Lezzetli yemek

Yoğurt için bakteri seçimi

Bakteriler güvenli bir şekilde küçük olarak adlandırılabilir "yardımcıları", İnsan bedeninin yapamayacağı şey. Bu dünyada hepimiz tamamen steril hale geliriz, ancak doğum kanalında ilerlerken, vücudumuz milyonlarca mikroskobik organizma ile doyurulur, yararlı ve çok fazla değil.

Onlar büyüdükçe ve çevreyi keşfetmek gibi, onların niteliksel ve niceliksel kompozisyon sürekli değişen ve bağırsak kendisi enfeksiyondan vitamin üretimi, gıda sindirim ve kurtarma için bir mikrobik fabrikaya dönüşüyor.

"Yoğurt" bakterileri nelerdir?

Yoğurt için bakteri seçimi

İnsan bağırsağında yaşayan bir dizi mikroorganizmaya genellikle mikroflora denir. Toplam ağırlığı 1,5 kg'a ulaşabilir ve bakteri çeşitleri birkaç yüz kadardır. Bunlar arasında hem yararlı hem de düşman vardır. Ve vücutta antagonistik bakteriler varken, olumsuz etkisinden korkmak için bir sebep yok "kötülük"Mikroorganizmaların.

Vücudumuzun koruyucu özelliklerinin bu en görünmez bakteriler tarafından sağlandığı anlaşılmaktadır.. Sadece modern ürünler, ekoloji ve tıp onları zayıflatır ya da tamamen yok eder. Bu nedenle, tüm doktorlar, her biri belirli tipte yararlı bakteriler içeren, ekşi sütlü ürünlerin düzenli olarak tüketilmesi ihtiyacında ısrar etmektedir.

Evdeki yoğurtta hangi bakterinin bulunması gerektiği sorusunu cevaplamak için aşağıdaki çeşitleri hatırlamamız gerekir:

Yoğurt için bakteri seçimi
  • Bulgar asası ya da termofilik stevetokkok. Bu tür mikroskobik organizmalar yoğurt içermez, ekşi değildir. Bağırsak içine nüfuz ederek, kolondaki besin kalıntılarında çürüme süreçlerinin yokluğundan sorumlu olan laktik asit üretimine katkıda bulunurlar. Bulgar basili, proteinin ayrışmasını teşvik eder ve vücut onu sonuna kadar asimile edebilir. Bu tip ekşi süt bakterileri, sütü 40-45 ° C'lik bir sıcaklıkta fermente edebilir ve sadece bitmiş üründe değil, bağırsakta da hayatta kalabilir;
  • Asidofilik çubuklar, gerçek yoğurt için laktoz olmadan hayatta kalma, alkalilere dayanma ve zaten var olan bağırsak mikroflorasında mükemmelleşme yeteneğine sahip bakterilerdir. Kullanımları ile pişirilen ev yapımı yoğurt, patojenik mikroskopik organizmalar üzerinde ölümcül bir etkiye sahip olan bazı antibiyotik özelliklere sahiptir;
  • Probiyotikler, ev yapımı yoğurt için kullanılabilecek başka bir bakteridir. Karbonhidratları sindirmek ve negatif mikroorganizmaları yok etmek için yoğun bir rol alırlar. normal iş akışı, probiyotikler probiyotikler ile yoğurt grup B düzenli tüketimi ait doğal antibiyotik, asetik ve laktik asit, vitamin, oluşturabilir - güçlü bir vücuda doğrudan yol ve kanserli tümörlerin gelişmesini engeller.

Bakterilerin yararlı özelliklerini nasıl koruyabilirim?

Son ürüne vücut sadece iyi getirdi, tüm kurallara ve tavsiyelere göre pozitif yaşam bakterileri ile yoğurt, pişirmek için önemlidir:

Yoğurt için bakteri seçimi
  • En lezzetli olanı, pastörize edilmiş mağaza analoğunu kullanmak kesinlikle kabul edilebilir olmasına rağmen, ev yapımı sütlerden yapılan bir tatlıdır;
  • Süt hızla kaynatılmalı, sürekli karıştırılmalı, ardından birkaç dakika puf bırakılmalıdır;
  • Bakteri ile korkunç bir şey olmamıştı, molochku kaynatıldı, 40-45 ° C eşit sıcaklığa kadar soğutmak için gereklidir;
  • Doğal yoğurt, önceden kavrulması ya da kaynatılması istenen steril cam eşyalarda sadece kvassitsya'dır;
  • Mayanın kendisi eczaneden satın alınabilir, ancak marketten olmayan aromalı biyo-yoğurt veya ekşi kremadan yararlanabilirsiniz. Ekşi krema alırsanız, o zaman litre başına bir çorba kaşığı oranında ılık sütle yetiştirilmesi gerekecektir. Kefir durumunda, litre başına 3-4 yemek kaşığı alır;
  • Sonra ev yapımı yoğurt için bakteri, bir mağaza ya da eczane satın aldı, süt ile iyice karıştırın, kapağını bir kapakla kapatın ve 4-10 saat boyunca sıcak bir yere gönderin. Son pişirme süresi, ortam sıcaklığına ve mevsime, garip bir şekilde bağlıdır. Yoğurt pişirmek için seçilen bakterilerin çok önemli olmasıişlenmiş"Sabit bir sıcaklıkta. Bu amaçla, konteyner, pilin yanına yerleştirilmiş, güneşli bir pencere pervazına yerleştirilmiş veya ılık bir fırına gönderilen battaniyeyle sarılır;
  • Bitmiş ürün viskoz ve kalın ekşi krema gibi görünüyor. Karıştırılmalı ve daha da kalınlaştığı buzdolabına gönderilmelidir.

Ek öneriler

Bitmiş yoğurdun maksimum fayda ve besinlerini korumak için süt önceden kalınlaştırılmalıdır. Bu amaçla, başlangıç ​​miktarı 3/4 azalıncaya kadar düşük ısıda buharlaştırılır. Prensip olarak, zaman kaybedemezsiniz ve ekşi sütlü dürüst üreticiler gibi doğal bir ürüne birkaç kaşık süt tozu ekleyin.

Yoğurt için bakteri seçimi

İsterseniz sadece kuru Leaven yağma yok ve isteksiz görülmez bankalar-battaniye-eşikleri ile tamircilik, elektrikli bir yoğurt satın. Ucuza değer ama bütün ailenin diyetini iyice zenginleştirin. Hazır tatlılar, çikolata, dondurulmuş veya taze meyve, fındık, narenciye ve diğer katkı maddeleri ile tatlandırılabilir.

"canlı"Ev yapımı yoğurt, çocukları disbakteriyoz, alerjiler ve düşük bağışıklıktan muzdarip olan anneler için gerçek bir buluştur. Böyle bir ürün, bu tür problemleri mükemmel bir şekilde çözer, hazırlanması ve tatlı tatlı bir tat ile memnun edilmesi kolaydır. İşlenmenin derecesi, hangi bakterilerin seçildiğine ve süt olgunlaşma teknolojisinin ne kadar iyi gözlemlendiğine bağlıdır.

Çocuklar için ev yapımı lezzetli yoğurt hazırlayın ve sağlıklı kalın!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

24 + = 32