Svadobné tradície Turecka | pangudownloads.com
psychologie

Svadobné tradície Turecka

Hoci každá svadba v akejkoľvek krajine má rovnaký cieľ: manželstvo dvoch (av niektorých kultúrach dokonca aj niekoľkých) ľudí, svadobný obrad sám o sebe vyzerá všade inde. Čo znamená symbolická svadba v tureckých tradíciách?

Tradície svadieb a zasnúbení v Turecku

Turecký obrad po sobáši po sobáši trvá niekoľko dní.

Svadobné tradície Turecka

Dievča sa môže vrátiť do domu rodičov nasledujúceho rána po oslave, aby sa stretla s rodinou a priateľmi, ktorí potom vykonali rituál na svojom tele v podobe maľovania s hennou.

Moslimský svadobný obrad a svadba v Turecku pozostávajú z oddelených obradov rodiny mladých ľudí. Rovnako ako v tradícii Pakistanu, novomanželia nemôžu vidieť prvé dni, počas ktorých oslava pokračuje. Turecká nevesta je zvyčajne oblečená v krásnych vyšívaných hodvábnych svadobných šatách s červeným závojom zamatov.

Ponuka a angažovanosť

Podľa starých tureckých tradícií svadbu predchádza angažovanosť. Rodina chlapca robí ponuku dievčenskej rodine, po prijatí ktorej je pár považovaný za zamestnaného. Budúci príbuzní často navštevujú navzájom, aby sa lepšie oboznámili. Teraz tento zvyk stratil svoju dôležitosť, avšak niektoré rodiny ho stále dodržiavajú.

V tureckej kultúre návrh nie je menej dôležitý ako samotné manželstvo. Príbuzní budúceho ženícha posielajú správu o svadbe osoby, ktorej obidve rodiny vedia dobre, alebo rodinného zástupcu (obvykle mladá žena). Matka budúcej manželky po rozhovore so svojím manželom posiela rodinou ženícha rovnakú odpoveď.

Svadobné tradície Turecka

Potom ženích, spolu s dvoma najstarších členov rodiny vezme kvety, sladkosti či iné sladkosti, a ide do domu jeho pani, aby ju podať formálnu ponuku.

V islamskej kultúre sa štvrtok a piatok považujú za najpriaznivejšie dni v týždni, preto by sa tieto návštevy mali uskutočniť počas tohto obdobia.

Matka dievčaťa sa naposledy pýtala svojej dcéry, že si myslí, že navrhuje potenciál
ženícha. Ak dievča nesúhlasí s manželstvom, matka je tiež z ponuky. Ak dievča súhlasí, potom povedala svojim rodičom: "Ako chcete".

Keď rodina dievčaťa akceptuje ponuku, je čas mať šálku tureckej kávy pripravenú budúcou nevestou. V niektorých oblastiach sa namiesto kávy podáva sherbet. Existuje aj tradícia, v ktorej budúca žena pripravuje kávu so soľou namiesto cukru.

Ak budúci ženích napije túto kávu bez sťažnosti, potom sa považuje za dobrého manžela. Schôdza končí výberom dátumu dohody alebo zákazky.

Dohoda a rituál zasnúbenia

K určenému dátumu si rodina ženícha pripravuje darčeky pre dievča a pošle ju k nej. Dievča ich hrdo ukazuje priateľom a príbuzným. Rituál zasvätenosti sa môže v jednotlivých regiónoch líšiť, v niektorých sú len muži. V závislosti na želaniach rodín môže byť v elitnom svadobnom salóne pomerne jednoduchý alebo luxusný obrad.

Slávnostné zasvätenie sa spravidla uskutočňuje počas dňa. Všetci tancujú Halay (akýsi tanec v kruhu), iné ľudové tance sprevádzané miestnymi hudobníkmi. Keď zábava skončí, uskutoční sa samotná ceremónia.

Matka ženícha dáva nevestke zásnubný prsteň a svadobný darček. Potom všetci hostia vymieňajú dary, počnúc príbuznými z boku ženícha. Keď držíte obrad, ruky, zápästia, prsty a krk nevesty sa pokryjú zlatom a dievča, aby sa ukázať jej radosť, by sa malo v tanci otáčať. Na tomto ceremoniáli sa končí. Všetky dary sú starostlivo zabalené.

Okrem toho je potrebné pamätať si, kto dal tento alebo ten dar, pretože keď je čas vziať si túto osobu, bude musieť dať niečo menej významné.

Noc Henna

Svadobné tradície Turecka

Podľa tureckej tradície trvá oslava tri dni. Prvý deň sa nevestový veno prepraví do domu ženícha a potom do domu, kde budú žiť novomanželia. Je to veľmi malebný obrad. Pred vozidlom nesúcim veno sú hudobníci na bicie a tamburína. Sprievod sa presunie do cieľa, kde mladý pár bude žiť po svadbe. Na tento alebo na ďalší deň pomôžu príbuzní nevesta zariadiť veno v dome.

Nasledujúci deň je deň nevesty hamam. Zvolený, jej priatelia a príbuzní chodia spolu v hamam (to je názov tureckého kúpeľa). Umývajú tam a svietia sviečky. Potom dievča opustí hamam, jej hlava je slávnostne pokrytá krásne vyšívaným vreckom.

V noci bude henna noc. Táto ceremónia je určená len pre ženy. Miestni hudobníci bavia hostia pri príprave henny. Keď je heňa pripravená, vyberie sa v národnom kostýme. Sedí uprostred davu a jej hlava je pokrytá červeným šatom s výšivkou. Hudobníci a hostia začnú spievať smutné tradičné piesne, aby priniesli nevestu a jej rodičov na slzy. Zároveň matka nevesty alebo inej staršej ženy z rodiny kladie hennu na dievčenské ruky. Potom začínajú tancovať.

Existuje tradícia kupovať oblečenie pred zasnúbením alebo manželstvom a udržiavať ho v tzv "Svadobný uzol". Rodina ženícha zvyčajne kupuje kdekoľvek od troch do piatich kostýmy, spodné prádlo a topánky pre nevestu a posiela ich do nej spolu s svadobné šaty v noci henny. Rodina nevesty robí to isté pre ženícha.

Ako je svadba v Turecku?

Deň po hennej noci sa uskutoční rituál. Ženích chodí do domu nevesty v aute krásne zdobené kvetmi, sprevádzané slávnostnou kortegiou a hudobníkmi hrajúcimi sa na bubnoch a tamburínach. Predtým než budúci manželka opustí dom, otec alebo starší brat väzí šarlátovú stuhu okolo pasu ako symbol panenstva. Potom sa svadobné korzet presunie na miesto, kde sa uskutoční hlavný obrad.

Vzhľad dovolenky závisí od regiónu Turecka. Na západe krajiny sa väčšinou akceptuje bufet s alkoholom. Často sa takéto svadby konajú v hoteli, počet návštevníkov je okolo 400 ľudí.

Svadobné tradície Turecka

Vzorka svadobného menu zahŕňa občerstvenie: syr, olivy, chlieb, koláč so špenátom a sušenými paradajkami. Hlavné jedlo sa podáva s vyprážanými kuracími nohami, zemiakmi a paradajkami. Tradícia krájania svadobného dortu je zaujímavá. Spočiatku sa mladý v strede svadobné haly šabľou rez plastovou imitáciu torte, aby bolo možné zachytiť fotografa, potom strih skutočný tortu na kúsky, po ktorom sa podáva mladý a hosťom.

Dnes sa svadby spravidla konajú v špeciálnych salónoch. Mladý pár má možnosť usporiadať občiansky sviatok, ak ešte nebol. Keď táto časť skončí, zábava začína - to je prvý tanec mladých.

Prvý tanec nevesty a ženícha

Hudobníci hrajú moderné melódie a ľudové piesne a pozývajú dievčatá a chlapcov, aby sa zapojili do tanečného parketu. Novomanželia tancujú po celý čas, bavia sa ďalšími hosťami.

Čo dávajú svadbe novomanželom v Turecku

V Turecku nie je bežné dávať novomanželom darčeky priamo na svadbe. Namiesto darov môžu byť na lanách naložené zlaté mince alebo bankovky a ľudia v blízkosti rodiny dajú zlato v podobe náhrdelníka. Mladí potom môžu vymeniť zlato za peniaze.

Gifting a cesta domov

Potom je každý pozvaný na ďalšiu časť večera - darčekový ceremoniál. Všetci hostia pogratulujú páru a darujú zlaté mince alebo peniaze a zároveň sa dotýkajú oblečenia. Keď novomanželia opúšťajú obývačku, ľudia hádzajú na hlave peniaze, sladkosti a ryžu.

Potom, sprevádzaný svadobným sprievodom, idú do svojho domu. V niektorých regiónoch dievča nemôže vstúpiť do domu predtým, ako neporuší fľašu, hrniec alebo misu okolo prahu. Ženích je zvyčajne tlačený doma priatelia, ktorí ho kopať zozadu.

Rituál v strednom Turecku sa mierne líši. Tu už vidíme prežívajúce rituály
tradičná moslimská svadba. Vo svadobnom průvodu sa zúčastňuje celá dedina.

Svadobné tradície Turecka

Spočiatku sa auto s ženíchom začne pohybovať, potom ľudia nasledujú, budúca manželka ich nasleduje na mechu s podporou svojho otca a potom ženy. Automobil s malými deťmi dokončí sprievod.

Svadobná recepcia je podobná tradičnej arabčine a trvá niekoľko dní. Svadobné menu je obmedzené na pečivo, nápoje a koláče. Alkohol je prísne zakázaný. Usporiadajte tance, v ktorých sa novomanželia nezúčastňujú. Niekedy mladí ľudia sedia po celý čas. Ženy a muži tancujú v oddelených miestnostiach.

Tradičný obrad na východe Turecka môže trvať až dva týždne. Zahŕňa prípravu na svadbu, od umývania postelí a obrusov k nákupu baranov.

Toto všetko prebieha s veľkou slávnosťou.

Dokonca aj obrusy prinášajú domov nevestu s veľkým hlukom. Na svadbe sa tiež koná bacheloretová večera a podpisovanie oficiálnych dokladov nie je významným obradom.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 1 = 8