psikoloji

Bu yanan kıskançlık hissi!

Popüler cümle "kıskançlık - aşk demektir". Kural olarak, bu fenomenle karşılaşan ve üzücü bir deneyim yaşayan kadınlardan duyulabilir. Ne yazık ki, birçoğu, bir insanın kıskançlığını, hatta onun ahlaki ve fiziksel olarak egemen olmasına izin veren patolojik tezahürlerinde bile haklı çıkarır. “Ve yine de, kıskançlık - aşk ya da güvensizlik işareti nedir?” Sorusu üzerine Psikologlar açık bir şekilde cevap veriyorlar: vatana ihanetin sevgisini ve şüphelerini ayrılmaz kavramlar olarak düşünmek yanlıştır.

Bu yanlış algı, aile içi şiddeti geliştirmemize ve birçok kaderi beslememize izin veriyor. Aslında, ilişkide aşk varsa, ortaklar arasında güven, saygı ve hoşgörü hüküm sürer.

Karakterin özellikleri

Kıskançlık, öncelikle kişinin mizacına bağlı olarak farklı şekillerde kendini gösterir.

Bu yanan kıskançlık hissi!

Kural olarak, saldırgan ve çabuk huylu insanlar, bir ortağa ihanet etme olasılığına karşı daha keskin tepki verirler ve buna göre davranırlar: tehditler, hakaret, cep telefonları izlerler, izlerler.

İhanetin kendisine ispat edildiği görülüyorsa (bu çok önemli değil, gerçekten öyle), saldırgan şiddet için çeşitli biçimlerde olabilir.

Felçli mizacı olan insanlar genellikle sevilen birinin ihanetine dair düşüncelerini acı bir şekilde algılarlar. Pasiftirler ve durumlarıyla başa çıkmak için adım atmaktan ziyade çaresizliklerinden endişelenirler. Böyle kıskanç insanlar, rakiplerine karşı kendilerini sinirli hissetmeyebilirler ve eşlerini yaşam koşullarına göre haklı gösterebilirler. Sessizce acı çekmek, endişelerini saklamak - bu pasif karakterli insanların çoğu.

Mars ve Venüs

Bir adamın kıskançlığı özellikleri var mı? Bir kadının duygularını benzer koşullar altında andırıyor mu?

Farklılıklar elbette var. Toplumda var olan rolleri ve algıları ile ilişkilidirler. Geleneksel olarak, aynı zamanda ailenin ekmeği olan baba ve koca, kadın üzerinde tercihli bir hakka sahipti.

Erkeklerin ikinci yarısını değiştirmeleri daha muhtemel olmasına rağmen, uzun zamandır evlilik sadakatsizliği nedeniyle boşanma davası açabilmişlerdir. Sahibin içgüdüsü önceliğe sahipse, eş, ilişkiyi, aile bağlarını ve şefkatini mahvederek, kendisiyle baş edemez.

Kadınların kıskançlığı biraz farklıdır, kendi sosyal ve biyolojik arka planı vardır.

Ana içgüdüsü bebeğin beslenmesi ve beslenmesi olan herhangi bir anne, babanın onu ve çocuğu koruyacağını, her türlü dış problemlere karşı koruyacağını varsayar.

Bu nedenle, özellikle kıskanç kadınlar, kurban döneminde ve ilk yıllarında evlenirler.

Yaşam arkadaşlarına tam olarak güvenip güvenemeyeceğine ve geleceğe olan bağlılığa güvenip inanamayacağına bakıyorlar. Bu nedenle, bu durumda kıskançlığın bir sevgi ya da güvensizlik işareti olduğu sorusunu sormak tamamen doğru değildir. Burada korunan bir yavruya sahip olmak için bilinçaltsız bir doğal istek söz konusudur.

İşte bu yüzden kıskançlık var, bunu yapmamakla birlikte, olumlu bir fenomen - kadınlar nesnel gerekçeler olmaksızın bir sevgiliyi yenebilir, tehdit edebilir, yasaklanmış yöntemleri kullanabilirler.

Partnerin öz saygısı ne kadar düşükse, daha büyük ölçekli ve yıkıcı biçimler güvensizlik duygusu kazanacaktır.

Bu ürpertici kıskanç kim?

Erkek kıskançlığın psikolojisi, ortaya çıkmasının nedenlerinin kökenine bakar. Eşin ihanet şüphesi nedeniyle, çeşitli davranış senaryoları ortaya çıkmaktadır.

Kıskançlık, bir ortak veya başka bir yakın kişiye yönelik olup olmadığına bakılmaksızın farklı şekillerde olabilir:

Bu yanan kıskançlık hissi!

1. olumsuz duygu onun saf haliyle - onun için önemli bir nesne onun için yeterli saygı göstermezse, fark etmez, bir kenara bırakırsa;

2. hastalık - Mutlak bencilliğin yaratılması, başka birine sahip olmak için tutkulu bir arzu - onun eylemleri ve hatta düşünceleri;

3. çocukça Çocukların yetişkinlere yönelik etki yöntemlerinin transferi. Küçük bir çocuk gibi kaprislerin ve spekülasyonların yardımıyla manipülatör, burada ve şimdi istenen oyuncağı almaya çalışır.

Kıskançlık neden ortaya çıkıyor? Bu soruya daha kolay cevap vermek, ana kıskançlık tiplerini, psikolojilerini ve davranışlarını göz önüne alarak:

Kendinden merkezli kıskanç

Bu tip sadece kendileri, arzuları ve rahatlıkları ile ilgilidir. Companion onun durumunu simgelemek ve aslında güzel bir oyuncaktır. Bakımlı, güzel, zeki, başarısını gölgeleyen, benlik saygısını artırır. Daha fazla bencillik seviyesi - daha canlı ve renkli güvensizliğin tezahürüdür.

Etkilenme durumunda, egoist kötüye gidebilir, çünkü onun sadece kadınının başka birine ait olabileceği düşüncesi çürütür. Kalplerindeki derinlik gibi kıskanç insanlar mutsuz, güvensiz, rekabet ve ihanetten korkuyorlar.

Hava gibi övgüye ihtiyaçları var. Zaten yakın olmak isteyenler için mümkün olan tek tavsiye vatana ihanet şüphesi için en ufak bir neden bile vermemektir.

Kıskanç tiran

Bu yanan kıskançlık hissi!

Bir adamda kıskançlığa nasıl yol açacağını bilmek, kıskanç bir tiranla konuşmak istiyorum.

Bu, yukarıda açıklanan aynı bencil davranış belirtileriyle birlikte en tehlikeli tiptir, aynı zamanda ince bir öz-tatmin, duygusal yabancılaşma ve rahatlık ile her şey için bir artıdır. Böyle bir zihniyetle, ortak yalnızca bir mülkiyet nesnesi olarak değil, arzusız, cansız bir şey olarak, kendi görüşü olan oy hakkı olarak görülür.

Bir tutkuyla, tiran, ellerini eritebilir ve herhangi bir pişmanlık ve acıma duygusu olmadan mağdurun ciddi bedensel zarar görmesine neden olabilir.

“Biliyorum, bildiğim gibi, benim olduğu için çalışıyor”. Bu kesinlikle tek seçenek olsa da, işkenceden uzaklaşmak son derece zordur. "Gri fare" nin kaderini kabul edip kabul ederseniz, sonunda kişiliğinizi kaybedebilir, tamamen benlik saygısını kaybedebilirsiniz.

Dengesiz ve şüpheli

Her şeyde endişe ve ağrılı belirsizlik yaşayan bir partnerinde neden kıskançlık olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Bu tip, sevgiye layık olmadığını hisseder, gökyüzüne övünen, en güzel, çekici ve eşsiz olan bir kadını kaybetmekten korkar.

Bu adamlar depresyona ve kendinden immolasyona eğilimlidirler, sevilmeleri çok önemlidir. Belirsiz, sevgililerinin her iç yüzünü yakalarlar, herhangi bir çatışmayı önlemek ve ona onay vermek için mümkün olan her şeyi yapmaya hazırdırlar.

Kural olarak, bu kıskanç insanlar agresif değildir, yüksek profilli skandallar düzenlemezler, kafalarındaki durumları ve diyalogları kaydırırlar, ancak deneyimlerini anlatamazlar. Onlar samimi sevgi, anlayış ve sempati gerekir.

Yanlış sevgili

En az bir kez bir adam değişmişse, o zaman sık sık kendisi "maceralar" için partneri suçlamaya başlar. Bir yandan, kendisinin “tabancada bir damgalama” ve diğer yanda, birisinin bir tüketici yaklaşımı olduğundan, birilerinin sadık kalabileceğine inanmıyor olması dikkat çekiyor.

Böyle bir his tehlikeli ve sinsidir, sevgi olmadığı yerde ortaya çıkar (örneğin, bir çiftin sadece çocuklar ve yaşam tarafından tutulduğu ailelerde gerçekleşir).

Geçmiş İhanetin Sonucu

Bu yanan kıskançlık hissi!

Sevgisinin trajik ihanetini yaşayan bir adamın kıskançlığına nasıl sebep oluruz?

Çok kolay - her nasılsa, yeni bir yaşam arkadaşından şüphelenecek, her görünüşte ya da harekette hilekârlık ve hile arayışına girecek.

Ortak, aradaki farkı daha da ağırlaştırırken, “yeni bir yaşam” şüphe- sinin üstesinden gelmek daha zor olacaktır. Acı veren güvensizlik döneminden kurtulmak için, onun yanında bilge bir kadının zaman ve sabrını alır.


Ne olursa olsun nedenler kadın kıskançlık neden olabilir ne olursa olsun erkek kıskançlık psikolojisi, ortağı bu fenomenin olumsuz yönlerini nötralize etmek, onun arkadaşı için harika kendini kontrol, empati, bilgelik ve sevgi olmalıdır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

58 + = 67