Dizüstü bilgisayar pili doğru şekilde nasıl şarj edilir | pangudownloads.com
Rahat ev

Dizüstü bilgisayar pili doğru şekilde nasıl şarj edilir

Son zamanlarda, çeşitli kompakt mobil elektronik cihazlar çok popüler hale geldi ve internetin tüm hizmetlerini ve eğlencelerini, akıllı telefon, tablet, iletişimciler ve hepsinden önemlisi dizüstü bilgisayarlara özel bir yere "bağlı kalmadan" kullanmalarına izin verdi.

Dizüstü bilgisayar pili doğru şekilde nasıl şarj edilir

Elbette, mobil cihazların tam olarak yetenekli olabilmeleri için, mutlaka kendi güç kaynakları ile donatılmış olmaları gerekmektedir.

Özellikle, bu en çok enerji tüketen mobil cihazlar için geçerlidir - dizüstü bilgisayarlar. Hemen hemen tüm modern dizüstü bilgisayarlar için enerji kaynağı lityum-iyon pillerdir.

Lityum-iyon piller, nikel-kadmiyum pillerin yerini almıştır ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi avantajdan dolayı neredeyse mobil cihaz pazarını kazandı:

  • uzun servis ömrü;
  • düşük ağırlık;
  • kompakt boyut;
  • daha düşük maliyet;
  • kısa şarj süresi;
  • bir şarjla daha uzun çalışma süresi;
  • daha düşük fiyat

Bununla birlikte, lityum-iyon akülerin çalışmasında, pilin değiştirilmeden dizüstü bilgisayarın daha uzun süre hizmet etmesini istiyorsak dikkate alınması gereken bazı nüanslar vardır, çünkü yeni bir pilin maliyeti bir mobil bilgisayarın maliyetinin üçte birine ulaşabilir. Yani, dizüstü bilgisayarı düzgün şekilde nasıl şarj edeceğimizi anlıyoruz.

Doğru şarjın sırları

Dizüstü bilgisayar pilinin nasıl düzgün bir şekilde şarj edileceğini öğrenin, o kadar kolay değildi. Bu skorda çok fazla görüş var. Bildiğiniz gibi, herkes futbol oynamayı, hastalığa nasıl davranacağını ve başkalarının çocuklarını nasıl yetiştireceğini bilir. Günümüzde bu liste "genel bilgi"Dizüstü bilgisayar pili şarj etme hakkında bilgi ekleyebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Tamamen farklı görüşler de dahil olmak üzere, bunu duymama. Örneğin, bataryanın tam dolu bir deşarjdan sonra yeniden şarj edilmesi veya tersine, bataryanın asla belli bir sınırın altında deşarj edilmemesi gerekir. Peki sen kime inanıyorsun?

Ürüne mutlaka eşlik eden üreticinin talimatlarını almak ve okumak daha kolay görünüyor. Sadece burada sorun var - kurallar, kural olarak, bu yönüyle basitçe kararsızlığa düşkündür. Bazen şarj etme ile ilgili bilgiler, bu amaçla bataryanın şebekeye bağlı olması gerçeği ile sınırlıdır. Söyleyecek bir şey yok, değerli bilgiler.

Bu durumun tesadüfi olmadığını düşünmek için nedenler vardır: bileşenlerin ve yedek parçaların satışından elde edilen gelir bazen ana ürünün satışından elde edilen karı aşabilir.

Örneğin, reklamı değil, aynı zamanda gizli bir gerçeği de hatırlayabilirsiniz: Yazıcı üreticilerinin kârı olan aslanın payı, yazıcıların kendileri tarafından getirilmez. Maksimum kar, kartuş ve sarf malzemelerinin satışından çıkarılır.

Tabii ki, toplam ciroya göre bataryaların satışından elde edilen kâr yüzdesi o kadar da büyük değil, ama milyarlarca cirodan bahsediyorsak, o zaman bile yüzde fraksiyonları milyonlarca ve yüzbinlerce olacaktır. Üreticilerin saymalarına yardımcı olma zamanı, uzmanlara yardım için dönüyoruz.

Pil şarjı - uzman tavsiyesi

Dizüstü bilgisayar pili doğru şekilde nasıl şarj edilir

Mobil bilgisayarın enerji kaynağını mümkün olduğunca uzun süre çalışır durumda tutmak için uzmanlar aşağıdakileri tavsiye eder.

Bundan önce nasıl Dizüstü bilgisayar pilini doğru şekilde şarj etme hakkında konuşun, genel sömürü konularına değinmek gerekir. Lityum-iyon pil için, sıcaklık rejimi önemlidir, ortam sıcaklığının optimum değerleri + 15-25 derecedir, sınır değerleri + 5-45 derecedir.

Hiçbir zaman sıfır santigrat derece altında soğutulmuş bir pil kullanmayın. Dizüstü bilgisayar veya pil sokağa getirildiyse, cihazı en az bir saat boyunca ısınması gerekir.

Bir mobil bilgisayarı 30 derece veya daha yüksek sıcaklıklarda kullanırken, özel standların kullanılması tavsiye edilir. Pasif etkiye ek olarak - soğutma havasına yaklaşmanın ek bir yolunu sağlar. Bu standlar, pil gücüyle çalışan ve bir USB sürücü ile cihaza bağlanan ek bir soğutucu ile donatılabilir.

Aslında, nasıl üretilmeli dizüstü bilgisayar pilini doğru şekilde şarj etmek, Burada uzmanlar neredeyse oybirliği ile hareket ediyorlar: ve aküyü tamamen boşaltmayı önerenler ve sürekli olarak şarj edilen bir güç kaynağını sürdürmeyi teklif edenler de aynı şekilde yanılıyorlar.

Optimum pil seviyesi% 40-80'dir. Bu sınırlar dahilinde bir yük seviyesinin korunması, elemanın hizmet ömrünü 3-4 kez artırabilir, tam şarj şarjı 1200-1500 devir.

Yükün alt limitinin takibi ile sorun yoktur, uygun bildirimleri yapılandırmak için yeterlidir. Ancak dizüstü bilgisayarın% 80 oranında şarj edileceği anı nasıl yakalayacaksınız? Sonuçta, ücretin seviyesini sınırlayan özel bir yazılım bile, ücretin tükenmesi durumunda işe yaramaz (bu genellikle böyle olur).

Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Bazıları, bataryayı şarj etme süresini algılamak ve daha sonra bu değerleri kullanmak için, örneğin bir cep telefonunda zamanlayıcıların kullanılmasını önerir. Ayrıca, en uygun yol değil.

Her halükarda, şarj seviyesinin ve (özellikle de batarya boşalmadan önceki sürenin geri kalanı),gösterileri"Bilgisayar gerçeklerden farklı olabilir. Resmi netleştirmek için "bir operasyon"pil kalibrasyonu".

Kalibrasyon için, dizüstü bilgisayarda sürekli olarak güç kaynağının durumundan çalışmak yeterlidir "tamamen şarj edilmiş""sıfırla“(Her ne kadar 2-3% durmak ve işi normal modda bitirmek daha iyidir). Her iki ayda bir tam şarj-deşarj döngüsü aküye fazla zarar vermez.

Cihaz ile çalışırken bu nokta da dikkate alınmalıdır. Yeni bir dizüstü bilgisayarını şarj etmek için, dahil değil, gece şarj edin. Bundan sonra, cihazı açtığınızda, ekran üzerindeki yükün% 100'ünün, güç depolama biriminde% 100'e karşılık geleceği garanti edilecektir.

Ayrıca, insan katılımı olmadan bilgisayarı birkaç saatliğine "sürdürebilen" ve kalibrasyon yapacak olan özel program kalibratörleri kullanmak da mümkündür.

Dizüstü bilgisayar pili doğru şekilde nasıl şarj edilir

Bu konseylerde genel olarak bir anlam var mı? Sonuçta, optimum yükün sınırları (% 40-80) kullanıcıyı cihazın olası çalışma süresinin yarısından daha az, yani yapılan işlere bağlı olarak 1,5-2,5 saat bırakır. Mobil bir bilgisayarda, birkaç saatliğine mobil olabilen, mantıklı mı?

Dizüstü bilgisayar sabit olarak kullanılıyorsa "makinalar",% 50-70 şarj edilmiş bataryayı kesmek ve ayrı ayrı saklamak için daha iyidir. Pili aygıta en az ayda bir kez takmak ve tam şarj modunda tam şarj modunda% 50-70'e kadar şarj etmesini sağlayın.

Önemli! Mini bilgisayarınızın bağlantısını kesilmiş bir akü ile kullanıyorsanız, UPS'e dikkat edin, böylece ani elektrik kesintileri cihaz ve kaydedilmemiş veriler için zararlı olmayacaktır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 7 = 2