinde, tavadan dışarı çekin, kerevizi çıkarın, kokusunu zaten vermiş ve artık gerekli değildir. Kaynar broth hazırlanan sebzeler, ilk soğan ve havuç atmak, ve bir saat içinde bir saat brokoli ve kabak. Sebzeler yumuşarsa, 10 dakika daha pişirin, sonra tavayı tabaktan çıkarabilirsiniz.

Artık kendinizi bir karıştırıcı ve püre ile koyabilirsiniz. Bu arada, çorbanın kalınlığını değiştirmek için, yemeği taşlamadan önce biraz et suyu dökün. Gerekirse, bazı sıvıları dökmek her zaman mümkündür. Servis edilen soğan ve sebze çorbası sıcak olarak tavsiye edilir, ince kıyılmış tavuk parçaları eklenir ve istenirse, aynı zamanda egzersizi de pişirilir.

Patates ve tavuk ile soğan çorbası

Soğan çorbası: lezzetli basit tarifler

İlk yemeğin daha tatmin edici bir versiyonu, patates-soğan çorbasıdır. Yemek pişirmek için, büyük bir tavuk göğsü, yaklaşık 700 gram alın ve pişene kadar tuzlu suda kaynatın.

Et kaynatılırken, 6 tane yumru kökünü soyun ve küpler halinde kesin. 3 şef soğan ve 2 kırmızı salata kabuğu temiz ve rasgele doğrayın. Büyük halkalara kesilmiş 150 gram pırasa.

Tavuk göğsü kaynattığında, tavadan dışarı çekin ve patatesleri ortaya çıkan et suyuna koyun. Et suyu kaynatıldıktan sonra 5 dakika pişirin, sonra tüm soğanı ekleyin ve yemeği 5 dakika daha pişirin. Tava tavuk içine koyun, küçük parçalar halinde önceden kesilmiş.

Gerekirse, tabağı tuz ve karabiberleyin. Çorbayı kaynatın, ardından plakadan çıkarın. Bir blender ile donatılmış, tava içeriğini bir püre haline getirin. Yemekleri soba ile ilk kez döndürün, gazı açın ve ince bir damlamada 200 ml krema (10'luk yağ oranı) ile çorbaya dökün. Çorbayı karıştırın, 60 saniyeden daha uzun süre pişirin. Bundan sonra çanak hazır, masaya servis yapabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, soğan çorbası hazırlanmasında karmaşık bir şey yoktur. İlginç tariflerin kütlesinden, beğendiğiniz birini seçebilirsiniz. Mutfağınızda yeni yemekler yapmaya çalışın ve menüyü çeşitlendirin!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

46 + = 54