psikoloji

Pedantry: Böyle bir karakter deposundaki bir adamla nasıl anlaşılması zor?

Şüphesiz en az bir kez "Alman pedantry" ibaresini duydunuz. Gerçekten de, bu tip bir kişilik var. Doğru, hiçbir zaman objektif ve yeterli bir şekilde görülmez. Örneğin, bir akıl sahibi düzgün ve zeki bir insan olarak adlandırılabilir, ancak bu temelde yanlış olacaktır.

Napolyon dedi ki: "Bir aptal sadece sıkıcı, bir akıl hastası katlanılmaz". Pedantry farklı obsesif düzen, titizlik, aşırı hassasiyet, kesinlik hassaslık için arzu ve heves kendisi için ayrıntıları kaldırıldı.

Pedantry: Böyle bir karakter deposundaki bir adamla nasıl anlaşılması zor?

Orta derecede pedantry - bu iyi, öteki kötü. Ancak, benzer bir şekilde aşırı bir şey hakkında da söyleyebiliriz. Ancak, bazı kişilik ve karakter tiplerine sahip insanlar bazen "Orta" bilgiç.

Doğadan geliyorsanız - bir maceraperest, bu tür ortaklarla gelmek olası değildir. Ve mesele sadece kişisel hayatı değil, aynı zamanda iş, arkadaşlık, dostluk ile ilgilidir. Bazen yakın komşular bile.

Karakterin özellikleri ve nüansları

Pedantry kendi başına bir insan değildir. Bu sadece çok seçici, titiz, tevazu tercih eden insanları gösteren bir karakter özelliği. Böyle bir kişi sık sık başkalarını kınamakta, onları bir dizi eyleme çağırmakta, imandan mahrum bırakmaktadır "Çılgın fikirler".

Ilımlı pedantry çok iyi olduğunu söylemeliyim. Biraz belirgin karakter özelliği olan insanlar, çalışkan, çalışkan, temkinli ve mantıklı olarak adlandırılır. Bir insan olduğunda da kötü "Çubuğu aşar" bu açıdan. Ama burada bile, onun doğrudan bir hatası yoktur - bu tip bir kişilik ona doğası gereği verilir ve pedantry ve tezahürleri sadece "Belirtiler".

Bazen bu özelliğin fazlalığı, bazı zihinsel anormalliklerin gelişimi için bir katalizör haline gelir. Bir kişi kendi kendine kilitlenebilir, anlaşılmaz ve tanınmayan kalır, paranoyak bir psikoz bulur.

Ağrılı bir özellik, aşağıdaki belirtilerdeki bir kişide ifade edilir:

 • Resistans, kurulukta sınırlama;
 • Titiz, dikkatli takip "Yönetmelikler ve yasalar", Kişinin kendisi için aldığı (sosyal normları gözlemlemek için akıl sahibi olmak gerekli değildir, bizzat kendisinin doğru ve iyi olduğuna ve neyin olmadığı olduğuna karar vermesi yeterlidir);
 • Kendinizle tam bir uyum içinde olma ve bireyin kendi ideali ile ilgili ideallere karşılık verme arzusu (bu tür davranışların etrafındaki insanlar garip, hayali ve vahşi gibi gözükse bile);
 • Çatışma (uygun karakter özelliğine sahip bir kişi sürekli olarak başkalarına öğretir ve ahlaki bir benzetme yapar;
 • ve ahlakı okumak için insanda eğilimi (yani bilgiç yaşamın kişisel kurallarını yerine ortak değerleri gözlemlemek unutmayın) iç yasa ve yönetmeliklere göre komşu yeniden dener;
 • Karakter esnekliği eksikliği;
 • İnsanlarla temas halinde olan kısıtlama (aşırı pedantry'e eğilimli bir kişi, genellikle kişilik karakteristiklerini normal olarak algılayanlardan oluşan çok dar bir temas çevresine sahiptir).
Pedantry: Böyle bir karakter deposundaki bir adamla nasıl anlaşılması zor?

Böyle bir adam imrenilecek kalıcılığı ve verimliliği arttırır. Bu özellikler ölçülü tecelli eğer Yine, kuyu, - bu durumda bir kişinin, bir lider olmak için, kariyer yükseklikleri elde etmek yeni ilginç fikirler üretmek ve mutlulukla onları gerçeğe dönüştürecek başlamak için tüm imkânlarına sahiptir.

Ve eğer kişilik özellikleri aşırı uçlara giderse kötü olur - o zaman, muhtemelen, bir kişi faaliyetlerinde belirli bir delilikle birlikte açık bir işkolik haline gelir.

Pedant kişiliğinin türü genellikle içe dönüktür. Dışadönüklük, doğası gereği hiçbir şey değildir - sadece kendi iç normlarına ve yasalarına uymadığı için pek çok insanla iletişim kuramaz.

Yeni tanıdık ve bağlantılar kurabilir, ancak genellikle ya ciddi çatışmalar ya da karşılıklı görmezden gelinmesi ile sona erer. Bir adam belirli manipülasyonlara eğilimlidir ve "Ya da bana göre, ya da - herhangi bir şekilde." Doğal olarak, etrafındaki insanların iç bloklarına uyması kolay değildir.

Başkalarına emir vermek

Akrançanın kişiliğinin türü, kendi çıkarlarının başkalarına dayatılmasını gerektirir. Bu, küçük şeylerde bile kendini gösterebilir - eğer bir kişi bugün nasıl giyinirsen hoşlanmazsa, onun muhalif konuşması mutlaka bu kanala doğru toplantıda gider.

Eleştiri bu karakter özellikten ayrılmaz. Bununla birlikte, neyin iyi olduğu, kendi kendini eleştirme eylemleriyle de, her şey yolunda. Sadece başkalarıyla değil, kendileriyle de hata buluyorlar.

Karaktere sahip bazı nüans karakterleri olan bireyler, agresifliğe karşı bu tür eğilimlerin nadir olduğuna inanılmakla birlikte, pozisyonlarını oldukça agresif bir şekilde savunabilirler. Yine de, onlar bir kişinin eyleminden memnun olmadıkları için sıfırdan bir skandal yaratma kabiliyetine sahiptirler.

Akran ile bağlantı kurmuş olan kişi, ya karakter özelliklerini sürekli olarak şımartmak ya da onunla mücadele etmeyi öğrenmek ve kişisel pozisyonları savunmak için gereklidir.

Pedantik konuşma

Pedantry: Böyle bir karakter deposundaki bir adamla nasıl anlaşılması zor?

Kavramı "Pedantik konuşma" soydaşların kendilerine değil, otizm spektrum bozukluğu olan bireylere atıfta bulunur. Böyle bir konuşma, monoton, floridite, akıl yürütmenin uzunluğu, küçük şeylerde doğruluk ile ayırt edilir. Konuşma içeriği anormal. Bu tür konuşmalar popüler olarak adlandırılır "İçsıkıntısı".

Eğer pedantik konuşma otistik bir bozukluğun belirtisi ise, hasta kişi başkalarını sosyal bir birim olarak algılamaz. Prensip olarak insanlarla iletişim kurmak zordur - sadece kendi düşüncelerine dalmış ve sadece kendi çıkarları üzerine yoğunlaşmış. Düz şakalar normal, hatta bazen şiddetli tepki gösterse de, bu tür kişiler ince mizahı anlamıyorlar.

Bazen bu tür konuşma, yabancılarla uzun bir felsefi akıl yürütme olarak algılanır. Daha sonra felsefe ile ilgisi olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Zihni daha geniş fikirli olduğu için dengeli ve çok yönlü bir insan, bu gibi fenomenleri algılamak için oldukça zordur.

Olumlu yönleri

Ele alınan karakter ve kişilik türü, kendisini çok iyi ve olumlu bir şekilde ortaya koyabilir. Ama sadece egemen çizgi orta derecede ifade edilirse.

Pedant iyi özellikleri:

 • Sorumluluğun kolay kabul edilmesi (ve bu tipteki kişilik ve doğadaki insanlar, artan sorumlulukla ilgili çalışmalara gönüllü olarak katılma eğilimindedir);
 • Günlük yaşamda doğruluk (akıl sahibi, titizlik, temizlik, düzen sevgisi ile ayırt edilir, ki bu da fanatizme ulaşmazsa iyidir);
 • Gayret ve sıkı çalışma (kişiliğinin tipik belirtisi - genel temizlik veya çalışma taslağı olsun, bu arada, patronlar ve yönetimi ile çok iyi bilgiçler için herşeyi kusursuz getirmek arzusu,);
 • Katılık (sıkılaştırma türü için sadece başkalarına değil, aynı zamanda kendinize de);
 • Farkındalık (akran, evinin yokluğunda tam güvenlik sağlanıp sağlanmadığını kontrol edene kadar evi asla terk etmeyecektir);
 • Planlama eğilimi (bu tipteki kişiler, işlerini önceden planlama eğilimi ile ayrılırlar) - onlar kavramıyla aynı şekilde bilinirler. "Zaman yönetimi");
 • Liderlik nitelikleri (kişilik, bir başkası haline gelebilir, zira çalışmayı bitirmekten ve başkaları için çalışmayı yeniden yapmaktan sakınmaz).

Pedant ile bağlantı zor görünebilir, ancak her zaman için ayrılmış bir öfke olan ve belirli yüksekliklerde çabalayanlar için iyidir.

Sevdiğiniz kişinin kişiliği bu ise, tüm eksiklikleri kabul etmeyi deneyin. Tipik özelliklerin ılımlı bir tezahürünün iyi ve yararlı olduğunu unutmayın.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

55 + = 58