En iyi gaz sobası nasıl seçilir: yararlı ipuçları | pangudownloads.com
Rahat ev

En iyi gaz sobası nasıl seçilir: yararlı ipuçları

Mutfak ocağı - yemek pişirmede vazgeçilmez bir yardımcı. Geniş bir model ve ekipman çeşidi, ev aletleri seçimini huzursuz ve sorumlu bir iş haline getirdi. Hangi plakanın daha iyi olduğuna karar verilmesi gereken soru, gaz veya elektriktir.

Gaz veya elektrikli ocak - hangisi daha iyi?

Gaz sobaları Rus mutfağının klasik bir parçasıdır ve elektrikli soba tasarım tasarım ve işlevsellikte bir adımdır. Elektrikli pişiricilerin sayısız avantajlarına rağmen, tüketiciler, olağan teknikle uğraşmak için acele etmiyorlar.

Sundukları avantajlar nelerdir?

En iyi gaz sobası nasıl seçilir: yararlı ipuçları
 • Açık ateş kullanmanız, yemeği hızlı bir şekilde pişirmenizi ve ısınmanızı sağlar.
 • Yemek pişirmek için özel yemekler almanıza gerek yoktur.
 • Yangının yoğunluğu kolayca düzenlenir.
 • Kapatma işleminden sonra yüzey hızla soğur.
 • Geniş işlevselliğe sahip ekipmanların maliyeti benzer bir elektrik modelinden çok daha düşüktür.

Gaz sobalarının tek dezavantajı düşük güvenlik seviyesidir. Açık alev veya gaz patlaması nedeniyle yangın riski vardır.

Elektrikli ocak, şık tasarımı ile ayırt edilir, çoğu zaman ocak gözü, düz bir cam seramik ocak ile değiştirilir. Cihazın çeşitli yemekler pişirmek için birçok modu vardır. Eksileri arasında: yüksek fiyat, güçlü bir kablo tesisatı kurma ihtiyacı.

Buna kıyasla, hangi plaka daha karlı, gazlı veya elektrikse, ilk seçenek güvenle kazanır. Gazın maliyeti elektrikten çok daha düşük. Ayrıca, ekipman arızasına yol açan elektrik kesintileri ve voltaj dalgalanmaları olasılığını da dikkate almak gerekir.

Gazlı ocak seçimi için kriterler

Ev aletleri uzun bir süre satın alınır, bu nedenle tercih edilen tartım yaklaşımı gereklidir.

Satın almadan önce, modellerin ana özellikleri tahmin edilmektedir:

En iyi gaz sobası nasıl seçilir: yararlı ipuçları
 1. Boyutlar - sobaların yüksekliği standart - 85 cm, genişlik ise mutfağın boyutuna göre seçilir. 30 ila 90 cm arasında modeller var, herhangi bir oda için optimal bir seçenek var.
 2. Brülörler - genellikle farklı çaplarda 4 brülör, ancak 6 veya 5 brülörlü bir seçenek bulabilirsiniz. Kombine plakalar 2 gaz ve 2 elektrikli brülör sunan mevcuttur. Bu, enerji seçimi ve her durumda yiyecek pişirebilme yeteneği sağlayan uygun bir formattır.
 3. Ocak tipi - gaz sobası her zamanki kaplama emaye oldu. Bu malzeme uygun fiyatlı, uzun ömürlüdür, uzun ömürlüdür. Eksi, bakımın karmaşıklığıdır. Paslanmaz çelik - metal yüzey mekanik ve kimyasal etkilere dayanıklıdır. Temizlenmesi, aşınması ve yontulmaması daha kolaydır. Cam seramik - plakaların tasarımında son sözü. Sadece çekici değil, aynı zamanda dayanıklı, ısıya dayanıklı bir malzemedir. Böyle bir yüzey zamanında bakım gerektirir, pişirme bittikten hemen sonra temizlenir.
 4. Fırın - geleneksel olarak gazlı ocaktaki fırın çok etkili değildi. Isıyı eşit olmayan şekilde dağıtan sadece alt brülör yerleştirildi. Modern modeller, bir dizi fonksiyona sahiptir: konveksiyon (zorlamalı hava hareketi), kendi kendini temizleme, ızgara ve zamanlayıcı. Pişirme severler, fırına yerleştirilmiş konforlu bir elektrikli fırın ile bir model alabilir. En iyi üreticilerin tekniği, yanma olasılığını ortadan kaldıran bir çift camla donatılmıştır. Küçük çocukların bulunduğu bir aile için fırın kilidinin bulunması büyük bir artı olacaktır. İyi bir fırının her zaman bir ışığı vardır.
 5. Kontrol ve ek fonksiyonlar - plaka iki şekilde açılır: mekanik ve elektronik. İlk seçenek, sadeliği ve uygun maliyetli maliyeti nedeniyle daha popüler. Cihazın genişletilmiş işlevselliği şunları içerir:
  • Elektrikli ateşleme - bu yöntem kibrit kullanmaktan daha iyidir, prosedürü basitleştirir ve yangın riskini azaltır;
  • Gaz kontrolü - alevi söndürürken gaz akışını engelleyen bir sistem;
  • Zamanlayıcı - ayarlanan zamanda bip sesi çıkarır.

En iyi modeller ve gazlı ocak üreticileri

Tüm gazlı ocak modelleri üç kategoriye ayrılır:

 • Ekonomi sınıfı - Pratik ürünler uygun bir fiyata. Emaye kaplaması, fırında gaz kontrolü, mekanik kontrol. Segmentin liderleri arasında Gefest, De Luxe, Darina.
 • Konfor sınıfı - Yüksek performans ve modern tasarımlı teknoloji. Bu modeller elektrikli ateşleme, gaz kontrolü, ızgara ile donatılmıştır, farklı renk seçeneklerinde sunulmaktadır. Popüler üreticiler: Beco, Hanca, Indesit.
 • Premium sınıf - pahalı modeller tam işlevsellik ile donatılmış ve orijinal bir şık görünüme sahip. Yüksek sınıf ekipmanların en iyi markaları: Gorenje, Vetra, Bosch.

Hood - amaç ve özellikleri

En iyi gaz sobası nasıl seçilir: yararlı ipuçları

Bir gaz ocağı için hangi kaputun en iyi olduğunu seçmek, öncelikle cihazın gücüne dikkat eder. En uygun gösterge mutfağın hacmine 6 ile çarpılmalıdır.

Cihazın büyüklüğü parametreler açısından önemli olup, başlık yaklaşık olarak plakaya eşit veya biraz daha küçük olmalıdır. Teknolojinin ortaya çıkması için yüksek talepler yapılır. Mutfak iç mekanına uyumlu bir şekilde uymalıdır.

Yaygın bir seçenek kubbe tipi başlıktır. Gazlı ocak bir köşeye monte edilirse doğrudan duvara monte edilirler, sonra ilgili açısal tipte başlık seçilir. Ayrıca cihazlar yerleşik ve adadır.

Cihazın önemli bir yönü filtrelerdir. Egzoz iki tip filtre ile donatılmıştır: kömür ve yağ. İlk tip tercih edilir, çünkü kokuları absorbe edebilir. Operasyon sırasında, filtrenin 8-12 ayda bir değiştirilmesi gerekir. İkinci tip metalden yapılmıştır ve en küçük yağ partiküllerini yakalamaya yarar. Bu filtreyi kendiniz temizleyebilirsiniz.

Herhangi bir kaputun gürültülü olacağı unutulmamalıdır, ancak minimum desibel seviyesine sahip bir model seçmek mümkündür.

Özellikler Gaz sobası ile mutfak bitirir

Yemek pişirirken, çalışma alanında yoğun bir etki vardır. Son malzeme için özel şartlar geçerlidir. Seçimi, bir çeşit fırın dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Bir gaz sobası ile ne tür apron yapmak? Finişin açık alevlerin yakınında çok sıcak olacağı belirtilmelidir. Yemek yaparken ve bulaşık yıkarken su yağ alır.

Pratik ve şık çözümler arasında:

En iyi gaz sobası nasıl seçilir: yararlı ipuçları
 • seramik fayanslar;
 • doğal veya yapay taş;
 • mozaik;
 • kabartma çelik karolar.

Gaz soba ile mutfaklar için fiyat, pratiklik ve görünüm seramikleri oranına göre diğer seçeneklere göre daha iyidir. Şık tasarım temperli camın apronu olacak. Bu, dekorasyon için çok çeşitli tasarım çözümleri içeren dayanıklı bir malzemedir. Kaplamanın bu versiyonunu seçmeden önce, cam yüzeyini düzenli olarak yıkamak ve parlatmak için kararlılığını değerlendirmek gerekir.

Bir gazlı ocak seçerken, dış etkilere güvenmemelisiniz, ekipmanın özelliklerini incelemek, fırına bakmak, ızgaraların nasıl hareket ettiğini denemek daha iyidir. Dairelerin mükemmel bir şekilde çalışması durumunda, üreticilerin objektif bir değerlendirmesi, sıradan alıcıların değerlendirmeleri olarak düşünülebilir, o zaman sorunlarınız olmaz.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 83 = 89