Syndróm podvýživy vaječníkov: príčiny, symptómy, liečba | pangudownloads.com
Zdravie žien

Syndróm podvýživy vaječníkov: príčiny, symptómy, liečba

Vplyv niekoľkých negatívnych faktorov vedie k nezvratným zmenám v ženskom tele. Ako príčina skorej menopauzy, neplodnosti, hormonálnych porúch má syndróm predčasnej deplécie vaječníkov všeobecne nepriaznivý účinok. Väčšina žien s touto patológiou je vo veku 35 až 40 rokov, ale existujú aj skoršie prípady porušenia.

Tento syndróm je príčinou neplodnosti, vyvoláva včasnú menopauzu, narúša zdravie a reprodukčnú funkciu, endokrinný systém, nervový a vegetovaskulárny. Choroba môže byť spôsobená genetickou predispozíciou a ťažko liečiteľná.

Predčasné vyčerpanie vaječníkov: aké sú príčiny?

Patológia sa vyvinie nepostrehnuteľne, charakterizovaná asymptomatickým priebehom v počiatočných štádiách. V niektorých prípadoch je možné menšie všeobecné nevoľnosti a nezrovnalosti v menštruačnom cykle.

Predisponujúce faktory sú:

Syndróm podvýživy vaječníkov: príčiny, symptómy, liečba
 • Odložené zápalové ochorenia – reumatizmus, rubeola, osýpky, gestóza, streptokoková infekcia, toxoplazmóza;
 • Genetická predispozícia. To znamená, že porušenie je zdedené od matky po dcéru. Je to dôsledkom mutácie niektorých génov prenášaných autozomálnym dominantným dedičstvom;
 • Poruchy metabolizmu. V tomto prípade príčiny predčasnej podvýživy vaječníkov skrývajú v galaktozémii – sacharidové frakcie alebo galaktáza pôsobia rušivo na vaječníky;
 • Hypovitaminóza, zlá strava (napr. Konštantná strava, hladové štrajky, úplné odmietnutie tukov);
 • Autoimunitné reakcie. U pacienta na laboratórnom výskume v krvi protilátky na tkanivá vaječníkov a pravdepodobne aj iné telá sú zistené;
 • Príčiny môžu byť skryté v skúsenostiach s pravidelným stresom, ako aj pri neuropsychiatrických ochoreniach;
 • Poškodenie hypotalamických regulačných centier v mozgu;
 • Intrauterinné účinky negatívnych faktorov, napríklad fajčenie tehotné, ožarovanie, teratogénne lieky. V tomto prípade sú tkanivá poškodené počas obdobia vnútromaternicového vývoja. V dôsledku toho sa počet prekurzorových buniek vaječníkov znižuje, v priebehu 15 rokov sa vyčerpá zásoba a menopauza sa vyskytuje už v ranom veku.

Symptómy podvýživy vaječníkov

Je takmer nemožné spozorovať rozvíjajúcu sa patológiu, pretože jej prvé prejavy nespôsobujú strach u takmer všetkých žien. Napríklad vyššie uvedená únava a podráždenosť sú vnímané ako normálny fenomén, najmä pri komplexnej práci.

To sa týka bolesti hlavy, ako aj zníženia libida. Závažnejším príznakom je porušenie menštruačného cyklu: mesačne chýba 10 dní alebo viac, nepravidelné, striedajúce sa dlhé meškania a príliš krátke obdobia medzi nimi.

Syndróm podvýživy vaječníkov: príčiny, symptómy, liečba

Pri nadmernom potenie a horúčavách v hornej časti tela musíte skôr navštíviť lekára, pretože tieto príznaky naznačujú skorý nástup menopauzy. S progresiou ochorenia, keď sú patologické zmeny v tele ženy už nezvratné, mení sa postava, pamäť a koncentrácia pozornosti sa zhoršuje.

Diagnóza ochorenia iba pre jeden z uvedených príznakov nie je možná, zvlášť nezávisle. Na vyjadrenie záveru je potrebné vykonať niekoľko analýz a podrobiť sa niektorým výskumným postupom, ktoré určia, či existuje hormonálna nerovnováha v tele, ako aj posúdenie stavu a funkčných schopností vaječníkov.

Liečba ľudových liečiv ovariálnej podvýživy

Voľba priebehu liečby vo väčšine závisí od štádia ochorenia. Takmer vždy liečba je hormonálna a je zameraná na podporu funkcie vaječníkov pred nástupom menopauzy. Lekár menuje ženské pohlavné hormóny – estrogény a gestagény. Prípravky na ich základe zabraňujú rozvoju osteoporózy, infarktu myokardu, predčasného starnutia tela.

Mnoho žien však používa alternatívne ľudové prostriedky. Rôzne recepty sa používajú ako doplnok k hlavnému chodu hormonálnej liečby. Okrem toho sa môžu stať dobrou prevenciou, predchádzať vzniku ochorenia.

Liečba syndrómu deplecie vaječníkov s vitamínom E

Syndróm podvýživy vaječníkov: príčiny, symptómy, liečba

Intenzívny priebeh tokoferolacetátu je dôležitou súčasťou terapie. Používa sa ako v syntetickej forme (lekáreň) av prírodných (potravinách).

Odporúčame obohatiť menu o matice, semená, vaječné žĺtky a ryby. Vitamín E má priaznivý vplyv na zdravie žien a patrí do skupiny najsilnejších antioxidantov.

Liečba lecitínom

U žien s depléciou vaječníkov je nedostatok tejto látky, takže priebeh terapie zahŕňa doplnenie jej zásob. Spravidla sa uprednostňujú prírodné produkty bohaté na lecitín, napríklad veľa z nich je obsiahnuté v kaviári, šošovke, fazuli, karfiole.

Liečba na začiatku rannej menopauzy

V tomto prípade sa použije infúzia vaječného lemona. Na jeho prípravu je potrebné mať 5-7 citrusových plodov a 5 vajec vajec. Citróny, spolu s kôrou a vajíčkami, sú mleté ​​a zmiešané. Trvať na náprave až dovtedy, kým sa škrupina úplne nerozpustí. Vezmite to mesiac až 20 g trikrát denne.

Upokojujúce tinktúry a tinktúry

 • Peppermint má priaznivý účinok na nervový systém. Liečba liekmi, ktoré sú na nej založené, uľahčuje nervové stavy, ktoré sú prvými príznakmi vyvíjajúcej sa choroby;
 • Kalina a ostružiny zmiešané pomáhajú prekonať podráždenosť spôsobenú nástupom rannej menopauzy, budú mať pozitívny vplyv na celkovú pohodu;
 • Čerstvá repa šťava s medom. Nestačí piť 1 pohár tohto lieku zriedeného vodou, aby sa zbavil mnohých nepríjemných podmienok.

Zachovanie zdravia žien a reprodukčná funkcia je proces, ktorý musí byť kontrolovaný v každom veku. Rôzne hladové štrajky, prísne diéty, anorexické stavy narúšajú priebeh fyziologických procesov.

Je možné tehotenstvo po liečbe syndrómu ochabnutia vaječníkov

Syndróm podvýživy vaječníkov: príčiny, symptómy, liečba

Pri vykonávaní ultrazvuku sú folikuly úplne neprítomné a vaječníky sú zmenšené. Zavedením progesterónu na vyvolanie menštruačnej reakcie nie sú žiadne výsledky. Pokusy stimulovať ovuláciu sú tiež neúčinné.

Výsledky krvných testov ukazujú vysokú koncentráciu gonadotropných hormónov – LH, FSH. Zvýšenie jeho hladiny je sekundárnou poruchou spôsobenou poklesom produkcie hormónov vaječníkmi.

Menstrualnoobraznaya reakcia sa vyskytuje až po užití perorálnej antikoncepcie. Zlepšuje sa aj celkový stav, ktorý je prejavom hypofunkcie vaječníkov.

Úplne úspešne používa substitučnú liečbu estrogénmi. Niekedy pri úspešnej koncepcii postačuje individuálne zvolená liečba po dobu 3-4 mesiacov a stimulácia superovulácie s vysokými dávkami rekombinantného FSH.

Táto metóda zvyšuje šance na vznik a rast jednotlivých folikulov. Pri aplikácii programu IVF (in vitro fertilizácia) je možné otehotnieť a porodiť zdravé dieťa. To je však spravidla efektívne len v počiatočných štádiách vývoja ochorenia.

Liečba neplodnosti v dôsledku vyčerpania vaječníkov je veľmi náročná úloha. Je možné otehotnieť iba prostredníctvom IVF, kým sa použije darcovské vajíčko.

Syndróm podvýživy vaječníkov: príčiny, symptómy, liečba

Po prvé, lekári umelo vytvárajú podmienky na aktiváciu rastu endometria, pre ktoré sa používajú špeciálne vybrané dávky estrogénov. Potom sa imitujú podmienky ovulácie a vysadí sa embryá získané z oplodnenia darcovských vajíčok spermiou manželky chorého.

Avšak aj tehotenstvo prostredníctvom IVF nie je vždy možné. Takéto cvičenie neprinesie výsledok, ak nastali nezvratné zmeny v endometriu: jeho transformácia sa neuskutoční, prípravky na implantáciu sa nevykonávajú.

Ak endometrium nereaguje po zavedení estrogénov, jedinou príležitosťou pre dieťa je IVF s darcovským vajíčkom a použitie náhradného materstva.

Sledujte svoje zdravie, nevykonávajte samoliečbu a jasne dodržujte všetky schôdzky špecialistov!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

79 − = 78

Adblock
detector