Príčiny poruchy stolice u dieťaťa | pangudownloads.com
Som mamka!

Príčiny poruchy stolice u dieťaťa

Počas prvého mesiaca života sa dieťa často vylúči, potom sa stolica stane menej častou. Rodičia by mali sledovať tento indikátor. Obvykle sú výkalmi dieťaťa kaša hnedej farby. Avšak žalúdok novorodenca nemôže fungovať normálne, takže sa často pozorujú odchýlky, napríklad pena v stolici. Ak je stolica podivnej farby alebo nepríjemného zápachu, je potrebné poradiť sa s pediatrom.

Prečo sa pena v stolici môže objaviť u dojčiat

Príčiny poruchy stolice u dieťaťa
  • Alergia do materského mlieka. Všetko, čo používa dojčiaca matka, určite patrí do materského mlieka. Nie všetky výrobky sú rovnako dobre vnímané nezrelým tráviacim systémom dieťaťa. Podobná reakcia sa môže vyskytnúť aj pri zavádzaní komplementárnych potravín, napríklad v ranom veku, nesprávnej voľbe šťavy alebo zmesí na výživu;
  • drog. Malá časť liekov môže preniknúť do materského mlieka resp. Do telových drobkov. Po prvé, sú negatívne ovplyvnené tráviacim traktom. Takéto reakcie sa môžu vyskytnúť aj pri použití úplne neškodných liekov, napríklad "Espumizan";
  • dysbacteriosis. Toto ochorenie je sprevádzané poruchou gastrointestinálnej funkcie. Zvyčajne je tu stolička s penou, v ktorej sú viditeľné pozostatky nezdravého jedla. Mnohým novorodencom dochádza k tranzitnej dysbióze, ktorá prechádza na vlastnú päsť a nevyžaduje špecifické činnosti;
  • Nerovnováha materského mlieka. Stane sa to, keď dieťa nedostane dosť na zadné mlieko, ktoré je najviac výživné. Nesprávne podávanie vedie k problémom, pretože dieťa dostáva len predné mlieko;
  • Príčiny poruchy stolice u dieťaťaLaktázová insuficiencia. Nedostatok laktázy môže vzniknúť v dôsledku nedostatku dostatočného množstva zodpovedajúceho enzýmu. Posledné dieťa dostane s materským mliekom. Ak to nestačí, výkaly sa stanú spenené, s nepríjemným zápachom;
  • Chudobná výživa. Ak je dieťa neustále podvyživené, dochádza k nedostatku živín, čo vedie k zmene funkcie gastrointestinálneho traktu a následne stavu výkalov;
  • Zvýšená tvorba plynu. Často sa pena vo výkaloch objaví u dieťaťa počas plynatosti a kolik. To sa často stáva na vlastnú päsť. Od ošetrovateľky sa však odporúča vylúčiť z potravy množstvo potravín, napríklad kravského mlieka;
  • infekcie. Dokonca aj novonarodené deti môžu zachytiť intestinálnu infekciu. Ale takáto choroba je sprevádzaná ďalšími príznakmi, akými sú akútna bolesť brucha a horúčka.

Ľahko spenená stolička

Príčiny poruchy stolice u dieťaťa

Stolica je normálne hnedá. Je to spôsobené prítomnosťou stercobilínu, hlavného pigmentu stolice. Farba závisí nielen od tohto pigmentu, ale aj od spotrebovaných potravín. Ľahké a spenené stolice sa často pozorujú pri rastlinnej diéte, ktorú pozoruje ošetrujúca matka po pôrode.

Taktiež sa môže vyskytnúť pena, ak konzumujete príliš veľa mlieka. Ľahká stolica môže naznačovať nedostatok žlče alebo prítomnosť hnilobných útvarov v čreve. Zriedkavo, ale stále sa stane, táto farba výkalov je spôsobená črevnou infekciou.

Žltá stolička s penou u novorodenca

V prevažnej väčšine prípadov to naznačuje prechodnú dysbiózu. Toto ochorenie najčastejšie postihuje deti z prvých 6 mesiacov života. Prechodná dysbakterióza sa týka hraničných stavov, ktoré sa vyskytujú iba v období novorodencov. Chráňte telo dieťaťa je schopné materského mlieka nasýtených látkami potrebnými pre normálnu funkciu imunitného systému.

V tejto situácii sa odporúča prejsť test na dysbiózu. Ak posledný z nich nezistil odchýlku v zložení mikroflóry, príčiny žltých penových výkalov môžu byť skryté pri neskoršej aplikácii dieťaťa na prsník; nedostatok stravovacieho plánu; obmedzenie používania mlieka dieťaťom; prídavné kŕmenie s čajom alebo vodou. Pediatr je liečený v prípade, keď nie je prírastok hmotnosti.

Novorodenca má vodu s penivou

Príčiny poruchy stolice u dieťaťa

V tomto prípade, stolica, spravidla získava kyslé vône. Ak sa dieťa vylupuje na plienke, potom okolo stoličky bude vodnatá škvrna. V tomto prípade proces vyprázdňovania čreva trvá až 15 minút (výkal sa vylučuje v malých častiach). Dieťa môže hádzať aj keď sú plyny vypnuté. V tomto prípade je farba výkalov obvykle svetlá alebo žltkastá.
Toto sa často vyskytuje vtedy, keď je proces rozkladu sacharidov rozbitý: nie sú úplne trávené, takže zostávajú v tele v nezmenenej podobe. Sacharidy priťahujú vodu, čo ovplyvňuje stoličku.

Okrem toho môže byť tento stav sprevádzaný nedostatkom laktázy (telo nie je schopné digerovať mliečny cukor). Výsledkom je, že sa túla po intestinálnych prvkoch a baktériách, tvoria sa plyny, stolica sa stáva penivou.

Správne organizované dojčenie pomôže vyriešiť tento problém: podávať individuálne zostavený plán; Neobmedzujte používanie mlieka v prvých mesiacoch života.

Namiesto stolice sa objavila voda a pena

Príčiny poruchy stolice u dieťaťa

Táto konzistencia stolice sa často vyskytuje pri intestinálnej infekcii. Títo pacienti nie sú výnimkou u dojčiat kvôli ich krehkej mikroflóre. Ak dôjde k vracaniu a horúčke, musíte zavolať na sanitku. V opačnom prípade, keď tieto príznaky chýba, môžete sa pokúsiť o zmiernenie stavu dieťaťa sami.

Po prvé, uvoľňovanie kvapalných výkalov spôsobuje stratu vody a soli, čo môže spôsobiť dehydratáciu. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné dať dieťaťu solné roztoky. Po druhé, nedávajte svojmu dieťaťu príliš veľa vody. Po tretie, nemôžete prestať dojčiť, ale je lepšie podávať droždie menej, ale častejšie.

Biela penivá stolica novorodenca

Ak sú vo výkaloch čriev biele kúsky, nebojte sa, pretože je to celkom bežný jav, čo naznačuje zvyšky nedotovaného mlieka. Dôvodom je dosť banálne prejedanie. Preto je potrebné obmedziť kŕmenie trochu.

U detí až do roku sú biele výkaly spôsobené podvýživou a nie kvôli črevným infekciám. Napríklad, farbenie sa často vyskytuje pri včasnom zavádzaní doplnkových potravín. V budúcnosti tento jav zmizne sám.

Môže sa to vyskytnúť po použití liekov, napríklad paracetamolu.

Zelené výkaly: stolica s penou u dieťaťa

Príčiny poruchy stolice u dieťaťa

Príčinou tohto odtieňa môže byť bilirubín, ktorý sa postupne odstraňuje z tela. Okrem toho tento ukazovateľ do značnej miery závisí od výživy dojčiacej matky. Napríklad jedenie špenát, petržlen, brokolica, kôpor môže ovplyvniť farbu stoličky jej dieťaťa.

To sa dá povedať o tom, že deti dostanú návnadu - po veľkej časti brokolice môže byť plienka naplnená nazelenalou hmotou.

Zelená stolica však môže naznačovať, že dieťa je podávané iba mliekom na prednej strane. Je to nebezpečné, pretože dieťa nemá dostatok laktázy, čo vedie k plynom, stolica mení svoju konzistenciu.

Najprv sa musíte uistiť, že je všetko v poriadku pri dojčení. V prípade potreby sa vykonajú opravy. Ak sa týmto spôsobom nedefinuje nedostatok laktázy, lekár predpisuje príslušné enzýmy, ktoré sú pred podaním rozpustené v materskom mlieku.

V stolici dieťaťa sa objavili sliz a pena

Príčiny poruchy stolice u dieťaťa

Tento jav v prevažnej väčšine naznačuje dysbiózu. Zelená farba stolice s hlienom a penou môže byť sprevádzaná kolikou, kožnými vyrážkami. V dôsledku toho sa dieťa stáva nepokojným, zle a spí.

Hlien sa môže objaviť aj vtedy, keď je dieťa na umelom kŕmení a zmes mlieka mu nevyhovuje. Stojí za to zmeniť a sledovať reakciu omrviniek.

Ďalším možným dôvodom je železo obsiahnuté v mnohých zmesiach.

Čo ak má dieťa výkaly s penou?

Eliminácia tohto javu môže byť veľa metód, ale neponáhľajte, pretože to môže ísť sami. Najskôr sa odporúča opraviť dávku dojčiacej matky, ako aj režim kŕmenia. Môžete potrebovať pomoc pediatra, aby ste nastavili každodenné požiadavky dieťaťa na mlieko.

V niektorých prípadoch môžu byť potrebné liekové prostriedky (prášky, kapsuly, tablety).

Ak sa okrem zmeny farby a konzistencie stolice objavia aj iné príznaky - okamžite vyhľadajte pomoc od špecialistu! Starajte sa o zdravie vášho dieťaťa a nevykonávajte samoliečbu!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

72 − = 63