İsrail'de Paskalya Kutlaması: Gelenekler ve gelenekler | pangudownloads.com
psikoloji

İsrail’de Paskalya Kutlaması: Gelenekler ve gelenekler

Kutsal Paskalya gününde - bu ülkede yaşayan her kişi, yedi hafta içinde yayın uzunluğunun sonunda bütün Hıristiyan alemi Mesih'in Diriliş büyük bayram kutluyor bilir. Ancak, bu gün sadece Hıristiyanlar tarafından değil, Paskalya'nın dinin, kültürün ve tarihin ayrılmaz bir parçası olduğu bir millet daha vardır.

Şimdi, İsraillilerin Yahudi Fısıhını Hıristiyanlar gibi renkli ve kutsal olarak kutlamasıyla ilgili. Yahudi Fısıh'ı Ortodoks'tan ayıran nedir? Bu küçük ama gururlu insanlar tarafından hangi gümrükler gözlemlenir? Yahudi Fısıh 2016'da hangi tarihte kutlanacak?

Her şey başladığında ...

İsrail'de Paskalya Kutlaması: Gelenekler ve gelenekler

Yahudi Fısıh tarihi hakkında konuşan tek bir millet yokmuş gibi Yahudiler bu Eski Ahit zamanlarda onu çok köklerine, gitmek gerekir. İbrahim adında haklı bir adam yaşıyordu ve karısı Sarah onun yanındaydı. Ve İshak'ın oğlu onlara doğdu ve İshak Yakup'un oğlu vardı.

Onun zamanında, Jacob 12 oğlu babası oldu, bunların biri Joseph idi. Yusuf'un kardeşlerini sevmediler ve onu Mısır'a sattılar, o zamanlar Firavun'un kararı sırasında köle oldu ve çok başarılı oldu.

Bir süre sonra, Mısır, kıtlık, Jacob ve oğulları kalanını çevreleyen tüm ülkelerde orada taşındı. Bir zamanlar köleliğe satılırken Joseph kardeşlerine karşı kızgınlık duymadı, çok sevdi ve ailesinden ayrılmayı özlemişti. Sürece Yusuf hayatta olduğu gibi, İsraillilere Firavun iyi, ancak birkaç kuşak, Yusuf'un yararları ve o unutulmuş olan Yahudiler baskı ve taciz etmeye başladı zaman, ile. Bazen cinayete düştü. Anlaşılan misafirlerden gelen İsrailliler nihayet kölelere dönüştükleri an geldi.

Fakat Rab, Yahudileri kaderin merhametine bırakmadı ve onları Mısır esaretinden kurtaracak olan Musa'ya gönderdi. Cümle rağmen, Tanrı'nın firavunu Yahudi elçilere kulak vermek ve köleleri serbest bırakmak istemiyordu. Sonra Tanrı, genç kuzular katliam hazırlamak ve geceleri onların et yemek, sabah olmadan emin olmak için İsraillilere anlattı ve bu hayvanların kan evlerinin kapılarını yağlamak için.

İsrail'de Paskalya Kutlaması: Gelenekler ve gelenekler

Gecenin kapağında, Mısırlılar barış içinde uyurken, Yahudiler Tanrı'nın emrini yerine getirdi.

Sonra bütün melekler Mısır'dan geçtiler ve tüm Mısırlı ailelerde, evlerinin kuzularla serpiştirilmediği kapıları, ilk doğanları küçükbaşlardan küçük çocuklara öldürdüler. Öldürülen çocuklar arasında firavunun ilk doğdu.

bu tür etkinliklere dolayı korkan Firavun ordusu Kızıldeniz'in sularına peşlerinden koştu birlikte, Mısır'dan Yahudileri kovmak için acele, ama yakında pişman ve.

Fakat Rab bir kez daha halkına yardım etti ve Musa'nın önderliğindeki Yahudileri sular altında uçurumun özgürlüğüne yönlendirdi ve Firavun ve ordusu deniz derinliklerinde battı. O zamandan beri bu tatilin tarihi başladı. Mısır kurtulan Yahudiler kendi devletini kurdu - İsrail ve Mısır'da kölelikten mucizevi salımının günü olarak her yıl Paskalya kutlamak başladı.

Yahudi Fısıh Gümrük

İsrail'de Paskalya Kutlaması: Gelenekler ve gelenekler

Şu anda Yahudi Fısıh sadece İsrail'de değil, dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan tüm Yahudiler tarafından kutlanmaktadır. Ne olursa olsun dünya haritası üzerinde yerin, bütün Yahudiler tüm sipariş Pesoha tatil kutlama (kurtuluş Yahudi tatil doğru ad) için aynı gözlemliyoruz.

Yahudi Fısıh tarihini hesaplamak ne kadar doğru? Aslında, her şey çok basit. Yahudi paskalyası Nisan ayının 14. gününde kutlanır ve yedi gün sürer.

Bütün bu süre boyunca Yahudiler dinleniyor, ziyarete çıkıyor, seyahat ediyor ve şarkı söylüyorlar.

Tatilden bir hafta önce tüm evler temizlenir ve temizlenir  ' " - ekmek, şarap, tüm kvass. Özel bir özel bile var "Bdikat chametz", Evin kafasının kvass yiyeceklerini aramak için bütün meskenini atladığını ve ertesi sabah bulduğu herşeyi yaktığını varsayarak.

Pesoch Günü kutlamalarında ana yer Seder tarafından işgal edilmiştir.  - Mısır'dan İsraillilerin ayrılmasından sonra arta kalan acı simgeleyen, acı otlar yeme, tatil tarihini anlatıyor pagoda, okunması ve üzüm suyu veya koşer şarap dört bardak içme içeren özel bir ritüel aile yemeği.

Ayrıca, İsrail’de Paskalya bayramı kutlamaları, her İsrailli'nin denemesi gereken özel bir yemeğin eşlik etmesiyle birlikte yapılmalıdır.

İsrail'de Paskalya Kutlaması: Gelenekler ve gelenekler

Matzah - Yahudi Fısıh Bayramı için geleneksel bir kek denir. Matzah geleneğine göre - henüz ekşi olmayan hamurdan pişirilen ekmek, Mısır'dan ayrılmaya hazır oldukları bir zamanda İsraillilerdendi.

Hamurun hazırlanması için Opara'nın ekşi alma zamanı yoktu ve taze bir kek pişirmeye zorlandılar. Böylece, Matzah, Yahudi Fısıhının ve aynı zamanda bir Hıristiyan bayramının sembolü olan Paskalya pastasının bir sembolü oldu.

Ortodoks Paskalyası ve Yahudi bayramı Pesoch arasındaki ana fark, tatil için bir fırsattır. Bu gün Hıristiyanlar, sonsuz yaşamı simgeleyen Mesih'in dirilişini kutlarken, Yahudiler bu günlerde halklarını Mısır köleliğinden kurtardılar. Buna ek olarak, Hıristiyanlığın Yahudi bayramı, Paskalya yumurtasının yokluğuyla, Hıristiyanlıkta kullanıldığı bolluğuyla ayırt edilir.

Yahudiler özel saygıyla ve her zaman birkaç yıldır atalarının anmak biliyoruz ve önümüzdeki yılın hangi gün Pesoha kutlama olacak hesaplayabilirsiniz.

2016 yılında, bu büyük Yahudi bayramının kutlaması 23 Nisan'da başladı.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

21 − 20 =