Rahat ev

Hoş anılar nasıl saklanır: gül demetleri için bakım yapmayı öğrenin

Çiçeklerin kraliçesi bir gül. Çoğu tatilde bahşedilen bu güzellikler. Ne yazık ki, kesilmiş çiçeklerin ömrü çok kısa ve bu yüzden güllerin vazoda daha uzun süre kalmasını istiyorsunuz.

Çiçeklerin hazırlanması

Hoş anılar nasıl saklanır: gül demetleri için bakım yapmayı öğrenin

Gülü bir vazoya koymadan önce hazırlanmaları gerekiyor. Her şeyden önce, su seviyesinin altında olan sapın alt kısmındaki yaprakları koparmaya değer. Su ile sürekli temas halinde, solmaya devam edecektir. Bu gülün hızlı soldurulmasına yol açacaktır.

Çiçeklerin vazoda daha uzun durması için, hafifçe kesilmesi gerekir. Bunun için, eğer güllerin bacakları sert ve kalınsa yumuşak, bükülebilir veya budanmışsa iyi bir öğütülmüş bıçağın kullanılması uygundur. Bir açıda kesimin yapılması istenir.

Böylece sapın alanı su emecek kadar artacaktır. Ek olarak, düz kesim vazo tabanına sıkıca bastırılacak ve sıvı tomurcuka akılamayacaktır.

Güllerin köklerini kesmek, akan su akışı altında arzu edilir, böylece hava almazlar. Gövdenin üst kısmının daha iyi su beslemesi ve hayat veren neme sahip tomurcuk için alt kısmı hafifçe bölünebilir ve birkaç santimetrelik deriden soyulabilir.

Güller için pişirme çözümü

Buket tazeliğini korumak ve vazodaki yerini uzatmak için çeşitli teknikler kullanabilirsiniz.

Örneğin, suya ekleyin:

 • Aspirin tabletleri;
 • Sofra sirkesi;
 • votka;
 • alum;
 • Sitrik asit;
 • Şeker.

Bileşenlerden bir tanesinin, güllerden oluşan bakterilerin gelişimini yavaşlatmak için bir buket gül için suya katılması tavsiye edilir. Aktif üremeleri ile, vazodaki su bulanıklaşır ve hoş olmayan bir koku ortaya çıkar. Bunun olmasını önlemek için, tam olarak çiftlikte bulunan araçlardan birini kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olan güllere 1 litre su hazırlamak için:

Hoş anılar nasıl saklanır: gül demetleri için bakım yapmayı öğrenin
 • 1 tablet aspirin, toz haline getirilir;
 • 1 gram sitrik asit tablosu;
 • 7 gram toz şeker;
 • 3-4 ml sofra şarabı% 9 sirke;
 • Alkolle 6 ml votka veya başka sıvı.

Seçilen bileşenin suya eklenmesi, iyice karıştırılmalıdır. Kuru bileşenler kullanıldığında, ayrı bir kabın karıştırılması için kullanılması tavsiye edilir, daha sonra bitmiş solüsyon bir vazo içine dökülür.

Çiçeklerin zarar görmemesi için bu tür önlemler gereklidir. Çiçek dükkanlarında, bir buket ile suya eklenecek özel bir gübreleme satın alabilirsiniz.

Bir vazoda güller: ne kadar doğru koymak?

Kesme çiçeğin tazeliğini korumak için, vazodaki suyun sıcaklık rejimini gözlemlemek gerekir. Kış mevsiminde odayla eşleşmelidir. Yaz aylarında çiçekler soğuk suda beklerlerse, sıcaklığı 7-8 dereceden fazla olmayan daha uzun süre taze kalacaktır. Daha fazla soğutma için, buzdolabından buz kullanılması uygundur.

Kış mevsiminde eve getirilen güllerin hemen suya atılamayacağını belirtmek önemlidir. Keskin bir sıcaklık düşüşünden, bir günde tam anlamıyla ortaya çıkarlar. Onları güzel ve kokulu tutmak için, oda sıcaklığına ısınması gerekiyor. Bundan sonra, tüm manipülasyonlardan sonra, güller bir su haznesine konabilir.

Buketi yağmura, erimiş veya damıtılmış suya koymak tercih edilir. Değilse, soğutulmuş kaynatılmış, stand-by veya filtrelenmiş su kullanabilirsiniz.

Güllerin daha uzun süre keyif alabilmesi için 2 / 3'lük bir hazır çözelti ile doldurulması ve yüksek bir vazoya yerleştirilmesi gerekir. Suyun içindeki ana şey saplarda hiç yaprak ve diken yoktu - bunlar çıkarılmalıdır.

Çiçek bakımı

Hoş anılar nasıl saklanır: gül demetleri için bakım yapmayı öğrenin

Güller en kaprisli renklerden biri olarak kabul edilir. Bu nedenle, daha uzun süre kalmaları için sürekli bakıma ihtiyaçları vardır. Solgun güllerin tazeliğini ve canlanmasını sağlamak için, gece için serin suyla banyoya konulması önerilir. Bu durumda, sadece tomurcuklar yüzeyin üstünde kalmalıdır ve gövdeler tamamen su altındadır.

Çeşitli yemlerin suya eklendiği için, putrefaktif bakterileri yok etmek için hala gelişecektir.

Bundan kaçınmak için, solüsyonu çiçeklerin olduğu bir günde değiştirmeniz ve vazoyu dikkatlice yıkamanız gerekir. Bunu yapmak için antibakteriyel ajanların kullanılması arzu edilir.

Prosedür sırasında çiçekleri unutmamalısınız. İlk günü olduğu gibi, kenarları kesmek ve sapın tüm uzunluğunu eski harçtan iyice yıkamak için ihtiyaçları vardır.

Buketleri daha uzun durdu, onları taze meyve ve sebzelerin yakınında saklamanız tavsiye edilmez. Ürünler aktif olarak taze çiçekler üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan etilen üretirler. Ayrıca güller "Korkuyor" Taslak ve doğrudan güneş ışığı.

Soluk güllerin canlandırılması

Çiçekleri saklamak ve korumak için yapılan tüm çabalara rağmen, hala soluyorlar? Bu durumda ne yapmalı? Hayatlarını birkaç gün daha uzatmak için, yeniden canlanmaya çalışabilirsin.

Bunun için ihtiyacınız var:

 • 3-4 santimetre taze kaynamış su içeren bir kap içine dökün;
 • Güllerin tomurcukları ve yaprakları, onları korumak için kalın kağıda sarılır. "Yaz";
 • Sap üzerinde yeni bir eğik kesim yapın ve hemen sıcak su ile teslim edin;
 • Su oda sıcaklığında olduğunda çiçek almanız gerekir;
 • Köpüğün yanmış ve hasarlı uçlarını akan suyun altında keskin bir bıçak veya budayıcıyla yakmak;
 • Çiçekler için su 50-55 dereceye kadar ısıtmak, yukarıdaki bileşenlerden birini ekleyin ve içine güller koyun.

Bu tür olayları yerine getirdikten sonra çiçeklere tazelik geri dönmelidir. Buket için daha fazla özen, tüm kurallara göre yapılmalıdır.

Uzun süre dayanabilmek için gül nasıl seçilir?

Hoş anılar nasıl saklanır: gül demetleri için bakım yapmayı öğrenin

Satın alınan buketin daha uzun süre dayanması için, satın alırken doğru rozetleri seçmeniz gerekir. Birçok kişi, tomurcuğun bir tazelik işareti olduğuna inanıyor ve böyle bir buket uzun süre ayakta duracak. Öyle değil.

Bu tür çiçeklerin olgunlaşmamış bir kesimi var. Kural olarak, tam olarak açıklanmayacaklar.

En iyi seçenek 2/3 ile çiçeklenen tomurcukları seçmek. Gülün tazeliği sadece yoğun olması gereken tomurcuk tarafından değil, aynı zamanda sepallerin görünümünde de belirlenebilir.

Yaprakları tomurcuklara karşı sıkı bir şekilde oturmalıdır. "Look" yukarı. Aşağıya doğru yönlendirildiyse, bu tür çiçekler satın alınmamalıdır. Yeterli insan gücüne sahip olmadıkları için, hangi önlemlerin alındığı önemli değil, birkaç gün boyunca ayakta duramazlar.

Size güzel buketleri!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

5 + 3 =