Choroby obličiek počas tehotenstva: symptómy, diagnóza, liečba | pangudownloads.com
Som mamka!

Choroby obličiek počas tehotenstva: symptómy, diagnóza, liečba

Ochorenie obličiek počas tehotenstva je bežné. Toto je druhá najčastejšia patológia po ochoreniach kardiovaskulárneho systému. Tehotenstvo vyvoláva fyziologické zmeny v obličkách a močovom systéme. Jej panvové orgány sa rozširujú, tón močového mechúra sa znižuje, močovody sú stlačené maternicou, ťažkosti vznikajú pri odtoku moču, riziko nárastu baktérií.

Moč môže obsahovať cukor, proteín, kyselinu močovú. Z tohto dôvodu sú predpísané pravidelné dávkovanie moču a meranie krvného tlaku.

Ochorenie obličiek a tehotenstvo

Choroby obličiek počas tehotenstva: symptómy, diagnóza, liečba

Medzi najčastejšie patologické príznaky patrí asymptomatická bakteriúria, pyelonefritída a cystitída.

Bakteriúria je možné zistiť len pomocou laboratórnych močových testov, neexistujú žiadne iné príznaky ochorenia.

V niektorých prípadoch sa táto patológia môže vyvinúť na akútnu pyelonefritídu, takže po detekcii baktérií v moči musí žena dôkladne vyšetriť.

V tomto prípade sa uvádza: štúdia krvi, moču (denná analýza pre Zimnitskiy, kvantitatívne pre Nechiporenko, bakozev na flóru), ako aj ultrazvuk obličiek počas tehotenstva.

Pyelonefritída – zápal obličkovej panvy je nebezpečným a dosť bežným ochorením. Medzi komplikácie: hrozba potratu, predčasný pôrod, gestóza, hypotrofia, intrauterinná infekcia plodu. Častejšie sa diagnostikuje choroba v druhej polovici tehotenstva.

Patogény ochorenia sú kvasinkové huby, E. coli, Klebsiella. Infekcia prechádza do obličiek krvou z chronických zápalov, z vagíny alebo konečníka. Typické príznaky pyelonefritídy: zimnica, horúčka, bolesť v dolnej časti chrbta, slabosť, celková nevoľnosť.

Choroby obličiek počas tehotenstva: symptómy, diagnóza, liečba

Močenie môže byť bolestivé. V prípade komplikácií sú príznaky potratu / predčasného pôrodu. Žena s takouto diagnózou podlieha hospitalizácii a liečbe počas 1 až 1,5 mesiaca.

V nemocnici, ultrazvuk obličiek, všeobecný a biochemický krvný test, rôzne testy moču, ako aj stanovenie citlivosti baktérií na antibiotiká.

Keď je pyelonefritída obzvlášť opatrná, pretože táto patológia úzko súvisí s cystitídou – zápalom sliznice močového mechúra. Typickým znakom cystitídy je bolesť počas močenia, najmä na konci. Tam sú časté nutkanie ísť na toaletu, bolesť cez pubis, niekedy tam je subfebril teplota (až 38 °).

Trvanie choroby je 7-10 dní. Môže sa dostať do pyelonefritídy alebo trpieť chronickou formou. Aby sa zabránilo komplikáciám, liečba by sa mala začať okamžite.

Pyelokalokalektázia pravých obličiek, ktorá sa vyskytuje počas tehotenstva

Choroby obličiek počas tehotenstva: symptómy, diagnóza, liečba

Ochorenie je charakterizované rozšírením systému misky a panvového orgánu.

Tento jav sa môže normálne pozorovať pri použití veľkých objemov tekutín, zvýšeného stupňa diurézy, prepadu močového mechúra.

V patológii sa vyskytuje v dôsledku hydronefrózy, striktúry močovodu, v prítomnosti kameňov.

Najčastejšie je choroba vrodená. Potom je sprevádzané zúžením lumenu močovodu, podkovovitou obličkou a inými anomáliami. U dospelých vyvoláva obličkové kamene počas tehotenstva, ako aj urolitiázu.

Klinický obraz je charakterizovaný ťažkosťami močenia, zmenou zápachu a farby moču, bolesti v dolnej časti chrbta. Tieto symptómy naznačujú prítomnosť zápalového procesu.

Patológia môže byť jednostranná (poraziť len pravú alebo len ľavú obličku) a bilaterálne. Podľa závažnosti sa klasifikuje na svetlo, stredné a ťažké.

Choroby obličiek počas tehotenstva: symptómy, diagnóza, liečba

Pyelokalokalektázia sa často vyskytuje asymptomaticky a je zistená iba počas diagnostikovania inej choroby. Na potvrdenie diagnózy, scintigrafie, biochemickej analýzy krvi a moču je potrebné.

Častou príčinou ochorenia je pyelonefritída, urolitiáza, anomálie v štruktúre močových kanálov. Na určenie presnej príčiny sa používa exkrétorová urografia – röntgenové lúče s použitím kontrastných látok, ale tento postup nie je možný v období gravidity.

Taktika liečby sa vyvíja na základe príčin patológie, závažnosti a priebehu ochorenia. Môže to byť konzervatívna terapia aj chirurgická intervencia.

Hydronefróza obličiek, diagnostikovaná počas tehotenstva

Choroba je progresívne rozšírenie obličkovej panvy kvôli porušeniu odtoku moču. Stagnácia vedie k zvýšenému tlaku, rozťahovaniu, rozšíreniu a zriedeniu steny panvy.

Choroby obličiek počas tehotenstva: symptómy, diagnóza, liečba

V tehotenstve, tak či onak, je patológia spojená s ťažkosťami odtoku moču. Výsledkom je poškodenie obličiek krvným obehom, filtrácia moču vyvolávajúca atrofiu parenchýmu.

S progresiou ochorenia dochádza k oslabeniu funkcie vylučovania týchto párových orgánov. Patológia je najčastejšie vyvolaná tlakom rastúcej maternice.

Hydronefróza v období tehotenstva je často prechodná, môže sa odstrániť bez ďalších opatrení po odstránení príčiny, to znamená bezprostredne po pôrode.

Pri potvrdení diagnózy je dôležité vedieť, kedy sa choroba vyskytla, pred tehotenstvom alebo či je chronická. Ak sa rozvinie počas obdobia tehotenstva, v podstate nie je patologický stav vyžadujúci radikálne opatrenia, ale chronická forma vedie k vážnym komplikáciám počas pôrodu.

Pacienti sa spravidla sťažujú na tupú bolesť, dávajú stehno alebo svaly. Menej časté je bolestivosť, napodobňujúca renálnu koliku. Ak sú obličky choré počas tehotenstva, potom sa tento jav môže mýliť za hrozbu potratu alebo predčasného pôrodu. Útoky sú niekedy sprevádzané oneskorením močenia.

Choroby obličiek počas tehotenstva: symptómy, diagnóza, liečba

Na diagnostiku, použitie ultrazvuku močového mechúra a brušnej dutiny, katetrizáciu močovodov s kontrastom.

Na liečbu sa môže predpísať intramuskulárna injekcia vitamínu B1, ktorá zvyšuje tón močovodov. Ak sa súčasne počas tehotenstva objaví zápal obličiek, je potrebná antibakteriálna liečba.

V niektorých prípadoch je potrebný chirurgický zákrok, napríklad v prípade komplikácie hydronefrózy s pyelonefritídou, prítomnosti horúčky alebo častých záchvatov obličkovej koliky. Cieľom operácie je obnoviť priechodnosť močových ciest. Metódy endoskopickej chirurgie umožňujú minimálne invazívnu operáciu.

Liečba ochorenia obličiek v tehotenstve

Choroby obličiek počas tehotenstva: symptómy, diagnóza, liečba

Po prvé, potrebujete odpočinok v posteli. Ukazuje sa, že pacienti sú na zdravom mieste viac. Niekoľkokrát denne musíte užívať “Bozeman“Póza, ktorá podporuje odtok moču. Zobrazí sa hojný nápoj.

Toto opatrenie umožní rýchlejšie stiahnutie moču infikovaného spolu s baktériami z močového traktu. Brusnicová šťava bude zvlášť užitočná. Takisto sa navrhuje diéta, ktorá obmedzuje soľ a korenené jedlá.

Po stanovení citlivosti organizmu na antibiotiká sa predpisuje antibakteriálna liečba. Trvanie terapie zamerané na elimináciu bakteriúrie a cystitídy zvyčajne neprekročí týždeň, pyelonefritída – 2-3 týždne.

Lekár nevyhnutne zváži účinnosť používania antibiotík s možnou hrozbou pre plod. Môžu sa podávať ceftazidín, cefalexín a foxomycinatrometamol.

Choroby obličiek počas tehotenstva: symptómy, diagnóza, liečba

Väčšina opatrení je zameraná na obnovenie kvalitatívneho odtoku moču. Na tento účel sa používajú diuretiká a spazmolytiká (drotaverín, papaverín).

Drotavern sa ukáže v prvom trimestri a vplyv papaverínu na tehotenstvo nie je úplne pochopený, takže je predpísaný, ak je to absolútne nevyhnutné.

Diuretiká sa používajú na zvýšenie účinku antibiotickej liečby. Liečivé diuretiká sú kontraindikované, preto hlavne ochorenie obličiek je v tomto prípade ošetrené liečivými rastlinami: prasnička trávy, listy z cvikov, breza, medveďa, listy z bôbov atď.

Stojí za zmienku, že bylinky nie sú úplne bezpečné, preto by ich mali predpisovať iba lekári. Na rovnaké účely je možné menovať Kanefron N. Pozorujte svoje zdravie, oceníte sa a starajte sa o zdravie vášho dieťaťa!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 43 = 53

Adblock
detector