Zdravie žien

Odstránenie polypov z cervikálneho kanála: varianty operácií

Polypy cervikálneho kanála - patologická proliferácia slizničnej vrstvy, ktorá sa prejavuje vyčnievaním výrastu do lúmenu krčka maternice. Novotvary sa nemôžu prejaviť žiadnym spôsobom alebo môžu mať dostatočne vyjadrené symptómy: menštruačné nezrovnalosti, sexuálne infekcie, neplodnosť.

Príznaky a príčiny úzkosti

Ak sa objavia tieto javy a podmienky, mali by ste sa poradiť s gynekológom:

Odstránenie polypov z cervikálneho kanála: varianty operácií
 • Stretnutie bolesti v dolnej časti brucha, dávanie v dolnej časti chrbta;
 • bohatý nažltlý výtok počas celého cyklu;
 • ak je v strede cyklu krv alebo tmavý výboj;
 • nepohodlie počas pohlavného styku;
 • menštruačné obdobie je poznačené hnedým tajomstvom;
 • bolestivé obdobia;
 • ťažkosti s počatím a ložiskom.

Dôvody pre ich výskyt nie sú stanovené, ale lekári spájajú patológiu s hormonálnou nerovnováhou. Súčasne neexistuje žiadne tehotenstvo, navyše existuje vysoká pravdepodobnosť ich degenerácie do malígnych formácií. Preto musíte kontaktovať ženskú konzultáciu, keď máte strašné známky, a takisto podstúpiť plánované vyšetrenia.

Prokurujúcim faktorom môže byť sexuálne prenosná infekcia - syfilis, papilomavírus, genitálny herpes, chlamydia, kapavka, ureaplazmóza. Nevylučujte vývoj patológie po diagnostickej kyretáži, inštalácii vnútromaternicového zariadenia, potratovosti, pôrode. Často sa choroba vyskytuje u žien pred menopauzou a počas toho, čo je spôsobené hormonálnymi zmenami v tele.

Metódy chirurgického odstránenia polypu cervikálneho kanála

Odstránenie polypov z cervikálneho kanála: varianty operácií

Liečba je vždy operácia. Neoplazmy, ktoré môžete povedať, sú bradavice, ktoré po vytvorení určitých podmienok degenerujú do zhubných. Sú jedno a viacnásobné, na širokom základe alebo tenkej stonke. Keď je veľa, patológia sa nazýva polypóza.

Hyperplázia a benígne formy samy o sebe nemajú spoločný systémový účinok na telo. Príznaky môžu byť mierne alebo neexistujú. Na rozdiel od onkologických útvarov polypy nevytvárajú metastázy. Nebezpečenstvo je iba v riziku degenerácie do malígneho novotvaru. Navyše, ich šírenie do veľkých rozmerov narušuje funkciu krčka maternice.

Operácia na odstránenie polyp v dutine cervikálneho kanálika

Liečba sa vykonáva iba operatívne. S rozvojom patológie počas tehotenstva (decidual polyp) sa vyberajú čakania a taktiky, pretože veľmi často zostava po narodení zmizne sama. Keď sa patologické tkanivá rýchlo zväčšujú, prevyšujú 2 cm v priemere, sú vyjadrené, potom sa uchýli k polypektómii, spravidla sa používa aj hysteroskopia.

V iných prípadoch sa choroba okamžite odstráni. Zadržané tkanivá sa posielajú na vyšetrenie, aby zistili, či v nich sú príznaky onkológie. Z tohto dôvodu sú vylúčené akékoľvek iné metódy liečby, pretože je potrebné najprv skontrolovať tkanivo pre atypické (rakovinové) bunky.

Bradavice, genitálne bradavice, niektoré typy polypov sú vyvolané ľudským papilomavírusom. Posledná je asi 100 odrôd, takže potrebujete po chirurgický zákrok a biopsia na vytvorenie spojenia medzi patológiou a účinkom tohto vírusu.

Odstránenie polypov z cervikálneho kanála: varianty operácií

Hoci neexistuje žiadna špecifická liečba pre papilomavírus, ale po zistení príčiny je možné znížiť pravdepodobnosť recidívy choroby, udržať imunity a vykonať antivírusovú terapiu.

Keď sa polyp vyberie z cervikálneho kanála, môže sa použiť hysteroskopia. Neoplazmus je doslova nekrútený a potom sa miesto jeho lokalizácie podrobí koagulácii, odstránené tkanivá sa posielajú na histologické vyšetrenie.

Na povrchu rany sa môže aplikovať kĺbový kĺb, kanálik sa môže škrabať a v prípade potreby aj dutina maternice.

Odstránenie polypu cervikálneho kanála naznačuje ďalšie spracovanie miesta jeho lokalizácie jednou z nasledujúcich metód:

 • Použitie lieku "Solkovagina". Tento nástroj nemá žiadne vedľajšie účinky, ale významnou nevýhodou je postup viacerých postupov. Po aplikácii sa vytvorí kôra, ktorá je následne odvrhnutá a opúšťa spolu s výkalmi;
 • Liečba kvapalným dusíkom - kryštálom. Postup spočíva v účinku nízkej teploty na bunky patologických tkanív, čo vedie k ich deštrukcii. Stojí za zmienku, že špecialista vykonávajúci kryokonstruktáž by mal mať skvelú prax, aby si vybral správnu mieru mrazenia, a teda hĺbku prenikania;
 • Použitie rádiových vĺn je jednou z minimálne invazívnych a šetriacich metód. Významnou výhodou je rýchla obnova tkanív, tehotenstvo po odstránení rádio vĺn polyp cervikálneho kanála sa môže objaviť v nasledujúcich mesiacoch;
 • Diatermokoagulácia - kauterizácia koreňového polypu elektrickým prúdom. Treba poznamenať, že táto metóda sa teraz používa dosť zriedkavo, pretože je sprevádzaná vysokým rizikom komplikácií.

Laserová chirurgia

Odstránenie polypov z cervikálneho kanála: varianty operácií

Táto metóda je jedným z inovatívnych a patrí do kategórie šetriace. Používa sa na ambulantnej báze. To znamená, že po niekoľkých hodinách sa žena môže vrátiť k bežnému podnikaniu. Zároveň nezostane zjazvenie, čo má pozitívny vplyv na stav reprodukčného systému.

Po použití laseru je regenerácia veľmi rýchla, zatiaľ čo operácia je sprevádzaná minimálnou stratou krvi. Celý proces sa uskutočňuje pod kontrolou videokamery, ktorá umožňuje veľmi presne spracovať patologické tkanivá. Okolité, zdravé tkanivá zostávajú nedotknuté a polyp sa odstráni vrstva po vrstve. Významnou nevýhodou tohto spôsobu chirurgického zákroku je to, že môže byť použitý len pre jednotlivé neoplazmy.

Alokácie a ďalšie javy po odstránení polyp cervikálneho kanála

Obdobie zotavenia v každom prípade bez ohľadu na spôsob prevádzky bude sprevádzané nepohodlie. Močový mechúr, tj oblasť v dolnej časti brucha, môže byť chorá. Rehabilitácia nie je povolená sex, nemôžete sa kúpať, navštíviť kúpele / sauny, len sprcha je povolená, ale nie horúca.

Je tiež zakázané sprchovať a používať tampóny. Neodporúča sa zdvíhanie závažia, nadmerné namáhanie, prepracovanie.

Koľko pacientov po chirurgickom odstránení polyp cervikálneho kanála? V norme vylučovania sa pozoruje 2-3 týždne. Môžu to byť krvavé alebo hojné sliznice. Ak sa tajomstvo stane temným, dostane nepríjemnú vôňu alebo sa náhle zastaví, musíte vidieť lekára, pretože existuje komplikácia.

Ako dlho trvá obnovenie tela? Ak sa vyžaduje liečba (hormonálna, protizápalová), rehabilitácia trvá približne šesť mesiacov. V mnohých prípadoch, s menším porušovaním hormonálnej rovnováhy, sa toto obdobie skráti na 1-2 mesiace a pri závažných ochoreniach môže trvať oveľa dlhšie.

Odstránenie polypov z cervikálneho kanála: varianty operácií

Pokiaľ ide o druhý, zápal je najčastejšie, stenóza a tepelné popáleniny sú možné. Stáva sa to pri nadmernom zápalení miesta lokalizácie novotvaru.

Pri neúplnom odstránení patologických tkanív je vysoká pravdepodobnosť relapsu. Preto je potrebné určiť príčinu rastu polypov, napríklad to môže byť porušení hormonálnej funkcie, sexuálnej infekcie atď.

Po operácii je potrebné podstúpiť liečbu v závislosti od príčiny. Liečba a prevencia po odstránení polypu cervikálneho kanála môže pozostávať z užívania hormonálnych, protivírusových, protizápalových a iných liekov.

Okrem toho je veľmi dôležité včas zastaviť zápal v ženských pohlavných orgánoch. V budúcnosti môžete použiť množstvo receptov na tradičné lieky, aby ste predišli relapsu a zachovali imunity.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

2 + 2 =