Som mamka!

Domáca trauma u detí: čo robiť, ak dieťa zachytilo prst?

Malé deti niekedy učia svet tak, že dospelí nemôžu robiť bez sedatív. To je nevyhnutné, pretože základné reflexy sú položené presne v detstve. Ak je dieťa raz, "vypálenie" (priamo alebo nepriamo), bude sa správať obozretnejšie v budúcnosti bude dôležité vyvinúť inštinkty sebazáchovy, ktorý bude nemalý význam po celý život.

Domáca trauma u detí: čo robiť, ak dieťa zachytilo prst?

Preto ho chrániť pred akýmkoľvek nebezpečenstvom je nielen zbytočné, ale aj škodlivé pre jeho vlastný vývoj. Batoľatá veľmi často prsty prsty s ich dverami.

Samozrejme, táto trauma je veľmi bolestivá, ale vo všeobecnosti je bezpečná pre zdravie. Ak však vaše dieťa poprsklo prvýkrát prst, pravdepodobne ste sa strachovali, ani menej, ani viac.

Rozmáhané deti často trpia svojm svetovým pohľadom v dospelosti, sú v určitých mimoriadnych situáciách zraniteľnejšími a neopatrnými.

Priskrutkujte prst a akúkoľvek dospelú osobu. Čo môžeme povedať o deťoch s ich vlastnou zvedavosťou o životnom prostredí?

Toto triviálne zranenie je na prvý pohľad bolestivé a môže spôsobiť veľa plaču a krik. Ako poskytnúť prvej pomoci dieťaťu v súčasnej situácii a zmierniť jeho bolestivé pocity? Či má zmysel osloviť lekára, av akých konkrétnych prípadoch je to najaktuálnejšie? Pozrime sa na všetky hlavné otázky týkajúce sa tohto typu domácej traumy u batoľatá.

Poskytujeme prvú pomoc

Ako sme už uviedli, žiadne vážne dôsledky takéhoto traumy, ako strhnutia prsta, pre seba nesie. Avšak dieťa, ktoré ho dostalo, zažije silné a ostré bolestivé pocity, ktoré nemôžu dostatočne dlho prejsť. Navyše, ak tento problém ponecháte bez pozornosti, prst dieťaťa sa môže zväčšovať a na koži sa nutne vytvorí hematóm.

Takže, čo by ste mali robiť, ak by dieťa prilepilo prst k dverám?

Po prvé, musíte nasmerovať svoje úsilie na zmiernenie bolesti dieťaťa. Pre tento studený kompres je vhodný, ktorý sa v zásade používa pre všetky čerstvo prijaté zranenia. Uplatnenie ľad alebo opomenutia poranené končatiny v studenej vode nebude len pomerne rýchle neutralizáciu bolesti, ale aj prispieť k rýchlejšiemu uzdraveniu, bez podliatiny, modriny a opuchy javy.

Ak máte doma ľad - ihneď ho zabaľte do tvarovky a pripevnite ho k poškodenej oblasti vo forme kompresie. Ak nie, potom použite akýkoľvek výrobok z mrazničky, napríklad zabalený v balení mäsa. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zastaviť šok z dieťaťa, pretože môže spôsobiť oveľa vážnejšie poškodenie duševného zdravia, než náhodou ublížil na zdraví.

Dávajte pozor na povahu ujmy, ktorú ste dostali. Ak sa prstom prstom dotvoríte dvierka alebo dvere, môže dôjsť k poškodeniu falanga a nechtu. Ak sa klinec nalepí, bohužiaľ, takáto modrina trvá dlhšie ako zvyčajne a samotná klinec sa pravdepodobne obnoví (zranený príde na zem a klinec bude rásť na svojom mieste).

Domáca trauma u detí: čo robiť, ak dieťa zachytilo prst?

Pri takýchto úrazoch sa hematóm pod nechtami rýchlo prejavuje. Odtieň nechtov sa mení a výrazne stmavne.

V tomto prípade by ste mali venovať veľkú pozornosť "Správanie" v budúcnosti.

Ak sa oddelí a na svojom mieste rastie nové tkanivo, je dôležité presne sledovať, ako sa to deje. Pri najmenšom príznakoch narušených nechtov je dôležité, aby bolo dieťa urgentne preukázané špecialistovi. V opačnom prípade riskujete, že sa s týmto problémom naplní život.


Čo robiť s opuchom a opuchom?

Ak má vaše dieťa štipku a je rýchlo opuchnuté, nemali by ste byť vystrašení. Ide o prirodzenú fyziologickú reakciu tela na traumu, a preto vaša panika je úplne nevhodná. Ale bude tiež musieť pozorne sledovať pomliaždené prsty - v prípade, že opuch zvyšuje a ťažké prísť v priebehu dňa, je dôležité, aby urýchlene prijali dieťa do detskej klinike a poradiť sa s odborníkom.

Bohužiaľ, pri tejto symptomatológii je možné zlomeninu alebo dislokáciu. Chovanie dieťaťa bude vhodné, pretože s takýmto vážnym zranením neprechádza bolesť, ale pretrváva a neustále rastie. Je tiež dôležité konzultovať s traumatológa v prípadoch, keď je prst jasne deformovaný a tiež sa nehýbe (dieťa je ťažké ho presunúť). Toto pravidlo je tiež relevantné pre reverzný jav, ako napríklad neprirodzený záhyb prsta, ktorý je ťažké oddeliť.

Zvyčajne traumatológovia neprijmú žiadne opatrenia, kým nie je dokončená röntgenová skúška, a preto sa pripravte na to, aby ste k nej vopred. Ak je dieťa malé, mali by ste mu vysvetliť, ako sa správať v kancelárii, aby bol prst rýchly.

Takže prvé kroky, ktoré musíte urobiť v tomto prípade:

Domáca trauma u detí: čo robiť, ak dieťa zachytilo prst?
 1. Zavedenie studeného kompresora (akékoľvek prostriedky - ľad, balíky s chladenými výrobkami, veľmi studená kvapalina, do ktorej by mal padnúť ruka dieťaťa);
 2. Mazanie poškodenej oblasti končatín masťou alebo gélom s protizápalovým a chladiacim účinkom (používajte krémy a masti, ktoré sa používajú na samotné modriny);
 3. Ošetrujte prst jemnou sterilnou handričkou (zvyčajne obväz).

Nezabudnite konzultovať s lekárom (alebo zavolajte sanitku), ak spozorujete nasledujúce javy:

 • Silný opuch, ktorý nie je charakteristický pre tento typ poranenia (opuch sa tak rozšíril, že falangy sa stali sotva viditeľnými);
 • Hlboký rez v tkanivách;
 • Krv pod nechtom;
 • Krvácanie z rany;
 • Degeneratívna deformita kĺbu;
 • Hnisavý výboj (zvyčajne sa prejavuje do 24-72 hodín po poranení);
 • Zvýšená teplota dieťaťa;
 • Zhoršenie celkového zdravia a bolesti.

Nezabudnite na odbornú pomoc, ak si uvedomíte, že je to potrebné. Pamätajte, že ak začne hnisanie, je dôležité naliehavo vykonať adekvátnu liečbu, aby sa infekčný proces aktívne nerozšíril. Uistite sa, že monitorujete pohodu dieťaťa a nezabudnite na to! Pamätajte si, že pri vážnych traumatických komplikáciách môže vaša vlastná aktivita s zahrievaním a inými nevhodnými činnosťami veľmi poškodiť dieťa.

Ľudové opravné prostriedky

Domáca trauma u detí: čo robiť, ak dieťa zachytilo prst?

Niektoré ženy stále preferujú nekonzervatívne lieky, ale alternatívnu medicínu. A niekedy sa naozaj ukáže ako efektívna. Napríklad mnohí odporúčajú pripevniť k potlačenému miestu polopriebežný list aloe vera alebo klenutého kalanče. To pomôže neutralizovať opuch a zmierniť silnú bolesť.

Je tiež dôležité používať bylinné odvarky a infúzie, najmä ak praktizujete bylinné lieky a sú dostupné vo vašom dome. V tomto prípade musíte použiť tie rastliny, ktoré majú antiseptické, protizápalové a protiedémové účinky.

Čo nemožno urobiť v žiadnom prípade - je to zahrievanie. V prvých hodinách po zranení jednoducho nemôžete vedieť, čo sa stane s rukou. A ak v prstoch dieťaťa vznikne hnisavý proces, môže to spôsobiť veľa škody zahriatím bolesti. Dospelí v takýchto situáciách bežne užívajú lieky na bolesť. Pre deti sa však môžu stať nebezpečnými, a preto je lepšie, aby sa takéto pokusy neposkytovali na vaše dieťa.

Okrem toho, v silných analgetikách, anestetikách a antispasmodikách je detstvo absolútnou kontraindikáciou samo osebe. Ak máte doma nejaký prášok alebo tablety s takým účinkom, ktoré už predpísal lekár vášho dieťaťa, môžete použiť takéto prostriedky. Malo by sa to však aj starostlivo.

Pokúste sa kúpiť špeciálne detské masti od oderu a modrín. Takéto prostriedky by sa mali nachádzať v domácej medicíne na každom z rodičov, keďže zranenia domácností sú bežnou praxou v rodinách, kde sa dieťa začalo pohybovať nezávisle.

A nezabudnite upokojiť vaše dieťa, pohladiť ho, ukázať, že jeho matka je blízko a je v bezpečí. V žiadnom prípade nekomplikujte šok drobkov s výkrikom a agresiou. A ešte viac ju nemožno potrestať, pretože už bez nej trpel. Buď milosrdný a vyvážený, bez ohľadu na to, ako ťažko dostaneš materstvo najskôr.

Nechajte svoje dieťa zdravé a šťastné!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

39 − 34 =