Zápal klitorisu: príčiny, príznaky, liečba | pangudownloads.com
Zdravie žien

Zápal klitorisu: príčiny, príznaky, liečba

Zápal klitorisu a iných vonkajších genitálií v medicíne sa nazýva vulvitida. Do vonkajších pohlavných orgánov sú tiež pubis, veľké a malé labky, hymen / jeho pozostatky, vestibulový vestibul, dve bartholínske žľazy, cibuľu (venózny plexus).

Prečo dochádza k zápalu klitorisu u dievčat a žien?

Niekoľko faktorov prispieva k rozvoju choroby: konštantná vlhkosť a teplé podmienky, v ktorých sa nachádzajú pohlavné orgány; veľké množstvo nervových zakončení, vaskulárne plexusy, jemná pokožka, záhyby kože.

Hlavné dôvody vývoja vulvitidy:

Zápal klitorisu: príčiny, príznaky, liečba
 • Infekcie: stafylokoky, streptokoky, enterokoky, huby, E. coli atď. Tieto sú vyvolané nešpecifickou vulvitidou. Gonokoky, chlamydia, vírusy, trichomonády, tyčinky záškrtu, tuberkulózne mykobaktérie spôsobujú špecifickú vulvitidu;
 • Orálny sex (kvôli infekcii);
 • Dlhodobá antibiotická liečba, hormonálne lieky, imunosupresíva. Tieto lieky narušujú rovnováhu mikroflóry a vyvolávajú dysbakteriózu, ktorá sa zasa môže prejaviť vo forme genitálnej kandidózy, vrátane kandidózy vulvitis;
 • Diabetes mellitus, leukémia, prítomnosť malígnych nádorov;
 • Onkologické ochorenia vagíny, krčka maternice a tela maternice, vaječníkov v štádiu nekrózy a rozpadu;
 • Zápalové ochorenia genitálnej oblasti: vaginitída, endometritída, endocervicitída, pyosalpix;
 • Uretritída alebo cystitída;
 • Inkontinencia moču;
 • Zápal klitorisu: príčiny, príznaky, liečbaGenitourinálna fistula;
 • Helmintiáza;
 • Alergická reakcia na kozmetické, hygienické a voňavkárske prostriedky;
 • Chemický účinok: sprchy s antiseptickými roztokmi, podráždenie kože chemickými látkami (plyn, prach vo výrobe);
 • Tepelné faktory: horúce kúpele, striekajúce s horúcimi roztokmi;
 • Nedodržiavanie osobnej hygieny;
 • Mokré podmienky: kúpanie, dlhé nosenie trikotu.

Je možné získať zápaly z masturbácie klitorisu a genitálií vo všeobecnosti

Stojí za zmienku, že je celkom možné vyprovokovať vývoj ochorenia týmto spôsobom. Skutočnosť, že môže dôjsť aj z mechanických dôvodov, napríklad pri jazde na koňoch, pri jazde na bicykli atď. To znamená, že sa dá dosiahnuť zápal a masturbácia, a to najmä ak sa to robí s nevymazanými rukami.

Okrem toho lekári tvrdia, že jedným z provokačných faktorov je nízka hladina estrogénov v tele. Obvykle sa táto podmienka pozoruje v detstve a dospievaní, ako aj po menopauze.

Symptómy zápalu klitorisu (vulvitidy) u dievčat a žien

Zápal klitorisu: príčiny, príznaky, liečba
 • Sčervenanie kože;
 • opuch;
 • Bolestivosť, ktorá sa zhoršuje pohybom, močením, pohlavím;
 • Pocit pálenia;
 • svrbenie;
 • Vnútorný povrch malých pysky sa stáva hrubý kvôli zväčšeným mazovým žľazám.
 • Pri herpetickej vulvitide na povrchu pohlavných orgánov sa vytvárajú bubliny, naplnia sa kvapalinou, ktoré sa otvárajú, vyjadrujú a pokrývajú kôrky;
 • Možno vzhľad plaku, najmä v záškrtu. Niekedy sa vytvárajú vredy. Pri hubách a kandidóznych léziách sa tvoria psoriatické plaky;
 • Teplota tela sa môže zhoršiť, všeobecný stav sa môže zhoršiť.

Stojí za zmienku, že pri diabete mellitus sa zápal perineu v blízkosti klitorisu primárne prejavuje neprípustným svrbením.

Zápal klitorisu: príčiny, príznaky, liečba

Zápal klitorisu môže byť primárny a sekundárny, v závislosti od príčiny. Napríklad, ženy v reprodukčnom veku sú pravdepodobnejšie sekundárne, ktoré vznikajú na pozadí bežných chorôb alebo patológií reprodukčného systému. V detstve sú primárne bežnejšie. Je to spôsobené sklonom k ​​exudatívnej diatéze, helmintióze.

V závislosti od klinického priebehu je vulvitis klasifikovaná ako akútna a chronická. Prvé sú charakterizované výraznými znakmi. dôkaz chronický zápal sú menej nápadné, ale významne sa zlepšujú pri relapse choroby. U malých detí môže byť zápal komplikovaný tvorbou adhézie medzi malými labkami (synechiae).

Symptómy ochorenia spôsobujú ťažké nepríjemné pocity, najmä svrbenie, ale nemôžete pokožku pokožku, pretože môžete infikovať. Ak chcete zmierniť zápal pred návštevou lekára, môžete si vziať teplú (nie horúcu) kúpeľ s odvarom harmančeka, nechtíka alebo šnúry.

Očistite pohlavné orgány z prednej strany dozadu bez toho, aby ste si otreli pokožku. Udržujte ich vždy v suchu a čistote. Nie je možné oddialiť s odkazom na lekára, pretože zápal sa môže rozšíriť do vagíny (vaginitída) a dokonca aj maternice a jej prídavných látok.

Diagnóza príznakov zápalu klitorisu

Zápal klitorisu: príčiny, príznaky, liečba

Lekár počúva sťažnosti pacienta, spýta sa na začiatok ochorenia, patológie v histórii a prítomnosť akútnych a chronických ochorení v súčasnosti, znášanlivosť liekov.

Tiež sa skúmajú vonkajšie pohlavné orgány, môže sa použiť ručné lupa; vyšetrenie vaginálnym a rektálnym prstom; odber vzoriek na cytologickú analýzu malígnych buniek, mikroskopiu, bakteriologickú inokuláciu, dostať informácie o pôvodcovi choroby a jej citlivosti na antibiotiká.

Lekár upriamuje pozornosť na periférne lymfatické uzliny. V prípade potreby sa vykonáva kolposkopia povrchu vulvy. Analýza výkalov na prítomnosť hlístov je povinná.

Diferenciálna diagnostika u dievčat a žien

Klinický obraz vulvitidy má podobné črty s mnohými inými patologickými stavmi, a preto ich musí lekár nevyhnutne vylúčiť. Svrbenie napríklad môže indikovať pedikulózu, svrab, psoriázu, obmedzenú neurodermatitídu, seboroickú dermatitídu, sklerotrofické lišanie (kraurosis).

Zápal klitorisu: príčiny, príznaky, liečba

Vyššie uvedené príznaky môžu naznačovať prekancerózny stav alebo priamo rakovinu samotnú, plasmocelulárnu vulvitidu, ktorá je sprevádzaná výskytom červených lesklých plakov. Ak nemožno zistiť príčinu, podá sa biopsia. Tento postup sa používa aj v prípade, keď liečba počas 6 týždňov neposkytla pozitívne výsledky.

Vychádzajúc z toho, čo bolo povedané, možno dospieť k záveru, že vulvitida, aj keď sa týka vizuálnych ochorení, môže byť niekedy ťažké diagnostikovať, môže byť potrebné konzultovať s terapeutom a dermatovenerológom. Keď sa zistí choroba prenášaná prostredníctvom sexuálneho kontaktu, vykonajú sa diagnostické testy na identifikáciu iných podobných infekcií.

Liečba liekmi zápalu klitorisu

Terapia je zameraná na odstránenie príčin vyššie uvedených ochorení a sprievodných patológií (napr. Helmintióza, kapavka, záškrt, diabetes mellitus). Pri akútnej vulvitide sa odporúča odpočinok v lôžku. Bez zbytočného konania sa zdržiava sexuálnych aktivít.

Terapia sa vyberá individuálne. Odporúča sa zahriať trikrát denne s teplými infúziami bylín, roztokom manganistanu draselného, ​​dioxidínu, miramistínu, kyseliny boritej (2%) alebo chlórhexidínu. Lekár môže predpísať lokálnu aplikáciu antibakteriálnych liekov (Cream Macmirr,Vagitsin“) Alebo ich zavedenie do vagíny (“Ginalgin“”Terzhinan“”polizhinaks“).

Zápal klitorisu: príčiny, príznaky, liečba

Liečba trvá až do úplného odstránenia príznakov zápalu. Terapia môže byť doplnená o antioxidanty – vitamín A na ochranu epitelu, ako aj C a E.

Ak chcete urýchliť proces obnovy, najmä pri výpovedi, pomáhajú šípkové boky alebo olej z rakytníka, solkoseril. S ťažkým svrbením sú predpísané finančné prostriedky na topickú aplikáciu, napríklad anestetickú masť, antihistaminiká (suprastin, dimedrol, tavegil).

Atrofická vulvitída a vaginitída, ktorá sa často pozoruje u žien po menopauze, vyžaduje podávanie estrogénových hormónov, ktoré môžu byť prípravky na lokálne i systémové použitie. Špecifické formy zápalu vyžadujú špeciálnu terapiu.

Preventívna starostlivosť o chorobu predpokladá dodržiavanie hygienických pravidiel, všeobecných a genitálií. Okrem toho je potrebné čo najviac vylúčiť vplyv príčin, ktoré vyvolávajú chorobu.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

21 + = 24