Som mamka!

Bradyarytmia u detí: príčiny, príznaky, liečba

Bradyarytmia (bradykardia), vyjadrená u detí, je stav charakterizovaný znížením frekvencie srdcových tepien. U novorodencov je norma 100 úderov za minútu, u detí od 1 do 6 rokov - 70 - 80 rokov. Hlavnou príčinou vzniku patológie u detí je zvýšený tón vagusového nervu, ktorý vzniká v dôsledku patologických stavov myokardu.

Formy choroby

Bradyarytmia u detí: príčiny, príznaky, liečba

Bradyarytmia môže byť absolútna alebo relatívna. Prvým je konštantný spomalený rytmus, bez ohľadu na faktory ovplyvňujúce stav a stav dieťaťa. Prítomnosť druhej je uvedená v prípade, keď sa rytmus mení pod vplyvom určitých faktorov, napríklad hypertermie.

Mierna bradyarytmia sa často vyskytuje u detí a je charakteristická výskytom tachykardie pri výdychu. Podobný stav sa môže vyskytnúť napríklad v dôsledku vystavenia účinkom chladu.

Odchýlky môžu byť primárne alebo sekundárne, keď majú iné účinky (ochorenie obličiek, myxedém, edém mozgu, intrakraniálny hematóm atď.).

Zvyčajne sa choroba v žiadnom prípade neprejavuje. Inak dochádza k bolesti hlavy, závratom a dokonca aj k strate vedomia počas exacerbácie patológie. Posledný stav je spôsobený poruchou dodávania krvi do mozgu.

Ochorenie má dve formy:

  • Sinus bradyarytmiami, ktorý sa vyskytuje u detí a dospelých, je charakterizovaná znížením srdcovej frekvencie na 60 úderov za minútu, avšak pri zachovaní sínusový rytmus. Stojí za zmienku, že táto podmienka je celkom prirodzená pre športovcov a iných vyškolených ľudí. Ale v inej situácii sa to považuje za patológiu. Vedie k odchýlke od predávkovania digoxínom, antiarytmikami, blokátormi vápnikových kanálov, beta-adrenoblokátormi. Sínusová forma ochorenia sa rieši pomocou zrušenia prostriedkov, ktoré ho vyvolali;
  • Uzlový rytmus sa líši v tom, že impulz nepochádza z dutín, ale z atrioventrikulárneho uzla. Ak patológia nezmizne po zrušení liekov, ktoré spôsobili odchýlku rytmu, použite inštaláciu kardiostimulátora.

Ťažká a mierna sínusová bradyarytmia u dospelých a detí

Toto ochorenie sa pozoruje u ľudí všetkých vekových skupín, vrátane dojčiat. Patológia pochádza zo sínusového uzla, ktorý je zodpovedný za srdcový rytmus a kontrakciu.

Stojí za zmienku, že činnosť srdcového systému prakticky nie je ovplyvnená a človek vyzerá dosť zdravý so štandardnou lekárskou prehliadkou. Ale v skutočnosti, sinus forma patológie neustále udržuje telo v hypoxickom stave.

Ako vidíme, choroba sa vyskytuje u starších ľudí a u mladých ľudí bez viditeľných porúch srdcového systému. Navyše, abnormality sú často diagnostikované u detí a dospievajúcich. Je to spôsobené tým, že vagusový nerv zodpovedá funkcii sinusového uzla a s vekom sa znižuje. U ľudí starších ako 40 rokov indikuje respiračná bradyarytmia primárnu léziu sínusového uzla alebo autonómnu dysfunkciu.

Dôvodom odchýlky môžu slúžiť ako vírusové infekcie, trombóza a ďalších cievnych ochorení, zápal, infarktu myokardu, myokarditídy, kardio. Veľmi zriedkavo, ale stále dochádza k tejto odchýlke pri rakovinových srdcových ochoreniach.

U dospievajúcich sa najčastejšie choroba vyvíja pri narušení štítnej žľazy. Taktiež nie je vylúčené predávkovanie liekmi. Vyjadrená forma je sprevádzaná všeobecnou pochúťkou, závratmi a bolesťami hlavy. Stredná sínusová bradyarytmia, ktorá sa vyskytuje u detí alebo dospelých, zvyčajne nie je sprevádzaná sťažnosťami, pretože neovplyvňuje kardiodynamiku.

Príčiny tejto choroby

Bradyarytmia u detí: príčiny, príznaky, liečba

Ako už bolo uvedené, u detí dochádza k abnormalite na pozadí nárastu tónu vagusového nervu v dôsledku patologického procesu v myokarde.

Medzi ďalšie dôvody patrí dedičná predispozícia, vegetatívna vaskulárna dystónia, patológia štítnej žľazy. Prispieť k rozvoju choroby, vírusových infekcií, tonzilitídy atď.

U dospelých dochádza k odchýlke na pozadí zápalových a degeneratívnych lézií sínusového uzla. U starších ľudí môže byť spôsobená kardiálna skleróza. Zriedka je príčinou rakovinové problémy. Tým, bradykardiou môže spôsobiť zvýšený vnútrolebečný tlak, vírusové infekcie, hypotyreóza, a poruchy elektrolytov krvi a ischemickej choroby srdca.

Symptómy odchýlky

Mierna forma ochorenia sa vyznačuje iba jedným príznakom: srdcová frekvencia 40 úderov za minútu. Na označeniach už vyjadrených vyššie. Pacient môže mať pocit, že sa jeho srdce spomalí alebo sa zastaví, v hrudníku je pocit ťažkosti.

Podmienečne patológia je rozdelená na kompenzované a dekompenzované. Prvá nie je sprevádzaná žiadnymi príznakmi. Nemocní ľudia počas celého života nemusia vedieť o ich stave.

Dekompenzovaná forma je nebezpečnejšia, pretože je charakterizovaná príznakmi porúch cirkulácie v mozgu. S progresiou ochorenia sa rozvíja syndróm Morgagni-Adams-Stokes.

Počas útoku sa krvný obeh náhle zastaví, dochádza k spontánnej defekácii a močeniu. Potom sa znova obnoví automatizmus srdca a pacient opäť nadobudne vedomie, avšak niekedy sú potrebné resuscitívne opatrenia. Kvôli neurologickému klinickému obrazu je liečba vykonávaná v neurologických nemocniciach.

Sinus bradyarytmia sa vyznačuje mdlobou a zvýšenou únavou. S progresiou ochorenia klesá krvný tlak, čo vedie k kolapsu a arytmickému šoku.

Respiračná bradyarytmia u detí sa prejavuje zvýšenou srdcovou frekvenciou pri inšpirácii a spomalením pri výdychu.

Ako sa vyskytujú porušenia u detí a adolescentov

Diagnóza bradyarytmie sa delí na deti, ktorých srdcová frekvencia klesne na 60 úderov za minútu. V tomto prípade nedochádza k narušeniu srdcového systému. Ochorenie sa môže prejaviť v pravidelnom spomalení pulzu.

Často u detí je diagnostikovaná respiračná forma. Takýto stav je zvyčajne vyvolaný vonkajšími faktormi, napríklad chladom. Môže však byť nielen sekundárne, ale aj primárne. Patológia sa vyskytuje na pozadí edému mozgu, ochorenia pečene, intrakraniálneho hematómu.

Taktiež môže byť zistená forma sínusovej dutiny, spôsobená zvýšeným tónom vagusového nervu. Niekedy sa odchýlka prejavuje pravidelným spomalením rytmu bez ohľadu na stav a faktory, ktoré ho ovplyvňujú.

Zvyčajne sa patológia nezjavuje. Ak si rodičia všimli odchýlky od svojho dieťaťa, lekári by mali vykonať komplexné vyšetrenie. Detská bradyarytmia nie je trvalá, vyskytuje sa iba v určitých situáciách a vek prechádza sama.

Diagnostiku potvrďte elektrokardiografiou. Pomocou tejto metódy môžete skontrolovať, či je srdce zväčšené alebo nie, aké sú jeho dutiny a odhaliť ďalšie patológie.

Patológie štítnej žľazy, vegetatívno-vaskulárna dystónia, dedičná predispozícia, infekčné ochorenia - tieto poruchy zvyšujú riziko ochorenia.

Bradyarytmia u detí: príčiny, príznaky, liečba

Vyjadrená forma u detí sa môže prejaviť bolesťou srdca, zhoršením videnia, konštantnou únavou a studeným potom. Ak sa objavia záchvaty, môže byť potrebné elektrostimulácia. V dôsledku porušenia krvného obehu v mozgu môže dieťa stratiť vedomie.

V prevažnej väčšine prípadov ide o dočasný jav, ktorý sa dá ľahko upraviť. Ak je dieťa dobré a neexistujú žiadne sťažnosti, ochorenie sa časom ustupuje a nie je potrebná žiadna vážna liečba.

Ako sa zbaviť tejto choroby

Liečba bradyarytmií u dospelých a detí je výrazne odlišná. Deti a dospievajúci musia neustále robiť EKG na monitorovanie svojho stavu. Je potrebné pravidelne navštevovať detského kardiológa a možno ho zaregistrovať.

Rodičia by mali nasýtiť stravu potravinami, ktoré sú bohaté na draslík, horčík, vitamíny B.

Odporúča sa pre vstup do ponuky viac ako mlieko, mäso (hovädzie mäso, hydina), orechy, sušené ovocie, pohánka a ovos, fazuľa, paradajky, citrusy, špenát, kapusta. Bez ohľadu na vek musíte urobiť dýchaciu gymnastiku.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

42 − 34 =