Zdravie žien

Čo je to čierna škvrna v oku?

Zrazu sa náhle zistíte, že tam boli čierne škvrny v očiach, snažili sa prečítať nejaké znamenie, ale ani rozoznať písmená … Tieto príznaky môžu signalizovať prítomnosť nepriaznivých zmien v tele. V každom prípade je najlepšie požiadať o radu od očného lekára. Koniec koncov, včasná identifikácia príčin zhoršenia zraku pomôže vyrovnať sa s chorobou, alebo aspoň zastaviť jeho ďalší rozvoj.

Contents

Ako vzniká anomália

Čo je to čierna škvrna v oku?

Aby sme pochopili podstatu záležitosti, je potrebné pripomenúť niektoré prvky štruktúry očí zo školského programu. Miesto najväčšej akumulácie tyčiniek a kužeľov (receptorov videnia) na sietnici je žltá škvrna. Svetlo prechádzajúce cez optický systém oka padá na toto miesto. Umožňuje nám získať obraz vo všetkých detailoch.

Osoba trpiaca makulárnou degeneráciou (je to celá skupina ochorení, ktoré negatívne ovplyvňuje centrálnu víziu), postupne stráca príležitosť vidieť. Faktom je, že v žltej škvrne sú deštruktívne zmeny. V skutočnosti je z toho dôvodu v očiach čierna škvrna.

Ak neurobíte žiadne kroky, dôjde k ďalšiemu zhoršeniu, kým osoba nemá iba bočné videnie (jeho makulárna degenerácia nie je nápadná).

Príčiny tohto typu ochorenia môžu byť nasledovné:

Čo je to čierna škvrna v oku?
 • sklerotické zmeny v krvných cievach;
 • narušený krvný obeh v očnej sietnici;
 • hypertenzná choroba;
 • onkologické ochorenia;
 • diabetes mellitus;
 • proces prirodzeného starnutia tela.

Ako môžete vidieť, niekedy závažnejšie typy chorôb môžu slúžiť ako príčina niektorých ochorení. Preto ak máte v očiach čierne škvrny, akýmkoľvek spôsobom sa dohodnite na lekárovi.

Bohužiaľ, makulárna degenerácia je dedičné ochorenie. Z tohto dôvodu je lepšie informovať vaše deti o riziku ochorenia, aby bolo pravdepodobnejšie, že podstúpia preventívnu diagnostiku v polyklinike.

Čo prispieva k výskytu ochorenia?

Hlavné “Ally” makulárna degenerácia je vek. Ľudia vo veku do 50-55 rokov trpia touto chorobou pomerne zriedkavo, ale už je asi 30% starších ľudí vo veku 70 rokov ohrozených.

Zdá sa zvláštne, že ženy trpia viac chorobami než muži.

Navyše šanca ochorenia na túto chorobu sa výrazne zvyšuje u ľudí, ktorí majú závislosť:

 • zneužívanie alkoholu;
 • fajčenie;
 • používanie veľkého množstva mastných a škodlivých potravín.

Ako sa choroba vyvíja?

Čo je to čierna škvrna v oku?

Keď dôjde k narušeniu procesu krvného obehu, začnú sa v očných cievach deštruktívne procesy. V určitej fáze ochorenia človek vidí tmavú škvrnu.

Časom sa tento priemer zvyšuje. Zhoršenie zraku je spojené s abnormálnou funkciou nervových buniek.

Vzhľadom na to, že tkanivá ľudského tela sú schopné regenerácie, na mieste zasiahnutých nervov sa vytvárajú nové, ale už horšie cievy a nervy.

Tieto nádory sú viditeľné aj na bielom oku ľudí trpiacich ochorením.

Ak sú v ľudskom oku čierne škvrny, keď sa pozriete, príčinou ich vzhľadu môže byť suchý a vlhký typ makulárnej degenerácie.

Suchý typ ochorenia

Tento typ ochorenia sa vyskytuje vo väčšine prípadov. Po prvé, iba jedno oko je ovplyvnené, potom druhé.

Nasledujúce dôvody sa týkajú príznakov nástupu ochorenia:

Čo je to čierna škvrna v oku?
 • mierny pokles videnia;
 • denné svetlo nestačí na malú prácu;
 • pri čítaní kníh a časopisov je nepríjemné.

Ak ste mali diagnostikovanú suchú makulárnu degeneráciu, uistite sa, že sa podrobíte vyšetreniu oftalmológa najmenej raz za šesť mesiacov.

Wet typ choroby

Tento druh je označený menej často, ale má oveľa vážnejšie dôsledky. V 90% prípadov tejto choroby sa pozorujú nezvratné procesy v sietnici. Okrem prudkého zhoršenia zraku má patológia charakteristický príznak: priame čiary a okraje objektov sú zvlnené.

Často sú príznaky mierne alebo neexistujú. Vývoj takýchto ochorení nie je sprevádzaný bolesťou, takže ľudia často zaznamenávajú negatívne zmeny už v nezvratných štádiách vývoja ochorenia.

Čo urobí lekár?

Čo je to čierna škvrna v oku?

Ak má človek čierne škvrny v očiach, prvá vec je obrátiť sa na oftalmológov. Lekár vykoná vizuálnu diagnostiku pomocou tabuľky, preverí oči a skontroluje vnútroočný tlak.

Ako jedna z overovacích metód môže byť použitý test Amsler. V tomto prípade sa používa kockovaný kus papiera, v strede ktorého je bodka na koncentráciu pozornosti. Najprv skontrolujte jedno oko, potom druhé. Ak chápete, že niektoré priame čiary sú vnímané ako vlnité, existuje dôvod na obavy.

Ak sa obavy lekára potvrdia, navyše budete musieť vykonať angiografiu. Pri tejto metóde vyšetrenia sa kompozícia s farbiacou látkou vstrekuje do žily a pomocou špeciálneho zariadenia lekár pozoruje priechod farebnej kompozície cez sietnicové cievy. Takže je možné vysledovať vzhľad novovytvorených dolných kapilár.

Ako sa lieči?

Ako liečbu môže lekár-oftalmológ predpísať vazodilatačné lieky, lipotropné lieky a biostimulanty.

Všetky tieto prostriedky prispievajú k zlepšeniu metabolických procesov, vďaka čomu je sietnica oka zásobovaná potrebnými látkami.

Na zlepšenie elasticity ciev môžu byť použité lieky:

 • Nospanum;
 • anginin;
 • nikotinát;
 • rutín;
 • papaverín;
 • a ďalšie.
Čo je to čierna škvrna v oku?

Pamätajte, že akékoľvek lieky sa užívajú len podľa pokynov lekára.

V závislosti od štádia ochorenia lekár môže odporučiť vitamínové lieky a antisklerotické lieky. Niekedy sa používa laserová metóda liečby, ktorá ovplyvňuje poškodený nerv a cievy. Takéto metódy vám umožňujú zbaviť sa choroby alebo spomaliť nezvratné procesy.

Ak vy alebo vaši priatelia máte čiernu škvrnu na oči, proteíny alebo tmavé oblasti sa objavia pred vašimi očami, určite prejdite na kliniku. Detekcia ochorenia v počiatočnom štádiu umožní očnému lekárovi aplikovať liečebný postup, ktorý vám zbaví makulárnu degeneráciu.

Tiež je potrebné pochopiť, že diabetes, vysoký krvný tlak a cievne sklerózy zvýšené riziko ochorenia, takže ľudia, ktorí sú v rizikovom pásme, stačí raz za šesť mesiacov, ktoré majú byť testované. Iba týmto spôsobom môžete zabrániť vzniku ochorenia.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply