Tvar hlavy novorodenca: norma a odchýlky od nej | pangudownloads.com
Som mamka!

Tvar hlavy novorodenca: norma a odchýlky od nej

Ak žena po prvýkrát porodí, potom môže byť prekvapená, že jej dieťa sa narodí s mierne rozšírenou hlavou. To je spôsobené tým, že pri prechode cez pôrodný kanál sú jemné kosti lebky mierne posunuté tak, že vzhľad drobkov je uľahčený svetlom.

Už v priebehu niekoľkých dní sa obrysy hlavy stanú normálnymi. Bežne 40 týždňov tehotenstva by sa mali spojiť medzičlánkové stehy, čo určuje ďalšiu formu, ktorá sa pri prechode cez pôrodný kanál môže zmeniť len mierne.

Tvar lebky – čo je normou?

Každý rodič si všimol, že novorodenci majú rôzne tvary hlavy.

Táto charakteristika je ovplyvnená niekoľkými bodmi:

Tvar hlavy novorodenca: norma a odchýlky od nej
 • pôvodný tvar hlavy;
 • či sa podnikli akékoľvek opatrenia na nápravu problému;
 • Či rodičia sledujú, že dieťa neustále ležalo na jednej strane, pretože vedie k deformácii.

Od narodenia môže byť tvar hlavy nasledovný:

 • dolihotsefalicheskaya. Zároveň je hlava mierne natiahnutá z bradavky smerom k zadnej časti hlavy. Ak sa pozriete diagonálne, bude to trochu pozdĺžne. Vyskytuje sa u detí, ktoré sa narodili s hlavou vpred;
 • brachycephalic. Tu rozšírenie prichádza už od čela k zadnej časti hlavy kvôli tomu, čo lebka je mierne sploštené. Častejšie sa takéto kontúry stretávajú pri úprave plodu. Vo väčšine prípadov sa žena, ktorá porodila, odporúča mať cisársky rez.

Existuje však niekoľko situácií, kedy sa deti rozvinú patológiu, a preto narúša vzhľad hlavy.

 1. Plagiocefalus. Ak sa pozriete na dieťa, môžete vidieť, že jeho lebka je asymetrická, s šikmými obrysmi. Existujú 2 formy – čelné a okcipitálne.
 2. Turricephaly. Tu tvar hlavy novorodenca bude predĺžený, pripomínajúci kužeľ. Táto lebka sa tiež nazýva veža. Hlavným dôvodom na vznik takejto patológie je predčasné spájanie švov.
 3. Skafocefalie. Táto patológia je jednou z najbežnejších foriem kraniostenózy, keď kosti lebky príliš rýchlo osifikovali. Z tohto dôvodu má hlava dieťaťa podobu člna, kde vyčnievajúce body sú čelné alebo okcipitálne oblasti. To, či takáto patológia poškodí vývoj intelektu dieťaťa, bude závisieť od rýchlosti procesu osifikácie.

Často nesprávny tvar hlavy môže byť videný aj na ultrazvuku. Vďaka vývoju technológie v čase tohto postupu doktor má schopnosť vykonať merania z tela dieťaťa. Potom už môžete posúdiť, či sa plod rozvíja správne.

Aký by mal byť obvod hlavy hlavy dieťaťa?

Po narodení novorodenca sa porodník zameriava na hlavu. Za týmto účelom sa pomocou centimetra merajú vyčnievajúce časti lebky – čiary obočia a occiput. V dôsledku toho sa dosiahne hodnota kruhu, ktorý by sa mal v priemere pohybovať medzi 32-38 cm. Doktor teda môže označiť brachycephalic alebo dolichocephalic tvar hlavy.

Tvar hlavy novorodenca: norma a odchýlky od nej

Ak sa dieťa narodilo pred časom, potom jeho ukazovatele pozdĺž obvodu budú o niečo väčšie vo vzťahu k celému telu. V budúcnosti, keď bude mať váhu, všetko je vyrovnané, iba ak nie sú žiadne choroby. Je normálne, že obvod hlavy novorodenca by mal byť o 2 cm väčší ako index hrudníka. O štyri mesiace bude mať hrudník a hlava rovnakú veľkosť, ale do roka bude hrudník o 2 cm väčší ako hlava. Táto hodnota je vo veľkej miere závislá od genetického dedičstva.

Napríklad niektoré preteky majú tvar lebky, trochu zväčšené v porovnaní so Slovanmi. Podľa toho, ak má jeden z rodičov túto formu a druhú menšiu, rozhodujúcu úlohu bude zohrávať dominantná črta.

Veľkosť hlavy môže byť ovplyvnená intrauterinným vývojom. Ak matka počas tehotenstva trpí infekčnou chorobou alebo bola zranená v brušnej dutine, môže to nepriaznivo ovplyvniť tvorbu a vývoj plodu. A tu sa to týka nielen vzhľadu, ale aj psychologického a duševného vývoja. Rovnaký problém je vyvolaný genetickou dedičnosťou chorôb. Najmä ak má niekto v rodine problémy s tým. Novorodenca môže mať problémy a pretože matka neopatrne liečila jej tehotenstvo – pila, fajčila, nebola oblečená na počasie.

Vzhľadom k tomu, že kvôli modernému spôsobu života sa mnohé deti narodia s akýmikoľvek ochoreniami, lekári dôrazne odporúčajú plánovanie tehotenstva. To znamená, že pár musí prejsť sériou testov, ktoré identifikujú potenciálne nebezpečné momenty. Koniec koncov, ak sa dieťa narodí s patológiou, potom je takmer nemožné opraviť túto formu hlavy v dieťati. Iba dolichocephalic a brachycephalic formy hlavy sú pripravené na korekciu.

To je dôvod, prečo mama má kontrolovať svoje dieťa, najmä ak pri jeho narodení bola jeho hlavou “Wrong”.

Detská patológia

V každom trimestri tehotenstva dochádza k rôznym vývinom plodu. Preto je budúca matka nútená chodiť a vziať si testy, podrobiť sa vyšetreniu. Jedným z týchto kontrolných bodov je ultrazvuk.

Patológia je určená veľkosťou hlavy, ktorá by mala mať každý mesiac vlastných štandardov. Normálne dieťa pridá 1,5 až 2 cm za mesiac.

V opačnom prípade sú nové diagnózy nasledovné:

Tvar hlavy novorodenca: norma a odchýlky od nej
 • mikrocefália. Lebka je menšia vo vzťahu k tela dieťaťa. Takáto patológia sa vyskytuje na pozadí porúch v mozgu, čo vedie k inhibícii alebo úplnému zastaveniu rastu. To sa môže vyskytnúť na pozadí dedičnosti, komplikácií počas tehotenstva, kvôli porušeniu endokrinného systému budúcej matky. Výsledkom je demencia a neurologické poruchy;
 • makrocefalie. V tomto prípade má novorodenca hypertrofiu mozgu, ale nie je žiadna kvapka. Tento problém možno pozorovať aj v maternici a môže sa prejaviť až do 2 rokov. Ale potom dieťa netrpí demenciou a často sa vyvíja na úrovni so svojimi rovesníkmi. U takého dieťaťa sa hlavica nelíši od ostatných, jediný rozdiel je v tom, že fontanel bude prerásť neskôr ako ostatné deti. Takéto deti sú však náchylné na intrakraniálny tlak, časté bolesti hlavy a kŕče;
 • hydrocefalus. Takáto diagnóza sa robí v prípade, že existujú problémy s absorpciou mozgovomiechovej tekutiny. V tomto prípade je mozog pod neustálym tlakom a keďže kosti lebky ešte nie sú tavené, začínajú sa rozbiehať na stranách, aby sa oslabili. Zvýši sa teda veľkosť hlavy, hlavne čelných a okcipitálnych častí.

U novorodencov sa môže obrys hlavy zmeniť v dôsledku pôrodnej traumy. Normálne by malo byť trochu natiahnuté, najmä ak sa dieťa narodilo prirodzene cisárskym rezom. Ak však má dieťa generický nádor alebo cefalotróm, môže to mať významný vplyv na vzhľad dieťaťa.

Prvým problémom je opuch mäkkých tkanív, ktorý bude vyzerať ako tubercle tmavej farby a na dotyk pomerne mäkký. Takéto nádory prechádzajú samy osebe, a preto nie je potrebná žiadna liečba. V druhom prípade krvácanie do priestoru medzi periosteom a vonkajšou časťou lebky.

Vo väčšine prípadov, druhý týždeň, takýto problém ide sám o sebe, ale napriek tomu je špecializovaný dohľad povinný – niekedy musíte urobiť chirurgickú intervenciu.

Ak rodičia chcú hlavu opraviť, najskôr sa musia poradiť s pediatrom a chirurgom. Na tieto účely sa uskutočňuje špeciálny masážny kurz, ktorý sa zameriava na korekciu, sú tu aj špeciálne čiapky a vankúše atď. Všetky tieto metódy je možné použiť, ale až po vyšetrení novorodenca lekárom.

Nezávisle, nemôžete nič vyskúšať, inak nadmerný tlak na lebku môže viesť k smutným dôsledkom vo vývoji omrviniek!   

Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

93 − 88 =

Adblock
detector