Jasne žltá moč: hlavné príčiny tohto javu. Aká je zmena farby moču? | pangudownloads.com
Zdravie žien

Jasne žltá moč: hlavné príčiny tohto javu. Aká je zmena farby moču?

Farba moču je pomerne dôležitým ukazovateľom, ktorý charakterizuje aktivitu metabolických procesov v tele. Napriek tomu si ľudia zriedkavo venujú pozornosť. Normálne je jeho farba žltá, ale z rôznych dôvodov sa líši.

Normou normy je aj jasne žltá moč, ale príliš intenzívne sfarbenie je v niektorých prípadoch znakom abnormalít v tele.

Nasýtenie farby moču je spôsobené jeho koncentráciou, ako aj množstvom pigmentov, ktoré sú v ňom obsiahnuté.

Vplyv jedla, nápojov a liekov

Napriek skutočnosti, že jasne žltá farba moču v mnohých prípadoch naznačuje akékoľvek ochorenia tela, nie je potrebné narúšať naraz, keď je zistená – je možné, že tento jav je spôsobený vašou stravou.

Látky, ktoré dodávajú taký pigment do moču, sa nachádzajú v takýchto výrobkoch:

Jasne žltá moč: hlavné príčiny tohto javu. Aká je zmena farby moču?
 • Mrkva a džús z neho;
 • tekvica;
 • Repa. Tento výrobok zvyčajne vytvára načervenalý pigment, ale z neho sa môže objaviť aj žltý odtieň.

Jasne žltá farba moču sa zvyčajne objaví, ak ste použili potraviny s farbivami. Tiež obsahujú veľké množstvo sýtených nápojov.

Niektoré lieky môžu tiež ovplyvniť farbu moču:

 • Vitamíny skupiny B, vitamíny C a A;
 • Deriváty 5-nitrofuránu;
 • Niektoré typy antibiotík.

Dokonca aj keď samotná medikácia neprispieva k zmene pigmentu biologickej tekutiny, tento účinok môže byť vyvolaný farbivami obsiahnutými v plášti kapsuly.

Hlavné dôvody

Ak tento jav nie je spôsobený príjmom niektorých liekov, potravín alebo nápojov, dá sa vysvetliť inými faktormi:

 • Dehydratácia. Skrývanie jeho príčinou môže potenie, ochorenia zažívacieho ústrojenstva, hnačka, vracanie, užívajú preháňadlá, toxémie v tehotenstve, atď. Je potrebné dbať, aby konzumovať normálne množstvo tekutiny, aby sa zabránilo dehydratácii ..;
 • Akútne črevné infekcie;
 • opuch;
 • Dojčenie.

Pri zvýšenej fyzickej námahe, zvýšenom potenie a pri získavaní dostatku tekutín dochádza k zvýšenému vstrebávaniu tekutiny v obličkách, aby sa kompenzovala jeho nedostatok. To je jeden z dôvodov, prečo je moč jasne žltá.

V niektorých prípadoch je tekutina v tele oneskorená, zatiaľ čo príznakmi tohto problému je dehydratácia.

Ochorenia, ktoré spôsobujú tento jav, zahŕňajú:

Jasne žltá moč: hlavné príčiny tohto javu. Aká je zmena farby moču?
 • Chronické zlyhanie srdca;
 • Cirhóza pečene;
 • Tehotná gravidita.

So zadržiavaním tekutiny v tele sa objavuje opuch, pretože pretrváva v medzibunkovom priestore.

Jednou z vážnych porúch tela, ktoré niekedy hovoria o tomto jave – porušenie metabolických procesov.

Vrátane toho môže byť vytvorenie nadmerného množstva solí, čo následne vedie k vzniku piesku alebo dokonca veľkých kameňov. Lekári hovoria, že prideľovanie koncentrovaného moču na dlhú dobu – jeden z predpokladov urolitízy.

Dôvodom je skutočnosť, že moč je žltá s jasným odtieňom, v niektorých prípadoch v individuálnych vlastnostiach organizmu, ako aj v dedičnosti.

deti

Moč detí, podobne ako biologická tekutina dospelého človeka, môže zmeniť svoj pigment aj niekoľkokrát denne.

Novorodenec má prvý týždeň života, aby dokázal zriadiť prácu všetkých orgánov a toto obdobie je sprevádzané rôznymi zmenami. Zároveň je jedným zo znakov týchto zmien jasne žltá farba moču, “Nastavenia” práca tela.

Napriek tomu je potrebné monitorovať pigment biologickej tekutiny v budúcnosti, pretože ak sa odtieň moču nevráti do normálu, je možné, že ide o signál vrodených patológií a iných problémov so zdravím drobkov. V tomto prípade musíte navštíviť lekára.

Jasná žltá farba moču u novorodencov je často známkou žltačky, s ktorou sa často stretávajú. Ďalšie príznaky žltačky sú žltatie očí a kože, ľahké stolice.

Tento príznak môže byť príznakom ochorenia pečene, takže ak sa prejaví, je lepšie konzultovať s lekárom.

U detí predškolského a školského veku sa tento fenomén často pozoruje, ako u dospelých, kvôli dehydratácii a konzumácii potravín a nápojov obsahujúcich farbivá.

Počas tehotenstva

Tento stav vyvoláva zásadné zmeny v tele.

Farba moču sa mení počas tehotenstva z nasledujúcich dôvodov:

Jasne žltá moč: hlavné príčiny tohto javu. Aká je zmena farby moču?
 • Hormonálne zmeny;
 • Zvýšená chuť do jedla av dôsledku toho zvýšený príjem potravy;
 • Zvýšené zaťaženie močového mechúra, obličiek;
 • Zmeny v metabolizme vody a soli.

Neustále sa meniaci pigment biologickej kvapaliny, výskyt hnisavého výboja sú signály, ktoré treba poznamenať, pretože môžu hovoriť o patológii. V týchto prípadoch stojí za návštevu lekára.

Niekedy má moč hnedo-žltý odtieň, a ak pigment zmizne o nie viac ako o deň neskôr, nie je dôvod na obavy. Ak trvá dlhší čas, je možné, že ide o signál o ochoreniach obličiek, močového mechúra alebo pečene.

U niektorých žien môže byť moč počas tehotenstva jasne žltá v dôsledku gestózy – stavu podobného stavu v začiatku tehotenstva. V tomto prípade moč sa niekedy penia a pri jeho analýze sa zvyčajne zistí zvýšený obsah bielkovín. Táto podmienka je nebezpečná, pretože vo výraznej forme nielenže nepohodlie pre budúcu matku, ale je často provokatér predčasného pôrodu.

Mužský organizmus a jeho vlastnosti

Keď sa vykoná analýza biologickej tekutiny, zohľadňuje sa nielen jej farba, ale aj prítomnosť alebo neprítomnosť vylučovania urogenitálneho systému v nej, transparentnosť.

V tele mužov a žien môže byť nadmerné množstvo bielych krviniek, ktoré spôsobuje špecifické vylučovanie z pohlavných orgánov a ich farba môže mať farbu v rozmedzí žlto-žltozelenej. Presné príčiny tohto javu umožnia zistiť len komplexné vyšetrenie, ale musíte vedieť, že prebytok bielych krviniek naznačuje zápalové procesy v tele.

Čo naozaj hovorí žiarivo žltá moč u mužov?

 • Ochorenie obličiek;
 • Zápalový proces v močovej rúre;
 • prostatitis;
 • Uretritída.
Jasne žltá moč: hlavné príčiny tohto javu. Aká je zmena farby moču?

Ďalším príznakom takmer vo všetkých týchto prípadoch je priľnavosť hubiek močovej trubice, takže sa hromadia sekréty. Ak dámska moč má jasne žltú farbu a penenie, sa často označuje nadbytok bielkovín v ňom, zatiaľ čo u mužov tento jav – signál vstúpi do spermií moč. A jeden a druhý prípad – príležitosť zavolať lekára. Keď dospelý alebo dieťa zaznamenal takýto jav ako žiarivo žltý moč, je potrebné si uvedomiť, že jedol, pil, neužíval žiadne lieky.

Je potrebné poznamenať, či pigment zostáva dlhší čas.

Analyzujte, či je vaše telo dehydrované, a ak áno, upravte svoj režim pitnej vody.

Ak moč trvá dlho v jasne žltej farbe a príčiny nie sú identifikované a opatrenia, ktoré užívate, nefungujú, kontaktujte svojho lekára. Nečinnosť v tomto prípade často vedie k rozvoju urolitiázy a ďalších negatívnych zmien v tele.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 4 = 5