Zdravie žien

Liečba rakoviny krčka maternice v rôznych fázach

Najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim výber metódy eliminácie karcinómu krčka maternice je štádium ochorenia. Lekár tiež berie do úvahy presné umiestnenie nádoru, typ ochorenia, sprievodné choroby, vek atď.

Predrakovinový stav - karcinóm

Liečba rakoviny krčka maternice v rôznych fázach

Cis alebo karcinóm je považovaný za najbližší štádiu rakoviny patológie, ale lekári zvyčajne vidieť ako prekancerózne stav: abnormálne bunky sú lokalizované v povrchovej vrstve bez vplyvu na hlbšej tkaniva. Liečba spinocelulárneho karcinómu krčka maternice, ako iné prekanceros.

Pri adenokarcinóme sa často používa hysterektómia. Pre plánovanie tehotenstva používanie konízie. A hysterektómia je vhodná pre tých, ktorí už nemajú v úmysle zrodiť deti. Rovnaká metóda sa používa, ak sa choroba objaví po akejkoľvek liečbe.

Ale aj po ukončení liečby sa pre-nádorové zmeny môžu vyskytnúť v cervixe aj vo vagíne. Pacienti by sa mali neustále podrobovať gynekologickým vyšetreniam, poskytnúť náter na onkocytológiu a niekedy je potrebná kolposkopia.

Spôsoby liečby prvého stupňa rakoviny krčka maternice

Počiatočná fáza ochorenia je rozdelená na dve fázy. Prvá zahŕňa jednu z troch možností:

  • Konizácia s odstránením postihnutej oblasti, sledovanie relapsu;
  • Odstránenie maternice, ak nie je možné vyňať iba časť tkanív;
  • Radikálna hysterektómia. Keď ochorenie postihuje lymfatické a krvné cievy, infikované lymfatické uzliny sa tiež odstránia.

Druhá fáza: radikálna trachelektómia alebo hysterektómia; externá rádioterapia v kombinácii s brachyterou.

Po operácii sa získané tkanivá skúmajú v laboratóriu na šírenie patologických buniek. Rádioterapia sa používa pri šírení do blízkych tkanív a lymfatických uzlín. Rádio a chemoterapia sa často predpisujú súčasne. Ak nemôžete odstrániť všetky poškodené oblasti, potrebujete žiarenie z malej panvy, ako aj chemoterapiu s cisplatinou.

Radiačná a chirurgická liečba rakoviny krčka maternice v druhej fáze

Rovnako ako prvý, je rozdelený do dvoch fáz. Na prvom mieste je možné použiť nasledujúce metódy:

  • Hysterektómia, postihnuté lymfatické uzliny vyjmú lymfatické uzliny v panve a brucha na detekciu metastáz v nich, priradené rádio a chemoterapii, v prípade vzoriek odobratých pri abnormálnych buniek detegovaných;
  • Vonkajšia a vnútorná rádioterapia s vysokými dávkami;
  • Radikálna trachelektomie, ak plánujete tehotenstvo, potom odstrániť všetky patologické lymfatické uzliny, vrátane para-aortálnej.

Druhá fáza zahŕňa: chemoterapie, rádioterapie a brahi-; radikálnej hysterektómia, odstránenie lymfatických uzlín, a pre detekciu patológií vo vzorkách získaných vodivá a chemoterapie. Tretia možnosť - liečba začína s chemoterapiou a rádioterapiou a končí hysterektómii.

Metódy liečby rakoviny krčka maternice pre progresiu patológie

Keď sa choroba naďalej rozvíja alebo bola pozorovaná v neskorších štádiách, priebeh sa upraví v závislosti od veľkosti nádoru. Napríklad kombinované ožiarenie žiarením a brachyterapia v prítomnosti formácií s veľkosťou nad 4 cm.

Súbežne je predpísaná chemoterapia s cisplatinou. Po dokončení vystavenia žiareniu sa môže odporučiť hysterektómia. K radikálnym opatreniam (excízia lymfodenóz, para-aortikum) sa môže uchýliť a pri malých rozmeroch nádoru. V pokročilejších prípadoch kombinované externé a interné žiarenie, rádio a chemoterapia. Posledne uvedený zahŕňa nielen cisplatinu, ale aj množstvo iných liekov.

Liečba rakoviny krčka maternice v treťom štádiu a prechod do štvrtej fázy

Kurz zahŕňa kombináciu rôznych možností rádioterapie, ako aj cisplatiny. Podozrenie na metastázu v iných orgánoch, keď sa lymfatické uzliny zvyšujú. Niekedy lekár odporúča posúdiť prítomnosť patologických buniek v lymfatických uzlinách pred vymenovaním radiačnej terapie. To je možné vykonať pomocou operácie, CT alebo MRI.

Prítomnosť nádoru môže naznačovať zvýšenie veľkosti lymfatických uzlín. V tejto situácii je potrebná biopsia. Ak sa nachádzajú rakovinové bunky v lymfatických uzlinách hornej brušnej dutiny - sú potrebné ďalšie testy na zistenie metastáz v iných orgánoch.

Príznaky a liečba posledného štádia rakoviny krčka maternice

Liečba rakoviny krčka maternice v rôznych fázach

V tejto fáze sa patológia šíri, čo ovplyvňuje nielen malú panvu. Stupeň 4 je spravidla nevyliečiteľný. V tejto situácii je radiačná expozícia predpísaná na zmiernenie príznakov ochorenia, ako aj chemoterapie.

činidlá na báze platiny sú obvykle zavedené a rada iných prostriedkov, napr. gemcitabín ( "Gemzar"), vinorelbín ( "Navelbine"), paklitaxel ( "Taxol") alebo topotekán.

Reakcia patológie

Ak sa nádor opäť objaví po jeho vylúčení, dochádza k recidíve rakoviny. Môže sa vyskytnúť na tom istom mieste alebo v oddelených oblastiach, kde sa rakovinové bunky dostali spolu s prúdom lymfy alebo krvi. Pri recidíve v genitáliách môže byť pridelená rozsiahla operácia, napríklad exenterácia.

Pozitívny výsledok sa vyskytuje len u polovice pacientov. Chemoterapia a rádioterapia sa používajú iba ako paliatívna liečba, ktorá pomôže zmierniť príznaky, ale sama osebe nezlikviduje.

Tradičná liečba a prevencia rakoviny krčka maternice

Niekedy sa používajú takzvané ľudové metódy ako doplnok k lekárskym metódam. Existuje napríklad účinok fytoterapie založený na príjme rastlinných prípravkov. Takéto lieky môžu eliminovať nepríjemné príznaky, ktoré sprevádzajú chorobu: významne znížená bolesť, krvácanie z dutiny maternice, toxíny sa vylučujú z tela.

Tradičné ošetrenie zahŕňa vnútorné aj vonkajšie použitie rôznych bylinných poplatkov. Pacienti by však mali pochopiť, že takéto aktivity môžu dopĺňať len hlavný kurz, ale nenahradzujú ho. Okrem toho musíte informovať svojho lekára o túžbe používať tradičné recepty. Bude schopný správne vybrať bylinky, predpísať dávku a určiť trvanie kurzu.

Osvedčená ľudová liečba po chemoterapii a chirurgickom odstránení nádorov. To je spôsobené tým, že množstvo bylín má protizápalový účinok, v dôsledku ktorého sa organizmus v pooperačnom období rýchlejšie obnoví.

Liečba sójových rajov s potravinovou sódu sa tiež týka ľudových metód. Po prvýkrát túto metódu navrhol taliansky lekár. Tvrdil, že rakovina je aktívne rozmnožovanie huby kandidov. Hoci oficiálna medicína túto metódu neuznáva, mnohí liečitelia potvrdzujú jej účinnosť.

Recept je celkom jednoduchý: 1/5 časť ch. sóda + pohár horúceho mlieka / vody. Postupne zvyšujte dávku na ½ lyžičky. na sklo. Môžete tiež ošetriť suchou sódu: prijať a okamžite umyť s vyššie uvedeným množstvom tekutiny. Pite ho 2-3x denne pol hodiny pred jedlom každý deň.

Čo si vybrať?

Počiatočné štádia rakoviny sa môžu odstrániť s rovnakou účinnosťou buď rýchlo, alebo pomocou rádioterapie. Chemoterapia sa používa podobným spôsobom, ale jeho možnosti sú v tomto prípade trochu obmedzené.

Liečba rakoviny krčka maternice v rôznych fázach

Prvá etapa je rozdelená na dve etapy: mikroinvazívnu rakovinu a porážku len krčka maternice. Na prvom, spravidla sa uchýli k extirpácii maternice a prídavných látok, na druhej - intracavitary a diaľkové ožarovanie, potom rozšírenie extirpation. Poradie udalostí sa môže líšiť.

Druhý stupeň je charakterizovaný účasťou na patologickom procese hornej časti vagíny, tela maternice. Hlavnou metódou eliminácie patológie je expozícia žiarením. Na operáciu v tomto štádiu sa zriedkavo uchýlili.

Treťou etapou je porážka dolnej časti vagíny, infiltrácia parametra, prechod do panvovej kosti. Pacient potrebuje ožiarenie.

Štvrtá fáza sa vyznačuje prechodom rakovinových buniek k blízkym orgánom. Iba paliatívna liečba je možná na zmiernenie symptómov. V neskorších štádiách sa na tento účel často používa chemoterapeutická liečba.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 2 = 6