Plazmaferez kimler gösterilir ve kimler kan temizlemekten kaçınır? | pangudownloads.com
Güzellik ve sağlık

Plazmaferez kimler gösterilir ve kimler kan temizlemekten kaçınır?

Plazmaferez tıbbi nedenlerle yapılan bir işlemdir. Bu sırada insan kanı hücrelere (lökositler, eritrositler, trombositler) ve plazmaya bölünür. Kullanıldığı amaca göre, iki tip prosedür vardır: tıbbi ve donör.

Plazmaferez ile kanın saflaştırılması

Tıbbi amaçlar için kullanılan işlem sırasında, kan ayrılarak plazma çıkarılır. Alerjenler, toksinler, otoantikorlar vb.

Plazmaferez kimler gösterilir ve kimler kan temizlemekten kaçınır?

Kan hücreleri kan dolaşımına geri döndürülür ve plazma atılır. Böyle bir egzersiz, zararlı maddelerin (toksinler, zehirler, antikorlar vb.) Vücudundaki konsantrasyonu azaltmanızı sağlar.

Donör plazmaferezi benzer şekilde yapılır, ancak sağlıklı insanlar.

Kan ayrışması sonucu elde edilen plazma, gelecekte hasta bir kişiye aktarılmak veya ondan kan ürünleri üretmek amacıyla korunur.


Kan ayırma yöntemine bağlı prosedür çeşitleri

Farklı ayrım türleri vardır:

 1. Sedimantasyon – plazma çökeltme ile elde edilir. Kan hücreleri yavaş yavaş çöker;
 2. Santrifüj – ayırma işlemi merkezkaç kuvveti eylemiyle hızlandırılır;
 3. Filtreleme – özel filtreler kullanılır;
 4. Membran plazmaferezi – hücreleri tutan ancak plazmayı geçiren özel yarı-geçirgen zarlar kullanılır;
 5. Kaskad – sonuçtaki plazma tekrar tekrar süzgeçten geçirilir. Sonuç olarak, albümin ve lipoproteinlere ayrılır.

Tayin edilmiş plazmaferez endikasyonları ve kontrendikasyonları

Terapötik amaçlar için, prosedür birçok hastalık ve patolojik durum için gerçekleştirilir. Örneğin, ekzojen intoksikasyonlar – kemoterapi sonrası gıda zehirlenmesi, aşırı doz ilaçları için tavsiye edilir.

Ayrıca, endojen zehirlenme gerçekleştirilir – (. Direkt osteomiyelit, paraneoplastik sendromu, ağır infeksiyöz) şiddetli hastalık, ciddi zehirlenme eşlik eder.

otoimün patolojilerin tatbik plazmaferez, örneğin, bronşiyal astım, romatoid artrit, glomerülonefrit, Guillain-Barre sendromu, kullanılan çoklu skleroz tedavi edebilir.

multipl miyelom, makroglobulinemi, paraproteinemi, trombositopenik purpura, monoklonal gammopati: Bu kan hastalıkları endikedir. kanıtlar da böyle amiloidoz, hiperkolesterolemi ve ateroskleroz gibi hastalıklar yer alır.

Mutlak kontrendikasyonlar: kanama bozuklukları, devam eden kanama. Bağıl: Akut bulaşıcı süreçler, adet görme, hipoproteinemi, kararsız hemodinami, kanama riski (gastrik ülser, duodenum ülseri yapılmış.).

Plazmaferez prosedüründen yararlar ve zararlar

Plazmaferez kimler gösterilir ve kimler kan temizlemekten kaçınır?

Birçok ticari tıp kurumunda, hastalar bu olayı gerekmediğinde atayarak yanlış yönlendirilirler.

Örneğin, birçok insan, cilt gençleştiği için kadınların kesinlikle faydalı olduğunu söylüyor. Benzer efsaneler arasında toksinlerin vücutlarını arındırma yeteneği, hormonal arka planın normalleşmesi, metabolizma, bağışıklık vardır.

Ayrıca çeşitli patolojileri önlemek için kullanılabileceği doğru değildir. Prosedür, dokularda ve organlarda kanın mikrosirkülasyonunu geliştiremez, daha kesin olarak, etki, prosedürden değil, fakat seans sırasında kullanılan heparinden kaynaklanır.

Kanı temizlemek için plazmaferez yeterli olacaktır: vücudun biyolojik sıvısında, belirli maddelerin konsantrasyonu azalacaktır. Eğitimini engelleyemez, hastalığın nedeninden kurtulabilir, ayrıca sadece diğer tıbbi önlemlerle birlikte kullanılır. Bu nedenle, sadece belli bir maddenin kanında bir artışla reçete edilir, bu da vücudu olumsuz etkiler ve aynı zamanda prosedürden kaynaklanan risk, patolojinin kendisinden gelen zarardan önemli ölçüde daha düşüktür.

Oluşabilecek komplikasyonlar:

 • pulmoner ödem;
 • anafilaktik şok dahil olmak üzere alerji;
 • kan pıhtılaşması ihlali, kanama;
 • hepatit B ve C virüsü, HIV ile enfeksiyon;
 • flebit;
 • hipotansiyon;
 • Ölüm oranı – 5 binden 1 hasta.

Sedef hastalığı için plazmaferez

Bu tedavi yöntemi, kendi plazmasının kan preparatları, kan ikameleri, elektrolit solüsyonları ile değiştirilmesine dayanan sedef hastalığı ile ağrılıdır. Sonuç olarak, toksinler (bozulmuş / artmış metabolizma ürünleri), bakteriler, virüsler, serbest hemoglobin vücuttan uzaklaştırılır. Seans sırasında özel filtreler veya santrifüjler kullanılır.

Sedef hastalığı ile, bir kişinin çalışma kapasitesi artar, vücudunun koruyucu fonksiyonları güçlendirilir ve olumsuz faktörlerin etkisine karşı dayanıklıdır. Bu önlem, detoksifikasyon organlarını geri yüklemenize izin verir, bu nedenle patoloji gelişim süreci inhibe edilir. Kan kaybı, vücudun savunma mekanizmalarının harekete geçmesine, demir rezervlerinin, doku proteinlerinin ve diğer gerekli maddelerin harekete geçmesine yol açar.

Plazmaferez, mikro geliştirmek, hematopoietik hücrelerin fonksiyonel aktiviteye anti-enflamatuar etki gösterir, dokular, hücreler, mikrop, ve zararlı maddelerin ayrışması uzaklaştıran sağlar.

İlk işlemden sonra, sedef hastalığı keskin bir şekilde ağırlaştırılabilir, ancak gelecekte döküntülerin gerilemesi olacaktır. Tedavinin ikinci aşaması seçici fototerapi, fotokemoterapi, ultraviyole ışınlaması, retinoidler ve sentetik sitotoksik ilaçlar kullanır. Kural olarak, bir veya iki günde 7 ila 10 seans arasında geçirin.

Otoimmün hastalıklarda plazmaferezi – multipl skleroz

Plazmaferez kimler gösterilir ve kimler kan temizlemekten kaçınır?

Bu durumda, bu olay karaciğeri ve kanı temizleyecektir. Vücuttan zararlı maddeler açığa çıkar. Virüs plazmadan kaybolacak. Kandan toksinler ve zehirler çıkarılacaktır. Bu durumda, interferonların yıkanması söz konusu değildir. Multipl sklerozlu bir tedaviden sonra, yukarıda belirtildiği gibi, her zaman durumun kötüleştiğini belirtmek gerekir.

Durumun bozulması birkaç gün boyunca gözlenir, ancak bazı hastalarda 1-2 hafta boyunca başka bir rahatsızlık söz konusudur.

Bu dönemde, özellikle dikkatli olmanız, kendinizi korumak ve rahatsızlığı önlemek için her şeyi yapmanız gerekir. Anestezi, örneğin parasetamol alabilir, pentoksifilin veya actovegin içmeniz gerekir.

Ardından, belirtilen süreden sonra durum iyileşir. Prosedür öncesi ve kurs boyunca protein içeren daha fazla gıda tüketilmesi tavsiye edilir.

Alerjiler için plazmaferez

Yukarıda da belirtildiği gibi, bu olay alerjik reaksiyonlar için reçete edilmiştir. Bağışıklık sistemi dış uyaranlara aşırı tepki gösterdiğinde, alerji vücudun patolojik bir durumudur. Sonuç olarak, lenfositler kanda çok sayıda antikor salgılarlar, ikincisi antijenlerle birleşir ve onları yok eder.

Plazmaferez, bağışıklık komplekslerini ve kandan antikorları çıkarmak için alerjiler için kullanılır, bu nedenle bu prosedür, alerjik ve otoimmün hastalıkların tedavisinde yaygınlaşmıştır. Kural olarak, daha iyi hissetmek için 3-5 seans yeterlidir. Sonuç aylar boyunca kaydedilir – 3’ten 6’ya.

İşlemden önce bir sağlık kontrolünden geçmeli ve tıbbi yardım almalısınız.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 19 = 22