Som mamka!

Hygiena a výživa tehotnej ženy

Tehotenstvo nie je choroba, ale prirodzený fyziologický stav. Musíte však zvážiť, že v tele tehotnej ženy dochádza k zmenám spojeným s metamorfózou hormonálneho systému.

Telo ženy od prvých dní nového štátu sa prispôsobí to vzniklo v živote, znížená imunita, meniace sa pocity chuť a vôňu, zvyšuje záťaž na vnútorných orgánov a systémov.

Pri absencii vonkajších negatívnych faktorov v normálnej psychologickej atmosféry zdravé ženy môžu ľahko tolerovať tehotenstva. Keby mal nejaké – dokonca minor – zdravotné problémy skôr, v tejto fáze sa zhoršuje, čo spôsobuje komplikácie v nastávajúcej matky alebo vyvíjajúci sa plod

Preto počas špeciálneho stavu je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

Hygiena a výživa tehotnej ženy
 • udržiavať a udržiavať vlastné zdravie;
 • vytvoriť podmienky pre normálny vývoj plodu;
 • pripraviť sa na pôrod;
 • pripraviť prsník na laktáciu a dojčenskú výživu.

Porušenie pravidiel osobnej hygieny ženy, zvýšená emočná a fyzická aktivita môže spôsobiť komplikácie alebo narušenie tehotenstva.

Preto od prvých týždňov špeciálneho štátu je potrebné upraviť jeho životný režim.

Contents

Všeobecný spôsob tehotenstva

Špeciálne zmeny pre zdravú ženu vo všeobecnom režime sa nevyžadujú. Môže to fungovať na svojom mieste s prihliadnutím na nový stav.

Čo sa neodporúča v špeciálnych podmienkach?

 • Je možné vykonávať odborné činnosti, ktoré si vyžadujú značnú fyzickú námahu, práce na hlavných vibráciám a nočné smeny, zostať na vrchole, chemikálií, zmenami teploty a podobne.
 • Je veľmi dôležité, aby ste dostali dostatok spánku každý deň – spať minimálne 8 hodín denne.
 • Odporúča sa viesť aktívny životný štýl pri zohľadnení zdravotného stavu, ak ide o sedavú prácu, je potrebné vykonať komplex cvičebnej terapie, ktorá udržuje normálny svalový a cievny tón.
 • Sexuálne vzťahy sú možné, ale treba brať do úvahy zvláštnosti stavu tehotenstva – v prípade hrozby poruchy sa odporúča sexuálny odpočinok.
 • Je potrebné opustiť zlé návyky, snažiť sa vyhnúť sa kontaktu s infikovanými patogénnymi mikroorganizmami, ak je choroba nákazlivá.
 • Čím skôr sa tehotná žena zaregistruje u gynekológa, tým lepšie pre ňu i budúce dieťa. Je obzvlášť dôležité zúčastniť sa konzultácie so zrelou ženou – aj keď pôrod nie je prvý. Tehotný vek po dobu 30 rokov vyžaduje osobitné pozorovanie.
 • Treba dávať pozor na oblečenie. Uprednostňované by mali byť veci z prírodných tkanín, so zvýšenou hygroskopicitou. Zmena spodnej bielizne je potrebná denne, podprsenky vyberajte zadarmo – lepšie bez jamiek – nie stlačenie mliečnej žľazy.
 • Žiadne veci, ktoré zasiahli telo – najmä od druhej polovice tehotenstva. Opakované doručenie si vyžaduje zakúpenie obväzu – s divergenciou rektálneho brušného svalstva, bandáž by sa mala nosiť od začiatku druhého trimestra.
  Keď fontanely rastú v dieťati: norma a odchýlky

Tehotným ženám sa tiež odporúča vzdať sa vysokých podpätkov – pohodlná obuv chráni pred fyzickými zraneniami. Svaly sú v prirodzenej polohe a schopnosť klopať a spadnúť je znížená na minimum.

Je tiež potrebné dodržiavať pravidlá osobnej a intímnej hygieny (pranie, holenie atď.).

Osobná hygiena ženy

Hygiena a výživa tehotnej ženy

Čistenie kože je jednou zo základných hygienických opatrení. Keďže pokožka vykonáva veľmi dôležitú funkciu tela – termoreguláciu – musí sa oň pravidelne starať. Kontaminované póry nemôžu oddeliť pot v správnom množstve, a ak nie sú vyčistené, ďalšie zaťaženie padne na obličky.

Odporúča sa, aby sa tehotná žena sprchovala 2 krát denne – ráno a večer. Raz týždenne musíte umyť celé telo. Na použitie stojí sprcha alebo bežná kúpeľ – z parného kúpeľa, kúpeľa a sauny je lepšie odmietnuť.

Vo kúpeľni a saune je horúca a pri kúpe hygienické opatrenia môžu spôsobiť opačné javy – znečistená voda, umývanie pohlavných orgánov, prispieva k infekcii. Patogénne mikroorganizmy, ktoré stúpajú na vzostupe cez reprodukčný systém, môžu spôsobiť zápal v gynekologických orgánoch a viesť k intrauterinnej infekcii.

Tipy gynekológ pre tehotné ženy s hrozbou ukončenia tehotenstva, ktoré sa nemôžu pravidelne sprchovať – ​​utrite si pred spaním do mokrej uteráka. Voda by mala byť pri izbovej teplote, za studena môže dôjsť k poruche nervového systému v dôsledku prudkého zúženia ciev.

Ak žena bola nalievaná studenou vodou pred tehotenstvom, nemali by ste sa vzdať zvyku.

Pred jedlom a po návšteve intímnej miestnosti alebo verejných priestorov by tehotná žena mala určite umyť ruky. Je veľmi dôležité, aby to bolo správne. Správna hygiena rúk – očistite miesto pod nechtami kefou a umyte mydlom a kefami. Nástroje na umývanie rúk by sa mali umyť tečúcou vodou. V extrémnych prípadoch by ste mali používať hygienickú utierku. Po umytí sa ruky dôkladne vysušia.

  Ľubovník bodkovaný počas tehotenstva: prospech alebo riziko?

Intímna hygiena ženy

Intimná starostlivosť o pohlavné orgány je dôležitou súčasťou hygienických opatrení tehotnej ženy.

V genitálnej oblasti sú veľké krvné cievy a pohlavné žľazy, čo vedie k akumulácii kontaminantov a mazových sekrétov. Mlhavosť pohlavných orgánov zvyšuje priepustnosť pokožky v tejto oblasti a znižuje lokálnu imunitu, čím zvyšuje možnosť získavania patogénnych mikroorganizmov.

Žena musí raz týždenne oholiť genitálie a axilárne dutiny a pravidelne ich umyť. V týchto oblastiach sa hromadia patogénne mikroorganizmy, z ktorých je potrebné ich zbaviť.

Sexuálne orgány by sa mali umývať správne a robiť pohyby od pubes až po konečník. Dúchanie počas tehotenstva sa nevykonáva – ak nie je predpísané lekárom. Intímna hygiena tehotnej ženy zahŕňa špeciálnu starostlivosť o prsia.

Od druhého trimestra by ste mali premýšľať o prevencii mastitídy:

Hygiena a výživa tehotnej ženy
 • umyte dvakrát denne bradavky vriacou vodou – najskôr teplé a potom vychladnuté;
 • otrepte si hrudník tvrdým uterákom;
 • odporúča sa ošetriť bradavky a halóky s amoniakom, zriedeným v pomere ¼ varenej vody.

Od 5. mesiaca tehotenstva musíte užívať vzduchové kúpele. Žena zatvára do pásu pred spaním 10-15 minút. Teplota v miestnosti by mala byť normálna.

Niektoré ženy navyše vykonávajú mrzačenie pohlavných orgánov.

Zneužívanie ultrafialového žiarenia na pohlavných orgánoch je nebezpečné, ale v prípade, že gynekológ nevadí, postupy môžu pokračovať. Čas ožiarenia by mal byť v porovnaní s bežným stavom znížený na gravidné ženy, sliznica pohlavných orgánov je citlivejšia a rýchlejšia.

Akékoľvek zmeny v oblasti genitálií – nadmerné opuchy, vzhľad páchnuce vypúšťanie príznaky ako je afty – dôvodom k okamžitému ošetrenie u lekára.

Výrobky osobnej hygieny pre konkrétny stav by nemali obsahovať veľa vôní a zložiek vonných látok. Výhodne zostávajte na detských čistiacich prostriedkoch – šampóny, mydlá, krémy a oleje na pokožku.

Hygiena výživy tehotnej ženy

O všeobecnej a intímnej hygiene tehotnej ženy tvrdí veľa, ale zdravie žien v špeciálnom stave do značnej miery závisí od hygieny potravín.

  Môžem mať deti?

Riziko infekcie so znížením imunity sa zvyšuje. Preto musíte starostlivo vybrať výrobky a pripraviť jedlo, dodržiavajúce pravidlá technológie. Otrava jedlom alebo potravinové alergie môže spôsobiť patológiu plodu alebo dokonca prerušiť tehotenstvo. Z tohto dôvodu je potrebné zamyslieť sa nad bezpečnosťou potravín. Pri príprave potravy by tehotná žena mala brať do úvahy zmeny vo fyziologickom stave – v tomto stave môžu byť alergie spôsobené jedlami, ktoré boli predtým neškodné pre telo.

Ruky pred jedlom by sa mali umývať – ​​to je pravidlo, ktoré je platné v akomkoľvek stave počas tehotenstva, treba pozorne sledovať.

Pri nákupe produktov venujte pozornosť dátumu vypršania platnosti. Ak uplynie platnosť, akvizícia by sa mala zrušiť.

Voda by mala byť varená alebo piť vo fľašiach. Ak žena cestuje v špeciálnom stave, potom by mala byť aj nevarená fľašková voda, ale z používania vody z kohútika by sa malo upustiť aj za stavu varu. Mimochodom, starostlivosť o intímne orgány pri cestovaní do teplých krajín, voda je tiež lepšie variť.

Hygiena a výživa tehotnej ženy

Tehotná by mala jesť veľa čerstvého ovocia a zeleniny. Musia sa umyť vriacou vodou, aj keď sa neskôr plánuje čistiť. Ak sa zelenina a ovocie umyjú a potom ležia, potrebujete druhú kúpeľ. Odporúča sa jesť čerstvo pripravené jedlá. Nie je žiaduce uchovávať potraviny v chladničke dlhšie ako 24 hodín. Potraviny mimo domova by mali byť obmedzené v maximálnej možnej miere. Pri dysfunkcii tráviacich orgánov alebo porúch trávenia sa poraďte s lekárom.

Ak je žena zdravá, dodržiava režim, dodržiava hygienické pravidlá, ľahko prekoná tehotenstvo a nevyhnutne porodí zdravé dieťa.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply