Zdravie žien

Príčiny zvýšeného prolaktínu. Symptómy, diagnostika a liečba chorôb

Prolaktín je hormón produkovaný hypofýzou. Reguluje menštruačný cyklus, ovuláciu, pripravuje prsné žľazy na dojčenie. Keď je prolaktín zvýšený, dochádza k hyperprolaktinémii. Toto porušenie znamená poruchu menštruačného cyklu a proces ovulácie.

Príčiny zvýšeného prolaktínu

Existujú dva typy hyperprolaktinémie: fyziologické a patologické.

Príčiny zvýšeného prolaktínu. Symptómy, diagnostika a liečba chorôb

V prvom prípade sa hladina rastie u zdravého človeka, napríklad dojčenia (laktácie), hypoglykémia (hlad), fyzická záťaž (ťažká práca, šport aktivita), pohlavný styk, stres, tehotenstvo, bradavka stimulácia a po liečebných postupov ( masáž s predĺženým krkom).

Čo iné môže viesť k zvýšeniu hladiny prolaktínu: antidepresíva, amfetamínov, estrogénu, neuroleptiká, opiát omamné agenta.

Hormónu prolaktín možno vyrábať vo veľkých množstvách pri patologických stavoch hypofýze (prolaktinóm, meningiom, cysty mozgu atď.), Ochorenie hypotalame (germinomas, sarkoidóza, tuberkulóza, ožiarenie, a tak ďalej. N.) a ďalších chorôb (priem. Cirhóza, estrogenprodutsiruyuschie nádor , primárna hypotyreóza, idiopatická hyperprolaktinémia)

Symptómy zvyšovania prolaktínu

Príčiny zvýšeného prolaktínu. Symptómy, diagnostika a liečba chorôb
 • Neplodnosť v dôsledku nedostatku ovulácie, potratu v počiatočnom štádiu (až 10 týždňov);
 • Porušenie menštruačného cyklu (amenorea, oligomenorrhea). Veľmi často zvýšený prolaktín u žien vyvoláva vzácny výskyt menštruácie alebo ich absenciu vôbec. Amenorea sa často vyskytuje po operácii, po pôrode po zrušení perorálnych kontraceptív, ako aj pri nástupe sexuálnej aktivity;
 • Galaktorei - výber z mlieka z bradavky. Čím dlhší je priebeh ochorenia, tým menej zrážok sa pozoruje. Môže to trvať pomerne dlhý čas. Existujú tri štádia vývoja galaktoreou: prvá - kvapka kompresný bradavky, druhá - hojný počas kompresie, tretí - spontánna separácia;
 • Hirsutizmus alebo akné - nadbytočný rast vlasov pozdĺž bielych línií brucha, na tvári, okolo bradaviek;
 • Frigidita, nedostatok orgazmu, znížené libido;
 • Zvýšenie telesnej hmotnosti. Prolaktín zvyšuje chuť do jedla, preto sú živiny v tele uložené vo veľkých množstvách;
 • Choroby štítnej žľazy. Nadmerná tvorba prolaktínu ovplyvňuje celkový stav hormonálneho zázemia, taktiež je narušené fungovanie tohto orgánu endokrinného systému. Spravidla v tomto prípade metabolizmus trpí;
 • Osteoporóza. Pri laktácii dochádza k veľkej strate vápnika. Prolaktín ovplyvňuje metabolizmus tohto stopového prvku. Vápnik je z kostí vysoko vylúčiteľný, v dôsledku čoho sú tieto veľmi krehké;
 • Prolaktinóm. Norma prolaktínu u žien sa pohybuje od 120 do 500 mIU / l. Jeho prebytok vedie k zhoršenému zraku, poškodeniu pamäti. Je to spôsobené tým, že bunky, ktoré produkujú hormón, sa zvyšujú vo veľkosti, čím vytvárajú benígny nádor - prolaktín. Druhý stláča optické nervy. Nádor negatívne ovplyvňuje funkciu nervového systému. U chorých je narušenie spánku, depresie.

Diagnóza so zvyšujúcim sa prolaktínom

Príčiny zvýšeného prolaktínu. Symptómy, diagnostika a liečba chorôb

Štúdia hladiny hormónu je založená na jeho stanovení v krvnom sére. Prenajmite si ju ráno na prázdny žalúdok. Deň predtým, než sa nemôžete nadmerne vyskytnúť, a musíte sa vzdať sexuálneho styku. Ak chcete presne diagnostikovať, vykoná sa trikrát laboratórna skúška.

Ak dôjde k zvýšeniu (2000 mIU / l), potom to naznačuje prítomnosť prolaktinómu. Koncentrácia viac ako 1500 mIU / l naznačuje potrebu dynamického stanovenia hyperprolaktinémie.

Aj v diagnostickom komplexe je vyšetrenie štítnej žľazy.

Ženy trpiace patologickými stavmi obličiek musia prejsť testami na úroveň kreatinínu. MRI hypofýzy je predpísaná so zvýšeným prolaktínom na vylúčenie adenómu. Odporúča sa aj CT skenovanie. Diagnóza sa uskutočňuje až po vylúčení fyziologických dôvodov a dôvodov liečby.

Normalizácia produkcie prolaktínu

Pri fyziologickom zvýšení nemusia podnikať žiadne kroky, pretože jeho hladina sa obnoví sama po zmiznutí príčin porušovania (napr. Tehotenstvo, pôrod). Pri patologicky zvýšenú akt individuálne v závislosti na vyvolávajúci faktor. Liečba zvyčajne zahŕňa kompleksnoei užívanie niektorých liekov.

Teraz používajte niekoľko typov liekov:

 • Agonisty dopamínu, pretože potláčajú sekréciu prolaktínu (napr. Pergolid, bromokriptín);
 • kabergolín;
 • Hinagolid je dopamínomimetický prostriedok, ktorý nie je bezpečný.
Príčiny zvýšeného prolaktínu. Symptómy, diagnostika a liečba chorôb

Prípravky na báze rastlinných zložiek, "Mastodinon", "Cyclodynon".

Sú potrebné pre mastodiniu, premenštruačný syndróm, benígne nádory v mliečnych žľazách a podobné podmienky.

K chirurgickému zásahu dochádza v prípade, keď sa nádor zväčšuje, stláča priľahlé štruktúry.

Indikácie sú mikroadenóm a apoplexia hypofýzy. Treba poznamenať, že v polovici prípadov ochorenia dochádza k relapsom. MRI a CT by sa mali vykonávať pravidelne.

Veľmi často hyperprolaktinémia spôsobuje výskyt benígnych novotvarov maternice a mliečnych žliaz. V tomto prípade liečba závisí od toho, či žena chce mať deti v budúcnosti, a tiež od veľkosti prolaktinómu. Navyše najúčinnejšie lieky sú v súčasnosti agonisty tretej generácie (napr. Cabergoline pr.). Bromokriptín je predpísaný pre ženy, ktoré plánujú mať deti v budúcnosti. Spravidla sa chirurgický zákrok používa iba v prípade, že konzervatívna farmakoterapia je neúčinná.

Kontrolné hormonálne pozadie, najmä produkcia prolaktínu, by mali absolútne všetky ženy - obe pôrodu, aj veľmi mladé.

Ak máte uvedené príznaky, potrebujete navštíviť lekára, endokrinológ alebo gynekológa. Úspech liečby do značnej miery závisí od včasného volania lekárovi.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

89 − 83 =