Endometrióza v tehotenstve: cez tŕne k hviezdam! | pangudownloads.com
Som mamka!

Endometrióza v tehotenstve: cez tŕne k hviezdam!

Problém endometriózy v posledných desaťročiach bol často hlásený u gynekológov. Chcel by som dať tomuto problému menej času, ale táto choroba je jedným z hlavných problémov modernej neplodnosti u žien.

Mnoho lekárov tvrdí, že tehotenstvo s endometriózou je nemožné, sú nezlučiteľné. Fakty o narodení zdravých detí u žien s touto diagnózou však naznačujú opak. Aká je pravda a čo je klamstvo - skúsme to prísť na to.

Vznik tehotenstva po endometrióze

Endometrióza v tehotenstve: cez tŕne k hviezdam!

Už sme sa dotkli toho, čo je táto choroba. Stručne pripomínajú, že endometrióza je proliferácia endometriálnych buniek, ktoré by normálne mali byť v maternicovej dutine nad rámec jej hraníc. Patologicky pozmenené bunky endometria sa zavádzajú do krčka maternice, vaječníkov, močového mechúra a dokonca do čriev. Veľmi zriedkavo sú ovplyvnené pľúca a oči.

Keď začne menštruácia, bunky endometria, ktoré "nečakal"Oplodnené vajíčko sa začína odmietať. Uterus začne krvácať. To isté platí aj s bunkami, ktoré sa nachádzajú mimo tela maternice.

Organizmus vníma odtrhnutie buniek, ako cudzie telo a "chránený"Bolestivý šok a vznik adhezií. Preto ženy s takouto chorobou počas menštruácie môžu mať krvácanie z čreva, nečistotu krvi v moči alebo v spúte pri kašli. Samozrejme, v prípadoch takýchto príznakov je potrebné objasniť diagnózu a vylúčenie iných ochorení.

Príčinou endometriózy môže byť:

  • operatívna intervencia;
  • potrat;
  • poruchy v imunitnom a endokrinnom systéme;
  • genetická predispozícia.

Symptómy sú: bolesť počas pohlavného styku, menštruácia av stredne ťažkých obdobiach, dysmenorea, dyspareunia, galaktorea. Niekedy rozvoj ochorenia prechádza asymptomaticky a je diagnostikovaný iba počas ultrazvuku alebo laparoskopie.

Navyše, raz sa objavujúca endometrióza nemôže vyliečiť navždy. Môže sa dostať až do štádia remisie. Veľmi často sa stáva chronickou endometrióza stagnujúci formy a tehotenstvo v takýchto prípadoch, je nemožné, kým sa diagnóza je rafinovaný a získal zodpovedajúcu liečbu.

Často však negramotní lekári "plemeno"Ruky a nemôžu diagnostikovať túto chorobu u ženy, ktorá nemôže otehotnieť žiadnym spôsobom.

Endometrióza vaječníkov a nástup tehotenstva

Ovarie najčastejšie lokalizované ložiská patologického endometria. Aktívny vývoj endometria na vaječníkoch vedie k vzniku takzvaných endometrioidných cyst. Jednoducho povedané, endometrioidná cysta je krv naplnená dutina, ktorá bola zmenená.

Cysty spôsobené endometriózou, skôr ako iné formy tejto choroby môžu spôsobiť neplodnosť. Skutočnosť, že sú schopné narušiť funkcie vaječníkov, negatívne ovplyvňujú mechanizmy regulácie tvorby folikulov, ktoré dominujú, a ovuláciu.

Endometrióza v tehotenstve: cez tŕne k hviezdam!

Ak sa endometrióza aktívne postupuje, môže to v priebehu času spôsobiť nenapraviteľné poškodenie vo forme vyčerpania folikulárneho aparátu. Ovarie už nebudú schopné produkovať normálne folikuly a šanca na prirodzené tehotenstvo dramaticky poklesne.

Bohužiaľ, spolu s léziami endometria vaječníkov, sú často prítomné aj iné formy tejto choroby. Najmä ide o proces lepidla. Miesta, ktoré sa raz zapálené, pod vplyvom pozmenených endometriálnych buniek stávajú hroty, a to vedie k mechanickej bránenie pohybu vajíčka do maternice.

Dôsledky môžu byť veľmi negatívne. To môže byť, napríklad, ektopické tehotenstvo, pričom typicky omráčené salpinx odstránená, a preto budúce tehotenstvo štatistiky s jednou rúrkou výrazne znížená.

Tiež to môže byť pomerne veľké vzhľadom k veľkosti cysty, ktoré nielen spôsobiť bolesti pri pohlavnom styku a inokedy, ale tiež môžu byť rozdelené, ktorý vyžaduje urgentný chirurgický zákrok.

Diagnóza a liečba

Diagnostikujte túto chorobu pomocou laparoskopie, ultrazvuku alebo jednoduchého gynekologického vyšetrenia.

Keď sa transvaginálne ultrazvukové vyšetrenie endometrioidných cystov prejavuje ako ohniská, ktoré predstavujú špeciálny echografický obraz. Tento obrázok je tak typický, že sa nedá zamieňať s ničím.

Napriek tomu po prvej diagnóze ochorenia sa odporúča vyšetrenie zopakovať po 2-3 mesiacoch, pretože endometriotické cysty majú niekoľko podobných znakov s funkčnými ovariálnymi cystami.

Toto ochorenie je liečené dvoma spôsobmi: hormonálne lieky a chirurgické zákroky. Avšak konzervatívna liečba je vhodná len pre ženy, ktoré už porodili, alebo vôbec neplánujú porodiť. Keďže hormonálne lieky môžu len zastaviť vývoj ochorenia a s plynutím času môžu funkcie vaječníkov znižovať alebo dokonca atrofovať.

Samozrejme, okrem bolestivých pocitov sa endometrióza ponecháva na seba, vedie k neplodnosti.

Liečba hormonálnymi liekmi je zameraná na potlačenie funkcie estrogén - ženských pohlavných hormónov. Je to estrogén, ktorý je hlavným "vinníci»Patologická proliferácia endometriálnej sliznice.

Potlačenie estrogénu je radikálne alebo lokálne. V prvom prípade, pri použití syntetických hormónov hypotalamu vytvára umelé menopauze, a inhibítory hormónov hypofýzy sú prijímané v druhom, ktoré sú analógy hormonálnej antikoncepcie.

Pri diagnostike a liečbe tejto choroby je všetko prepojené. Napríklad, takáto diagnóza je ťažké otehotnieť, ale zároveň sa verí, že tehotenstvo "zaobchádza"Endometrióza. Lekári, ktorí majú podozrenie na takúto patológiu, môžu predpísať laparoskopiu.

Endometrióza v tehotenstve: cez tŕne k hviezdam!

Počas tohto postupu, ak je diagnóza potvrdená, doktor dokáže odstrániť endometriódu alebo ohnisko endometria, čo v budúcnosti umožní rýchlejšie pochopenie. Avšak, mali by ste vedieť, že musíte otehotnieť hneď po chirurgickom zákroku, pretože táto choroba má vlastnosť "spiatočný"A premeniť sa na chronický proces.

Pri endometrióze krčka maternice sa používa hormonálna liečba na jeho zastavenie a nástup tehotenstva.

V dnešnej dobe, vďaka rozvoju lekárskej technológie, zavedenie nových technológií, zlepšenie hormonálnych liekov môže zistiť túto chorobu na samom začiatku jej vývoja. Choroba 1 stupeň je samostatná ohnisko, ktorá ešte nemá adhezívny proces. Endometrióza 1 stupňa je zastavená a tehotenstvo po včasnej vhodnej liečbe dochádza rýchlejšie.

Bohužiaľ, táto choroba sa nedá navždy vyliečiť, pretože hlavnou príčinou jej výskytu sú hormonálne poruchy, ktoré môžu byť korigované len liekom. Pomocou integrovaného prístupu k problému však môžete zastaviť bolestivý syndróm, normalizovať menštruačný cyklus a zabrániť neplodnosti.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

57 + = 61