Dieťa spí s polovične otvoreným okom - normou alebo odchýlkou? | pangudownloads.com
Som mamka!

Dieťa spí s polovične otvoreným okom – normou alebo odchýlkou?

Niektorí rodičia si všimnú, že ich dieťa z času na čas spí s polovične otvorenými očami. Tento jav sa strachuje veľa ľudí, pretože málo ľudí vie, že až do určitého veku je toto správanie úplne normálne a nepovažuje sa za odchýlku vo vývoji dieťaťa. Aby sme konečne rozptýlili obavy mladých rodičov z porušovania spánku u dieťaťa, zvážime dôvody tejto podmienky, ako aj možné dôsledky.

Vlastnosti spánku

Prečo malé dieťa často spí s otvorenými očami?

Dieťa spí s polovične otvoreným okom - normou alebo odchýlkou?

Aby sme pochopili tento problém, stojí za to zvážiť samotný mechanizmus spánku, ktorý sa skladá z dvoch fáz: rýchle a hlboké. V čase, keď telo vstúpi do fázy hlbokého spánku, nervový systém zahŕňa autonómny režim, takže všetky svaly sú úplne uvoľnené a dýchanie sa stáva rovnomernejšie a hlbšie.

Ale aby sa dostal do takého stavu, dieťa musí prekonať prvú fázu povrchného spánku.


Teraz je možné, že drobky môžu trochu zmrzačiť a dieťa sám kričí alebo zasténá. V tejto fáze sú drobky často spí s otvorenými alebo polovične otvorenými očami. Žiaľ, presná príčina tohto javu nie je stanovená lekármi, ale vo väčšine prípadov takéto správanie nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre zdravie novorodencov a detí do dvoch rokov.

Možné príčiny

V niektorých situáciách môže relatívna odchýlka od normy naznačovať špecifické vlastnosti tela.

A napriek tomu experti zistili niekoľko dôvodov tohto správania:

Dieťa spí s polovične otvoreným okom - normou alebo odchýlkou?
 • mentálny stres;
 • "Námesačnosť";
 • genetická predispozícia;
 • lagoftalmus.

Často sa táto funkcia vyskytuje u detí, ktorých rodičia tiež spali v hlbokom detstve s polovične otvorenými očami. Ak je to váš prípad, starosti o zdravie dieťaťa nestojí za to. Novorodenec tento fenomén prevýši na 12-18 mesiacov života, v dôsledku čoho sa problém sám vyparí.

Lagoftalm u detí

Lagoftalm - očné ochorenie bez vážnych následkov, ktoré nie sú spojené s porušením spánkových mechanizmov. V prípade choroby môže dieťa spať s otvorenými očami až na jeden rok alebo dokonca o niečo viac. Ale lekári pokojia rodičia tým, že až dva roky strachu z tohto stavu nestojí za to, pretože to neznamená žiadne odchýlky vo vývoji tela.

Lagoftalm sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov, a to:

 • Narušená inervácia;
 • Odchýlky v práci nervového systému;
 • Genetická predispozícia.

Ak sa tento jav pozoruje u dieťaťa nie viac ako dvakrát alebo trikrát týždenne, nič nepotrebujete, ale ak dieťa spí s poloprevádzanými očami častejšie alebo vždy - stojí za to premýšľať o návšteve špecialistu.

Somnambulizmus u detí

Ak dvojročné dieťa niekedy spí s otvorenými očami, rodičia by mali brať problém vážne. Podľa odborníkov to môže signalizovať prítomnosť takej choroby ako "Námesačnosť" alebo somnambulizmus. Ľudia s týmto druhom ochorenia môžu rozprávať vo sne, chodiť a dokonca vykonávať nejaký druh akcie bez vedomia. V tomto prípade môže byť dvojročné dieťa v stave somnambulizmu niekoľko minút až hodinu.

Príznaky nálady zahŕňajú:

Dieťa spí s polovične otvoreným okom - normou alebo odchýlkou?
 • Spánok s polovične otvorenými očami;
 • Nesúvislý prejav počas spánku;
 • Prechádzka miestnosťou vo sne;
 • Neschopnosť pamätať si nič od toho, čo sa deje;
 • Dezorientácia v priestore po náhlom prebudení.

Prečo je tento stav nebezpečný? Dieťa šialenci sa môžu počas nočných dobrodružstiev zraniť.

Bohužiaľ v lekárskej praxi boli prípady, kedy "Blázni" vypadol z balkónov, spadol zo schodov alebo striech. Preto ak spozorujete takéto príznaky počas spánku, poraďte sa s odborníkom.

Príčiny somnambulizmu a liečby

Spánok v spánku môže nastať z niekoľkých dôvodov:

 • Nedosyp a konštantná úzkosť;
 • Stresové stavy;
 • Extrémna únava;
 • Nedostatok náležitého bdenia a odpočinku.
Dieťa spí s polovične otvoreným okom - normou alebo odchýlkou?

Čo by ste mali robiť, ak by niekedy dieťa spalo s otvorenými očami? Ak je rozpoznaný somnambulizmus, okamžite sa poraďte s lekárom. Takéto podmienky sú liečené dostatočne úspešne, takže ignorujte, že problém nestojí za to. Prvá vec, ktorú odborník vykoná, je diagnóza, ktorá robí doprogram na cievy mozgu. Okrem toho bude potrebné kontaktovať očného lekára, ktorý oznamuje, či sú alebo nie sú vizuálne problémy.

Spravidla je liečba obmedzená na použitie sedatív, ktoré majú všeobecný posilňujúci účinok. Okrem toho, spolu s lekárom, budete schopní zistiť príčinu tohto javu, čo umožní eliminovať faktory, ktoré ovplyvnili vývoj sleepwalkingu.

V skutočnosti to nie je nevyhnutné, pretože podľa štatistík asi 25-30% detí zažilo najmenej jedenkrát v živote nápomoc.


Okrem toho lekári uisťujú, že vo veku šiestich rokov môže takýto jav prejsť sám.

Ako sa správať rodičom?

Ak novonarodené dieťa spí s otvorenými alebo polovične otvorenými očami, stojí za to konzultovať s takými lekármi:

 • oftalmológ;
 • neuropatológ;
 • neuropsychiatrist.

Ich závery umožnia pochopiť, čo sa skutočne deje s drobkom a či existuje nejaký dôvod na obavy o jeho zdravotný stav. Okrem toho, aby sa zabezpečil zdravý spánok dieťaťa, rodičia sú schopní sami.

Ak to chcete urobiť, môžete naplánovať určitý obrad pre odchod do postele:

 • kúpa sa vo vode s odvarom mäty;
 • Uistite sa, že miestnosť je pokojná;
 • položte trblietku súčasne.
Dieťa spí s polovične otvoreným okom - normou alebo odchýlkou?

Staršie deti môžu čítať rozprávku v noci, čo prispeje k skorému uvoľneniu a zaspávaniu. A, samozrejme, snažte sa chrániť dieťa pred stresom a emočným stresom. Poruchy spánku v omrviniach sú často spôsobené stresovou nestabilitou, ktorej dôvody môžu byť veľmi vysoké. Dospelé hádky, neustále stres a nedostatok spánku sú priaznivé podmienky pre rozvoj ochorenia.

Preto ak chcete, aby vaše dieťa bolo vždy zdravé a nemalo problémy so spánkom, poskytnite v dome vrelú a pokojnú atmosféru.

To určite prispeje k správnemu fyzickému a emocionálnemu vývoju drobkov, rovnako ako k jeho pokoju.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

20 + = 21