Krása a zdravie

Gymnastika pre myseľ: stimuluje činnosť mozgu

Je známe, že mozog človeka funguje s použitím nie viac ako 10-15% jeho schopností. Avšak, existuje spôsob, ako zlepšiť efektivitu mozgovej aktivity pomocou cvičení pre myseľ, cvičenie, ktoré sú určené na aktiváciu procesov prebiehajúcich pod lebkou.

Contents

Prečo gymnastika pre myseľ?

Gymnastika pre myseľ: stimuluje činnosť mozgu

Zdá sa, ako môže fyzická akcia stimulovať prácu mozgu? V skutočnosti sieť nervových vlákien poskytuje spojenie medzi mozgovou tkanivou a určitými oblasťami tela.

V tomto prípade mozog nielen dáva rozkazy, ale tiež dostáva signály reakcie.

Preto jednoduché cvičenia môžu stimulovať duševnú činnosť, zlepšiť pamäť, naučiť vás zamerať sa na najdôležitejšie body.

Späť v 70-tych rokoch minulého storočia americký lekár Paul Dennison navrhol súbor jednoduchých povolaní, ktoré boli nazvané “Gymnastika pre myseľ”.

Vďaka pravidelným fyzickým postupom môžete systém aktivovať “Brain-telo” a zvýšiť schopnosť zvládnuť nielen duševnú činnosť, ale aj citovú citlivosť.

Obzvlášť užitočný je systém gymnastiky pre myseľ detí, ktoré sa považujú za nevhodné na tréning. Účinnosť tried bola preukázaná v praxi. V priebehu experimentu sa pokrok detí patriacich do tejto skupiny zlepšil o 50%.

V Rusku sa táto technika stala známa v roku 1988. Od tej doby existuje špeciálny smer, kinesiológia, ktorá vysvetľuje vzťah svalového tkaniva, emocionalitu a funkčnosť mozgu a zaoberá sa praktickým vývojom v tejto oblasti.

Nielen v detstve je uvádzaná gymnastika pre myseľ, pre starších ľudí je to nezvyčajne jednoduchá metóda na udržanie schopnosti sústrediť sa, obnoviť rozptýlenú pamäť. Výhody techniky spočívajú v jednoduchosti odporúčaných akcií a pri absencii špeciálnych úprav. Pre starších ľudí, deti a všetkých ostatných nie je ťažké vykonať lekciu, ktorá trvá len štvrtinu hodiny, v každom vhodnom čase a takmer kdekoľvek.

Iba tri cvičenia

Podľa systému Paula Dennison stačí systematicky vykonávať 3 prvky s cieľom nielen zachovať normálnu pamäť a pozornosť, ale aj zvýšiť duševné schopnosti:

Gymnastika pre myseľ: stimuluje činnosť mozgu
  • “Krížové kroky”. Cvičenie, ktoré vám umožňuje rozvíjať koordináciu pohybov, zlepšiť svoje schopnosti čítania a písania a asimiláciu nových informácií. Okrem toho, “Krížové kroky” pomôže znížiť bolesť v dolnej časti chrbta a posilní brušnú stenu. Podstata hodiny: v pozícii “Stály” striedavo sa dotknite ľavého lakťa na pravé koleno a pravé lakeť – na ľavé koleno;
  • “Gombíky mozgu”. Odporúča sa piť vodu pred vykonaním tejto položky. Triedy vám umožňujú nasýtiť obehový systém kyslíkom a zabezpečiť jeho dodanie do mozgu. Jedna ruka je umiestnená na pupku, zatiaľ čo druhá je stimulovaná bodmi umiestnenými v podkľúčových zónach. Trvanie relácie pre každú stranu je 20-30 sekúnd. Cvičenie zlepšuje činnosť vestibulárneho aparátu, čo vám umožňuje aktivovať mozog a pripraviť ho na senzorické informácie. Na začiatku môže byť cvičenie sprevádzané bolestivými pocitmi, ktoré s pravidelnou praxou zmiznú do týždňa;
  • “Cap”. Cvičenie zamerané na zlepšenie rovnováhy súčasne rozvíja krátkodobú pamäť. Medzi výhody tohto cvičenia patrí možnosť prekonať stres, ktorý je obzvlášť užitočný pre školákov a študentov počas skúšobného obdobia. Pomocou ukazováka a palca je potrebné masírovať uši tak, že ju zatlačíte dozadu a ľahko ju zatlačíte. Masážne pohyby sa vykonávajú zhora na laloky. Opakujte cvičenie by malo byť aspoň trikrát, pričom hlavu držte rovno.

Systém 6 cvičení, Brain Gym, ktorý prišiel do Ruska z Kalifornie, zlepšuje koordináciu a činnosť mozgu.

Brain Gym System

Každé cvičenie by malo byť vykonané aspoň trikrát:

Gymnastika pre myseľ: stimuluje činnosť mozgu
  • Musíte sa zožrať široko, zatvárať oči a masírovať napäté zóny čeľustí prstami. Zívnutie musí byť dlhé a zvučné;
  • v polohe “Stály” ruky odpočívajte na zadnej strane stoličky a odložte nohu, posuňte telo dopredu a mierne ohýbajte druhú nohu. Na druhej nohe potrebujete úplne preniesť hmotnosť a odtrhnúť pätu z podlahy. Potom je potrebné hladko posunúť hmotu na zadnú nohu, zdvihnúť špičku druhej nohy a opierať sa o pätu prvej. Cvičenie sa vykonáva striedavo pre každú nohu;
  • v polohe “Ležať na chrbte”, Nohy sú umiestnené na podlahe, nohy sú ohnuté na kolenách. Prsty tkať a dať “Zámok” pod hlavou. Je potrebné zdvihnúť a otočiť telo, dosiahnuť ľavé lakeť na pravé koleno a naopak. Počas cvičenia nemôžete oddeliť ruky;
  • musíte nájsť prstami špičky prstov nad očami, ktoré sa nachádzajú približne v rovnakej vzdialenosti od čela a obočia. Dutiny sa masírujú ľahkým dotykom 30-60 sekúnd;
  • Oboma rukami vezmite list papiera a vlnite ho do vzduchu. Cvičenie sa vykonáva tak, že pohybuje nielen pomocou kefiek, ale aj pomocou lakťov a ramien;
  • Svojou ľavou rukou zachytia pravé rameno a ohybajú prsty svalmi. Potom sa hlava otočí doprava, hľadí cez rameno a zhlboka sa nadýchne. Tým sa ramená pomaly narovnávajú. Ďalej sa hlava otočí na ľavé rameno a snaží sa sa pozrieť za ním. Potom sa hlava vráti do strednej polohy a spustí bradu na hrudi. Musíte relaxovať s celým telom a dýchať hlboko. Cvičenie sa vykonáva pre každú stranu tela.

V systematických cvičeniach cvičebný program zlepšuje pamäť, pomáha sústrediť pozornosť, zlepšiť koordináciu pohybov, rozvíjať tvorivé schopnosti a zvládnuť.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply