Ženy-colorblind - mýtus alebo realita? | pangudownloads.com
Zdravie žien

Ženy-colorblind – mýtus alebo realita?

Kto je častejšie chorý s farebnou slepotou - muži alebo rovnaké ženy? Všeobecne sa verí, že táto choroba, podobne ako hemofília, patrí do kategórie "mužských" ochorení. Avšak vo väčšine prípadov sa u mužov vyskytuje farebná slepota.

Zhoršené vnímanie farieb nepríjemné, že ukladá na svojich hostiteľských niekoľko obmedzení: to je nemožné riadiť niektoré vozidlá, nemôže zvoliť povolanie pilota, vojenských, chemik alebo námorníka. Vodičský preukaz s chorobou prijímať, ale je to možné, je-li, samozrejme, očný lekár predpíše vhodné rozlíšenie.

Čo je jedinečné pre ženskú farebnú slepotu?

Vykonávajú všetky vyššie uvedené obmedzenia ženského pohlavia, ktoré, ako sa bežne verí, nepodliehajú tejto chorobe?

Tento názor je mylný, pretože vo výnimočnom prípade, keď matka je nositeľkou abnormálne gén, a otec je chorý vrodená farbosleposť, žena má stále šancu zažiť všetky "Prívesky" z tohto "Mužský" ochorenie na seba.

Ženy-colorblind - mýtus alebo realita?

Iba v tomto prípade sa dievča môže narodiť s dvoma chybnými chromozómami XX. Tento jav je extrémne zriedkavý a preto je táto diagnóza stanovená na jednu tisíc žien.

Často ženy, či je fenomén získané slepoty vyplývajúce zo sietnice traumy alebo zrakového nervu očí, mozgu, očné ochorenie (šedý zákal, glaukóm, atď), veku a porúch centrálneho nervového systému? Získaná choroba sa vyskytuje s rovnakou frekvenciou u predstaviteľov oboch pohlaví.

Symptómy ženskej farebnej slepoty

Aby ste pochopili, čo je farebná slepota, musíte sa obrátiť na základy štruktúry oka. Stredná časť sietnice sa nazýva makula. Obsahuje fotoreceptory, ktoré majú tri typy proteínových pigmentov, ktoré majú zvýšenú citlivosť na červenú, modrofialovú a zelenú farbu. Zvyšok farebného spektra, ktorý dokáže rozpoznať zdravé ľudské oko, sa vytvára zmiešaním týchto farieb.

Ak nejaká choroba alebo zranenie preruší tento ladený proces, potom sa vyskytne dichromasia - stav, v ktorom osoba nerozpozná jednu farbu. Môže byť odolný proti červenej alebo zelenej farbe - protanopia alebo deuteranopia. Tritanopia - úplný nedostatok vnímania farebnej škály a vízie sveta v šedých odtieňoch - fenomén extrémne zriedkavý, ale bohužiaľ sa tiež stretol.

Predtým ako diagnostikujete túto chorobu v sebe, mali by ste sa oboznámiť s hlavnými príznakmi.

Symptómy farebnej slepoty u mužov a žien majú tieto hlavné črty:

  1. ťažkosti pri rozlišovaní medzi červenými a zelenými farbami;
  2. zložitosť pri rozlišovaní medzi modrofialovou alebo zelenou;
  3. vízia okolitého sveta v šedých tónoch;
  4. zlá vízia;
  5. nedobrovoľné oscilačné pohyby očí - nystagmus.

Ak prvý a druhý príznak naznačujú čiastočný daltonizmus, posledné tri signalizujú jeho závažnejšiu formu, vyžadujú okamžité opatrenie.

Diagnóza farebnej slepoty u žien

Ženy-colorblind - mýtus alebo realita?

Je diagnostikovaná farebná slepota u žien, ktoré používajú polychromatické tabuľky rabínu. Sú to nákresy, ktoré sú znázornené pomocou kruhov a bodov rovnakého jasu, ale inej farby. Ak si žena zachová zrakovú ostrosť, nerozlišuje len farbu a nerozpozná obrázok zobrazenú na karte.

Tiež pre diagnózu sú tabuľky Ishihara, Justova, Stilling, Holmgrenova metóda. Existujú aj iné, menej populárne spôsoby rozpoznávania ochorenia - spektrálne.

V tomto prípade špecialisti používajú Nagelov anomaloskop, špeciálne nástroje Ebnea a Girenbarga a ďalšie.

Mal by sa starať o budúce potomstvo, ak žena a muž plánujú mať dieťa. Ak sa dozviete, či je nosičom chybného génu, mala by robiť analýzu DNA, ktorej mínus je jej vysoká cena.

Môžem vyliečiť ženskú farebnú slepotu?

Bohužiaľ tableta z farebnej slepoty ešte nebola vynájdená a nebola vyvinutá jedna metóda liečby. Najbežnejšou metódou je nosenie špeciálnych šošoviek určených na korekciu farebnej slepoty.

Pokrok však nezostáva stáť a experimenty s opicami sa už uskutočňujú, spočívajúce v zavedení do génu oka tých génov, ktoré chýbajú v tejto chorobe. Možno v blízkej budúcnosti bude táto metóda úspešne použitá medzi ľuďmi.

Ak ste stále chorí alebo máte podozrenie, že sa môžete ochorieť sám alebo prejsť chorobou na budúce dieťa, potom by ste nemali zúfalo. Je dôležité mať na pamäti, že mnoho známych osobností žilo a pracovalo šťastne, bez ohľadu na ich chorobu. Ak to chcete vidieť, stačí obdivovať obrazy francúzskeho maliara Charlesa Meriona Vrubel. Filmový režisér Christopher Nolan natočil filmy a spevák George Michael spieva pozoruhodne dobre. Naučili sa žiť so svojou chorobou.

Tieto vynikajúce osobnosti sú muži. To opäť odpovedá na otázku, ženy trpia menej často ako muži s farebnou slepotou?

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

9 + 1 =