Som mamka!

Ventrikulomegália – ako závažné môžu byť dôsledky?

Po prvom vypočutí diagnózy ventrikulégálie bočných komôr u dieťaťa je prirodzenou túžbou matky pochopiť, čo je táto patológia, aké dôsledky môže viesť k jej vzniku? Pokúsme sa zistiť, kedy je ventrikulomegália nebezpečná.

Contents

Mierna ventrikulomegália fetálnych komôr – čo je to?

Ventrikulomegália - ako závažné môžu byť dôsledky?

Ventrikulomegália sa týka expanzie bočných komôr mozgu. Už v 17. týždni tehotenstva môže detekovať abnormality ultrazvukom. Je zrejmé, že nárast dutín je jasne videný na obrázkoch. Rozšírenie, považované za patologické, je väčšie ako 10 mm.

V tomto prípade hovoríme o miernom stupni rozširovania. Ak sú komory zväčšené o 10-15 mm, hovoria o hraničnom stave. Keď komory fetálny rozšíril viac než 15 mm, je tu vývoj patológie mozgu.

V protiklade k patológii hydrocefalus v tehotenstve je najčastejšie charakterizovaný expanziou telies bez hláv nedostatok rastu. To nemusí nutne znamenať rozšírenie páru. Porucha môže ovplyvniť len jednu z komôr.

Osoba má 2 bočné komory, z ktorých je vyprodukovaná tekutina presmerovaná na tretiu a potom na štvrtú, spojenú s kanálom miechy. S ťažkosťami pri vysadení cerebrospinálnej tekutiny sa dutiny rozširujú, čo spôsobuje zvýšenie intrakraniálneho tlaku a stlačenie okolitých tkanív.

Čo je nebezpečné pre prítomnosť ventrikulomegálie u plodu?

Dôsledky sú naozaj vážne. Keď je narušená ventrikulomegália, odtok do miechy cerebrospinálnej tekutiny, ktorý obsahuje bočné komory. V dôsledku toho sa nervový systém plodu vyvíja nesprávne. Následne môže dieťa vyvinúť abnormality, ako je infantilná mozgová obrna, hydrocefalus. Takéto anomálie sa však zaznamenajú iba v prípade rýchleho procesu. Často plod, v ktorom sa zistí patológia, nie je životaschopný.

Je potrebné poznamenať, že ventrikulomegália v plodoch prebieha, ak sa neprijmú správne opatrenia včas. Preto je tak dôležité, aby ste nepremýšľali o ultrazvuku a prísne dodržiavali všetky lekárske odporúčania.

Ventrikulomegália fetálnych komôr: príčiny

Bohužiaľ, doteraz nebola objasnená príčina spôsobujúca takúto anomáliu.

Existuje však množstvo provokatárov, ktoré môžu viesť k porušovaniu:

  • obtiažnosť odtok tekutiny z postranných komôr spôsobených nadmernou sekréciou tejto tekutiny;
  • fyzická trauma mozgu;
  • dedičnosť;
  • infekčné choroby matky ovplyvňujú plod;
  • nedostatočný objem mozgového tkaniva;
  • cerebrovaskulárne ochorenia mozgu.
  Prečo sa brucho počas tehotenstva zchladne?

Frekvencia patológie nepresahuje 0,6%. Je však zrejmé, že u žien starších ako 35 rokov je plod trikrát väčšie pravdepodobne vystavený riziku anomálie.

Okrem dedičného faktora je zvláštnym nebezpečenstvom toxoplazmóza a infekcia cytomegalovírusom. Je však potrebné pripomenúť, že akékoľvek infekčné ochorenie počas tehotenstva môže spôsobiť poruchy vývoja dieťaťa, najmä pri nesprávnej a nezávislej liečbe s užívaním drog zakázaných v tejto pozícii.

Ventrikulomegália fetálnych komôr: príznaky

Ventrikulomegália - ako závažné môžu byť dôsledky?

Ak sa počas tehotenstva ventrikulomegalie postranných komôr nebol dieťa a zistil porušenie boli mierne, následky sú vyjadrené v extrémne miešanom stave novorodenca, nadmerné plačlivosť.

Niekedy môže byť dieťa príliš pokojné.

Mierna ventrikulomegália u novorodenca nevedie k vážnym vývinovým odchýlkam, pokiaľ nedôjde k pokroku a je sprevádzaná komplikáciami nervového systému.

V opačnom prípade existuje symptomatológia zodpovedajúca chromozomálnym patologickým stavom, ako je Edwardsov, Downov alebo Patauov syndróm. Symptómy zložitého priebehu ochorenia: vyčnievanie žíl, zvýšená veľkosť hlavy, konvulzívne pohyby.

Preto by ste nemali brať do úvahy ultrazvuk počas tehotenstva. Ak bol plod vystavený infekciám alebo hypoxii, čo viedlo k miernemu rozšíreniu komôr, len 82% detí nemá po zavedení centrálneho nervového systému funkčné postihnutie. Približne 10% detí so zložitým priebehom vady má závažné porušenie CNS, čo vedie k postihnutiu.

Liečba ventrikulomegálie u dojčiat

Liečba patológie je založená na diagnóze. Stojí za to, že korekcia defektu plodu je takmer nemožná. V prípade miernej patológie lekár môže odporučiť opatrenia, ktoré znižujú riziko progresie poruchy.

Ak je plod vyznačuje vysokým stupňom choroby, lekári navrhnú ukončiť tehotenstvo, pretože prevažná väčšina pôrodov povedie k zrodu neživých dieťa alebo odsúdená k postihnutiu.

Liečba plodu s miernym stupňom do veľkej miery závisí od príčiny. Napríklad ukončenie tehotenstva s miernou, ale progresívnou anomáliou sa odporúča, ak boli predtým zistené chromozomálne abnormality u príbuzných matky alebo otca.

  Čo by mali uši liečiť dieťa po prepichnutí a ako to urobiť správne?

Ak je patológia spôsobená prítomnosťou infekcie u tehotnej ženy, liečia príčinu, predpisujú príjem diuretík, ktoré odstraňujú nadbytočnú tekutinu z tela a kompenzujú nedostatok draslíka. Často sa odporúča užívať antihypoxické lieky, ktoré nasýtia tkanivá kyslíkom. Z fyzikálnych postupov sa zobrazujú cvičenia, ktoré pomáhajú posilňovať svalové tkanivá panvovej zóny, masáže.

Každé ošetrenie sa vykonáva pod dohľadom lekára, ktorý sleduje priebeh tehotenstva. V prípade anomálie u novorodenca je liečba tiež založená na symptomatológii a diagnóze. Často, okrem ultrazvuku, môže byť dieťaťu priradené mozgové MRT, ktoré umožňuje podrobnú štúdiu defektu.

Ventrikulomegália - ako závažné môžu byť dôsledky?

Novorodenec má ultrazvuk z mozgu v prvých 1,5-2 mesiacoch života. Počas tohto prieskumu sa osobitná pozornosť venuje štruktúre orgánu, odhaľujúc tie najmenšie odchýlky v jeho vývoji.

Keď novorodenec má mierny stupeň rozšírenia bočných komôr bez progresie, nie je potrebná žiadna liečba. Účelom odoberania tekutín a preplácania liekov na stratu draslíka je skôr preventívny charakter.

Avšak tendencia k postupu, alebo v prítomnosti závažnej často potrebujú pomoc neurochirurga.

V tomto prípade hovoríme o chirurgickej liečbe. Podstatou operácie je inštalácia špeciálneho šumu, ktorý uľahčuje úlohu odstrániť prebytočnú tekutinu z laterálnych komôr, čím sa znižuje intrakraniálny tlak a eliminuje sa riziko komplikácií.

Samozrejme, chirurgická liečba nepomôže zbaviť sa geneticky spôsobených komplikácií. Chirurgická liečba môže odstrániť problém spôsobený inými poruchami, náchylnými na vývoj neurologických abnormalít. Avšak prakticky sa dokázalo, že chirurgický zákrok a chromozomálne patológie normalizujú spánok dieťaťa, uvoľňujú vyjadrené bolesti hlavy.

Aby sa neprejavila ventrikulomegália komôr v plodoch, liečba nie je potrebná. Pri absencii zdedeného faktora stačí, aby žena dodržiavala všeobecné preventívne odporúčania – vyhnúť sa stresu, jesť správne, chodiť častejšie, nefajčiť a nekonzumovať nápoje obsahujúce alkohol.

Pri akejkoľvek infekcii by ste mali okamžite kontaktovať svojho lekára, vyhýbať sa užívaniu liekov sami a užívať populárne lieky. Jedným slovom venujte väčšiu pozornosť zdraviu nenarodeného dieťaťa.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply