Zdravie žien

Pomery žalúdočných vredov

Peptický vred je defekt, ktorý sa vyskytuje na žalúdočnej sliznici. V niektorých prípadoch zachytáva léziu a podkladové svalové vrstvy. Ak nie je liečený žalúdočný vred, choroba dodáva svojmu "vlastníkovi" pravidelné zhoršujúce sa problémy a bolesť. Časom prechádza vred hlboko do svalového tkaniva s následnou perforáciou steny žalúdka.

Ochorenie sa vyznačuje tým, že jednou z dôležitých zložiek liečby je správna strava so žalúdočným vredom.

Nevyčerpateľné štatistiky

Štatistika vie všetko. Vrátane a počtu ľudí, ktorí mali vred v endoskopickom vyšetrení.

Pomery žalúdočných vredov

Vo veľkých mestách našej krajiny dosahuje počet ľudí trpiacich touto chorobou 12%. V provincii je percento prípadov nižšie - približne 6%. Štatistiky navyše naznačujú pokles veku osôb, ktoré trpia touto chorobou.

Zatiaľ čo predtým sa predpokladalo, že vredovej choroby postihujú hlavne ľudí vo veku druhú polovicu života, ale teraz čoraz viac a viac vredy diagnostikovaná u veľmi mladých ľudí: viac ako tretina prípadov ukázali chorobu v dospievania. V neskorých 70. rokov minulého storočia, prípadov vredovej choroby u detí boli izolované.

Do polovice 90. rokov trpelo touto chorobou takmer 7% detí vo veku do 12 rokov. Také sú smutné čísla.

Prečo sa vyskytuje vred?

V predchádzajúcich časoch bola hlavnou príčinou ochorenia peptického vredu podvýživa, fajčenie, zneužívanie alkoholu a nervy. Výskumní pracovníci v posledných rokoch odhalili v 38% prípadov skutočný vinník pri výskyte defektov v sliznici žalúdka a dvanástnika.

Pomery žalúdočných vredov

Ide o mikródu Helicobacter pylori.

Zlý Helicobacter sa dokonale cíti v kyslom prostredí žalúdka. Ale tí, ktorí tvrdili, že príčina vredov leží v nervoch, sú správne. A so zdravou stravou je pravdepodobné, že ochorenie nevznikne.

Na mikróba žiadnu šancu, ak nebudeme dráždiť žalúdok vlákniny (mamička vždy hovorila o škodlivosti potravín suché prídely), veľa pikantné, kyslé, slané a korenené jedlá, vdolky, údeniny, fast food, polotovarov.

Nezvyšujte produkciu kyseliny fajčením a pitím alkoholu, nekontrolovaným príjmom liekov. A čo je najdôležitejšie, nedostávajte depresiu, úzkosť, nervozitu a netrpíte stresom.

To je dôvod, prečo naši provinciálni spoluobčania majú polovicu pravdepodobne trpieť vredom - správnejšie jedia kvôli svojej vzdialenosti od "Výhody civilizácie" vo forme McDonald's, sú menej náchylné na stres. A dokonca aj alkohol, ktorý sa v provincii hovorí, je spotrebovaný viac, nemá taký vplyv.

Všeobecne platí, že ak ste svojim vlastným nepriateľom, a vy nemôžete vzdať sódu a hamburger, kedy bude gastroenterológ vám povie, že máte vred, budete nútení sa sťahovať do pyré zeleninová polievka a mliečne kaše.

Zdravé stravovanie - prevencia a liečba

Ochorenie je jednoduchšie zabrániť, než liečiť. Choroba žalúdka je vyvolaná podvýživou a na jej liečbu je potrebná špeciálna strava, ktorá sa prejavuje vredom žalúdka a dvanástnika.

Pomery žalúdočných vredov

V ponuke by mala byť kategoricky vylúčené všetky produkty, mechanicky, tepelne alebo chemicky traumatické chorý žalúdok. Nejedzte potraviny, vyvoláva zvýšenú sekréciu žalúdočných štiav: sýta, vyprážané, údené, tuk, korenené, marinované a solené. Z každodennej stravy treba vylúčiť potraviny bohaté na vlákninu.

Nejedzte hrozno, ríbezle, ovocie s drsnou pokožkou.

Nemôžete jesť sendviče: konzistencia jedla - pyré alebo vo forme kvapalnej kaše, sufflé. Jedlo by malo byť vykonávané častejšie: denný potravinový systém by mal byť rozdelený, s prestávkou medzi jedlom nie viac ako štyri hodiny - 5-7 krát denne.

Spôsob varenia - varenie alebo v pare. Hotová miska je drvená do stavu viskóznej kaše. Všetky vyššie uvedené pravidlá tiež berú do úvahy stravu pre žalúdok žalúdka.

A teraz sa pozrime na zoznam potravín, ktoré tvoria diétne menu pre liečbu žalúdočných vredov:

Pomery žalúdočných vredov
 • Polievky, polievky, krémy, polievky, mliečne, zeleninové polievky sa dôkladne tepelne a kaší obilnín (s výnimkou týchto obilnín: jačmeň, proso, kukuričná krupica);
 • Mliečne výrobky: nekyslý kefír, prírodný jogurt, kyslé mlieko, nízkotučný tvaroh, mlieko;

Tekutá kaša:

 • Varené alebo dusené, utreté jedlá z nízkotučných odrôd mäsa: teľacie, morčacie, bravčové, kuracie;
 • Parné kotlety alebo varené karbonátky z rýb s nízkym obsahom tuku;
 • Vajcia varené jemne varené, omelety v pare;
 • Zeleninových pyré: zemiaky, mrkva, karfiol, repa, varené alebo vodná para, vo forme pyré alebo soufflé;

Niekoľko receptov na tabuľku stravy

Pre lepšie pochopenie toho, čo je povolené tam, ale z toho, čo je lepšie, aby sa zdržali, dávame ako príklad približnú ponuku, jeden deň diéta lekár predpísal pre žalúdka a žalúdočného vredu.

Čo pripraviť ráno na raňajky:

Pomery žalúdočných vredov
 • kyslá kaša, kaša;
 • vaječné suflé;
 • čaj, mlieko;

Čo jesť počas druhej raňajky:

 • ovocné a bobuľovinové želé;
 • bagel včerajšieho pečenia;

Večera na strave:

 • smotanová polievka z mrkvy s krutónmi;
 • rybacie guličky, zemiaková kaša a mrkva;

večera:

 • štiepané varené mäso, zemiaková kaša;

Po večeri pred odchodom do postele:

 • Knedle.
Pomery žalúdočných vredov

Rovnaká potravina bude pre vás dôležitá, ak vám bude predpísaná strava so zvýšenou kyslosťou žalúdka a diétou s eróziou žalúdka. Obmedzenia spotreby viacerých výrobkov v týchto prípadoch sú založené na rovnakých pravidlách týkajúcich sa stravovania.

Vnímanie jedla je pre všetkých ľudí iné, preto, aby ste správne urobili diétu na gastritídu a žalúdočné vredy, musíte sa poradiť so svojím lekárom. A hlavné pravidlo úspešnej liečby: žiadne potravinové slobody a narušenia.

Ak ste sa už dostali do vredu, potom jeste zeleninové drvené polievky tak dlho, ako Vám lekár predpísal. Porušenie stravy je plné recidívy choroby.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

69 − = 65