Stomatolojide kemik dokusu büyümesi | pangudownloads.com
Güzellik ve sağlık

Stomatolojide kemik dokusu büyümesi

Dişlerin implantasyonu sırasında kemik dokusunu arttırmaya yönelik operasyonlar protez ile yapılmalıdır, çünkü çeneden 1-2 diş çıkarılsa bile tüm dişlenme deforme olur.

Stomatolojide kemik dokusu büyümesi

Dişlerdeki yük değişir, çene kemikleri hacimce azalır, atrofi. Çıkarma alanındaki orijinal kemik hacminin çeyreğine kadar kaybeder. Çevredeki dişler boşlukları doldurur, yerlerini değiştirir, ısırık değişir. Bu bağlamda ve yüz ifadelerini değiştirmek – yaş değişikliklerini vurgulayın.

Protezin kurulumu değişikliği durdurmaz. Ek olarak, dişlerin çıkarılmasından sonra, periodontal durum bozulur – inflamatuar bir sürecin oluşumunu provoke eden patojenik flora artırma riski artar. Bu implantasyonu ve protezleri daha da zorlaştırır.

İmplant kurulum yöntemleri

Diş dokusunun atrofisi ile, çene protezleri veya implant yerleştirilmesi zordur. Eğer maksiller sinüslerin bulunduğu bölgedeki kemik dokusunun yüksekliği yetersiz ise, eğer uzantılar kemikten daha uzunsa, maksiller sinüsün rüptürüne neden olabilir.

Ciddi bir irinli-inflamatuar hastalık, tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir – üst çene kemiği artırmadan İmplant başarılı olsa bile, üst solunum yolu enfeksiyon riski sinüzit ortaya çıkmasına yol açan devam edecektir.

Üst çene dişeti dokusunun aşılanması aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilebilir:

Stomatolojide kemik dokusu büyümesi
 • Diş çekildikten sonra etkileyici bir delik kalırsa, protezin daha fazla sabitlenmesi için öncelikle kemiğin oluşturulması gerekir. Daha pahalı bir iyileşme yöntemi, kemik dokusunun birikmesidir. Daha ucuza, biraz zaman alan blokların kurulması. İmplantın kurulumu sadece kemik dokusu restore edildikten sonra gerçekleştirilir;
 • Bir zar olan biyotissinin sakız içine sokulduğu özel bir kemik plastiği vardır. Bu operasyon bağımsız bir kemik dokusu rejenerasyonu sağlar;
 • Membranlar, özel bir malzemeden – kolajen liflerinden yapılır. sakız Sütürler ve rejeneratif süreçler oluşur. Membran tam olarak hayatta kalmazken, implantasyon yapılamaz;
 • Üst çene implantlarında, takılması en problemlidir. Üst çenenin dişlenmesi üzerine, yük minimumdur ve dokuların distrofisi daha büyük ölçüde ortaya çıkar. Bu nedenle, kemik dokusunu artırmak için özel bir işlem yapılır – sinüs kaldırma. Bunu yürütmek için 2 yöntem vardır – açık ve kapalı. Cerrahi müdahalenin bu oldukça karmaşık bir şekilde uygulanması, süreci izlemek için özel cihazlar gerektirir.
Stomatolojide kemik dokusu büyümesi

Açık bir yöntem en karmaşık olarak kabul edilir. Sinüsün dış duvarında bir delik yapılır, mukozaya dokunulmamalıdır. Maksiller sinüste mukoza yükseltilir, kemik materyalle doldurulur. Dikiş dikilir. 5-6 ay sonra, bu doku sıkıştırılır ve protezin monte edilmesi zaten mümkündür.

Kapalı tip işlemler, sabitleme için gerekli olan kemik dokusu 1-2 mm azaldığında yapılır. Bu durumda, pim takılmadan önce, özel bir yatak hazırlanır – kemik sinüs tabanına itilir. Daha sonra hazırlanan materyal üzerine kemik malzemesi serilir ve implant yerleştirilir.

Alt çenenin kemik dokusunun büyütülmesinden sonra sakızın yeniden düzenlenmesi, aşağıdaki yöntemlere göre gerçekleştirilir:

 • Kemik dokusu artar;
 • İmplantlar sinirlerin yakınına yerleştirilir, pozisyonları değiştirilir;
 • İmplantlar sakızın ön kısmında implante edilir.

Gerekli manipülasyona ilişkin karar dişhekimi tarafından alınır.

Kontrendikasyonlar

Aşağıdaki kontrendikasyonlar operasyon için kullanılabilir:

 • kronik rinit;
 • etiyolojiden bağımsız olarak neoplazmların varlığı: polipler veya kistler;
 • sinüzit veya sinüzit;
 • anamnezde nazal septum veya maksiller sinüslerle ilgili maksillofasiyal operasyonlar;
 • septa veya maksiller sinüslerin konjenital patolojileri;
 • kemik dokusunda distrofik değişiklikler.

Ayrıca, kötü niyetli sigara içenlerde, bir paket sigaradan bir gün sigara içenlerde işlemler yapılmamaktadır.

Diş ameliyatı için hazırlık

Stomatolojide kemik dokusu büyümesi

Dişhekimliğinde ciddi cerrahi müdahale, rutin bir operasyona hazırlık olarak büyük ölçüde benzer olan özel eğitimden sonra gerçekleştirilir.

Vücudun iltihaplanma sürecini gösteren lökositozun ortaya çıkmasıyla birlikte kanı teslim etmek gerekir, müdahalenin zamanlaması aktarılır.

Çenelerin x-ışını gerçekleştirilir.

Doktor, ilaçlara olan tüm tepkiler, alerjik reaksiyonlar olasılığı hakkında bilgilendirilmelidir.

Uzun operasyonlardan önce, aynı muayeneler, kalan cerrahi manipülasyonlarda olduğu gibi yapılır.

Kemik Estetiği Cerrahisi

Stomatolojide kemik dokusu büyümesi

Üst çenede bulunan bu kemik yapısı, nadir durumlarda yapılır, bununla ilgili karar tek tek alınır.

Operasyonun özü: alt çeneden – çene veya bölümün alanından, bilgelik dişlerinin arkasında bulunan – kemik dokusunun bir yamasını çıkartın. Ardından titanyum vidaların yardımıyla sorunlu bir yere sabitlenir. 4-6 ay içinde doku rejenere edilir, sıkıştırılır. Hazırlık süresinin tamamlanmasından sonra, vidalar çıkarılır ve implantlar implante edilebilir.

Çalışma algoritması:

 • Diş etleri açılır;
 • Kemik dokusu bölünmüş ve ayrılmıştır;
 • Osteoplastik materyal kavite içine enjekte edilir;
 • Daha sonra bu malzeme sabitlenir, ara kusurlar kemik kabuğu ile doldurulur;
 • Daha sonra özel bir zar uygulanır, sakız dikilir.

Oluşturma yöntemlerinin artıları ve eksileri

avantajları:

 • kemik dokusu hacmi tamamen restore edilir;
 • Çıkarılabilir protezlerden çok daha güçlü ve daha kullanışlı yeni güvenilir dişler kurma fırsatı vardır.

dezavantajları:

Stomatolojide kemik dokusu büyümesi
 • Parçanın üst çenede uzamasıyla birlikte, yüzün şekil bozukluğuna yol açabilen burun sinüsüne zarar verme riski vardır;
 • uzun rehabilitasyon dönemi.

Ameliyattan sonraki 6 ay içinde, öksürme ve hapşırma dahil olmak üzere başın ani hareketlerinden kaçınmalısınız.

Ayrıca, katı ve sıcak yemek yemek tavsiye edilmez – yemeklerin sıcaklığı 40-50ºº düzeyinde olmalıdır, soğuk veya sıcak suda yıkayın, spor yapın ve uçaklar tarafından uçun. Tüm bu eylemler implant kaybına yol açabilir ve pahalı bir işlemin tekrarlanması gerekecektir.

Gülüşün güzel ve samimi olsun! Sağlıklı ol!

Previous PostNext Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

41 − 39 =