Som mamka!

Keď fontanely rastú v dieťati: norma a odchýlky

Pri narodení detí u novorodencov má štruktúra lebky vlastnú zvláštnosť – nie všetky jej časti majú kosť. Takéto oblasti sa nazývajú fontanely, pri rozširovaní dieťaťa prerastajú kostným tkanivom. Mnohí rodičia majú záujem o to, keď dieťa zatvorí fontanel, pretože tento proces pre ne z nejakého dôvodu predstavuje problém. Ak chcete poznať odpoveď, musíte detailne poznať anatomické znaky hlavy dieťaťa. 

Contents

Prečo majú deti fontanel?

Keď fontanely rastú v dieťati: norma a odchýlky

Iba pre nezkušených rodičov je čiastočná absencia kostného tkaniva na hlave novorodenca záležitosťou strachu. Ak chcete rozptýliť všetky skúsenosti a aktívne sa podieľať na vývoji dieťaťa, mali by ste vedieť, čo je fontanel u detí, čo potrebujú a akú úlohu vykonáva.

Pokaždé, keď navštívite ordináciu pediatra pre bežnú prehliadku, rodičia si môžu všimnúť, ako špecialista neustále cíti miesto fontanelu, aby zistil, či sa liečia správne. Prieskum pomôže pochopiť, ako sa dieťa rozvíja, a v prípade možných odchýlok prijať potrebné opatrenia včas.

Podľa pediatrov, rast kostí lebky úzko súvisí s nárastom veľkosti mozgu, takže prameň sa postupne znižuje. Mozog v prvých dvoch rokoch života dieťaťa sa intenzívne vyvíja a rastie, preto veľkosť kosti podlieha stálym zmenám.

Nemali by sme si však myslieť, že po zatvorení jari lebka prestane rásť, pretože v tomto zmätku sú niektorí neskúsení rodičia istí. Samozrejme, fontanel je priradený dôležitú úlohu pri formovaní lebky, ale to nie je hlavná. Vykonáva sa ševami lebky, ktoré zostávajú odkryté až do 18-20 rokov.

Hlavným účelom fontanelu je, že kosti lebky zmenia tvar v procese práce. Sú prispôsobené veľkosti kostí malého panva ženy pri pôrode. Predtým nikto nevie, aký by mal byť ideálny tvar hlavy novorodenca, je zvolený už počas bojov.

  Višnevská masť počas tehotenstva: návod na použitie

Ak ste sa nedávno stali matkou, možno ste si všimli, že tvar hlavy vášho dieťaťa nie je úplne správny, možno je trochu natiahnutý. To je normálny jav, v blízkej budúcnosti bude mať hlava škvrny správny tvar.

Na hlave novorodenca je len šesť fontanelov, ale iba veľká predná a malá chrbát podliehajú vyšetreniu špecialistami. Ostatné štyri sú veľmi malé a sú zarastené krátko po pôrode.

Čo by mala byť fontanelle?

Keď fontanely rastú v dieťati: norma a odchýlky

Rodičia sa obávajú nielen vtedy, ak má dieťa fontanelu zarastené, ale mnohí sa stále obávajú otázky, ako by to malo byť. Meracia vzorka je veľmi jednoduchá: meria sa pozdĺžna a priečna dĺžka fontanelu a výsledky sú rozdelené na dve.

Malá zadná pružina v prípade dieťaťa bezprostredne po pôrode je v rozmedzí 0,5-0,7 mm. Takmer nikdy v tejto oblasti hlavy dieťaťa nie sú žiadne problémy, kostné tkanivo sa tvorí niekoľko mesiacov po narodení.

Osobitná pozornosť venujú pediatri veľkému fontanelu u detí, pretože zostáva otvorená dlho a je jasne viditeľná. Rodičia by si mali byť vedomí toho, že parametre nepriehľadnej časti lebky dieťaťa sú pre každého rozdielne, pretože robia veľkú chybu, keď porovnávajú svoje dieťa s ostatnými deťmi.

Obvykle táto oblasť hlavy dieťaťa má tvar kosoštvorca s veľkosťou 25 až 25 mm. S normálnym vývojom omrviniek sa uzatvára 12 až 18 mesiacov.

Prekvapivo je tento proces u chlapcov o niečo rýchlejší ako u dievčat. Pediatri tvrdia, že plocha hlavy dieťaťa bez kostného tkaniva sa môže iba znižovať, čo poukazuje na správny vývoj dieťaťa.

Avšak v pediatrii existujú aj prípady, kedy sa zvyšuje, čo poukazuje na vývoj niektorých patologických procesov. Toto tvrdenie sa však nevzťahuje na deti do 3 mesiacov života, pretože počas tohto obdobia sa jar môže mierne zvýšiť. Akcelerovaný proces jeho uzavretia sa môže vyskytnúť, keď mal dieťa na začiatku malý fontanel.

  Hygiena a výživa tehotnej ženy

Možné zmeny

Napriek skutočnosti, že prítomnosť prameňa je celkom normálna, je potrebné ju pozorne sledovať, pretože sa niekedy môžu vyskytnúť odchýlky od normy. Mnohí rodičia sa obracajú na pediatrov s podnetom, že dieťa pulzuje s fontanelom. Avšak, tento fenomén naznačuje absolútne zdravie dieťaťa. Okrem toho nie je dôvod na obavy, ak spadne alebo mierne vyčnieva nad hlavou.

Existujú aj také prípady, kedy sa jar zatvára príliš skoro, ale môžete o tom hovoriť v prípade, keď dieťa bolo v tomto čase len tri mesiace. Iba mierne vyčnievajúca alebo mierne stratená fontánka v dieťati sa považuje za normu, ale ak sú tieto zmeny vyslovené, s najväčšou pravdepodobnosťou sa dieťa vyvinie nejakým druhom ochorenia.

Pediatri hovoria o porušeniach tela dieťaťa, keď má jar určité odchýlky od normy.

Padlá plocha na hlave naznačuje dehydratáciu, ale v tomto prípade existujú aj príznaky:

Keď fontanely rastú v dieťati: norma a odchýlky
  • vracanie;
  • hnačka;
  • teplotu.

Rodičia by mali rýchlo reagovať, dať dieťaťu nápoj a zavolať lekára, aby mohol určiť príčiny dehydratácie.

Vyrovnaná pružina by mala spôsobiť obavy zo strany rodičov, ak teplota vzrastie na pozadí tohto procesu a dieťa má kŕče. Takéto zmeny môžu byť spôsobené vážnymi chorobami, ktoré sú nebezpečné pre život dieťaťa.

Včasná návšteva pediatrickej kancelárie, ako aj pozorovanie rodičov pre svoje dieťa pomôžu včas odhaliť možné odchýlky od normy pri zatváraní fontanelu.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply