Som mamka!

Časté močenie v tehotenstve: normálne alebo patologické?

Ak človek nepije veľa tekutín a neberie diuretiká, potom s častým nutkaním močiť, je obvykle podozrenie na infekciu močových ciest. Avšak počas tehotenstva môže byť tento jav celkom prirodzený. Kedy je táto podmienka normálna a kedy ide o odchýlku? Do akej časovej periódy sa táto pozoruje a kedy sa to zastaví? Aké sú príznaky infekcie?

V akej dobe tehotenstva začne časté močenie?

Časté močenie v tehotenstve: normálne alebo patologické?

Na každej žene sa tieto pojmy môžu meniť, a preto sa nevyskytnú žiadne nepríjemné pocity a iné môžu trpieť podobným javom prakticky počas všetkých 9 mesiacov. Niekedy sa tento jav objavuje niekoľko dní po počatí, a to ešte skôr, ako žena zistí, že sa zaujímala o svoju zaujímavú situáciu.

Existuje veľa príznakov tehotenstva, ktoré sa vyskytujú v počiatočných štádiách, časté močenie sa na ne vzťahuje. Táto situácia sa však často vyskytuje v poslednom trimestri. Preto nemožno jednoznačne odpovedať, keď sa má objaviť.

Časté močenie sa vyskytuje počas začiatku tehotenstva

Ihneď po počatí u žien zmeniť biologické mechanizmus reakcie metabolizmu, objem kvapaliny sa postupne silne zvyšuje začne produkovať hormóny.

Toto obdobie nasleduje aktívna produkciu progesterónu - hormónu, ktorý uvoľňuje svaly, respektíve steny močového mechúra nemusí ako doteraz zachovať jeho obsah, čo vedie k zvýšenej nutkanie do kúpeľne. Okrem toho sa zvyšuje vo veľkosti maternice, uvedenie ďalší tlak, núti močový mechúr sa vyprázdni často.

Časté močenie počas tehotenstva, ktoré sa vyskytlo v druhom trimestri

Časté močenie v tehotenstve: normálne alebo patologické?

Ak by bol tento jav prítomný v počiatočných štádiách, potom by mal byť ku koncu 4 mesiacov úplne znížený alebo úplne zmizol. Je to spôsobené tým, že maternica stúpa, stúpa, opúšťa panvu.

V dôsledku toho sa tlak na močový mechúr a močové kanály znižuje. Preto nutnosť ísť na toaletu sa stáva menej výrazným. V súčasnosti však môžu byť príznakmi patológie.

Časté nutkanie na močenie v treťom trimestri

Zvyčajne sa nepohodlie vráti ku koncu obdobia tehotenstva. Aj keď bol predtým neprítomný, existuje vysoká pravdepodobnosť, že dôjde k túžbam. To je spôsobené tým, že maternica, aj keď vysoká, už dosiahla značnú veľkosť a plod sa tiež výrazne rozrástol. Hmotnosť orgánu a dieťaťa ovplyvňuje vašu pohodu: bolesti spodnej časti chrbta, chrbát, nohy unavené, ťažkosti s dýchaním.

Dodatočnou hmotnosťou je tlak na močový mechúr. Okrem toho sa výrazne zvyšuje objem cirkulujúcej krvi, plodovej vody. Do konca tehotenstva sa obličky dieťaťa už úplne utvoria, resp. Odstránia produkty jeho životne dôležitého účinku cez pupočnú šnúru. V dôsledku toho dochádza k zaťaženiu obličiek žien. Preto je nepríjemný pocit v tomto prípade úplne prirodzený stav. Niekedy môže dôjsť k inkontinencii, napríklad kýchanie, smiech, kašeľ a tiež v noci vstať na záchod.

Naliehavosť v toalete

Časté močenie v tehotenstve: normálne alebo patologické?

Niekoľko týždňov pred narodením dieťa začne spadnúť do malej panvy matky, čím sa pripravuje na blížiace sa narodenie. Tento proces je sprevádzaný príjemnými javmi: tlak na pľúca a žalúdok klesá, ale toaleta musí chodiť častejšie.

V tomto prípade môžu časti moču uvoľnené naraz výrazne poklesnúť. Niekedy existujú aj falošné túžby kvôli podráždeniu steny močového mechúra, ale nedostatok moču potrebný na defekáciu.

Časté naliehanie tehotnej ženy v noci

Zvýšenie periódy gravidity je sprevádzané rizikom zadržiavania tekutín v tkanivách a vznikom edému v dolných končatinách. Preto sa odporúča, aby sa zabránilo takémuto zásahu. Nohy majú tendenciu sa bobtnať počas dňa a v noci sa nadbytočná tekutina aktívne vylučuje obličkami, takže v noci je žena nútená niekoľkokrát stáť.

Tento fenomén, ktorý vzniká v noci, sa v medicíne nazýva nikturia. Obvykle sprevádza rôzne ochorenia močového systému, ale počas tehotenstva je úplne prirodzené.

Prečo dochádza často k močeniu počas tehotenstva

Počas tohto obdobia môže byť tento fenomén vyvolaný veľkým počtom faktorov, medzi ktoré patria:

Časté močenie v tehotenstve: normálne alebo patologické?
 • Hormonálna reštrukturalizácia;
 • Relaxácia svalov vrátane močového mechúra;
 • Zmeny metabolických procesov, aktívna funkcia obličiek;
 • Zvýšený objem krvi;
 • Zvýšenie veľkosti maternice a plodu;
 • Tvorba a pravidelná obnova plodovej vody;
 • Zadržiavanie tekutín v tele;
 • Začiatok práce obličiek plodu na posledné termíny;
 • Tlak plodu na močovom mechúre v súvislosti so zostupom do malej panvy pred pôrodom.

Príčiny môžu spočívať v zmene zloženia moču v kyslej strane, napríklad pri zneužívaní bielkovinových potravín a korenistých korenín. Z patologických dôvodov je to možné s anémiou, ktorá čas tehotenstva nie je nezvyčajné. Kvôli tejto chorobe sa sliznice celého tela stávajú zraniteľnejšími.

Čo robiť s rýchlym močením?

Ak tento stav spôsobuje nepohodlie a zhoršuje kvalitu života, odporúčajú sa nasledujúce opatrenia:

 • Znížiť počet ponúk diuretikum potravín a nápojov - káva, čaj, brusnicová šťava, vývar boky, uhorky, cukety, melón, ananásový melón;
 • Vylúčiť zo stravy akútne, tukové, slané;
 • Nepoužívajte, ak chcete ísť na toaletu;
 • Vyhnite sa dlhým výletom v doprave, turistike na miesta, kde nie je možnosť navštíviť toaletu na požiadanie, a to najmä v skorých ranných hodinách termín a v poslednom trimestri;
 • Nenoste chrumkavé spodné prádlo a oblečenie. Prenatálny obväz by sa mal ľahko odstrániť alebo uvoľniť.

Nemôžete znížiť mieru pitia za deň. Ak nie sú žiadne kontraindikácie, tehotná žena sa odporúča piť až 2 litre vody. Stojí za to piť viac ráno a vo večerných hodinách znížiť množstvo nápojov, najmä niekoľko hodín pred spaním.

Časté močenie v tehotenstve: normálne alebo patologické?

Pri úniku moču by ste mali svoje spodné prádlo meniť čo najčastejšie. Môžete tiež používať hygienické vložky, ale je potrebné ich veľmi často meniť. V opačnom prípade je pravdepodobnosť infekcie vysoká, napríklad začína vývoj drozdov.

S pocitom neúplného vyprázdňovania sa odporúča mierne upraviť držanie tela počas tohto procesu: mierne sa posúvajte dopredu. Tým ho uvoľníme z tlaku plodu, ktorý sa preto úplne vyčerpá.

Mnohí ľudia majú záujem o to, ako často sa naliehanie považuje za normu. Na tieto otázky je veľmi ťažké odpovedať. Človek musí navštíviť toaletu takmer každú pol hodinu, iní - oveľa menej často. Je však dôležité, aby močenie nebolo sprevádzané svrbením, bolesťou, horiacimi a inými nepríjemnými javmi. V opačnom prípade je možné podozrenie na patológiu močových orgánov.

Svrbenie, pálenie a iné nepríjemné účinky pri močení u tehotnej ženy

Často odporúčame, ako sme už vysvetlili, mať objektívne dôvody v prvom, druhom a poslednom trimestri. Ak sú však sprevádzané nepríjemnými pocitmi, okamžite sa poraďte s lekárom a vykonajte niekoľko testov.

Také príznaky môžu napríklad naznačovať pyelonefritídu, cystitídu a sexuálne infekcie. Uvedené ochorenia sa musia liečiť, nemôžete oddialiť liečbu, pretože predstavujú nebezpečenstvo pre budúcnosť dieťaťa.

K lekárovi by sa mali obrátiť, ak zvieranie v bruchu alebo v oblasti genitálií po použití toalety, s výskytom krvných inklúzií v moči a ďalšími zmenami v jeho štruktúre (zakalený, jasný, a tak ďalej. P.), so zvýšením telesnej teploty a ďalších príznakov choroby.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

61 + = 67