Ruptúra ​​vaječníkov: klinický obraz a prvá pomoc | pangudownloads.com
Zdravie žien

Ruptúra ​​vaječníkov: klinický obraz a prvá pomoc

Najčastejšie sú cysty folikulárnych alebo žltých tela, ktoré majú pomerne tenké steny. Preto sú najčastejšie vystavené roztrhnutiu s fyzickou aktivitou, traumou v dolnej časti brucha, sexuálnym stykom.

Dokonca aj keď žena nevie o svojej patológii, v každom prípade niekoľko charakteristických znakov pomôže pochopiť, čo sa stalo. Pokúsme sa zistiť, ako nezávisle určiť, že cysty na vaječníkoch sa roztrhli?

Výbuch cysty vaječníkov: príznaky

Bohužiaľ, dokonca aj neskúsený lekár môže niekedy zameniť príznaky porušenej ovariálnej cysty s príznakmi apendicitídy. Klinický obraz je naozaj podobný, ale ak žena vie s istotou, že má cysty, mali by ste študovať - ​​aké symptómy môžu sprevádzať prerušenie, aby sa zabránilo vzniku komplikácií.

Takže príznaky zahŕňajú:

Ruptúra ​​vaječníkov: klinický obraz a prvá pomoc
  • zvýšenie teploty. Ak sa ovariálna cysta vyskytla, ale včasná pomoc nebola poskytnutá, žena rozvinie zápalový proces sprevádzaný horúčkou. Pri malom krvácaní, keď je medzera použitá "Obvyklé ochorenie žien", teplo môže byť prítomné niekoľko dní;
  • náhle, rezanie bolesti, ktorá je zreteľnejšia na boku brucha, kde sa nachádza vaječník s cystou. Niekedy bolestivé pocity pokrývajú celú panvovú oblasť.
  • Príznaky, ako sú záchvaty nevoľnosti a zvracanie, sú zaznamenané. Tekutina obsiahnutá vo cytorech vaječníkov po pretrhnutí môže vstúpiť do brušnej dutiny. V tomto prípade dochádza k intoxikácii - otravu tela, čo spôsobuje, že žena zvracať a nevoľnosť;
  • Intoxikácia tela je často sprevádzaná zvýšenou produkciou plynu. Preto sú možné známky ako nadúvanie a porušovanie procesu odchodu fekálnej hmoty. Avšak, môžu sa tieto príznaky iných dôvodov - hromadenie krvi vo vážnej krvácanie vedie k zvýšeniu objemu brucha a stláča črevá, narušenie akt defekácii;
  • bledosť kože, slabosť, závrat. Ak folikulárna cysta vaječníkov praskne, krvná strata je zanedbateľná. Objem uvoľnenej krvi spravidla neprekračuje 50-100 ml. Napriek tomu, rovnako ako pri akomkoľvek krvácaní, žena sa cíti slabá a závratá. Ak dôjde k prasknutiu endometrioidného alebo dermoidného nádoru vaječníkov, dôjde k významnému krvácaniu. V tomto prípade je pravdepodobná aj strata vedomia;
  • Taktiež, ak sa cysty vaječníkov roztrhli, kvôli stratám krvi sú príznaky, ako je upevnenie impulzu, pokles tlaku;
  • keď cysty folikulárnych vaječníkov prasknú, krv sa zvyčajne nehromadí v brušnej dutine, ale vyteká cez vagínu. V každom prípade by sa malo pozorovať mimo menštruačného cyklu ženy a stať sa dôvodom na návštevu lekárskej inštitúcie.

Ako môžete vidieť, príznaky prasknutia novotvaru sú dosť špecifické a dá sa urobiť predpoklad o patológii aj bez lekárskej prehliadky.

Ovariálna cysta: ako liečiť dôsledky prasknutia?

Ak sa cyst na vaječníku roztrhne, liečba zahŕňa 2 možnosti: lekárske a chirurgické.

Keď sa folikulárne cysty roztrhnú, dôsledky nie sú také ťažké. Objem krvácania je minimálny, nezhromaţuje sa v brušnej dutine, preto nie je potrebná chirurgická liečba.

Ruptúra ​​vaječníkov: klinický obraz a prvá pomoc

Zápalový proces by sa však mal vylúčiť. Preto je ženám predpísaný priebeh antibiotík.

Liečba roztrhnutia lézie na pedicle je oveľa závažnejšia. Často v tomto prípade musia lekári odstrániť vaječník samotný.

Okrem toho, medzera podobným nádoru vždy hrozí zápal pobrušnice a nekrotických procesov, pretože obsah dermoid útvaru alebo endometria typu má vysoké toxické vlastnosti a vedie k infekcii krvi. Preto oneskorenie ruptúry takéhoto nádoru je spojené s rizikom smrti.

V súčasnosti sa takáto operácia uskutočňuje pomocou laparoskopie. Toto je najľahšia metóda, pri ktorej prebieha veľmi rýchlo ďalšia liečba a rehabilitačné obdobie. Treba však mať na pamäti, že chirurgická operácia vaječníkov alebo odstránenie orgánu vedie následne k zníženiu šancí na počatie a niekedy k neplodnosti.

Profylaxia novotvarov

Ak vieme, že príznaky ruptúry nádoru sú, žena alebo jej blízky ľudia budú môcť včas prijať potrebné opatrenia. Ale niekedy žena a nevie, že v jej tele sa objavili zmeny a objavila sa cysta. Rozdiel a následná liečba sa preto stávajú prekvapením.

Napriek tomu je možné vyhnúť sa tejto situácii, ak nezabudnete na prevenciu gynekologických ochorení. Je dostatočné 1-2 krát za rok, aby návšteva kliniky včas odhalili výskyt nádoru.

Ako to pomôže zabrániť roztrhnutiu novotvaru?

Je to veľmi jednoduché. V prítomnosti takého nádoru by sa mala znížiť telesná aktivita a menej nervózne. To pomôže zabrániť rozdielom. V prípade rastu nádoru sa odporúča vypočuť odporúčania lekára a vykonať chirurgickú liečbu - odstránenie nádoru.

Mimochodom, chirurgická liečba nie je vždy odporúčaná. Rovnaké folikulárne nádory sa rozpúšťajú nezávisle niekoľkými menštruačnými cyklami. Všetko, čo žena v tejto dobe potrebuje, je zachrániť sa pred zbytočným stresom, nepokojmi a rizikami zranenia.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 3 = 6