moda

Dondurulmuş güzellik: pembe safir

Safir, elit mücevher üretiminde yaygın olarak kullanılan değerli taşların en güzel çeşitlerinden biridir. Atalarımız göksel yıldızlar, tanrıların insanlara armağanları olarak tanrılar olarak düşünmüşler ve bu inanılmaz güzel mineralleri mistik özellikleri ve büyülü özellikleriyle donatmışlardır. Sapphires ve çeşitleri hakkında daha ayrıntılı konuşalım.

Sapphires hakkında bildiklerimiz

Dondurulmuş güzellik: pembe safir

Değerli safir, daha yaygın bir mücevher yakutunun yanı sıra bir çeşit korindendir. Latince'den tercüme, "safir"Mavi ve mineraller adlandırılıyor, çünkü bunların çoğu tonda farklı bir mavi renge sahipler.

Doğal taşların diğer renkleri olabilir: yeşil, pembe, turuncu, renksiz ve koyu mavi safir korundumlar vardır.

Kuyumculuk üretiminde en önemlileri, mısır çiçeği-mavi tonlarında boyanmış yakonlar, Keşmir'de mayınlı türler, ikincisinde ise Sri Lanka ve Seylan'da gelişen mor ve mavi minerallerdir.

Nadirlik, doğal koşullarda çok yaygın olmayan doymuş pembe bir safir olarak kabul edilir. Pembe korindon için moda Prens Charles Prenses Diana'nın düğün hediyesi aracılığıyla mücevher dünyasına geldi - onun seçkinlik onun seçilmiş birine teslim pembe safir ile halka.

Doğal masmavi mavisi yüksek bir mukavemete sahiptir ve karakteristiğinin en zor minerali olan elmasın neredeyse altındadır. Gerçek değerli taşların bu kadar değerli olmayan turmalin ve kordierit'den ayırt edilmesinin mümkün olduğu kuvvetin test edilmesidir.

Ayrı ve en pahalı safir korundum çeşidi yıldız şekilli taşlardır - uyanıklığın içinde altı uç hakkında parlak bir yıldız ortaya çıkar.

Yıldızlı safir korindonlar

Yıldızlı safirler mavi taşların bir alt türü olup, son derece nadirdir ve bu nedenle tüm dünyada kuyumcular tarafından beğenilmektedir. Yıldız türünden en lüks ve pahalı mücevherler yapılır.

Dondurulmuş güzellik: pembe safir

Mücevherin içindeki yıldız, ışık ya da asterizm oyunundan kaynaklanıyor - yonter'ın doğal yüzlerindeki ışığın kırılması, içindeki bir yıldızın etkisini yaratıyor. Değerli bir yıldızın uçları altı değil, oniki olabilir ve bu korundumlar daha da değerlidir.

Bir yıldızla birlikte Azure yachonlar, yıldız parıltısının etkisini arttırmayı mümkün kılan özel bir kesime tabi tutulmalıdır. Ve yıldızın parlaklığı ve netliği, iç mineral yapısında kaç tane yabancı kaplamanın bulunduğuna bağlıdır, çünkü kristal kafesindeki "doğal olmayan" parçacıkların önemsiz eklenmesi ve bunun içinde böyle bir örüntü yaratılır.

Sapphire'ın renklerinin farklı olabileceğini zaten söylemiştik ama çok özel korundum çeşitliliği pembe doğal jiletler.

Nadir doğal pembe safir

Safir yataklarının gelişmesinde, çeşitli derecelerde doygunluğa sahip mavi renkteki mineraller bulunur - pembe korindonlar nadirdir ve özellikle büyük olanlar.

Benzer bir gölgenin doğal taşları en süslü renk tonuna sahiptir - soluk pembemsi bir renkten gül ve menekşe karışımına kadar. Mineral, mikropartiküllerdeki krom içeriği nedeniyle yumuşak bir pembe renk kazanır. Kristal kafes içindeki daha fazla krom, daha parlak tonu olacaktır.

Pembe korundumların değeri tekrar rengine bağlıdır: ne kadar parlak olursa, taş o kadar pahalıdır. Çeşitli pastel pembe tonların hariç tutulması - bu durumda kuyumcular, saydamlığı ve mineralin saflığını değerlendirirler. Şeffaf korindon için, kendi kesme sistemi geliştirilmiştir, bunun görevi ışığın kırılması ve taş içinde oynamasıdır.

Bu renk çeşitliliği, Sri Lanka'dan dünya takı pazarına, daha sık sık Burma ve Vietnam madenlerinden tedarik edilmektedir. Madagaskar örnekleri de vardır.

Pembe korindonun kendi kendine özgü özellikleri vardır: mineralin renk özelliklerinin parlaklığını arttırmak için termal etkilere maruz kalabilir. Piyasadaki doğal durumdaki taşlar neredeyse hiç oluşmaz.

Pembe tonların esnerini kesmek zordur ve bu nedenle kuyumcular büyük taşlarla çalışmayı tercih ederler - bir karattan daha küçük bir yüzlü ışık örneği bulmak zordur.

Şimdi açık pembemsi taşlar yine moda zirvesinde: daha yakın zamanda, bir dünya ismiyle seçkin bir takı kaygısı bu taşlarla bir düğün takı koleksiyonu çıkardı. Gelinler pembe safir ile lüks küpeler sunulmaktadır, kolyeler ve diademler.

Dondurulmuş güzellik: pembe safir

En kük pembe çene çevrimiçi açık artırmalarda satın almaya değmez, çünkü dış işaretlerle taşın gerçekliğini kontrol etmek mümkün değildir. Laboratuarda sadece profesyonel gemologist kuvveti altında pembe safir korundumun maliyetini ve doğallığını tahmin edin.

Antik çağlardan gelen açık pembe korindonlar, sevgi ve esenlik sembolleri olarak kabul edildi, taş mistik ve hatta tıbbi özelliklere atfedildi. Makalemizin son bölümünde pembe safirlerin benzer özellikleri hakkında konuşacağız.

Safirlerin mistik, büyülü ve iyileştirici özellikleri

Soluk pembe ve parlak pembe yakhontas çeşitleri, aşk tanrıçası olan Venüs'e ait taşlar olarak kabul edilir. Bu nedenle, onlarla birlikte astrologlar, sevgiye, gelinlere, genç eşlere mutluluk elde etmek isteyenleri giymeyi tavsiye ediyorlar. Safir korindonlarla süslemeler geleneksel olarak bir düğün için en iyi hediye olarak kabul edilir.

Aynı zamanda bu mineralin yüzüğünün yalanlardan, iftiradan, iftiradan ve kıskançlıktan güvenilir bir tılsım olacağına inanılmaktadır. Genç bir kadın ve anne için bir minerali olan küpe, nazar ve bozulmaya karşı güçlü bir koruma görevi görecek. Bazen hafif korindonlu bir mücevher bile bir bebeğin beşiğine konuldu, böylece huzur içinde uyuyacak ve kaprisli olmayacaktı.

Bu arada, bir başka benzersiz büyülü mülke sahip olan safir korundum: onunla süslenecek olan ya da çalınacak olsa bile, mineral ilk ve gerçek sahibini korumaya ve korumaya devam edecektir. Bu nedenle safir mücevherler sıklıkla aile kategorisine girer.

Zodyak işaretleri üzerindeki uyum için, ideal burcu Yay burcunun altında doğan herkes için olacaktır. Kadınların çekiciliğini ve cinselliğini arttırabilecek broşlar ve kolye giymeleri özellikle tavsiye edilir.

Mistikler ayrıca, saydam çok renkli bir mineralin ruhsal üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğuna, ruhun yaralarını iyileştirmeye, acı verici ve hoş olmayan anıların kurtulmasına yardımcı olduğuna inanır.

Dondurulmuş güzellik: pembe safir

Safir takıları, yaratıcı mesleklerin giyilmesi ve temsil edilmesi için tavsiye edilir: Yaratıcı potansiyeli harekete geçirir, yetenek gelişimine katkıda bulunur.

Geleneksel olmayan tıpta, yahont, kardiyovasküler hastalıkları tedavi etmek için, kadın infertilitesinin tedavisi ve dişi üreme sisteminin diğer hastalıkları için kullanılır. Bir mineral, mesanenin iltihaplanmasını iyileştirmek için ve ilaçların yararlı etkilerini hızlandıran bir katalizör olarak kullanılır.

Tıbbi amaçlar için toz haline getirilir veya hastalığın bulunduğu bölgeye veya hastalıklı vücuda doğal bir taş uygulanır. Şiddetli deri iltihabında, halk hekimliğine erkeklerin, bir mineral ile cildin üzerine taşınması tavsiye edilir.

Koleksiyonunuzda bu muhteşem ve eşsiz taşı elde etmenizi dileriz. Birlikte parla!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

37 − 33 =