Rahat ev

Evde motor yağını nasıl ve ne yıkamak

Kocasından ya da oğlunun evine geri dönüp yağlı, yağlı motor yağlarıyla bezeli, bizi şok geçirir. Şey şımarık, çünkü yağ lekelerini çıkarmak çok zordur ve bazen sadece imkansızdır. Örneğin, motor yağını kıyafetlerden yıkamaktan mı?

Sorunu rasyonel bir şekilde çözmeye çalışmak, bu problemi incelemek ve kuru temizlemede değil de evde çözme olasılığını araştırmak gerekir. Ev kadınlarının çoğu, özellikle de kocanın veya oğlunun teknolojiye girmesiyle, kendi kimyasal numaralarına ve sırlarına sahiptir. Ve eğer işe yararsa, o zaman eşya tekrar gardırobunuzda yerini alacak.

Dış giyim gelen motor yağ lekeleri çıkarmak nasıl

Evde motor yağını nasıl ve ne yıkamak

Yıkamak için dış giysiyi bozmak en kolay yoldur. Ürünler çoğunlukla şeklini korumak için yoğun kumaştan yapılmıştır, bu yüzden yıkamaya karşı okuma yazma bilmeyen bir yaklaşım, lekeyi çıkarırsa, o zaman en sevdiğiniz ceketin veya ceketin şekli doğru bir şekilde bozulur.

Her şeyden önce, en yaygın hataları yapmamaya çalışın:

 • Otomatik çamaşır makinesinde yıkayarak yıkayın. Her zamanki çamaşır tozu problemle baş edemiyor.
 • Fırçalama aynı zamanda zaman ve enerji kaybıdır. Leke sadece kumaşa daha derine nüfuz eder ve dokumanın kendisi de kaliteyi kaybeder.

Motor yağını dış giyimden yıkamak için birkaç yol var:

 1. Dokunun yağ alanı hala taze ise ve malzeme herhangi bir solüsyonu (yoğun doku) emmezse, bulaşıkları yıkamak için lekenin yüzeyine biraz sıvı dökün. Bir saatin çeyreğinden sonra, tamamen kuruyana kadar lekeyi kuru peçetelerle batırın. Daha sonra her zamanki yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz, ideal olarak - manuel.
 2. Eğer leke şimdi dikilirse, yayılmış bir yüzeye sahip yağdır, sonra tebeşir bir toz halinde gelir. Tebeşir parçacıkları motor yağını emecek ve daha sonra temizlenmiş kumaştan hafifçe çalkalanacaktır. Sonraki - germek iyi.
 3. Motor yağı, örneğin bir ceket veya aşağı ceketden nasıl yıkılır? Spot% 100 kerosen tarafından yok edilir. Sorun bölgesini hafifçe nemlendirir, biraz bekler ve süngeri yerden ucundan merkeze hareket ettirirler. Bu muameleden sonra, boşanma kaçınılmazdır, bu yüzden bir şey yıkılmak zorunda kalacak. Ve sadece sıcak suda yıkamanız gerekiyor. Başlangıçta, giysilerinizin böyle bir teste dayanıp dayanamayacağını öğrenmek daha iyidir.

Bir denim kumaştan motor yağını yıkamaktan

Denim giyim - "bayramda ve dünyada" denilen en popüler olanıdır, bu yüzden üzerindeki lekeler - oldukça yaygın bir fenomen.

Yağ lekesini çeşitli kanıtlanmış yöntemlerle kotlarla çıkarın:

Evde motor yağını nasıl ve ne yıkamak
 • İlk olarak, dokunun üst kısmını bir çözücü ile nemlendiriyoruz. Dikkatlice çalışıyoruz, sürtünme yapmıyoruz, aksi takdirde kot rengi daha hafif olabilir. Top deterjan tozu dökülür, su ve üç fırça eklenir. Eylemi güç uygulayarak yapıyoruz, aksi halde sonuç olmayacak ve kot pantolon sadece işçiler olacak.
 • Agresif bir yöntem, terpentin ile birlikte amonyakın etkisidir. Motor yağını bu şekilde kot üzerinde yıkamayı tercih ederseniz, elbiselerine veda etmeye hazır olun. Bu şey değersiz hale gelebilir, bu nedenle yöntem işçiler veya damak pantolonları için daha uygundur. Malzemeleri karıştırın, lekeyi ıslatın, bir bezle temizleyin. Daha sonra sabunlu su çözeltilerinde birkaç kez yıkamak gerekir. Deneyimiz başarılı olursa, denim kumaştan gelen koku uzun bir süre için aşınır.
 • Kot üzerindeki makine yağı bir demir kullanılarak giderilebilir. Her iki tarafta peçete ve demir ile yağ yüzeyi. Sıcaktan tereyağı erir ve peçeteye emilir.
 • Basit bir şekilde sabun kullanmaktır. Kirlenmiş yeri ovalar, kısa bir süre için üç sert fırça ile bırakırız. Sonunda - geleneksel olarak bir daktiloda yıkarız.

Basit kuralları unutma: Kimyasal maddelerle yapılan tüm işlemler özel kıyafetlerde veya maske ve lastik eldivenlerde yapılmalıdır. Ve açık havada - istenir.

Beyaz giysilerinden motor yağı nasıl yıkılır

Evde motor yağını nasıl ve ne yıkamak

Bazen, gardırobun bir sonraki "sarsıntısı" ile, hala vilify olabilir favori bir şey var, ama, alas ... Beyaz tişört ve üzerinde - sarı bir nokta. Ortak bir durum. Aynı kimyasal spreyi donanım deposundan da uygulayabilirsiniz. Onu giydi, bekledi, salladı ve T-shirt yepyeni oldu. Peki ya mağazaya koşacak vaktim yoksa?

Lekeyi tuzla ovun, sonra peri, sonra el ile ovmayı deneyin, ve sonra - otomatik bir daktiloda. Bir T-shirtden motor yağı nasıl yıkılır, şimdi açıktır.

Makine yağından eski lekeleri temizlemek için

 1. İyi bilinen çözücüler problemle iyi başa çıkmaktadır: benzin, kerosen. İki peçete hazırlarız, yukarıdaki maddelerden birinde nemlendiririz, içten ve dış taraftan uygulayın, biraz basın. Bunu 15-20 dakika tutuyoruz. Bu süre zarfında yağlı çizgiler bölünür ve sadece çamaşır yıkamak için kalır. Bir süngerle nemlendirilmiş bir leke emmek için de aynı araçları kullanabilirsiniz. Motor yağının çözülmesi sırasında, sünger periyodik olarak değiştirilmelidir. Sonra - geleneksel çamaşır. Bu yöntem, güçlü kumaşlar ve koyu renkli giysiler ve kot pantolonlar için uygundur.
Evde motor yağını nasıl ve ne yıkamak
 1. Pantolon ya da kot üzerinde eski bir leke, aseton içeren bir oje çıkarıcı ile motor yağından yıkanabilir. Yağı asetonla süngerle temizleyin, 20 dakika bekleyin. ve el ile ya da elle yıkayın.
 2. Motor yağını yıkayın, narin, ince kumaşlar hardalıya yardımcı olacaktır. Kuru hardal, ekşi kremin kıvamına kadar suyla karıştırılır, daha sonra karışım, problem bölgesine uygulanır. 15 dakika sonra. hardal bir peçete ile temizlenir ve giysiler önce sabunlu suda ve sonra temiz suda yıkanır.
 3. Diş macunu, motor yağını doğal dokulardan temizler. Beyaz macun (boyasız) kontamine bölgeyi iyice yağlar. Hamur kuruyana kadar bekleyin. Ardından kalıntıları gidermek için yumuşak bir fırça ile nemlendirilir ve temizlenir. Sonunda, giysiler her zamanki gibi yıkanır.
 4. Islatma ve sonraki yıkama için, gliserin sabunu, ağartma maddeleri ve çamaşır tozu ile ağartıcı özelliği kullanın. Hafif giysiler için özel olarak kullanılabilir ve ağartma maddesini yarım saatten fazla tutamazlar. Sonuç olarak - makine yıkama.

Yararlı ipuçları

Motor yağındaki lekeler ile savaşın sizin lehinize tamamlandığına ve saflık ile parıldayan ve yeni gibi görünen şeylerin, bazı basit kuralları unutmanıza gerek olmadığını:

 • Sorun çıktıktan sonra, mümkün olan en kısa zamanda ortadan kaldırmak için yağlı leke. Yeni noktaların silinmesi daha kolay görünüyor.
 • Temizlik için seçtiğiniz çare, bazı küçük kıyafetleri denemeniz tavsiye edilir. Bir şeyin niteliklerini koruyacağını önceden bilmek önemlidir.
 • Lekeyi temiz, yumuşak hareketlerle çıkarmak gerekir. Fırça sert veya sağlam bir kumaş olabilir. Örneğin, denim.

Artık motor yağını hem kotu hem de üst veya kar beyazı kıyafetlerle yıkamanız konusunda bir fikriniz var ve gelecekte bu işlem sizin için ciddi bir sorun olmayacaktır. Paranızı koruyacak ve iyi ve elverişli şeyleri korumanıza izin verecektir.

Ve unutmayın: günlük sorunlar çözülür ve bazen ilk bakışta göründüğü kadar karmaşık değildir. Şimdi problemi motor yağlarından lekelerle çözdük ve devam edebiliriz!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

86 + = 95