Öz denetim, tüm çabalarda başarıya giden yoldur. | pangudownloads.com
psikoloji

Öz denetim, tüm çabalarda başarıya giden yoldur.

Yaşamın herhangi bir alanında en yüksek performansı elde etmek için, kişinin kendi kendini kontrol etmesi gerekir. Duygularınızı ve hislerinizi kontrol etme ustalığı, kişiliğin tam gelişimine eşlik eder.

Kendinizi kontrol etmeniz için nedenlerin bir listesi var:

Öz denetim, tüm çabalarda başarıya giden yoldur.
  • Duyguların kontrolü, pozitif bir sağlık durumunu sürdürmeye yardımcı olur. Depresyon ve stresin birçok hastalığın nedeni olduğu bilinmektedir. Stresli durumlar önlenemese de, duyguları kontrol etmek başka zararlı sonuçlardan kaçınır;
  • Aşırı durumlarda, kendi kendini kontrol hızlı ve doğru bir karar vermede yardımcı olacaktır;
  • Duygularınızı alma yeteneği, önceden belirlenmiş hedeflerinize ulaşmaya konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.

Herkes duygularını farklı nedenlerle nasıl kontrol edeceğini öğrenmek istiyor. Ama asıl sebep hayatınızı iyileştirmektir.

Psikologların tavsiyeleri, duyguları nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak?

İlk olarak, hangi durumların en sık olumsuz deneyimlerden kaynaklandığını anlamalıyız. Bu özel bir günlük tutmaya yardımcı olacaktır. Sütunlardan birinde, uyarılmış olumsuz duyguların listelenmesi gerekir. Başka bir sütunda, bu duyguların alınmasına yol açan durumun belirlenmesi gereklidir.

Tabloyu kullanarak, hangi durumlarda en büyük kendi kendine kontrolü kullanmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Durum analizi ve çözüm yollarının gerçekleştirileceği bir sütun daha ekleyebilirsiniz. Böyle bir tabloyu çizmek, gelecekte benzer durumlarda duygularınızı nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Tablodaki girişlere ek olarak, aşağıdaki önerileri kullanarak kendinizi kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz:

Öz denetim, tüm çabalarda başarıya giden yoldur.
  • Sabah gün için olumlu bir ruh haliyle başlamalıdır. Düşüncenize gülmelisin
    ayna ve kendini övün;
  • Işte aşırıya kaçmayın. Gün için davaların bir listesini yapmak ve en önemli davaları ilk gerçekleştiren kişi olmak gerekir. Çok fazla varsa, o zaman arabulucu günlerde işi yeniden dağıtmaya değer. Her zaman dinlenmek için zaman vermelisiniz;
  • Sonuçlara atlamayın. Durumun ilk tepkisi duygudur. Çatışmanın nedenlerini detaylı olarak incelemek gerekiyor. İnsanları ele alırken tekrar sormaktan veya gerçekleri açıklığa kavuşturmaktan korkmayın. Bu, birçok çatışmanın önlenmesine yardımcı olacaktır;
  • Bir insan duyguları geri tutamayacağını hisseder. Bu durumda, kendi kendine yetme yöntemiyle gelmeniz gerekir. Her kişi için bu yöntemler tamamen farklı olacaktır. Sakinleştikten sonra, çatışmayı analiz etmeye ve durumun nedenini belirlemeye değer;
  • Çatışmanın sonuçlarından kaçınmak için, devletinizi yüksek sesle söylemeyi deneyebilirsiniz. Durumunuzun kesin tanımını bulmanız gerekiyor. Bu gibi durumlarda, seyirci gerekli değildir. Acıyı boşluğa sadece ifade edebilirsin, ama her zaman yüksek sesle. Duygularınızı bastırmayın, yeni strese neden olur, ancak sorunu çözmez.

Duygularınızı tam olarak kontrol etmek için sürekli kendiniz üzerinde çalışmalısınız. Duygular ve duygular üzerinde kontrol, ailede uyumun yanı sıra tüm çabalarda başarının anahtarıdır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 48 = 54