Som mamka!

Hyperbarická komora počas tehotenstva – poškodenie alebo prospech?

Hyperbarická oxygenácia, lepšie známa ako tlaková komora, je spôsob hojenia, ktorý je založený na použití ultra vysokého tlaku kyslíka. Tento postup je často predpísaný ženám počas obdobia nosenia dieťaťa.

Hyperbarická komora počas tehotenstva - poškodenie alebo prospech?

Počas bežnej návštevy gynekológa je zrejmé, že je potrebný takýto postup a mnohé otázky sa objavia okamžite. Je to neškodné? Aké sú riziká pre dieťa a matku?

Contents

Indikácie hyperbarickej oxygenácie (tlaková komora) počas tehotenstva

Postup je vymenovaný v týchto prípadoch:

 • Tam bol kyslík hladovanie plodu;
 • Gestóza vyvinutá;
 • Bola anémia;
 • Hypoxia a fetálna hypotrofia;
 • Tehotenstvo prebieha na pozadí diabetu a chronickej hepatitídy.

Veľmi často odborníci určujú priebeh procedúr pre porušenie placentárneho a placentárneho prietoku maternice.

Keď je takéto porušenie komplikované tehotenstvom, toto zariadenie sa vo väčšine prípadov vyhnú užívaniu liekov.

Postup pri hyperbarickom okysličovaní je absolútne bezbolestný. Často obnovenie zdravia vyžaduje 5 až 10 relácií. Prvá návšteva trvá len 15 minút, ale v budúcnosti sa pobyt zvýši. V niektorých prípadoch lekári predpisujú dva kurzy s malou medzerou medzi nimi.

Samotný postup predpokladá nasýtenie tela kyslíkom pod tlakom, ktorý presahuje bežný atmosférický tlak. Pocit, ktorý človek zažije počas relácie, nemôže byť nazývaný ako nepríjemný. Spočiatku môže byť pocit “vata v ušiach“Ktorý však prejde po niekoľkých minútach.

Dĺžka jednej návštevy by nemala presiahnuť 1 hodinu. Počas tejto doby môže žena relaxovať, meditovať a dokonca si zapiť. Kurz je často predpisovaný po 12. týždni tehotenstva, ale nie skôr. Pravdepodobne pozorujúci gynekológ pred vymenovaním takého postupu bude smerovať na konzultáciu endokrinológovi, otolaryngológu a terapeutovi.

Keď všetci odborníci potvrdia, že neexistujú žiadne kontraindikácie postupu, lekár z tejto oblasti povedie ženke podrobný mechanizmus toho, čo sa deje, ako aj to, ako sa správať vo vnútri tlakovej komory, ak vznikne nepríjemný pocit.

Treba poznamenať, že zariadenie je vybavené spojením s vonkajším svetom, takže ak má osoba negatívne pocity, môže im povedať o lekárovi, ktorý bude v hale vedľa zariadenia.

  Prečo sa brucho počas tehotenstva zchladne?

Výhodou tejto metódy liečby je, že významne znižuje riziko potratu, uľahčuje včasnú toxikózu a nefropatiu u tehotných žien. Okrem toho je zariadenie nevyhnutné pre hypoxiu a súvisiace stavy.

Postupy majú pozitívny vplyv na budúcu matku. Keď sa zlepší prívod krvi všetkým tkanivám, koža, pustuly alebo nadmerná suchosť, ktoré sa často vyskytujú počas hormonálnej úpravy, sú zodpovedajúco vyhladené. Nechty sú posilnené, vypadávanie vlasov sa zastaví.

Aké účinky má tlaková komora na tehotenstvo?

Tehotná žena môže mať pri návšteve tlakovej komory ďalšie účinky, a to:

 • Značne znížený zvýšený intrakraniálny tlak;
 • Zvyšuje imunitu;
 • Kapacita kyslíka v krvi sa zvyšuje;
 • Dýchacie centrum je stimulované.

Zariadenie dodáva tela prídavný kyslík. V niektorých situáciách to môže byť nevyhnutné pre rastúce dieťa v maternici. To platí najmä v prípade oneskorenia tvorby alebo dysfunkcie placenty (placentárna nedostatočnosť), ako aj pri mnohých ďalších poruchách.

Hyperbarická komora počas tehotenstva - poškodenie alebo prospech?

V normálnom priebehu tehotenstva môže dieťa dostať dostatok kyslíka, ale dodatočný prítok poskytnutý tlakovou komorou uľahčí ďalšiu adaptáciu a zníži riziko stresu, aké sa vyskytnú u detí pri narodení.

Ale aj tu experti nesúhlasili: prechod na stres mohol byť naprogramovaný samotnou povahou a nemôže byť uľahčený žiadnou z dostupných metód.

Tlaková komora je účinná v takej rozsiahlej patológii, akou je fetálna hypoxia. Príčiny prejavu poruchy môžu byť špecifické ochorenia budúcej matky, napríklad vrodené srdcové choroby, cukrovka alebo z veľmi jasných dôvodov. V tomto prípade pomôže tento postup eliminovať negatívny vplyv na plod.

Kontraindikácie pre predpisovanie tlakovej komory počas tehotenstva

Počas obdobia nosenia dieťaťa nie je možné vykonať procedúru s vysokým krvným tlakom, otitisom, infekciami dýchacích ciest a klaustrofóbiou.

Stojí za zmienku, že obe tehotné ženy a lekári sa rozdelili vo svojich názoroch na účelnosť predpisovania tlakovej komory počas nosenia dieťaťa. Napriek tomu, že postup je úspešný, existujú pozitívne aj negatívne recenzie očakávaných matiek.

  Litická zmes pre deti od teploty: návod na použitie

Je však nemožné vychádzať len z týchto informácií, pretože procedúra je jediná vec, ktorá zjednocuje všetky tehotné ženy. Denná rutina, diéta, úroveň aktivity, individuálne charakteristiky tela – všetky tieto faktory sú individuálne pre každú ženu a môžu ovplyvniť výsledok postupu.

Pokiaľ ide o názor odborníkov, je vhodné ich dôverovať. Okrem toho sú indikácie na použitie tlakovej komory veľmi široké. Ale nestojí za to, že pôjdete sama bez odporúčania, je lepšie to urobiť až po konzultácii so špecialistom. Pre prevenciu nemôžete stráviť viac ako 5 relácií.

Stojí za zmienku, že existuje množstvo kontraindikácií k hyperbarickému okysličovaniu.

Neodporúča sa vykonať tento postup v prítomnosti nasledujúcich patologických stavov, pretože stav osoby sa môže prudko zhoršiť:

 • epilepsie;
 • Arteriálna hypertenzia (nad 160/90);
 • Akútne ochorenia dýchacích ciest;
 • Zápal pľúc, abscesov, jaskýň a cýst v nich;
 • Pneumotorax bez drenáže;
 • Patológie eustachových rúrok a paranazálnych dutín, ktoré interferujú s priechodnosťou (zápalové procesy, vývojové abnormality, pýcha, polypy atď.);
 • Zvýšená telesná teplota;
 • Ochorenia uší a patológia tympanickej membrány;
 • Ochorenia krvi;
 • novotvary;
 • Optická neuritída;
 • Precitlivenosť na kyslík.
Hyperbarická komora počas tehotenstva - poškodenie alebo prospech?

Metóda hyperbarickej oxygenácie sa pomerne úspešne používa na liečbu aj prevenciu. Priebeh liečby kyslíkom pomôže rýchlo obnoviť telo a vyhnúť sa komplikáciám po rôznych chirurgických zákrokoch, ako aj po traume.

Tlaková komora používajú športovci po vyčerpávajúcich cvičeniach s preťažením, stresom a na liečenie nespavosti. Pri návšteve tlakovej komory nie sú žiadne vedľajšie účinky. V niektorých prípadoch takéto cvičenie umožňuje úplne vylúčiť užívanie liekov.

Lekári používajú hyperbarickú oxygenáciu na liečbu detských a dospelých chorôb. Tlaková komora pre tehotné ženy sa používa ako hlavná alebo dodatočná metóda liečby a prevencie nebezpečných stavov počas obdobia tehotenstva.

Po absolvovaní lekárskeho lekárskeho kurzu dochádza k zlepšeniu priebehu základnej choroby. Taktiež sa všeobecný stav človeka stáva lepším, takže postupy sú často používané tým, ktorí nemajú špeciálne zdravotné problémy.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply