Som mamka!

Hyperechogénne črevo v plode: existuje nejaký dôvod na obavy?

Tehotenstvo je dôležitým štádiom života každej ženy. Z tohto dôvodu je s osobitnou zodpovednosťou potrebné pristupovať k vykonávaniu všetkých odporúčaní predpísaných lekárom, a čo je najdôležitejšie - nezabudnúť na rôzne štúdie. Základným postupom, ktorý by mala pravidelne podstupovať očakávaná matka, je ultrazvuk. Pomáha sledovať, ako sa plod rozvíja, včas odhaliť nepredvídané abnormality jeho formácie. Jedným z nich je hyperechoické črevo plodu.

Čo znamená hyperechoické črevo?

Hyperechogénne črevo v plode: existuje nejaký dôvod na obavy?

Aby sme pochopili, čo táto fráza znamená, mali by sme sa obrátiť na terminológiu ultrazvuku. Echogenicita je pojem označujúci hladinu hustoty tkaniva skúmanú ultrazvukovým zariadením. Na ultrazvukovej obrazovke sa to prejavuje v jasnosti zobrazovania určitých orgánov.

Za normálnych okolností by črevá budúceho dieťaťa mali byť v echogénnosti vyššie ako pečeň, obličky alebo pľúca, ale nižšie ako kosti. Ak sa jasnosť čreva rovná jasu fetálneho kostného tkaniva, hovorí sa o jeho hyperechogenicite.

Prieskumy, ktoré zistili takúto patológiu, sa vykonávajú iba v druhom trimestri. Až do šestnásteho týždňa budú všetky údaje nepresné a neinformovateľné. Hoci už v tomto čase má lekár venovať pozornosť úrovni echogénnosti orgánov, aby sa tento problém nestretol v budúcnosti. Čím dlhšie je gestačná doba, počas ktorej bola detekovaná hyperechoinalita, tým pravdepodobnejšie je prítomnosť abnormalít vo vývoji plodu.

Symptómy patológie

Okrem svedectva o ultrazvuku môžu byť anomálie vo vývoji čreva u plodu naznačené radom sprievodných znakov:

 1. porušenie tvorby ďalších orgánov plodu, ako aj oneskorenie vo všeobecnom vývoji;
 2. rozdiel medzi veľkosťou budúceho dieťaťa a parametrami považovanými za normu;
 3. zníženie množstva plodovej vody;
 4. tachykardia v embryu, charakterizovaná zvýšeným palpitáciou (približne dvadsať úderov za minútu);
 5. prítomnosť závažnej malformácie plodu - omfalocele -, pri ktorej sa orgány patriace do brušnej dutiny prechádzajú cez patologicky expandovanú pupočnú šnúru;
 6. anomália vývoja mozgu dieťaťa: čiastočná alebo úplná absencia rozdelenia do hemisféry;
 7. porušenie uteroplacentárneho prietoku krvi.

Pri prvom podozrení na hyperechoické črevo u plodu, ako aj v prípade akýchkoľvek indikovaných príznakov, musí lekár poslať tehotnú ženu na ďalšie vyšetrenia vrátane genetických vyšetrení.

Príčiny hyperechoogenézy čriev u plodu

Existuje niekoľko vysvetlení pre danú anomáliu. Jednou z najčastejších je diagnostická chyba. To je dôvod, prečo odborníci odporúčajú podstúpiť ultrazvuk v niekoľkých klinikách, ak prvý bol nájdený zvýšený echogenicity.

Často opakovaná diagnostika iného odborníka na iné zariadenia ukazuje opačný výsledok.

Okrem toho hyperechoické črevo embrya môže byť spôsobené nasledujúcimi dôvodmi:

Hyperechogénne črevo v plode: existuje nejaký dôvod na obavy?
 1. Predčasné starnutie placenty, keď je jeho prírodné dozrievanie ukončené pred 37. týždňom. Toto však nemá vždy negatívny vplyv na dieťa, takže tento problém by nemal mať starú matku.
 2. Veterinárne kiahne sú infekčné ochorenia, ktoré vedú k závažným anomáliám pri tvorbe plodu. Taktiež sú možné ďalšie intrauterinné infekcie, ktoré vedú k hyperechoinalite čreva.
 3. Zníženie vnútromaternicového vývoja, nevyhnutne sprevádzané ďalšími príznakmi, napríklad rozdiel vo veľkosti embrya počas tehotenstva.
 4. Chromozomálne abnormality. Hyperechoické črevo v plodu sa často vysvetľuje Downovým syndrómom, ktorý vedie k fyzickému nedostatočnému rozvoju končatín, vrodenej chorobe srdca, výrazne zníženej imunity. Je však dôležité pochopiť, že zvýšenie detekcie echogenicity na ultrazvuku naznačuje, že takéto dieťa je vystavené riziku rozvoja syndrómu, ale nie samotnej anomálii. To znamená, že je potrebný ďalší výskum na objasnenie dôvodov tohto javu.
 5. Problémy vo fungovaní endokrinného systému, a to cystická fibróza, môžu tiež spôsobiť hyperechoogenicitu.
 6. Vrodené malformácie gastrointestinálneho traktu plodu, napríklad porušenie intestinálnej peristaltiky alebo jej prekážky.

Ak sa po ďalšom ultrazvuku dospelo k záveru, že plod má hyperechoické črevo, nie je potrebné zúfalstvo a panika. Je dôležité mať na pamäti, že nadmerná podozrievavosť matky poškodzuje dieťa. Všetko, čo musíte urobiť, je dodržiavať odporúčania lekára pre špeciálne testy. Často sa pozoruje zvýšená echogénnosť ultrazvuku u absolútne zdravých detí, takže nie je možné urobiť žiadne predbežné závery bez vyšetrení.

Čo robiť, ak je identifikované hyperechoické črevo

Rozprávať sa o akejkoľvek liečbe, či už je liečivá alebo chirurgická, nemôže až do stanovenia presnej diagnózy.

Črevo so zvýšenou echogenicitou nie je choroba, ale iba symptóm, ktorý môže naznačovať prítomnosť takejto choroby. Mnohé ženy, keď sa o tomto probléme učia a čítajú na fórach strašných príbehov, sa ponáhľajú do extrémov, hľadajú spôsoby liečenia, dokonca sa uchýlia k tradičnej medicíne. To všetko je diktované neopodstatnenou panikou a môže spôsobiť obrovské škody na zdraví matky a budúceho dieťaťa.

Čo robiť, ak ultrazvuk ukázal hyperechoické črevo plodu? Lekár zvyčajne odporúča vykonať sériu testov, ktoré pomôžu pochopiť príčiny, ktoré spôsobili tento jav:

Hyperechogénne črevo v plode: existuje nejaký dôvod na obavy?
 1. Biochemické skríningové vyšetrenie je analýza venóznej krvi potrebná na určenie prítomnosti alebo neprítomnosti chromozomálnych abnormalít. V druhom trimestri sa takéto vyšetrenie zvyčajne vykonáva v šestnástich až osemnástich týždňoch, ale v prípade potreby lekár môže vymenovať a neskoro.
 2. Ultrazvuk - opätovné vyšetrenie sa uskutoční niekoľko týždňov po prvom vyšetrení, ktoré ukázalo hyperechoické črevo.
 3. Analýzy určené na detekciu infekcií TORC. Pomôžu vylúčiť príčiny spojené s vnútromaternicovou infekciou embrya.
 4. Cordocentéza je metóda diagnostiky pozostávajúca zo zberu krvi z pupočníka cez punkciu. Táto štúdia testuje prítomnosť genetických abnormalít (Downov syndróm).
 5. Amniocentéza - analýza plodovej vody, vykonávaná pod kontrolou ultrazvuku, s výnimkou možnosti poškodenia a poškodenia placenty. Je to jedna z najbezpečnejších fetálnych vyšetrení. Jej účelom je skontrolovať pravdepodobnosť oneskorenia vo vývoji dieťaťa.

Lekár môže odporučiť všetky typy štúdií alebo len niektoré z nich. Niekedy výsledky musia čakať dosť dlho - až tri týždne. Po ich prijatí sa rozhodne o ďalších krokoch: liečbu, ak je to možné, alebo prerušenie tehotenstva (napríklad pri potvrdení diagnózy Downovho syndrómu). Ten sa vykonáva iba so súhlasom matky.

Hyperechoické črevo plodu je rysom vyvíjajúceho sa organizmu, ktorý môže signalizovať patológiu rôznych druhov, ale nepovažuje sa za presný indikátor tohto druhu. Veľmi často sa narodia zdravé deti, a to napriek objaveniu takéhoto znaku.

Hlavná vec, ktorú by mala mať budúca matka, je nezabudnúť na výsledky ultrazvuku a nevyhnutne sa podrobiť ďalším testom.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

77 + = 83