Som mamka!

Streptokoková infekcia u dieťaťa: typy ochorení a spôsoby ich liečby

Choroby spôsobené streptokokmi sú jedným z najčastejších u detí. Ich závažnosť sa pohybuje od miernej bolesti hrdla po meningitídu a zápal pľúc. Tieto mikroorganizmy najčastejšie vyvolávajú tonzilitídu, konjunktivitídu, otitis, kožné ochorenia. Podľa štatistík jedna zo štyroch detí s tonzilitídou spôsobuje, že streptokok spôsobuje zápal hrdla. Tieto mikroorganizmy majú vysokú schopnosť šírenia.

Môžu sa prenášať kontaktom, napríklad dotýkaním sa pacienta alebo infikovaných objektov, ako aj kvapkaním (kýchanie, kašeľ). Tieto baktérie sa extrémne rýchlo šíria v detských skupinách.

Contents

Streptokoková infekcia: ako sa môže prejaviť u dieťaťa: ochorenia očí

Spravidla ide o konjunktivitídu. Patológie sa vyznačujú sčervenaním sliznice očných viečok, belavými a hnisavými sekrétmi, pálenie, svrbenie, opuch očných viečok. Prideľovanie zabráni otvoreniu očí po spánku. Zvyčajne sa oba varovné orgány zapália, aj keď to nie je vždy súčasne.

Streptokoková infekcia: choroby hrdla u detí

U detí do 3 rokov je symptomatológia takýchto patológií zvyčajne menej výrazná ako u starších detí. Dojčatá často zvyšujú telesnú teplotu, dochádza k výtoku z nosa. U detí vo veku od 1 do 3 rokov sa často pozorujú horúčky, zmätenosť, znížená chuť do jedla a zvýšenie cervikálnych uzlín.

Od infekcie k výskytu prvých príznakov ochorenia (inkubačná doba) trvá 2-5 dní.

Dieťa staršieho veku má nasledujúce príznaky bolesti v krku:

Streptokoková infekcia u dieťaťa: typy ochorení a spôsoby ich liečby
 • Bolesť a začervenanie hrdla;
 • Ťažkosti s prehĺtaním;
 • Mandle sú zapálené, sčervenané, zväčšené, môžu byť pokryté bielou alebo purulentnou vrstvou;
 • Na jemnej a tvrdej oblohe malé červené bodky;
 • horúčka;
 • Zvýšenie teploty nad 39 ° C;
 • Zvýšené krčné lymfatické uzliny;
 • bolesť hlavy;
 • vyrážka;
 • Všeobecná slabosť;
 • Bolesť v bruchu. Deti môžu zažiť zvracanie.

Choroby nosovej dutiny

Hlavným príznakom prítomnosti streptokokov s infekciou v nosohltane je zelenkastý, purulentný, silný výtok. Často sú sprevádzané kašľom, horúčkou, všeobecnou slabosťou, bolesťou v nose a bolesťami hlavy. Zaznamenáva sa nosná kongescia, pocit pachu klesá.

  Príčiny, príznaky, liečba a prevencia kalcifikácie

Streptokoková infekcia, prejavujúca sa na koži u detí

Streptokoková infekcia u dieťaťa: typy ochorení a spôsoby ich liečby

Baktérie môžu vyvolať zápal povrchu (impetigo) a hlbokých vrstiev kože (erysipela).
Prvý vyznačuje typické pľuzgiere na koži okolo úst, nosa, horných a dolných končatín, kufor, ktoré sa ďalej vzťahuje hnisu a krusty prevedené k erózii kože. Erysipelas sú primárne charakterizované silnými bolesťami hlavy, zimnica, zvracanie, všeobecná slabosť, vysoká telesná teplota (asi 40 ° C). Po pokročení infekcie dochádza k závažnému svrbeniu, začervenaniu a opuchu. vytvorený bolestivý, sčervenalý horúci kožný valec; vzniká malé krvácanie alebo vezikuly, naplnené priehľadnou tekutinou, ktoré sa potom nahradia eróziami a vredmi.

Známky streptokokovej infekcie krvi

V tomto prípade ide o syndróm toxického šoku a sepsy novorodencov. Tieto javy predstavujú hrozbu pre život dieťaťa.

Príznaky infekcie streptokokom B počas prvých 12 hodín od narodenia:

 • Letargia, pasivita, slabá vonkajšia reakcia alebo, naopak, nadmerná podráždenosť, zmyselnosť;
 • Chudák chuť do jedla;
 • Dýchavičnosť pri dýchaní;
 • Zvýšenie alebo zníženie teploty;
 • Rýchle alebo pomalé dýchanie;
 • Častá alebo pomalá srdcová frekvencia.

Medzi príznaky toxického šoku patrí pokles krvného tlaku, hnačka, vracanie, vysoká horúčka, kožné vyrážky, poškodenie vnútorných orgánov.

Chronická streptokoková infekcia u dojčiat a starších detí

Príznaky tohto v prvom rade závisia od patogénu a lokalizácie zápalu. Bežné symptómy, ktoré charakterizujú chronickú infekciu, zahŕňajú nevoľnosť, letargiu, únavu, horúčku, časté bolesti hlavy. Niekedy sú bolesti v kĺboch ​​(reumatizmus), v srdci, nosa a dýchavičnosť, kŕče, búšenie srdca (infarkt myokardu), hnisavý výtok z nosa (chronické zápal vedľajších nosových dutín a ethmoiditis).

Keď sa objavia tieto príznaky choroby, je nevyhnutné ukázať dieťaťu lekárovi:

Streptokoková infekcia u dieťaťa: typy ochorení a spôsoby ich liečby
 • Bolesť v krku je sprevádzaná nárastom krčných lymfatických uzlín;
 • Bolestivosť hrdla neprechádza 2 dni;
 • Teplota tela presahuje 38,3 ° C alebo drží viac ako 2 dni;
 • Bolesť v krku sprevádza kožné vyrážky;
 • Problémy s prehĺtaním sú ťažké, dýchanie je ťažké.
  Červené kruhy pod očami dieťaťa

Ak už je diagnostikovaná streptokoková infekcia, lekár predpísal liečbu, ale nedáva výsledky za prvých 24-48 hodín, je potrebná dôkladnejšia diagnóza.

Ako identifikovať streptokokovú infekciu?

Potvrďte, že prítomnosť baktérií môže byť pomocou bežného náteru z hrdla alebo postihnutých oblastí kože. Odobratý materiál je poslaný do laboratória na analýzu živín. Teraz existujú aj rýchle diagnostické metódy, ktoré dokážu identifikovať patogén tohto ochorenia za pol hodiny.

Keď je identifikovaný patogén, vykoná sa test na jeho náchylnosť na antibiotiká, aby sa zvolila najefektívnejšia liečba. Potvrdenie prítomnosti streptokokovej infekcie v tele v neskorších štádiách môže byť vykonané pomocou krvného testu na špecifické protilátky. Je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku, pretože napríklad enterovírusová infekcia má podobný klinický obraz.

Ako je liečená streptokoková infekcia

Liečba spočíva v použití penicilínu a jeho derivátov.

Streptokoková infekcia u dieťaťa: typy ochorení a spôsoby ich liečby

Prípravky sa môžu používať vo forme tabliet alebo injekčných roztokov. Tiež je možné použiť cefalosporín, amoxicilín a ampicilín. Ak má dieťa alergiu na penicilín, liečba sa vykonáva erytromycínom.

Teplota je znížená ibuprofénom, acetaminofénom, paracetamolom. Liečba konjunktivitídy zahŕňa použitie masti a očných kvapiek s antibiotikami. Streptokoková infekcia u novorodencov vyžaduje intravenózne antibakteriálne lieky.

Prevencia streptokokových infekcií: ako predchádzať chorobám u detí

Hlavným opatrením je zabrániť kontaktu s chorými. Deti, ktoré trpia angínou alebo majú zápaly kože, by nemali kontaktovať zdravé deti, kým nedosiahli úplnú liečbu antibiotikami.

Streptokoková infekcia u dieťaťa: typy ochorení a spôsoby ich liečby

Existuje tiež očkovanie proti streptokokovej infekcii, ktorá sa delí na deti. Nie je zahrnutá do kalendára rutinnej očkovania a rodičia to dokážu samy. Toto sa nazýva “Pneumatické 23”. Dali to len po dvoch rokoch veku.

Táto očkovacia látka môže chrániť proti 23 typom streptokokov. Odporúčané deti také prevencie, ktoré sú v styku s veľkým počtom pacientov a zníženou imunitou dieťa s akýmkoľvek chronickým ochorením, ako je diabetes, astma alebo zápal priedušiek. Indikácie pre očkovanie sú aj dedičná anémia, odstránenie sleziny a ochorenie obličiek.

  Neutropénia u detí: príčiny, príznaky, diagnostika, liečba

Očkovacia látka zo streptokokov skupiny A, ktorá vyvoláva tonzilitídu, šarlach, reumatizmus sa nevyvíja.

To je spôsobené skutočnosťou, že toto očkovanie by sa mohli uplatniť rozvoja závažných nežiaducich účinkov z tela, ako je napríklad zápal obličiek alebo akútnej reumatickej horúčky.

komplikácie

Sčasnou detekciou ochorenia a následne liečbou sa minimalizuje riziko komplikácií. V opačnom prípade existuje vysoká pravdepodobnosť vážnejšieho poškodenia tela, napríklad najľahšie komplikácie sú otitis a sinusitída.

Streptokoková infekcia u dieťaťa: typy ochorení a spôsoby ich liečby

Silný dôsledok angíny spôsobenej streptokokom je akútny reumatizmus, ktorý postihuje srdce a kĺby a glomerulonefritídu.

V prípade, že dieťa utrpelo niektorú z chorôb, ale to bolo opuchy kĺbov, rovnako ako horúčka, vyrážka, dýchavičnosť, mali by ste znova požiadajte svojho lekára o viac dôkladné vyšetrenie a liečbu, pretože tieto udalosti môžu signalizovať prítomnosť akútne reumatizmus.

Ak sa týždeň po ochorení stane tmavý moč, podozrenie na zápal obličiek. Liečba v nemocnici je v tomto prípade tiež potrebná.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply